Banky.cz Bankovní poradna zdarma Reality #5373, Prodej nemovitosti v insolvenci

Mohu prodat nemovitost bez insolvenčního správce? Co se stane s penězi a dluhy?

Sjednejte si hypotéku online
31.10.2018 Reality

Pokračování dotazu č. 5304: Dobrý den, ještě mě zajímá, zda když nemovitost prodám tedy sama bez insolvenčního správce, zda-li musím tuto skutečnost správci oznámit. Někde jsem četla, že není mojí povinností dluhy doplatit v insolvenci a peníze u prodeje RD si můžu ponechat a použít na pořízení jiného bydlení. Mám pak ale strach, aby z toho nebyl problém. Protože když jsem šla do insolvence, dům měl odhad 300 000 Kč a teď má cca 1,4 mil. Za což můžu i dům prodat. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

v insolvenci jste povinna hlásit (a odevzdávat) veškeré mimořádné příjmy insolvenčímu správci, který je použije k rychlejšímu umoření dluhů. Není možné si ponechat peníze z prodeje domu a nezaplatit dluhy.

1) dům prodejte za co nejvyšší cenu (je jedno, jakou měl odhadní cenu v minulosti)

2) z příjmu z prodeje domu uhraďte pomocí insolvenčního správce všechny své dluhy

3) zbytek peněz si ponechte