Banky.cz Bankovní poradna zdarma Hypoteční poradna #6839, Mám koupit nemovitost za hotové nebo na hypotéku?

Mám koupit nemovitost za hotové nebo na hypotéku?, Hypoteční poradna

Sjednejte si hypotéku online

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, co by v mé situaci bylo nejvýhodnější. Chtěla bych si pořídit byt, již je zaplacená kauce a teď řeším, zda je lepší byt koupit hotově (1 050 000 Kč) nebo na hypotéku na 30 let (byla mi nabídnutá od Hypoteční banky s úrokem 2,89%, fixací na 10 let a splátkou 3 491 Kč) nebo hypoúvěr od Stavební spořitelny Raiffeisen Bank s úrokem 2,14% a splátkou 3 038 Kč. Jelikož vím, že všichni hypoteční poradci jsou placení bankou, tak nevím, na koho se obrátit, aby mi sdělil opravdu reálné informace. Všichni svorně tvrdí, ať nekupuji za své, ale půjčím si od banky, že je to výhodnější. A tak jsem narazila na vaše stránky. Předem děkuji za vaši odpověď. Přeji hezký den

Dobrý den,

přijde na to, za jakým účelem byt kupujete, jaká je Vaše finanční a rodinná situace a čeho byste chtěla v životě dosáhnout. Za 1 mil. korun vlastních úspor si můžete koupit 1 byt bez hypotéky nebo až 3-4 byty s 80% hypotékou. Když koupíte byt na 80% hypotéku, investujete ze svého pouze 200 000 Kč a na zbytek Vám půjčí banka, které úvěr měsíčně splácíte. Pokud byste byt pronajala, výnos z nájmu pokryje splátky hypotéky a za investovaných 200 000 Kč jednou získáte celý byt. Příjem z pronajaté nemovitosti je nejlepším důchodovým spořením (v penzi máte dodatečný příjem z nájmu nebo můžete nemovitost kdykoliv prodat a inkasovat tak jednorázově tržní cenu).

Ať už se rozhodnete jakkoliv, musíte z toho mít především dobrý pocit. Třeba nechcete investovat a nerada si půjčujete peníze. Ale pokud např. investujete s podílovými fondy, pak je mnohem výhodnější investovat do vlastní nemovitosti. Ne každý si může dovolit koupi vlastní nemovitosti. Pokud jste pro získání úvěru dostatečně bonitní a máte adekvátní vlastní úspory, bylo by z mého pohledu škoda této příležitosti nevyužít.