Platba kartou a kurzy, Platba

20.2.2019 Platba

Dobrý den, potřeboval bych vědět, jak banka Creditas zpracovává karetní operace VISA v cizí méně, hlavně teda jakým kursem řeší vracenou platbu. Nakupuji zboží ze zahraničí v EUR a účet mam v CZK. Zaplatím v EUR, banka si převede měnu podle svého kurzu prodej EUR, to samozřejmě chápu, ze člověk musí něco platit navíc a výhodnost kurzu se liší. Ale zásadní problém pro mne je při tom, když relativně často vracím zboží a platba se vrací zpátky tou samou kartou. Bohužel při této transakci u současné banky hodně prodělávám, protože banka na ty zpětně přijaté EUR použije kurs nakup EUR. Takže já třeba prodělám na jednom EUR 1,5 Kč. Já bych potřeboval, aby ty vratky byly taky v kurzu prodej EUR, nebo aspoň nějaký střed. S pozdravem Petr

Dobrý den,

všechny banky používají pro platby kartou stejný mechanismus jako jste popsal výše. Platba do zahraničí a platba ze zahraničí zpět jsou pro banku dvě různé operace. Jednou Vám banka eura prodává, podruhé je od Vás kupuje. Pro častější obchody se zahraničím (a množství vratek) doporučuji zřídit běžný účet vedený v EUR (zdarma nabízí Equa bank či Air Bank).