Banky.cz Bankovní poradna zdarma Spoření #7956, Výplata penzijního připojištění

Dotaz č. 7952: Jaká je minimální částka pro výplatu penzijního připojištění včetně státní podpory a je možné žádat o výplatu v jednom termínu?

Stavební spoření s bonusem 8 500 Kč
7.11.2019 Spoření

Pokračování dotazu č. 7952: Dobrý den, ještě jednou se vracím k otázce vyplacení penzijního připojištění. Na základě Vaší předchozí odpovědi jsem zkontrolovala z výpisů, že si maminka přispívala od r. 2013 až do dubna 2019 částkou 300 Kč, a tedy po dobu delší, než je 5 let. Platí tedy, že tato částka, tedy minimální částka 300 Kč, kterou platila a vcelku je to tedy 72 splátek (od r. 2013 až 2018) + 4 splátky 2019, tedy celkem 76 splátek, dostačující, abych dostala výplatu penzijního připojištění včetně státní podpory? Přesněji, zda je tedy minimální částka 300 Kč dostačující? Co se týče postupu České pojišťovny, tedy výplata na dva termíny, tedy budu řešit, až dostanu vyrozumění formou dopisu, nicméně se Vás zeptám, zda je možné, v případě jejich výplaty ve dvou termínech, jak mi bylo sděleno na pobočce České pojišťovny, bránit se tomuto, tedy žádat výplatu včetně státního příspěvku v jednom termínu? Omlouvám se, že se opětovně vracím k této problematice, a velice Vám děkuji za Vaši odpověď.

Dobrý den,

děkuji za doplnění. Částka 300 Kč/měsíc je plně postačující a zaplacením min. 60 splátek Vaše maminka splnila podmínku pro přiznání státní podpory. Státní podpora je poukazována státem na účet penzijního připojištění průběžně, každé 3 měsíce. Celý zůstatek (úspory a státní podporu) byste měla dostat vyplacený v jednom termínu (není důvod tuto výplatu dělit na 2 termíny). Zdržení může nastat pouze u státní podpory za poslední 3 měsíce (dohromady 3x90 = 270 Kč) a zisku za rok 2019 (pár korun), který bude vyplacen až v květnu 2020. Těchto zhruba 300-400 Kč bude penzijní fond vyplácet ve zvláštním druhém termínu. Na případný chybný postup penzijního fondu si můžete stěžovat nejprve písemně u penzijního fondu a následně též u ČNB (dozorový orgán).