Banky.cz Bankovní poradna zdarma Akcie a investice #7725, Investice do dluhopisů na páku

Investice do dluhopisů na páku, Akcie a investice

Investice se zhodnocením až 12%
14.10.2019 Akcie a investice

Dobrý den, delší dobu si pohrávám s myšlenkou, že bych si na půjčku, které jsou letos docela nízké (3,9%, s RPSN 4%) vzal 200 000 Kč, které bych poté ihned investoval do dluhopisů (vyhlédl jsem si s úrokem 6,5% u jedné nadnárodní společnosti investující mj. do energií, která má za sebou dlouhou historii s výsledky). Tím pádem bych splácel půjčku, která by se mi ale vrátila na konci splatnosti dluhopisu se zúročením 2,5%. Oproti klasickému spoření např. na spořicím účtu je tedy možno čerpat rozdíl 2,5% ihned. Navíc některé banky nabízí bezúročné období půjček, takže náklady by byly o to nižší. Prosím o fundovaný názor na tuto záležitost. Hezký zbytek dne.

Dobrý den,

investice na kapitálových trzích (dluhopisy, akcie, deriváty) jsou vždy rizikové a investor by měl počítat s tím, že může o své peníze přijít. Proto je rozumné takto investovat pouze část svých úspor, jejichž případná ztráta Vás nikterak neohrozí. Půjčování peněz na investice je velmi rizikové. Investice nemusí skončit dle Vašich představ, a pak by Vám zůstaly jen dluhy.

Potenciální výnos by měl vždy odpovídat podstupovanému riziku (jinak investice nedává smysl). Tedy tam kde můžete o všechno přijít byste také měl mít šanci slušně vydělat. Riskovat pro výnos 2,5% mi nedává žádný smysl. Banka Creditas úročí spořící účet 1,8%, J&T Banka nabízí na pětiletém termínovaném vkladu 2,6%. Proč bych měl riskovat pro 2,5%? U investovaných 200 000 Kč byste ročně vydělal pouze 5 000 Kč, snížila by se Vaše bonita (každý úvěr snižuje bonitu - až byste potřeboval půjčit např. na bydlení, možná by Vám banka neposkytla tak vysokou hypotéku) a to nepočítám transakční náklady (čas strávený sjednáváním a rušením produktů).