Předplacená karta Coolkarta, Běžný účet

14.9.2017 Běžný účet

Dobrý den, dcera vlastní dobíjecí kartu "COOLKARTA". Před nedávnem jsem reklamovala nějaké zboží a jako účet kam mají poslat finance jsem uvedla dobíjecí účet 1616161616/0300 a jako variabilní číslo jsem je požádala, aby uvedli číslo karty. Dnes mě informovali o zaslání financí na účet uvedený výše, ale variabilní číslo uvedli svoje a ne mnou požadované. Tudíž poslali peníze na kartu někomu druhému. Jak mám postupovat. Za odpověď předem děkuji. Ludmila

Dobrý den,

předplacené platební karty (Blesk peněženka, Coolkarta, a další) mají stejně jako platební styk přes Českou poštu jednu zásadní nevýhodu. Řešení jakéhokoliv problému je velmi zdlouhavé a nepříjemné, neboť účastníkem platebního styku nejste Vy osobně, ale instituce, která kartu vydala (ČSOB, Česká pošta, atd.). Nemáte svůj vlastní účet, takže chybně zaslaná platba se nemá kam vrátit.

Jako první zamíříte do obchodu, který při vratce peněz uvedl jiný variabilní symbol (VS). Oni Vám ale vysvětlí, že není jejich povinností uvádět u vratek peněz jakýkoliv VS (navíc obchody pro platby používají vlastní VS, aby si všechny platby byly schopny identifikovat na své straně). Pak zamíříte do ČSOB, ale nebude mít jak prokázat, že daná platba skutečně patří Vám. Po dlouhém vysvětlování na obou stranách se ke svým penězům určitě dostanete.

Nebylo by lepší místo těchto nedokonalých náhražek používat běžný účet s platební kartou? Equa bank, Air Bank, Fio banka a další nabízejí vedení účtu, karty a všechny tuzemské transakce zdarma a bez podmínek (jen vydání Coolkarty Vás přišlo na 99 Kč).