Banky.cz Bankovní poradna zdarma Spoření #9816, Snížení úroků na spořícím účtu

Snížení úroků na spořícím účtu, Spoření

Stavební spoření s bonusem 8 500 Kč
21.4.2020 Spoření

Dobrý den, může nejmenovaná banka změnit úročení na Spořicím účtu z 1,6% na 0,8%? Proč tak dramatické snížení? Čekal bych opak. Čekal bych zvýšení úroků pro nás, drobné střadatele. Děkuji za Váš názor.

Dobrý den,

zatímco u termínovaného vkladu musí banka po dobu sjednaného termínu úrok dodržet (nemůže ho snížit ani zvýšit - a Vy zase nemůžete po tuto dobu peníze vybrat), u spořícího účtu může docházet ke změně úroků zcela libovolně (a Vy zase můžete peníze kdykoliv vybrat). Krize koronaviru srazila cenu peněz téměř na nulu (ČNB během posledního měsíce snížila základní úrokovou sazbu z 2,25% na 1% a přemýšlí o dalším snížení na 0,5%). Proto banky takto dramaticky snížily úročení vkladů. Equa bank stále nabízí úrok 1,6% a Hello Bank 1,5% - stačí peníze převést jinam.