Banky.cz Články Spoření Obliba stavebka mírně klesla. I přesto je dál nejpopulárnějším spořením

Obliba stavebka mírně klesla. I přesto je dál nejpopulárnějším spořením

28.6.2021 Spoření

Jakou možnost ukládání nebo spoření peněz považujete za obzvláště zajímavou? Dříve Češi na tuto otázku odpovídali jasně: stavební spoření. Ve 2. čtvrtletí letošního roku zvolili jako častější odpověď investice do drahých kovů. I přesto je stavebko z klasických spořicích produktů stále nejoblíbenější.

REKLAMA

Vyplývá to alespoň z aktuálních údajů Barometru obliby spoření. Tento průzkum Asociace českých stavebních spořitelen pravidelně sleduje názory lidí v České republice na spoření.

Jeho výsledky říkají, že stavební spoření v současnosti preferuje 55 % lidí. Z dalších spořicích produktů pak následují penzijní spoření se 48 % a spořící konto s 39 %.

Zlato vede nad stavebkem o 3 procentní body

Podle výsledků Barometru obliby spoření za 2. letošní čtvrtletí jsou aktuálně nejoblíbenější investice do drahých kovů, které o 3 procentní body předstihly stavební spoření. Stalo se to přitom teprve podruhé v historii tohoto průzkumu.

Na druhé straně pomyslného žebříčku jsou pak:

Poslední zmíněnou variantu přitom organizátoři zařadili do Barometru obliby spoření vůbec poprvé.

Obliba spořicích a investičních produktů

  • Drahé kovy 58 %
  • Stavební spoření 55 %
  • Penzijní spoření 48 %
  • Spořicí konto 39 %
  • Akcie, obligace 38 %
  • Podílové fondy 36 %
  • Životní pojištění 34 %
  • Kryptoměny 32 %
  • Termínovaný vklad 25 %
  • Spoření „do matrace“ 22 %

Investice do zlata jako jistota? Spíše naopak

Zástupce Asociace českých stavebních spořitelen vidí za mírným propadem stavebního spoření zejména signály, které souvisí s růstem inflace. „Konkrétně je to diskuze o zdražování pohonných hmot, potravin a spotřebního zboží,“ poznamenal tajemník asociace Jiří Šedivý.

Investice do drahých kovů, především do zlata, ale klientům ve skutečnosti nedávají 100% ochranu před inflací. Cenu zlata totiž ovlivňuje poptávka a nabídka, které s vývojem inflace a úrokových sazeb souvisejí jen nepřímo. Důležitá je pro ni hlavně situace ve světě a na akciových trzích.

Oproti stavebnímu spoření je to navíc riskantnější cesta, jak zhodnotit peníze. Investice do drahých kovů jsou totiž určené spíše pro zkušenější investory, kteří umí odhadnout riziko.

Stavební spoření ČS s bonusem 8 500 Kč

A nebojí se peníze investovat i na desítky let.

Stavební spoření se nejspíš vrátí na výsluní

Popularita stavebního spoření za posledního půl roku klesla z 61 % na současných 55 %. Přesto se dá očekávat, že opět poroste. Dlouhodobě se totiž drží mezi 55 % a 62 %. A také na úplném vrcholu Barometru obliby spoření.

Pomáhá mu v tom nejen dlouhá tradice, ale také fakt, že je bezpečné a jako jediné spoření překonává inflaci.

Na rozdíl od investic jsou vklady na stavební spoření ze zákona pojištěné. A díky státní podpoře dosahují zhodnocení i 3,5 %. U některých poskytovatelů přitom může dosáhnout až 4 %.

Týká se to případů, kdy vám spořitelna odpustí vstupní poplatek. Poskytovatelé tuto možnost obvykle nabízejí při různých marketingových akcích. Přesto je šance na takovou slevu docela velká – loni jste na stavební spoření bez vstupního poplatku mohli dosáhnout skoro v polovině případů.

Abyste takovou akci nepropásli, využijte porovnání stavebního spoření. Najdete v něm totiž i aktuální akce. Snadno tak zjistíte, jaká nabídka je právě nejvýhodnější.

Zájmu o „stavebko” pomáhá i nárůst investic

Podle tajemníka Asociace českých stavebních spořitelen Jiřího Šedivého stojí za oblibou „stavebka” také dobré zkušenosti klientů z minulých let. „Už mnohokrát v minulosti, třeba za světové finanční krize, se ukázalo, že s ním lidé mohou počítat jako s jistotou,“ upozornil Šedivý.

Díky stavebnímu spoření se také snadno dostanete k výhodnému úvěru. Peníze pak můžete využít například na rekonstrukci bytu nebo domu.

Penzijní spoření od České spořitelny

Úvěry od stavebních spořitelen přitom dokáží nabídnout podobný úrok jako hypotéky. A letos v březnu byla úroková sazba podle dat České národní banky dokonce nižší než u hypotečních úvěrů.

Hypoteční banky totiž nabízely průměrné sazby ve výši 1,96 %, zatímco u stavebních spořitelen jste za půjčku zajištěnou nemovitostí dostali průměrný úrok 1,85 %.

Právě březen byl navíc z pohledu spořitelen historicky nejsilnější měsíc – alespoň co se týče úvěrů, za které klienti ručili nemovitostí. Poskytovatelé jejich prostřednictvím půjčili víc než 3 miliardy korun.

Lidé rekonstruují a modernizují

Zájem o úvěry ze stavebního spoření tedy roste. Nahrál tomu i fakt, že lidé v době pandemie tolik neutráceli. Cestování bylo omezené a většina služeb byla kvůli vládním nařízením zavřená.

Řada lidí tak měla víc peněz na zvelebování domácnosti.

Už tradičně jim půjčky od stavební spořitelny posloužily zejména na rekonstrukci a modernizaci jejich bydlení. Ať už se úpravy týkaly pořízení nových oken nebo renovace bytového jádra.

Právě v takových případech jsou úvěry ze stavebního spoření ideální. Získáte díky nim dost peněz a zároveň se můžete spolehnout na nízký úrok i dlouhou dobu splatnosti.

REKLAMA

ANKETA k článku Obliba stavebka mírně klesla. I přesto je dál nejpopulárnějším spořením

Máte sjednané stavební spoření?

Počet odpovědí: 98

KOMENTÁŘE k článku Obliba stavebka mírně klesla. I přesto je dál nejpopulárnějším spořením

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

[AKTUÁLNĚ] Česká spořitelna přestala zakládat vkladní knížky

10.4.2024 Spoření

Česká spořitelna definitivně ukončila možnost zakládání vkladních knížek pro nové klienty. Dříve založené knížky banka rušit nebude, peníze z vkladních knížek nikam převádět nemusíte. Jedinou bankou s možností založení nové vkladní knížky zůstává ČSOB, a to pouze na pobočkách České pošty.

[AKTUÁLNĚ] Aktuální výše úroků na spořicích účtech

9.4.2024 Spoření

V souvislosti s poklesem základní sazby v ekonomice se spustila lavina snižování úroků na bankovních i spořitelních spořících produktech. Týká se především spořicích účtů, ale zasáhla i výhled v oblasti termínovaných vkladů. Banky čekají přesun peněz právě na „termíňáky“, investiční společnosti ale vidí velkou příležitost zvýšit zájem Čechů o investování.

Inflace klesla na 2 %. Jak to ovlivní spoření a hypotéky?

15.3.2024 Spoření

Inflace klesla v únoru 2024 na 2 %, z lednových 2,3 %. O celoplošné překonání vysoké inflace se sice ještě nejedná, ale už nyní můžeme pozorovat změny u spoření i hypoték. Podívejme se na vše podrobněji.

Možnosti spoření u spořicích účtů a termínovaných vkladů

30.1.2024 Spoření

Když se řekne spořicí nástroje, většině z nás se jako první vybaví spořicí účty a termínované vklady. Jak fungují? Jaké jsou jejich hlavní výhody a nevýhody? A jaké jsou mezi těmito nástroji největší rozdíly?

Porovnání a hodnocení různých způsobů spoření

1.1.2024 Spoření

Spoření je nedílnou součástí finančního plánování a finančně zdravého života. Bez rezervy, v podobě peněz odložených stranou, se nežije vůbec snadno. Čemu čelí lidé bez úspor? A jaké jsou největší výhody pravidelného spoření? Podíváme se na produkty krátkodobého a dlouhodobého spoření s časovou vázaností, i bez ní. Porovnáme a zhodnotíme všechny v současnosti dostupné spořicí produkty, nastíníme i možnosti investování.

Z naší bankovní poradny

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte.

Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější.

V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %.

Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku.

Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit.

Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu.

Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem.

Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření.

ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Daňové zvýhodnění

Daňové zvýhodnění je výhoda poskytnutá státem, která umožňuje jednotlivcům nebo podnikům snížit svou daňovou zátěž. To může být ve formě snížení daně, odpočtu daní, nebo úlevy od daní. Daňová zvýhodnění mohou být zaměřena na podporu určitých činností, jako je investování do výzkumu a vývoje, nebo na podporu sociálních cílů, jako je poskytování dostupného bydlení.

Daňová úleva pro podniky

Investice do výzkumu a vývoje: Podniky, které investují do výzkumu a vývoje, mohou být oprávněny k daňovým úlevám. Tyto úlevy mohou být ve formě přímého snížení daně, nebo odpočtu nákladů na výzkum a vývoj od daně.

Poskytování pracovních míst: Některé země nabízejí daňová zvýhodnění podnikům, které vytvářejí nová pracovní místa, zejména v oblastech s vysokou nezaměstnaností.

Investice do ekologicky šetrných technologií: Podniky, které investují do ekologicky šetrných technologií, mohou být oprávněny k daňovým úlevám.

Daňová úleva pro jednotlivce

Hypoteční úroky: V některých zemích mohou jednotlivci odečíst úroky zaplacené na hypotéku od svých daní.

Příspěvky na penzijní spoření: Příspěvky na penzijní spoření mohou být odečteny od daní.

Darování charitativním organizacím: Darování peněz nebo majetku charitativním organizacím mohou být také odečteny od daní.

Daňová zvýhodnění mohou mít významný dopad na ekonomiku a společnost, protože mohou podporovat investice a růst, a mohou pomoci dosáhnout sociálních cílů.

ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena