Banky.cz Bankovní poradna zdarma Spoření #7661, Družstevní záložny a členský vklad

Družstevní záložny a členský vklad, Spoření

Stavební spoření s bonusem 8 500 Kč
6.10.2019 Spoření

Dobrý den, dne 28.3. 2017 jsem založil termínovaný vklad u ČS úvěrní družstvo na 3 roky. Dne 31.7. 2019 mi byl vklad vypovězen a vklad i alikvotní část úroků mi byla zaslána. Při zakládání vkladu jsem zaplatil 999 Kč jako navýšení zakladního členského vkladu a další členský vklad 19 000 Kč. Jde mi o to, že o vrácení peněz za členství nepadla ani zmínka. Po mém dotazu na tuto částku mi bylo oznameno, že mi peníze vrátí až po nějaké uzávěrce a to v termínu 30.6-30.9 2020. Mohli byste mi oznámit, zda mi mohou tyto prostředky tak dlouho zadržovat? A pokud nemohou, co mám učinit proto, abych peníze dostal zpět. Děkuji za rady.

Dobrý den,

dle opatření ČNB mohou družstevní záložny svým členům úročit vklady jen do výše desetinásobku jejich členského vkladu. Proto po Vás při zřízení termínovaného vkladu bylo požadováno zvýšení členského vkladu ve družstvu. Po krachu několika družstevních záložen (Unibon, WPB, MSD) tak ČNB nutí družstevníky více kontrolovat hospodaření svého družstva, neboť členský vklad je nepojištěn (mohou o něj při krachu družstva přijít).

Chcete-li svůj členský vklad z družstva zpět, musíte ukončit své členství a požádat o výplatu podílu. Oboje musí schválit vedení družstva a peníze Vám jsou následně vyplaceny po konci účetní závěrky. Ještě zdůrazňuji, že nedostanete zpět přesně svých 19 999 Kč, ale peníze adekvátní aktuální hodnotě svého členského podílu (to může být více ale i méně než jste vložil - podle toho, jak dobře družstvo hospodařilo).