Banky.cz Banky.cz Družstevní záložny WPB Capital, v likvidaci
WPB (WPB Capital, v likvidaci)

WPB (WPB Capital, v likvidaci)Družstevní záložna WPB Capital, v likvidaci ukončila svoji činnost dne 24.6.2014

Česká národní banka odebrala záložně licenci.

  Expertní hodnocení družstevní záložny WPB Capital, v likvidaci

  WPB díky součinnosti kapitálové skupiny přežila konsolidaci trhu kampeliček. Nicméně díky personálnímu rozkladu ve skupině tato záložna finálně svoji pozici na trhu neustála. Přijímat pojištěné vklady od důvěřujících střadatelů je lehké, zhodnotit je v kvalitních úvěrových obchodech již nikoliv.
  Krach jedné z největších kampeliček své éry WPB tedy podobně jako v ostatních případech zaplatil Fond pojištění vkladů, tedy my všichni díky zhoršení podmínek finančních institucí, které do fondu přispívají.

  O družstevní záložně WPB (WPB Capital, v likvidaci)

  Záložna WPB Capital již neposkytuje žádné finanční služby. ČNB jí definitivně odejmula povolení působit jako družstevní záložna dne 24. června 2014.
  Dle vyjádření ČNB byly hlavním důvodem nepovolené transakce záložny, které vedly k umělému navyšování vlastního kapitálu. Policie následně obvinila několik manažerů kampeličky.
  Při zavření v roce 2014 záložna WPB měla přijaty vklady za 2,8 miliardy Kč od 6.880 klientů, převážně ze středních Čech. Výplata vkladů klientům se provádí prostřednictvím sítě poboček České spořitelny. Nepřihlášené vklady nad hodnotu 100 tisíc EUR jsou promlčeny.
  Záložna WPB Capital působila na trhu od roku 1999, v letech expanze velmi často spolupracovala s klienty využívajícími off-shore struktury.

  Flash news o WPB (WPB Capital, v likvidaci)

  14.9.2018

  Městský soud: odnětí licence WPB ze strany ČNB bylo nepřiměřené!
  Tak se nám to pěkně zamotává! Pražský soud rozhodl, že odnětí povolení působit jako družstevní záložna v červnu 2014 bylo nepřiměřenou sankcí. Hlavní problém soud vidí v nedostatečně závažném pochybení a v nedostatečném odůvodnění tohoto likvidačního kroku.
  ČNB samozřejmě zásadně nesouhlasí a podává kasační stížnost proti rozsudku, který by pravděpodobně znamenal miliardovou arbitráž ze strany vlastníků WPB Capital proti České republice. Záložna WPB podle ČNB uměle navyšovala kapitál, když úvěry účelově založeným společnostem se po netransparentním kolečku vracely do záložny jako další členské vklady. ČNB důvody pro odejmutí licence deklarovala jako mimořádně rizikové podnikání záložny, ale nad to ČNB zjevně využila i této příležitosti k dalšímu pročištění stavu záložen v Česku.
  Kdo to zaplatil a kdo to nakonec zaplatí? Garanční systém finančního trhu (dříve Fond pojištění vkladů) uhradil vkladatelům záložny WPB ihned po sdělení ČNB 2,8 mld.Kč vkladů do pojištěného limitu. Garanční systém dnes jako hlavní věřitel ovládá insolvenční řízení. Ale možná se v návaznosti na soudní rozhodnutí ještě nadějeme situace, kdy se WPB bude domáhat zpět licence a bude chtít uhradit ušlé zisky za 4 roky nepodnikání? Pak to ovšem zaplatíme my občané České republiky...  Rychlé odkazy

  Banky v ČR