Banky.cz Banky.cz Články Komerční sdělení DAX30 - investování a obchodování top německých akcií

DAX30 - investování a obchodování top německých akcií

DAX30 - investování a obchodování top německých akcií
3.12.2018, Komerční sdělení

DAX30 je ve finanční, investorské i obchodnické komunitě podobně známým pojmem, jako je mezi běžci na lyžích v ČR Jizerská 50 - prostě všichni okamžitě ví, o co jde. Tento německý index přitahuje pozornost investorů, institucí a obchodníků z celého světa. 

A je jedno, jestli jste finanční instituce sídlící přímo ve Frankfurtu, nebo jste individuální obchodník z Bedřichova, pokud chcete zhodnotit své peníze v DAX30, máte prakticky stejné možnosti. V tomto článku vám představíme, co DAX30 vlastně je a probereme možnosti, jak do něj lze dlouhodobě investovat, ale jak jej také lze krátkodobě, spekulativně obchodovat.

Představení DAX30


DAX30 je německý akciový index. Zkratka DAX pochází z německých výrazů (Deutsche Aktienindex) a číslo 30 znamená, že index reprezentuje vývoj akcií třiceti společností s největší tržní kapitalizací, obchodovaných na Frankfurtské burze.

Index DAX30 byl založený v roce 1988 a každé 3 měsíce dochází k revizi společností, které jsou v něm zahrnuty. Index je považován za barometr síly německé ekonomiky a to i přesto, že v něm nejsou zahrnuta všechna odvětví. Své nejvyšší hodnoty 13596,89 bodů zatím DAX30 dosáhl 23.1.2018.

Oficiální hodiny pro elektronické obchodování akcií v systému Xetra na Frankfurtské burze jsou od 9:00 do 17:30 SEČ. Nicméně hodnota indexu DAX30 je vypočítávána prakticky 24 hodin denně a také ho lze prakticky kdykoliv v pracovní dny obchodovat.

Jak lze do indexu DAX 30 dlouhodobě investovat

DAX30 je vyhledávaným trhem, do kterého investují jak velké fondy, tak individuální investoři. Způsobů, jak DAX30 obchodovat je několik. Mezi ty nejznámější patří:

1. Nakoupit akcie jednotlivých firem zastoupených v indexu

Tento přístup je vhodný pro velké instituce. Jednak je potřeba poměrně velký kapitál, abyste nakoupili akcie všech 30ti společností v indexu v potřebném poměru. Dále musíte každé 3 měsíce monitorovat složení indexu.

Výhodou tohoto přístupu je, že jste vlastníkem akcií a máte nárok na výplatu dividendy (pokud ji společnost vyplácí).

2. Nakoupit futures kontrakt nebo opci na DAX30

Tento přístup je také především pro instituce. Ty využívají futures nebo opce pro zajištění portfolia akcií.

Pro individuálního investora je trh futures a opcí velmi těžko dostupný z hlediska kapitálu. Pro držení byť jednoho futures kontraktu bude broker vyžadovat marži ve výši několik tisíc EUR a především nejmenší pohyb ceny u futures kontraktu (0,5 bodu na indexu) představuje 25 EUR. To znamená, že pokud se index pohne 100 bodů proti vstupní ceně, tak investor bude v otevřené ztrátě 5000 EUR.

Mezi nevýhody futures a opcí je také nutno uvést, že nevlastníte přímo akcie a tudíž nemáte nárok na dividendu.

3. Nakoupit akcie ETF fondu, který kopíruje vývoj DAX30

Tato varianta je vhodná jak pro instituce, tak pro individuální investory. ETF fond udělá všechnu práci uvedenou v bodě 1 výše. Investor pouze nakoupí akcie ETF fondu.

Jednoznačnou výhodou tohoto přístupu je bezpracnost - jednoduše nakoupím akcie ETF fondu a kopíruji index DAX. Další výhodou je kapitálová dostupnost pro drobné investory - nemusí nakupovat všech 30 akcií společností v DAX30, ale koupí jen jednu konkrétní akcii ETF fondu.

4. Nakoupit CFD, které kopíruje vývoj DAX30

V posledních letech se staly velmi populární rozdílové smlouvy, známe pod označením CFD. DAX30 CFD kopíruje vývoj indexu stejně jako akcie ETF fondu.

Mezi hlavní výhody CFD patří to, že s nimi lze bez jakýchkoliv problémů spekulovat i na oslabení DAX30. U ETF akcie může při spekulaci nastat problém, protože investor si musí akcii nejdříve půjčit (od brokera), aby ji mohl na trhu prodat. Pokud mu akcii nikdo nepůjčí, tak jednoduše na pokles spekulovat nemůže.

Další výhodou CFD je finanční páka. Ta snižuje kapitálovou náročnost. Investor tak může kopírovat vývoj DAX30 a mít přitom zablokovanou marži, která odpovídá malému procentu jeho celkového kapitálu.

Jak lze index DAX 30 střednědobě a krátkodobě obchodovat

Pro střednědobé a krátkodobé obchodování DAX30 se dají využít přístupy 2-4 uvedené výše.

Způsob číslo 2 (futures a/nebo opce) je velmi rizikový pro účty s malým kapitálem. DAX30 dokáže být během dne hodně volatilní a dokáže během minut při držení byť jednoho futures kontraktu vytvořit ztráty nebo zisky ve stovkách EUR.

Způsob číslo 3 (akcie ETF fondu) může být vhodný pro střednědobé obchodování, kdy obchodník hodlá mít otevřený obchod několik dní až týdnů a bude spekulovat na větší pohyb indexu DAX30.

Pro krátkodobé, spekulativní obchodování je tento způsob nevhodný, protože akcie nelze obchodovat s pákou. Navíc poplatky při nákupu malého počtu akcií budou stejné nebo hodně podobné, jako při koupi velkého počtu, takže nákup malého počtu akcií je nevýhodný i z tohoto pohledu.

Způsob číslo 4 (CFD DAX30) je vhodný především pro krátkodobé obchodování (jednotky dnů, intradenní, skalping). U dobrého brokera totiž budete mít nízké poplatky za realizaci obchodů a hlavně můžete využít přednosti CFD, kterou je finanční páka. Ta je ale mnohonásobně menší než u futures kontraktů, takže lze DAX30 CFD obchodovat i s menším účtem.

Pro střednědobé obchody je třeba zjistit, jaký swap vám bude účtovat váš broker. Pokud bude swap vyšší, tak se vám možná vyplatí nakoupit akcie ETF fondu.

Pokud se rozhodujete o investování nebo obchodování DAX30, tak už víte, že máte poměrně hodně možností, jak to učinit. Nyní už vám stačí jen najít dobrého brokera, u kterého si otevřete obchodní účet.

KOMENTÁŘE k článku DAX30 - investování a obchodování top německých akcií

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Online půjčka je bleskové řešení, jak si vybrat co nejlepší variantu?

Online půjčka je bleskové řešení, jak si vybrat co nejlepší variantu?

13.8.2019, Komerční sdělení, Autor: Komerční sdělení

Jednoduše, přes internet, s minimem dokladů a papírování – o to větší zodpovědnost ale máte.

Možnosti a srovnání spoření na českém trhu

Možnosti a srovnání spoření na českém trhu

1.8.2019, Komerční sdělení, Autor: Komerční sdělení

Možností spoření a příležitostí zhodnocení peněz je nespočet. Mezi základní možnosti spoření patří spořicí účet, stavební spoření, termínované vklady a spoření na penzi. U spoření jakékoliv formy je nabízena řada úrokových sazeb, s nízkým, ale i vysokým rizikem. Takže kam vložit své finance, aby to stálo opravdu za to? Každý vyžaduje něco jiného, proto níže uvádíme přehled základních možností spoření. 

Online půjčka je cestou k penězům ihned

Online půjčka je cestou k penězům ihned

23.7.2019, Komerční sdělení, Autor: Komerční sdělení

Bankovní půjčky dnes lidé využívají spíš tehdy, když potřebují vyšší obnos peněz, chtějí si vzít hypotéku na bydlení, půjčit si statisíce na auto apod. V ostatních případech je výhodnější vydat se k nebankovní společnosti. Hlavně z důvodu rychlosti, ta se s bankami nedá srovnávat.

Co je to spořicí účet a k čemu je dobrý?

Co je to spořicí účet a k čemu je dobrý?

2.7.2019, Komerční sdělení, Autor: Komerční sdělení

Už jste někdy přemýšleli o spořicím účtu? Pokud ne, měli byste začít co nejdříve. Přináší spoustu výhod vám i vašim blízkým. Nečekejte až na situaci, kdy zjistíte, že byste potřebovali naspořené peníze, ale založte si ho hned. 

Kdy vzniklo povinné ručení? Přečtěte si o vývoji tohoto pojištění

Kdy vzniklo povinné ručení? Přečtěte si o vývoji tohoto pojištění

2.7.2019, Komerční sdělení, Autor: Komerční sdělení

Chcete vědět, od kdy existuje dnešní obdoba povinného ručení a jak to vypadalo například na začátku 20. let nebo v období komunismu? Rychlé odkazy

Banky v ČR