Banky.cz Banky.cz Články Politika Komentář: Čínské námluvy a ČSSD versus Altner

Komentář: Čínské námluvy a ČSSD versus Altner

Komentář: Čínské námluvy a ČSSD versus Altner
19.4.2016, Politika

Jsou čínské investice v tuzemsku prospěšné a přispějí k tvorbě nových pracovních míst? Mělo by se za odebrané služky platit nebo stále ctíme „zdroje jsou a dluhy se neplatí“? Jan Budín komentuje klíčové události posledních dní.

Čínská návštěva

Čínské investice

Koncem března proběhla ve velkém stylu toliko diskutovaná návštěva čínského prezidenta v ČR. Podnikatelé tento počin vcelku schvalovali, ochránci lidských práv byli proti. Lidská práva mají v ČR zvláštní význam (sami jsme si polovinu minulého století zkoušeli, jaké je to být okupován Sovětským svazem), nicméně vzhledem k naší ekonomické síle, na světové poměry zanedbatelné, neobchodováním s Čínou bychom poškodili leda sami sebe. Na druhou stranu je třeba říci, že čínské investice naší republice doposud téměř nic nepřinesly, neboť si Číňané zatím nakoupili jen zaběhnuté podniky (tedy se nestaví nové továrny ani netvoří nová pracovní místa – na rozdíl od investic ostatních nejen jihoasijských zemí u nás, které reálně nová pracovní místa, továrny a vývojová centra vytvořily). Do budoucna mohou čínské investice otevřít tuzemským podnikům nevídané možnosti při expanzi na jihoasijském trhu. To je velké očekávání, které by sekundárně k tvorbě nových pracovních míst u nás mohlo přispět (pakliže nedojde k pouhému transferu know how do Číny a naše podniky nezůstanou v lepším případě pouze na objemu dnešní produkce).

Pokus o rozběhnutí megalomanského projektu „Kanál Dunaj-Odra-Labe“ je úsměvný, neboť v tuzemsku je velkým problémem postavit i pár kilometrů nové dálnice či vysokorychlostní železniční trať.

Nejzajímavějším momentem čínských investic však zůstává osobní angažovanost bývalého volebního manažera ČSSD, který před lety přivedl ČSA ke krachu a nyní je přihrává přes Travel Service coby dobrou investici novému kupci. V souvislosti s účelovým poškozováním státních firem (nejprve firmu přivedeme ke krachu, abychom ji později mohli prodat za babku spřízněné duši) se hovoří nejen o ČSA, ale i o ČD Cargo a dalších.

ČSSD versus Altner

ČSSD versus Altner

V roce 1997 najala ČSSD pana Altnera na vysouzení Lidového domu (velmi hodnotná nemovitost v centru Prahy). Neboť si nikdo nebyl jistý výsledkem sporu a ČSSD nechtěla platit právníkovi v případě neúspěchu, došlo k uzavření tzv. value based dealu (v businessu nic neobvyklého) – právník dostane 10% z vysouzené hodnoty nemovitosti, podaří-li se mu ji vysoudit. Tento typ smluvní dohody je rizikovější pro dodavatele služeb (pan Altner) a zcela bezpečný pro objednatele (ČSSD) – za to je ale odměna v případě úspěchu výrazně vyšší, než kdyby se jelo podle standardních hodinových sazeb. Panu Altnerovi se podařilo pro ČSSD úspěšně vysoudit majetek v řádu stamilionů korun, jenže ČSSD se nechtělo zaplatit. Začal tak běžet téměř dvacetiletý soudní spor o platbu, který skončil letos v dubnu očekávaným verdiktem – za služby se platit musí a podepsané kontrakty nelze svévolně rušit po obdržení plnění. K původně vcelku zanedbatelné částce nyní přibyl gigantický úrok a penále, dohromady 337 mil. Kč (samotné penále a úrok činí přes 300 mil. Kč). ČSSD se výše penále a úroku nelíbí a dovolává se k Nejvyššímu soudu. Úvěr na zaplacení si předjednala u Fio banky.

Ať už spor o výši penále dopadne jakkoliv, je obecně poučné, že tato nepříjemnost postihla zrovna tu politickou stranu, která léta voliče lákala na „zdroje jsou a dluhy se neplatí“. Mimochodem, ČSSD si obratem naordinovala úsporný program (propouštění/snížené výdaje na kampaně) – tedy, když jde o moje peníze, je najednou racionální šetřit a dluhu se snažit zbavit co nejdříve. Ale jakmile jde o státní peníze, tak se žádné šetření nekoná a setrváváme po celé období hospodářského růstu zadluženi až po uši. 

ANKETA k článku "Komentář: Čínské námluvy a ČSSD versus Altner"

Měly by se dluhy platit?
Počet odpovědí: 285

KOMENTÁŘE k článku Komentář: Čínské námluvy a ČSSD versus Altner

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Maláčová chce zrušit slevu na dani pro ženy v domácnosti

Maláčová chce zrušit slevu na dani pro ženy v domácnosti

5.10.2019, Politika, Autor: Jan Budín

24 840 Kč – tolik činí roční sleva na dani z příjmu pro pracujícího muže za manželku v domácnosti. Podle Maláčové (ČSSD) si tyto peníze rodiny nezaslouží. Neměla by levice naopak rodiny podporovat a navrhovat např. společné zdanění manželů?

ČSSD opět upřednostnila seniory před rodinami s dětmi

ČSSD opět upřednostnila seniory před rodinami s dětmi

23.3.2019, Politika, Autor: Jan Budín

Zatímco průměrný důchod letos přesáhl 13 000 Kč a každoročně výrazně roste, nejčastěji vyplácená rodičovská činí necelých 8 000 Kč. Podle Maláčové v pořádku. Proč při dělení eráru vždy ostrouhají rodiny s dětmi?

Kupujete nový byt? ČSSD k Vám nastěhuje sociálně slabé

Kupujete nový byt? ČSSD k Vám nastěhuje sociálně slabé

14.9.2018, Politika, Autor: Jan Budín

ČSSD před komunálními volbami oprášila koncept desátku pro developery, kteří by museli přenechávat část nových bytů obcím pro sociálně slabé. Tvrdě pracovat a splácet hypotéku? Levice Vám k tomu přidá prima sousedy. 

Odbory chtějí zkrátit pracovní dobu

Odbory chtějí zkrátit pracovní dobu

2.5.2018, Politika, Autor: Jan Budín

Odbory požadují zvýšení minimální mzdy na 13 700 Kč, prodloužení zákonné dovolené na 5 týdnů a zkrácení týdenní pracovní doby na 37,5 hod. Rozumné požadavky vedoucí ke všeobecnému blahu zaměstnanců nebo levicový populismus?

Volby 2017

Volby 2017

22.10.2017, Politika, Autor: Jan Budín

Do Poslanecké sněmovny se dostalo rekordních 9 stran. Takto fragmentovanou politickou scénu ještě novodobá historie ČR nepamatuje. Kdo jsou vítězové a poražení voleb 2017?Rychlé odkazy

Banky v ČR