Banky.cz Banky.cz Články Politika Vláda: deficit 70 mld. Kč je přiměřený

Vláda: deficit 70 mld. Kč je přiměřený

Vláda: deficit 70 mld. Kč je přiměřený
27.11.2015, Politika

Česká ekonomika roste o rekordních 4,5%, nezaměstnanost pomalu padá pod 6%, peníze jsou levné, firmy investují, nabírají zaměstnance a platí daně. A vláda v této době prosperity schválila deficit státního rozpočtu 70 mld. Kč.

Spořit si v době prosperity a čerpat rezervy v krizi – to je přirozenost provázející lidstvo již od počátku věků. A nemusí nutně jít jen o stavění hladových zdí. Každý z nás „sbírá dřevo v létě, aby si mohl zatopit v zimě“. Je to pozorovatelné např. na tvorbě úspor na důchod či ponechané rezervě na dobu nemoci. Kdo by tímto přirozeným přístupem nebyl obdařen již z dob svého dospívání a výchovy, pochopí to i tak velmi snadno hned po té, co prvně veškeré své finance utratí v den výplaty a po zbytek měsíce přežívá jen o chlebu a vodě. Velmi intuitivní.

Ne přiměřený, ale nezodpovědný deficit

deficit

Současná vláda se však chová jako nezodpovědný a notorický dlužník, který si nepůjčuje na investice, ale na spotřebu, a splátku jednoho dluhu vytlouká dluhem druhým. Ekonomika exceluje - lidé utrácejí, protože mají práci, firmy utrácejí, protože mají odbyt, daně se vybírají doslova samy, příjem státu roste, náklady na obsluhu dluhu klesají. Kdy jindy splácet dluh než nyní?

Hovořit o deficitu 70 mld. Kč jako o přiměřeném či nutném (aby dle vlády nedošlo k podvázání hospodářského růstu) je neobhajitelné. Deficit je totiž bohužel tvořen výhradně položkami typu přidáme důchodcům jednorázově tisícovku, uděláme novou marketingovou kampaň Česká potravina, zvedneme sociální dávky (sice jsme předtím zvedali minimální mzdu, aby byla vyšší než dávky a pracovat se vyplatilo, ale to je teď jedno), necháme ČD zaplatit smluvní pokutu za to, že obdržela objednané lokomotivy pozdě, budeme dotovat provoz ztrátových uhelných dolů, přestože firmám ve výrobě zrovna nyní chybí zaměstnanci, atd. Ano, kdyby byla krize a stát na dluh začal budovat infrastrukturu, to by mělo smysl. Ale půjčovat si v době prosperity na spotřebu a kupování voličských hlasů, to je ekonomický zločin.

Dluhová brzda

Nerozvážnému rozhazování vlády by šlo přitom zabránit velmi snadno. Třeba automaticky spojovat hlasování o deficitním rozpočtu v době růstu s hlasováním o důvěře vládě. Nebo krátit platy zákonodárcům při každém deficitním rozpočtu (v dobách krize firmy také zavádějí kurzarbeit, propouštějí či krátí bonusy a benefity). Jakmile by pánové Zavadil, Štěch, Jandák či Sobotka měli přijít byť jen o pětinu svého platu, už by se tak nebyli v prsa, jak je třeba rozdávat sociální dávky a jet neustále na dluh. To by byl vyrovnaný rozpočet raz dva i v době krize.

V soukromé sféře je naprosto běžné, že část mzdy je variabilní a závislá na výkonu/plnění kritérií. Schodek rozpočtu sice není jediným kritériem úspěšného vedení státu, ale přesto se jedná o velmi zajímavý parametr (navíc dobře měřitelný namísto obecného „aby se měli všichni lépe). Vázat část platu zákonodárců na výši schodku by nebylo od věci. Přitom nemusí jít čistě o represivní opatření – kromě malusů nechť mohou zákonodárci dosáhnout i na bonusy za přebytkový rozpočet.

Stát není dobrý hospodář

Poslanecká sněmovna

Nemusí se nutně hovořit jen o rozpočtovém deficitu či politice vlády. Stát nám své špatné hospodaření dokazuje např. v oblasti hazardu, cigaret nebo těžby uhlí.

Cigarety: stát si myslí, jak skvěle benefituje na spotřební dani z tabáku, jenže léčba kuřáků (a lidí, jimž kuřáci ničí zdraví) stojí zhruba dvakrát tolik toho, co se vybere na daních.

Hazard: stát a obce (mezi které se daň z hazardu dělí) si opět myslí, jak se na tom dobře nebenefituje. Jenže náklady za zvýšenou kriminalitu, zničené lidské osudy či rozpadlé rodiny (vše nutno dotovat dávkami a ještě se přichází o pojistné a daně, které kriminálník či nezaměstnaný neodvede) opět vysoce převyšují vybrané daně. I proto je např. současná úprava koeficientu stát x obec ve prospěch státu spravedlivá, neboť to je obec, která inkasuje většinu daně z hazardu, přestože většinu nákladů nese následně stát.

Těžba uhlí: stát si libuje, že o pár let déle udrží zaměstnání nějaké té tisícovce horníků a ještě dostane poplatek za každou vytěženou tunu uhlí. Jenže následné náklady na rekultivaci zničené krajiny, na zničené zdraví horníků (nově předčasné důchody horníků), na zničené zdraví všech lidí, které trpí znečištěným ovzduším z uhelných elektráren, to jsou mnohem vyšší částky, než kolik stát za vytěžené uhlí získá. Navíc doba prosperity je přímo předurčena k zavírání neefektivních provozů (jakými dnes uhelné doly jsou) neb horníci budou mít při nízké nezaměstnanosti na trhu mnohem lepší uplatnění. Čekat se zavřením dolů až na další krizi a vysokou nezaměstnanost nedává smysl. 

ANKETA k článku "Vláda: deficit 70 mld. Kč je přiměřený"

Je deficit 70 mld. Kč v době prosperity přiměřený?
Počet odpovědí: 250

KOMENTÁŘE k článku Vláda: deficit 70 mld. Kč je přiměřený

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Volby 2017

Volby 2017

22.10.2017, Politika, Autor: Jan Budín

Do Poslanecké sněmovny se dostalo rekordních 9 stran. Takto fragmentovanou politickou scénu ještě novodobá historie ČR nepamatuje. Kdo jsou vítězové a poražení voleb 2017?

Štěch: Zvýšíme daně OSVČ, aby se jim nevyplatilo podnikat

Štěch: Zvýšíme daně OSVČ, aby se jim nevyplatilo podnikat

26.6.2017, Politika, Autor: Jan Budín

Ekonomiku trápí nedostatek pracovních sil. Někdo vidí řešení v migraci pracovníků z Východu, jiný by rád do práce nahnal nezaměstnané. Pan Štěch (ČSSD) navrhuje přidusit OSVČ, aby se jim nevyplatilo dále podnikat. Může takové opatření vyřešit nedostatek zaměstnanců?

Daňová progrese dle ČSSD

Daňová progrese dle ČSSD

27.2.2017, Politika, Autor: Jan Budín

Vyděláváte měsíčně nad 40 000 Kč hrubého? Dle ČSSD elitářství, které by mělo být více zdaněno. Sociálně odpovědná nutnost nebo čirý populismus?

Zákon o sociálním bydlení

Zákon o sociálním bydlení

19.1.2017, Politika, Autor: Jan Budín

MPSV se nelíbí současná praxe tzv. obchodování s chudobou, kdy doplatky na bydlení končí v kapsách podnikatelů s ubytovnami pro sociálně slabé. Proto navrhuje zákon o sociálním bydlení, kde by obce měly povinnost zajistit bydlení každému. Dobrý úmysl, který definitivně odnaučí lidi pracovat?

Elektronická evidence tržeb

Elektronická evidence tržeb

19.12.2016, Politika, Autor: Jan Budín

EET rozděluje společnost podobně jako zákaz kouření v restauracích (zhruba dvě třetiny pro, jedna třetina proti). Jde o narovnání podnikatelského prostředí, omezení šedé ekonomiky a zlepšení výběru daní nebo jen o další zbytečnou zátěž podnikatelů?Rychlé odkazy

Banky v ČR