Stavební spoření vs. spořící účet: Kde je výhodnější spořit pro děti? Doporučení pro výběr stavební spořitelny

Stavební spoření s bonusem 8 500 Kč
17.8.2017 Spoření

Dobrý den, spořím synovi peníze k "18" narozeninám u ING na spořícím účtě. Teď, když se mi narodil druhý syn, chci mu spořit také, jen nevím kde. Někdo mi říkal, že výhodnější než spořící účet je stavební spoření. Tak nevím, na jaký bankovní ústav se obrátit, případně na jakou stavební spořitelnu. Můžete mi prosím poradit, zda je stavební spoření výhodnější a případně doporučit nějakou SS? Peníze tam mám v plánu posílat 18 let. Děkuji

Dobrý den,

podmínky na trhu se neustále mění. Zatímco před lety bylo výhodnější spořit na spořících účtech a termínovaných vkladech s úroky 3-5%, dnes vychází lépe stavební spoření s úrokem 1% a státní podporou 2 000 Kč/rok (byť budete platit poplatky za sjednání a vedení produktu, které se u spořících účtů ani termínovaných vkladů neplatí). ING Bank aktuálně nabízí úrok jen 0,5% a více nabízejí pouze Equa bank (0,8%), Sberbank (0,83%) a Air Bank (1%), kde ovšem na rozdíl od ING pro získání úroku musíte plnit podmínky (útrata kartou, atd.).

Konkrétně bych doporučil Stavební spořitelnu ČS, kde při sjednání online zaplatíte jen 495 Kč (jinak se platí obvykle 1% z cílové částky, tedy pro 150 000 Kč např. 1 500 Kč). Navíc lze zřídit bezplatný pasivní internetbanking, kde budete mít dokonalý přehled o stavu účtu (ušetříte za papírový výpis). Každý rok zaplatíte poplatek za vedení produktu 324 Kč.

Stavební spoření se vyplatí jen tehdy, dosáhnete-li každý rok na plnou státní podporu (2 000 Kč). Ročně je tedy třeba naspořit min. 20 000 Kč. Se stavebním spořením doporučuji spořit 6 let a pak opět zvážit, u které banky a s jakým produktem pokračovat dále.