Banky.cz Banky.cz Články Peníze Obchody možná zůstanou o svátcích zavřené

Obchody možná zůstanou o svátcích zavřené

Obchody možná zůstanou o svátcích zavřené
23.10.2015, Peníze

Poslanecká sněmovna poslala návrh zákona zakazující prodej o státních svátcích do druhého čtení. Zavřeno by tak musely mít všechny obchody s prodejní plochou nad 200m2. ČSSD bohužel stále nepřešly choutky lidem organizovat volný čas. Zvítězí nakonec zdravý rozum nebo osobní přání pana Bublana?

Vánoce

Bývalý ministr vnitra a současný senátor za ČSSD pan Bublan má kromě jinak vcelku korektního jednání jedno nepříjemné hobby. Léta bojuje za zákaz prodeje o svátcích stejně urputně jako pekař Pecka za zrušení letního času. Lidé chtějí nakupovat, zaměstnanci pracovat a zaměstnavatelé prodávat. Unikátní shoda trojúhelníku, kde jinak každá strana má poměrně odlišné zájmy. Proti není ani Odborových svaz pracovníků obchodu, který hájí zájem vybrané skupiny svých pracovníků (studenti, důchodci, svobodní bez rodiny) pracovat o státních svátcích za tučný příplatek. Pan Bublan, část ČSSD, KDU-ČSL a KSČM májí však potřebu lidem organizovat život více, než by bylo zdrávo. Přestože je proti zbylá část ČSSD, ANO a celá pravicová opozice, riziko schválení zákona je velké.

Životní styl

Stát by měl řídit a legislativou regulovat pouze ty případy, kde dochází k tržnímu selhání. To je poměrně široké spektrum činností - od veřejných služeb až po ochranu hospodářské soutěže. Toto solidně velké pískoviště ale čas od času mnohým poslancům nestačí a chtějí jít dále. Jistě, i já osobně trávím vánoční svátky s rodinou. Nákupním centrům se vyhýbáme obloukem a nad lidmi obíhajícími povánoční výprodeje kroutíme hlavou. To nám ale nedává právo jiným tyto aktivity zakazovat. Na světě budou vždy příznivci i odpůrci konzumu, který si jeden zobecňuje jako McDonald’s, popcorn či multikina a jiný jako nákupy o svátcích v gigantických nákupních centrech. Snažit se toto chování regulovat zákonem, to rozhodně není znakem zdravé společnosti.

Nejde jen o práci o svátcích. Část lidí stále volá po státní bance, státním supermarketu či státem organizovaných dovolených a la ROH. Na trhu je přes 30 bank (pětina z nich nabízí bezplatný účet a extra levné hypotéky/půjčky), v obchodech lze sehnat potraviny nejvyšší kvality (ale nikomu se za ně nechce platit a raději kupujeme levné šmakulády a sníme a novodobé Jednotě) a na dovolenou můžeme vyrazit kamkoliv chceme zcela bez omezení (ale většina lidí nemá chuť si prostudovat mapu či vyhledat info na Googlu, zavolat kamarádům a dovolenou si zorganizovat ve vlastní režii). Zatímco lidé otevření tak maximálně šíří osvětu (a nikoho neomezují), lidé uzavření by si přáli státní regulaci volného času, nakupování a bankovních služeb povinně pro všechny.

Ochrana zaměstnanců

pracující

ČSSD a KSČM si stejně jako pánové Středula, Zavadil a Štěch spolu s DOS v zádech myslí, že zaměstnavatelé vyžadovanou prací o svátcích své zaměstnance vykořisťují, a ti pak nemají čas na své rodiny. Zákon o zákazu prodeje o svátcích tedy prezentují i jako podporu takto vykořisťovaným pracujícím. Realita se ovšem zdá býti jiná. Za práci ve svátek náleží zaměstnanci 100% příplatek. Tedy za stejně dlouhou směnu dvojnásobná mzda. Obyvatelstvo se neskládá pouze z úplných rodin vychovávajících malé děti, ale i ze singles (mimo lidi v produktivním věku také studenti a důchodci), kterým je mnohdy jedno, jestli pracují na Štěpána či o den později. Tak proč za toho Štepána nedostat dvojnásobnou mzdu a hezký výlet si neudělat o den později? I proto jsou obyčejně směny o svátcích naopak vyhledávané a dlouho předem obsazené. Nebo už pan Bublan zapomněl na svá studentská léta, kdy se každá takto vydělaná koruna náramně hodila?

Jeden plat nestačí

V současné generaci ekonomicky aktivních obyvatel přibývá jedinců, kteří s jedním platem nevyjdou a potřebují přivýdělky bokem. To je mimo jiné důsledkem extrémního zdanění práce, které patří v Evropě k těm nejvyšším (stát si bere přes polovinu super hrubé mzdy). Chce-li KDU-ČSL a ČSSD svými slovy přispět k lepší optimalizaci pracovního a osobního života (volně přeloženo jako více času pro rodinu, méně pro práci), pak by mohla současná koalice začít snižovat zdanění práce (především pojistné sazby), čímž by lidé nemuseli tolik melouchařit (uživilo by je i jedno zaměstnání, kde by na čisté mzdě brali více) a rázem by bylo více času na rodinu. Třeba by pak sama ubyla potřeba lidí chodit do práce i o svátcích či nakupovat v prvních povánočních výprodejích.

ANKETA k článku "Obchody možná zůstanou o svátcích zavřené"

Jsem pro zákaz prodeje o svátcích?
Počet odpovědí: 367

KOMENTÁŘE k článku Obchody možná zůstanou o svátcích zavřené

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Produktivita práce a německé mzdy

Produktivita práce a německé mzdy

26.6.2018, Peníze, Autor: Jan Budín

České mzdy stále dosahují pouze třetiny německé úrovně. Hlavním viníkem je nízká produktivita práce. Máme se ale skutečně tak špatně? Nebo se jen nevhodně srovnáme s příliš vzdálenou metou?

Vandalismus a finanční gramotnost

Vandalismus a finanční gramotnost

26.3.2018, Peníze, Autor: Jan Budín

Posprejované fasády, vysklené zastávky, poničené vozy MHD. Za řáděním vandalů nemusí být nutně jen nevybitá agrese a touha protestovat proti společnosti. Významný vliv může mít nedostatečná finanční gramotnost.

Vlaky zdarma pro děti, studenty a seniory

Vlaky zdarma pro děti, studenty a seniory

16.1.2018, Peníze, Autor: Jan Budín

Vláda chce po vzoru Slovenska zavést cestování zdarma vlaky pro děti, studenty a seniory. Jaké jsou přínosy a rizika bezplatné dopravy? A kolik by to stálo?

Základní nepodmíněný příjem

Základní nepodmíněný příjem

11.9.2017, Peníze, Autor: Jan Budín

Univerzální celoživotní dávka, na kterou by měl nárok každý. Nahradí důchod i přídavky na děti. Testuje se ve Finsku, Švýcaři naopak tento koncept odmítli v referendu. Šla by zavést v ČR? A kolik by to bylo?

Minimální mzda vzroste na 12 200 Kč

Minimální mzda vzroste na 12 200 Kč

23.8.2017, Peníze, Autor: Jan Budín

Minimální mzda bude o 1 200 Kč vyšší. Výsledných 12 200 Kč je kompromisem mezi požadavky odborů (12 500 Kč) a zaměstnavatelů (11 800 Kč). Kolik by měla činit spravedlivá minimální mzda? Jak argumentují její zastánci a odpůrci? A jak vysoké jsou nástupní platy absolventů v Praze?Rychlé odkazy

Banky v ČR