Banky.cz Banky.cz Články Aktuálně Jak pokračují soudní pře o bankovní poplatky? Zpravodaj březen 2014

Jak pokračují soudní pře o bankovní poplatky? Zpravodaj březen 2014

Jak pokračují soudní pře o bankovní poplatky? Zpravodaj březen 2014
28.3.2014, Aktuálně

Hlavním tématem březnového vydání našeho pravidelného zpravodaje banky.cz jsou pokračující soudní spory ohledně bankovních poplatků za hypoteční úvěry. Pře za sebou mají první rok a soudy zatím rozhodují vcelku jednomyslně ve prospěch bank. „Vést si účet raději v korunách či v eurech? A v jaké měně spořit“, ptají se nejčastěji Češi pracující v zahraničí. I na toto odpoví náš březnový zpravodaj.

Jak pokračují soudní pře o bankovní poplatky?

Je tomu již rok, kdy renomované právní kanceláře přemluvily nemálo klientů k soudní při s jejich bankami o bankovní poplatky za vedení úvěrových účtů. Právníci slibovali nulové resp. minimální poplatky (pouze 400-1000 Kč jako správní poplatek soudu za iniciaci řízení), značnou šanci na úspěch a rychlé vymožení několika tisícovek již zaplacených poplatků. Více v našem článku Bankovní poplatky a problematika jejich vracení, kde jsme důsledně varovali před touto módní vlnou žalob z důvodu chybějící logiky žaloby. Když si dobrovolně koupíme službu/úvěr, známe její podmínky, které nejsou neférové, poskytovatelů úvěrů je na trhu přes tři desítky, z nichž min. jedna čtvrtina poskytuje úvěry bez poplatků za vedení úvěrového účtu, nemůžeme o několik let později tvrdit, že s poplatky nesouhlasíme a chtít je po bance zpět soudní cestou. Žaloba stavěná na neopodstatněnosti poplatků a nedostatečné konkurenci je úsměvná a nemůže být cestou k úspěchu, což dokládají průběžné výsledky prvního roku soudních sporů, kdy soudy žalobcům za pravdu nedávají a z velmi pochybných důvodů žalob ani neodpouštějí soudní poplatky. Navíc u prohraných sporů májí vítězné protistrany nárok na úhradu svých právních zastoupení, čehož banky zatím ku štěstí klientů velmi benevolentně nevyužívají

Jak vypadá typický roční příběh klienta, který chtěl po bance poplatky vysoudit zpět?

soudní spor

  • Viděl jsem reklamu právní kanceláře, která mi slibuje zisk až několika tisícovek (a la pečení holuby létající do úst).
  • Právníci za tuto službu nic nechtějí a nepoučují mě o všech rizicích prohry soudního sporu, neboť si prohru vůbec nepřipouštějí.
  • Zaplatil jsem 400 Kč za elektronickou žalobu s příslibem právníků, že poplatek soud jistě promine.
  • Soud zamítá elektronické podání a požaduje standardní žalobu s poplatkem 1 000 Kč, tedy je třeba doplatit ještě 600 Kč.
  • Právní kancelář promeškává lhůtu pro nápravu a prvotně zaplacených 400 Kč nezvratně propadá soudu – teď už nás to bude stát dodatečných 1 000 Kč místo 600 Kč.
  • Soud zamítá žádost o prominutí poplatků.
  • Mnoho již skončených sporů skončilo neúspěchem žaloby, šance na výhru rapidně klesají, právní kancelář se již nevěnuje případu s takovým zápalem, jako před rokem.
  • Šance na prohru velká, dalších 1 000 Kč platit nechci a spor bych rád ukončil.
  • Právníci nás informují, že pokud žalobu stopneme, budou po nás chtít uhradit své doposud vynaložené úsilí ohodnocené na několik tisícovek.
  • Jsem ve slepé uličce - buď platit výlohy právní kanceláře, která mě zlákala do soudní pře, nebo další soudní poplatky a po prohře možná i právní náklady protistrany.

Tímto rozhodně netvrdím, že v případě křivdy, byť malé, se nemá cenu soudit. Např. v případě nezákonného postupu pojišťoven ohledně krácení náhrad z povinného ručení (zmíněno v našem lednovém zpravodaji) je to bohužel jediné možné řešení, pokud na tento problém nechceme rezignovat. Ale soudit se tam, kde cítím, že nejsem v právu a jen mě někdo láká na zaručenou výhru, rozumné není.

Účet raději v korunách či v eurech?

Velmi často se v naší bankovní poradně opakuje dotaz, zda mít při práci v zahraničí účet raději v korunách či v eurech. Prvně je třeba rozlišit běžný účet (sloužící běžným transakcím – příjem výplaty, placení složenek, výběry z bankomatů, atd.) a spoření (zde odkládám a zhodnocuji aktuálně nepotřebné peníze).

Běžný účet

Při práci v zahraničí bude záležet na měně, ve které jsme vypláceni a na délce našeho pobytu mimo ČR. Při tříměsíčním pobytu mimo hranice ČR si asi nemá cenu pořizovat účet u banky v zahraničí, při ročním pobytu nejspíše ano. Rozhodování zde může být podobné jako u volání a SIM karty (tuzemská x zahraniční). Při výplatě v eurech zasílané pomocí SEPA na český účet mohou být při vhodném výběru české banky poplatky nízké až nulové, ale stále zde bude docházet ke dvojité konverzi měn (první při přijetí platby ze zahraničí na český účet, druhá při čerpání peněz kartou z českého účtu v zahraničí).

Krátkodobý pobyt v zahraničí => používat pro zasílání výplaty nadále svůj český účet a peníze čerpat pomocí své české karty

Dlouhodobý pobyt => zřídit si účet v zemi pobytu, na něj přijímat výplatu i z něj utrácet

Spoření

Každá konverze měn je ztráta (eura zasílaná na český účet) a dlouhodobý vývoj směnného kurzu lze odhadnout (česká koruna bude vůči euru mírně posilovat). Je třeba zvážit, kde chceme dlouhodobě žít a utrácet své úspory. Jsme-li byť i na delším pracovním pobytu v zahraničí (několik let), ale plánujeme se do ČR vrátit, žít zde, investovat zde, utrácet zde, bude určitě vhodnější spořit v českých korunách v tuzemské bance. Nyní za eura dostaneme více korun, než tomu bude v budoucnu, a tudíž nemá cenu své peníze držet v eurech. Chceme-li naopak trvale žít v zemi, kde se platí eurem, je možná obecně lepší spořit v eurech a vyhnout se tak dvojité konverzi, kterou by vyrovnalo až velmi výrazné trvalé posílení CZK/EUR. Toto doporučení je pouze obecný nástin uvažovaní a platí za předpokladu průměrného výdělku a posilování kurzu CZK/EUR až k hranici 24 Kč v dlouhodobém horizontu. Při výrazně nadprůměrném výdělku se vyplatí vše detailně propočítat „do posledního halíře“.

ANKETA k článku "Jak pokračují soudní pře o bankovní poplatky? Zpravodaj březen 2014"

Soudím se se svou bankou o poplatky za hypotéku?
Počet odpovědí: 35

KOMENTÁŘE k článku Jak pokračují soudní pře o bankovní poplatky? Zpravodaj březen 2014

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Na co nezapomenout před koncem roku?

Na co nezapomenout před koncem roku?

15.12.2017, Aktuálně, Autor: Pavel Strašák

Do konce roku 2017 zbývají poslední 2 týdny. Na které platby bychom neměli v předvánočním období zapomenout? A co nás čeká po Novém roce?

Členská schůze ANO Spořitelní: Rosteme přes 2 miliardy

Členská schůze ANO Spořitelní: Rosteme přes 2 miliardy

21.6.2017, Aktuálně, Autor: Pavel Strašák

Klienti spořitelních družstev mají právo podílet se na řízení kampeliček svou osobní účastí na valných hromadách. Každý tak může klást vedení družstva dotazy či navrhovat usnesení a tím přispívat k pozitivnímu vývoji svého spořitelního a úvěrního družstva. Co nového v ANO SD?

Demise vlády a možné dopady na ekonomiku

Demise vlády a možné dopady na ekonomiku

4.5.2017, Aktuálně, Autor: Jan Budín

Pan Sobotka na tiskové konferenci oznámil, že do pátku podá demisi. Tímto krokem končí nejenom samotný premiér, ale zároveň celá vláda. Jaké dopady bude mít demise kabinetu na kurz koruny a akcie? A které klíčové zákony se nepodařilo dotáhnout do zdárného konce?

ČNB ukončila intervence, koruna posiluje

ČNB ukončila intervence, koruna posiluje

19.4.2017, Aktuálně, Autor: Petr Jermář

Bankovní rada ČNB na svém mimořádném zasedání 6/4/2017 rozhodla o ukončení intervenčního režimu. Koruna obratem posílila vůči euru na 26,70. Jaký očekávat další vývoj kurzu?

Air Bank roste, ale klesá jí zisk

Air Bank roste, ale klesá jí zisk

25.11.2016, Aktuálně, Autor: Petr Jermář

Po loňském veleúspěšném roce a zisku přes 0,5 mld. Kč očekává letos Air Bank propad o 45%. Přesto banka dál expanduje, letos o 100 tisíc nových klientů. Dohnaly banku nízké úrokové sazby nebo je to cena za růst tržního podílu?Banky v ČR