Vybrané produkty

   
Počet vybraných produktů: 83

Air Bank 
Akcenta 
ANO spořitelní družstvo 
Artesa 
Citibank 
Creditas 
Česká spořitelna 
Českomoravská stavební spořitelna 
Československá obchodní banka 
Equa bank 
Evropsko-ruská banka 
Expobank 
Fio banka 
GE Money Bank 
Komerční banka 
mBank 
Modrá pyramida stavební spořitelna 
Moravský peněžní ústav 
Oberbank AG 
Peněžní dům 
Poštovní spořitelna 
Raiffeisenbank 
Raiffeisenbank im Stiftland eG 
Sberbank CZ 
UniCredit Bank 
Volksbank Löbau-Zittau eG 
Waldviertler Sparkasse von 1842 AG 
Wüstenrot hypoteční banka 
Zuno 
 
 

Konto

   

Běžný účet je základním kamenem osobních a rodinných financí, bez kterého se každodenní chod domácnosti zkrátka neobejde. Slouží k vypořádání všech transakcí; dostáváme na něj výplatu od zaměstnavatele, platíme z něj SIPO a další služby, jsou zde zadané trvalé příkazy a inkasa, atd. Tento typ účtu naopak není určen ke spoření, čemuž odpovídají úrokové sazby blízké či přímo rovné nule, tedy bychom zde neměli držet více peněz, než nezbytně potřebujeme k běžnému živobytí a provozu domácnosti – v odborných kruzích se hovoří i 3-5 násobku pravidelného čistého měsíčního příjmu, ale tato záležitost je individuální a tuto úložku lze kombinovat se spořicím účtem bez výpovědní lhůty, čímž potřebný zůstatek na běžném účtu srazíme i na pouhý 1-1,5 násobek měsíčního příjmu. Kompletní obsluhu účtu dnes již běžně provádíme pomocí internet-bankingu a telefonní/GSM bankovnictví stejně jako návštěvy kamenných poboček jsou na ústupu.

K běžnému účtu zpravidla dostaneme i platební kartu (debetní nikoliv kreditní), pomocí které můžeme s penězi na účtu dále manipulovat, nejsme-li zrovna v dosahu internetového bankovnictví či samotné pobočky. S debetní kartou lze nejen platit na terminálech u obchodníků a vybírat z bankomatů, ale je také možné převádět peníze online.

K účtu si je možné také sjednat kontokorent, neboli povolené přečerpání či schválený úvěrový rámec. Znamená to, že můžete jít s disponibilním zůstatkem i do mínusu, ovšem za záporný zůstatek platíme bance úroky jako za každou jinou půjčku.

Dobrý běžný účet se pozná dle poplatkové politiky banky, kdy by základní provoz a operace měly být zdarma (všechny příchozí/odchozí platby v rozumném rozsahu, debetní karta, internet-banking) a zpoplatněné by měly být jen služby navíc (výběr z bankomatu, přes-hraniční platby, pojištění ke kartě, etc.). Obchod, který s bankou uzavíráme, by měl být přece výhodný pro obě strany – my bance svěříme peníze, na kterých může vydělat (rozpůjčováním na úvěry jiných či provizními poplatky od obchodníků za každou naši útratu kartou), a ona nám za to nabídne provoz běžného účtu zdarma.

Banka, u které máme delší dobu veden běžný účet, získává o nás určité povědomí, co se finančních možností týče, neboť měsíčně přesně ví, kolik utratíme a jaké jsou naše příjmy. Je pak určitě snazší nabídnout úvěr takto „prolustrovanému“ klientovi, navíc za výhodnějších podmínek a bez zbytečného shánění potvrzení o příjmech od zaměstnavatele.

arrow  

Potřebuji běžný účet v CZK i cizí měně
arrow  

Chci ušetřit při výběru z bankomatu


 
arrow  

Budu potřebovat platební kartu
arrow  

Chci přístup k účtu 24 hodin denně

 
arrow  

Potřebuji občas krátkodobě do mínusu na běžném účtuarrow  

Potřebuji usnadnit pravidelné placení svých složenek