Banky.cz Články Komerční sdělení Dnes koupené dluhopisy budou přinášet nadprůměrné zisky

Dnes koupené dluhopisy budou přinášet nadprůměrné zisky

Dnes koupené dluhopisy budou přinášet nadprůměrné zisky

Vysoká úroveň inflace, která nyní atakovala 10% hranici nutí firmy vydávající svoje dluhopisy k vysokým úrokům, aby byly pro investory atraktivní. Takže pokud dnes zvažujete investici do dluhopisů, máte velkou šanci na vysoké výnosy hned od momentu, kdy se inflace vrátí zpět k normálu kolem 3 procent. Pak vám budou dluhopisy přinášet vysoký zisky několik let díky zafixovaným výnosům.

REKLAMA

Vysoká míra inflace vyhnala úroky dluhopisů na maximum.

"Dluhopisy mají v současné době vysoké úrokové výnosy, takže nákup dluhopisů je nyní dobrou investicí. Když jsou úrokové sazby nyní vysoké, znamená to, že i výnosy z dluhopisů budou vysoké obzvláště v době, kdy inflace klesne na původní úroveň.  Navíc je v dnešní době obtížné najít investice, které poskytují vyšší výnos než dobře zajištěné a prověřené dluhopisy." tvrdí jednatel a spolumajitel investiční společnosti CFG Ing. Petr Cimala provozující nejlépe hodnocené dluhopisové tržiště Dluhopisomat.

Nákup dluhopisů nyní je tedy rozumným rozhodnutím, protože získáte do budoucna dobrou návratnost investice. Dluhopisy totiž mají po celou dobu investičního období fixní procentuální výnosy.

Jak eliminovat rizikovost investice do dluhopisů?

Samozřejmě vysoký výnos, který emitenti splácí měsíčně, kvartálně či ročně svým investorům zvyšuje finanční zátěž na jejich cash-flow. Proto musíte investovat do dluhopisů kvalitních firem, které jsou prověřené a zajištěné, ideálně hmotným majetkem ve stejné výši nebo dokonce vyšší, než je hodnota emise. Například dluhopisové tržiště Dluhopisomat má ve své nabídce několik takto kvalitních emisí.

Ing. Petr Cimala k tomu dodává: "Nacházíme se v době, kdy naši investoři hledají alternativu k penězům, které mají na spořících účtech nebo v jiných likvidních prostředcích, které jim nyní znehodnocuje vysoká míra inflace. Upozorňuji je na to, že pokud svoje finance vloží do nákupu několika dobře prověřených a zajištěných dluhopisů, může jim to v následujících několika letech přinášet nadprůměrné zisky, které budou nejvíce hmatatelné v době klesající inflace. A právě takové, bezpečnější dluhopisy investoři najdou na Dluhopisomatu."

Důležitá je také diverzifikace investičního portfolia, a to jak na straně akciové části, tak na straně dluhopisové. U nich je dobré nakoupit mix různých emisí.

Je vhodné se bránit dnešní vysoké míře inflace a zřejmě nastupující stagflaci nákupem dluhopisů?

V současnosti zažíváme nepříjemný ekonomický scénář. Vysoká míra inflace zvyšuje úrokové sazby České národní banky. Tyto vysoké úrokové sazby přímo ovlivňují dostupnost podnikatelského kapitálu, jehož získání je nákladnější.  Ekonomika tím pádem přibržďuje, jde do recese a ceny rostou. Firmy se dostávají pod tlak, zhoršují se jejich hospodářské výsledky a těm, které vstoupili na burzu tím pádem klesají hodnoty akcií. Pokud recese bude trvat delší dobu, dostáváme se do takzvané stagflace. Pokud k tomu dojde, a ekonomické scénáře jsou zatím stále pesimistické, tak kvalitní firemní dluhopisy s vysokým fixním výnosem se mohou stát zajímavou investiční příležitostí.

Jak hodnotí úvěrovou kvalitu emitenta dluhopisové tržiště Dluhopisomat?

„Dluhopisomat hodnotí úvěrovou kvalitu emitenta dluhopisů tím, že mu přidělí rating. Tento rating vychází z úvěrové kvality emitenta a odráží míru rizika spojeného s investicí do dluhopisů daného emitenta. Čím vyšší je rating, tím bezpečnější je investice.“ říká Ing. Martin Měřička, vedoucí analytického oddělení Dluhopisomatu. „Zelenou ke zveřejnění na Dluhopisomatu dám jen těm společnostem, u kterých si sám dokážu představit, že bych si koupil jejich dluhopis. Důležitá je především transparentnost, dlouhodobější historie a udržitelný model podnikání. “ dodává a odkazuje se na přísná kritéria výběru emitentů.

Jaké je nejlepší zajištění dluhopisů?

Zajištění je procento z jistiny dluhopisu, které bude držiteli, tedy investorovi vyplaceno zpět v případě selhání emitenta. Například dluhopis se 100% krytím znamená, že držitel v případě selhání společnosti získá zpět celou částku své investice. Dluhopis s nižším krytím představuje rizikovější investici. Jedním z kvalitních způsobů zajištění jsou hmotná aktiva, tedy nemovitosti a také pozemky. Ideální stav je takový, když současná hodnota, nebo odhadovaná hodnota aktiv na konci platnosti dluhopisu je alespoň hodnota dluhopisové emise.

REKLAMA

KOMENTÁŘE k článku Dnes koupené dluhopisy budou přinášet nadprůměrné zisky

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Proč není půjčka na spotřební zboží dobrý nápad?

Proč není půjčka na spotřební zboží dobrý nápad?

Statistiky ukazují, že se zadluženost českých domácností neustále zvyšuje. Velký podíl na tom mají takzvané spotřební úvěry bez konkrétního úvěru. Mnoho lidí je využívá pro nákup běžného spotřebního zboží. To však může způsobit celou řadu problémů. Pojďte se s námi podívat, proč půjčka na spotřební zboží není dobrý nápad.

Jak začít obchodovat s ETF - kompletní průvodce

Jak začít obchodovat s ETF - kompletní průvodce

Exchange Traded Funds (ETF), neboli burzovně obchodované fondy, představují jeden z nejoblíbenějších investičních nástrojů dnešní doby. Nabízejí širokou diverzifikaci, nízké náklady a snadnou obchodovatelnost. Přinášíme vám základní informace o tom, jak obchodovat s ETF, a představíme vám klíčové kroky a strategie pro úspěšné investování. ETF je typ investičního fondu, který se obchoduje na burze stejně jako akcie. ETF se skládá z různých aktiv, jako jsou akcie, dluhopisy, komodity nebo měny, a jejich cílem je sledovat výkonnost konkrétního indexu nebo sektoru. Mezi nejznámější ETF patří ty, které sledují indexy jako S&P 500, NASDAQ 100 nebo FTSE 100.

 Fond NEMO je nově v režimu dlouhodobého investičního produktu

Fond NEMO je nově v režimu dlouhodobého investičního produktu

Lokální investiční nemovitostní fond NEMO je nově v režimu dlouhodobého investičního produktu neboli DIP. Klientům tak nabízí další alternativu k existujícím penzijním fondům a doplňkovému penzijnímu spoření. Stát chce nově podporovat zodpovědné občany, kteří se nebudou spoléhat pouze na státní důchodový systém. 

Kam investovat peníze v roce 2024

Kam investovat peníze v roce 2024

Rozhodování o tom, kam investovat peníze, je důležitou součástí správy osobních financí a může otevřít cestu k finančnímu zabezpečení a růstu majetku.

Chtějte erudovaného a současně přívětivého pojišťovacího poradce

Chtějte erudovaného a současně přívětivého pojišťovacího poradce

Když člověk řeší otázky spojené s pojištěním, je důležité mít na blízku někoho, na koho se může spolehnout – nejde totiž o nic menšího než o ochranu milionových hodnot v oblasti majetku, života a zdraví. Profesionálně vyškolený a empatický poradce dokáže ušetřit spoustu času a starostí.

Z naší bankovní poradny

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte. Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější. V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %. Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku. Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit. Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu. Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem. Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

90% Hypotéka

Až 90 procent z ceny nemovitosti, kterou ručíte. Přesně tolik si můžete půjčit na hypoteční úvěr. Abyste ale 90% hypotéku dostali, musíte splnit několik požadavků. Jsou to zejména základní podmínky pro získání hypotéky – tedy například: věk,příjemči bonita.Oproti nižším půjčkám ale musíte u 90% hypotéky počítat s méně výhodnými podmínkami. Protože má hypotéka pokrýt 90 procent z ceny nemovitosti, je pro banku riskantnější než menší úvěry. A proto poskytovatelé toto riziko obvykle kompenzují vyšším úrokem. Pro většinu lidí je přitom 90% hypotéka nejvyšší možná. Podle pokynů České národní banky mohou poskytovatelé víc peněz půjčit jen v 5 procentech případů. Potřebujete tak mít naspořeno alespoň 10 procent z kupní ceny. V praxi to vypadá tak, že u bytu za 3 000 000 korun získáte maximálně 2 700 000 korun. Zbytek doplatíte vy. Pokud si chcete pomocí hypotéky půjčit víc než 90 procent z ceny domu či bytu, musíte ručit více nemovitostmi. V takovém případě stoupne hodnota zástavy, ze které se půjčka počítá. Výhodou je, že se tím pádem můžete dostat na nižší LTV (obvykle do 80 %) a získáte tak nižší úrok než u 90% hypotéky. Pokud jste například původně ručili bytem za 2 500 000 korun a nyní k němu přidáte další byt ve stejné ceně, stoupne hodnota zástavy na 5 000 000 korun. U hypotéky na zmíněných 2 500 000 tak bude LTV 50 %. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2024, všechna práva vyhrazena