Komerční banka

Kód banky: 0100
Zelená linka: 800 111 055
Internet: www.kb.cz více informací více

Vyhledat pobočku nebo bankomat

 
  Pobočku      Bankomat
 

Expertní hodnocení redakce banky.cz

Jedna z největších bank na českém trhu, která se spolu s Českou spořitelnou, ČSOB a Unicredit bank řadí mezi tzv. velkou bankovní (tentokráte nikoliv auditorskou) čtyřku. Spadá do francouzské skupiny Société Générale. Provozuje stavební spořitelnu Modrá pyramida. Rozsáhlá síť kamenných poboček i bankomatů po celé republice nabízí téměř dokonalou dostupnost pro klienty preferující osobní kontakt. Každá legrace ale něco stojí a nejen za tuto rozlehlost generující obrovské provozní náklady klienti platí nadprůměrně vysokými poplatky a ne nejlepšími úrokovými sazbami. Pozitivní je stabilita banky, kterou ocení zejména střadatelé s vklady vyššími než pojištěných 100k EUR, či nabídka firemního bankovnictví pro větší podniky, obsahující i takové lahůdky jako cash pooling.


O bance

Komerční banka, a.s. (dále také „KB“ nebo „Banka“) je mateřská společnost Skupiny KB (dále také „Skupina“), která je tvořena osmi společnostmi. KB je také součástí mezinárodní skupiny Société Générale. Komerční banka patří mezi přední bankovní instituce v České republice a v regionu střední a východní Evropy. KB je univerzální bankou se širokou nabídkou služeb v oblasti retailového, podnikového a investičního bankovnictví. Společnosti finanční skupiny Komerční banky nabízejí další specializované služby, mezi které patří penzijní připojištění, stavební spoření, faktoring, spotřebitelské úvěry a pojištění, dostupné prostřednictvím sítě poboček KB, přímého bankovnictví a vlastní distribuční sítě.

Obsluha korporátní klientely Komerční banky je rozdělena do dvou segmentů, parametrem je obvykle roční obrat (tržby) klienta a škála produktů, které využívá. Společnosti s obratem od 60 do 1.500 mil. Kč jsou obsluhovány zpravidla na obchodních centrech segmentu Corporate, klienti s obratem vyšším jsou obsluhováni zpravidla divizemi segmentu Top Corporations, které jsou v Praze, Brně a v Bratislavě.

Ve Slovenské republice obsluhuje KB své klienty prostřednictvím pobočky s názvem „Komerční banka, a.s., pobočka zahraničnej banky“. Pobočka KB ve Slovenské republice se orientuje zejména na velké a středních firmy s obratem od 33 milionů EUR. Pozice pobočky KB ve Slovenské republice je v této oblasti silná, disponuje know-how mateřské KB a využívá synergie v rámci skupiny KB i SG, díky které dokáže poskytovat svým klientům komplexní finanční řešení.

Pobočka KB ve Slovenské republice nabízí standardní bankovní služby, mezi které patří Cash Management, elektronické bankovnictví, platební karty, financování, produkty investiční bankovnictví, dále poskytuje produkty Trade Finance, kde KB zaujímá vedoucí pozici v České Republice. Nedílnou součástí nabídky služeb je individuální osobní přístup a produkty připravené na míru dle požadavků konkrétního klienta. Pobočka KB ve Slovenské republice nenabízí hotovostní operace.

Historie

Komerční banka byla založena v roce 1990 jako státní instituce a v roce 1992 byla transformována na akciovou společnost. Akcie KB jsou kótovány na Burze cenných papírů Praha i v RM-Systému již od jejich vzniku. Globální depozitní certifikáty (GDR) zastupující akcie KB se obchodují na Burze cenných papírů v Londýně (London Stock Exchange) od roku 1995. V roce 2001 koupila státní 60% podíl v Komerční bance Société Générale. Po této privatizaci začala KB kromě své tradičně silné pozice na trhu podniků a municipalit výrazně rozvíjet aktivity také pro individuální zákazníky a podnikatele. Součástí rozvoje retailových aktivit byl i nákup zbývajícího 60 % podílu v Modré pyramidě v roce 2006, kterým Komerční banka získala plnou kontrolu nad třetí největší stavební spořitelnou v České republice. Dne 31. 12. 2010 nabyla účinnosti přeshraniční fúze sloučením mezi Komerční bankou a Komerční bankou Bratislava s tím, že nástupnickou společností se stala Komerční banka, která pokračuje v aktivitách na Slovensku prostřednictvím pobočky.

Skupina Société Générale

Komerční banka je od října 2001 důležitou součástí mezinárodního retailového bankovnictví skupiny Société Générale, která je jednou z největších finančních skupin v eurozóně a působí ve třech klíčových oblastech:

  • Retailové bankovnictví, Specializované financování a Pojištění
  • Privátní bankovnictví, Globální investiční management a služby
  • Podnikové a investiční bankovnictví

V roce 2010 obsluhovalo 157 000 zaměstnanců skupiny SG 32 milionů zákazníků v 83 zemích. Čistý zisk skupiny SG dosáhl za rok 2010 3,92 miliardy eur. Ukazatel Tier 1 podle standardů Basel II dosahoval na konci roku 2010 10,6 %, z toho jádrové Tier 1 8,5 %. Ke stejnému datu byla SG hodnocena agenturami Moody’s na stupni Aa2, Standard&Poor’s na stupni A+ a Fitch na stupni A+. Société Générale se od roku 2001 jako první veřejně obchodovaná francouzská banka hlásí k deklaraci Spojených národů o životním prostředí a udržitelném rozvoji v oblasti finančních institucí United Nations Programme for the Environment – Finance Initiative. Od roku 2003 se skupina Société Générale zavazuje dodržovat principy iniciativy Spojených národů Global Compact v oblastech lidských práv, pracovních standardů, životního prostředí a bránění korupci.


 
Air Bank Bank Gutmann Aktiengesellschaft Bank of Tokyo-Mitsubishi BNP Paribas Fortis SA/NV Citibank COMMERZBANK Aktiengesellschaft Crédit Agricole Česká exportní banka Česká národní banka Česká spořitelna Českomoravská stavební spořitelna Českomoravská záruční a rozvojová banka Československá obchodní banka Deutsche Bank Equa bank Evropsko-ruská banka Expobank Fio banka GE Money Bank HSBC Bank plc - pobočka Praha Hypoteční banka ING Bank N. V. J&T BANKA Komerční banka mBank Meinl bank Modrá pyramida stavební spořitelna Oberbank AG Poštová banka, a.s. Poštovní spořitelna PPF banka PRIVAT BANK AG Raiffeisen stavební spořitelna Raiffeisenbank Raiffeisenbank im Stiftland eG Royal Bank of Scotland Saxo Bank A/S Sberbank CZ Stavební spořitelna České spořitelny Sumitomo Mitsui Banking Corporation Europe UniCredit Bank Volksbank Löbau-Zittau eG Všeobecná úverová banka Waldviertler Sparkasse von 1842 AG Western Union International Bank Wüstenrot - stavební spořitelna Wüstenrot hypoteční banka Zuno