Banky.cz Banky.cz Články Komerční sdělení Filatelie jako příležitost pro začínající i zkušené investory

Filatelie jako příležitost pro začínající i zkušené investory

Filatelie jako příležitost pro začínající i zkušené investory
7.7.2021, Komerční sdělení

Poštovní známky si dlouhodobě udržují svou hodnotu, a představují tak nejen klasické hobby, ale i zajímavou investici. Nejčastěji se filatelii věnují senioři, ale také mládež a hlavně generace středního věku – ta právě z investičních důvodů.

Dlouhodobé zhodnocení poštovních známek

Odborníci poštovním známkám dlouhodobě připisují slušné zhodnocení. Jen na největším českém online tržišti Aukro.cz se ve filatelistickém zboží v letech 2018–2020 „otočilo“ na 153 milionů korun. Sběratelství poštovních známek zažívá boom i díky svému investičnímu potenciálu. Poštovní známky lze kupovat a prodávat přes aukční domy, na burzách sběratelů, prostřednictvím sociálních sítí nebo zmíněných online tržišť.

I v době vrcholící pandemie covidu-19 prodej poštovních známek na Aukro.cz vzrostl, každý měsíc se na portálu prodaly filatelistické položky za 7 milionů korun. O poptávku tedy není nouze a začít investovat můžete již s několika tisícovkami v kapse. I levnější známky se větší či menší mírou zhodnocují, záleží však na jejich vzácnosti, technickém stavu i poptávce na trhu. Počítejte však s tím, že jde o dlouhodobou investici na roky až desítky let.

Jak začít s investiční filatelií

Vzácnější kousky si drží cenu alespoň oproti inflaci, ale najdou se i takové, jejichž hodnota se za poslední čtvrtstoletí navýšila i o stovky procent. Proto je důležité si umět vybrat – jestliže se sbíráním známek teprve začínáte, určitě nejdříve pronikněte do oboru pomocí knih a internetu, prostudujte také katalogy známek. Vyplatí se navštěvovat burzy či sběratele a nejprve nasávat zkušenosti, než se pustíte do větších obchodů. U nákladnějších investic (alespoň zpočátku) oslovte zkušenějšího filatelistu, který vám pomůže rozeznat zrno od plev.

Investiční sbírku známek lze budovat rychle s dostatkem prostředků nebo i pomalu s každoměsíčním drobnějším obnosem. Vybírejte si takové známky, po nichž je v současnosti poptávka, která pravděpodobně neklesne ani v budoucnu. Dále se zaměřte na technický stav známky a na její původ a historii. Vzácnost známky je také důležitá, ale základní hodnotu vždy určuje poptávka.

Pokud zrovna nenarazíte na žádnou vhodnou známku, peníze si postupně střádejte a mějte je připravené, až se k prodeji objeví sběratelský poklad. Nemusíte mít album plné známek s minimální hodnotou, cennější je sbírka několika kousků, které se doopravdy zhodnotí.

KOMENTÁŘE k článku Filatelie jako příležitost pro začínající i zkušené investory

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Zrychlené SEPA a zahraniční platby si klienti KB oblíbili

Zrychlené SEPA a zahraniční platby si klienti KB oblíbili

8.10.2021, Komerční sdělení, Autor: Komerční sdělení

Zrychlené SEPA platby nabízí Komerční banka od loňského května, zahraniční platby od listopadu. Jako jediná systémově významná banka v ČR.

Kapesné pro děti: Kdy s ním začít a kolik peněz dětem dávat?

Kapesné pro děti: Kdy s ním začít a kolik peněz dětem dávat?

20.9.2021, Komerční sdělení, Autor: Komerční sdělení

Naučte děti hospodařit díky kapesnému. Mladším dětem stačí prasátko, pro větší se hodí dětský účet. Poradíme, kdy s kapesným začít a kolik peněz dávat.

Jak správně vybrat nového dodavatele energií

Jak správně vybrat nového dodavatele energií

8.9.2021, Komerční sdělení, Autor: Komerční sdělení

Přemýšlíte o tom, že změníte dodavatele energií – elektřiny a plynu? Žijeme již v době, kdy můžeme vybírat z několika možností. Nejčastějším důvodem přechodu k jinému dodavateli energií je samozřejmě úspora peněz, ale také špatný zákaznický servis.

5 jednoduchých kroků, jak začít investovat na burze

5 jednoduchých kroků, jak začít investovat na burze

16.8.2021, Komerční sdělení, Autor: Komerční sdělení

Láká vás investování do cenných papírů, ale nemáte s finančními trhy žádné zkušenosti? Pak právě pro vás jsme sepsali článek s pěti jednoduchými kroky, které stačí absolvovat, abyste svou první akcii mohli vlastnit.

5 tipů, jak ušetřit na havarijním pojištění

5 tipů, jak ušetřit na havarijním pojištění

7.7.2021, Komerční sdělení, Autor: Komerční sdělení

Autonehoda může potkat i toho nejlepšího řidiče. Proto je vhodné si kromě povinného ručení sjednat také havarijní pojištění. Pokryje vám škody, které si sami způsobíte na vlastním autě. Jde však o výdaj navíc, kterému se většina motoristů stále snaží vyhnout. Poradíme vám, jak na havarijním pojištění ušetřit. Banky v ČR