Banky.cz Banky.cz Články Komerční sdělení Filatelie jako příležitost pro začínající i zkušené investory

Filatelie jako příležitost pro začínající i zkušené investory

Filatelie jako příležitost pro začínající i zkušené investory
7.7.2021, Komerční sdělení

Poštovní známky si dlouhodobě udržují svou hodnotu, a představují tak nejen klasické hobby, ale i zajímavou investici. Nejčastěji se filatelii věnují senioři, ale také mládež a hlavně generace středního věku – ta právě z investičních důvodů.

Dlouhodobé zhodnocení poštovních známek

Odborníci poštovním známkám dlouhodobě připisují slušné zhodnocení. Jen na největším českém online tržišti Aukro.cz se ve filatelistickém zboží v letech 2018–2020 „otočilo“ na 153 milionů korun. Sběratelství poštovních známek zažívá boom i díky svému investičnímu potenciálu. Poštovní známky lze kupovat a prodávat přes aukční domy, na burzách sběratelů, prostřednictvím sociálních sítí nebo zmíněných online tržišť.

I v době vrcholící pandemie covidu-19 prodej poštovních známek na Aukro.cz vzrostl, každý měsíc se na portálu prodaly filatelistické položky za 7 milionů korun. O poptávku tedy není nouze a začít investovat můžete již s několika tisícovkami v kapse. I levnější známky se větší či menší mírou zhodnocují, záleží však na jejich vzácnosti, technickém stavu i poptávce na trhu. Počítejte však s tím, že jde o dlouhodobou investici na roky až desítky let.

Jak začít s investiční filatelií

Vzácnější kousky si drží cenu alespoň oproti inflaci, ale najdou se i takové, jejichž hodnota se za poslední čtvrtstoletí navýšila i o stovky procent. Proto je důležité si umět vybrat – jestliže se sbíráním známek teprve začínáte, určitě nejdříve pronikněte do oboru pomocí knih a internetu, prostudujte také katalogy známek. Vyplatí se navštěvovat burzy či sběratele a nejprve nasávat zkušenosti, než se pustíte do větších obchodů. U nákladnějších investic (alespoň zpočátku) oslovte zkušenějšího filatelistu, který vám pomůže rozeznat zrno od plev.

Investiční sbírku známek lze budovat rychle s dostatkem prostředků nebo i pomalu s každoměsíčním drobnějším obnosem. Vybírejte si takové známky, po nichž je v současnosti poptávka, která pravděpodobně neklesne ani v budoucnu. Dále se zaměřte na technický stav známky a na její původ a historii. Vzácnost známky je také důležitá, ale základní hodnotu vždy určuje poptávka.

Pokud zrovna nenarazíte na žádnou vhodnou známku, peníze si postupně střádejte a mějte je připravené, až se k prodeji objeví sběratelský poklad. Nemusíte mít album plné známek s minimální hodnotou, cennější je sbírka několika kousků, které se doopravdy zhodnotí.

KOMENTÁŘE k článku Filatelie jako příležitost pro začínající i zkušené investory

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

5 tipů, jak ušetřit na havarijním pojištění

5 tipů, jak ušetřit na havarijním pojištění

7.7.2021, Komerční sdělení, Autor: Komerční sdělení

Autonehoda může potkat i toho nejlepšího řidiče. Proto je vhodné si kromě povinného ručení sjednat také havarijní pojištění. Pokryje vám škody, které si sami způsobíte na vlastním autě. Jde však o výdaj navíc, kterému se většina motoristů stále snaží vyhnout. Poradíme vám, jak na havarijním pojištění ušetřit. 

Představujeme Microsoft 365

Představujeme Microsoft 365

25.6.2021, Komerční sdělení, Autor: Komerční sdělení

Vše, co milujete, a ještě něco navíc. Tak by se dal popsat balíček Microsoft 365, který jste dosud znali pod názvem Office 365. Jaké jsou jeho výhody, co všechno umí a jaké služby nabídne? Na dalších řádcích se mu mrkneme na zoubek.

Kuchyně na splátky aneb jak financovat rekonstrukci kuchyně

Kuchyně na splátky aneb jak financovat rekonstrukci kuchyně

22.6.2021, Komerční sdělení, Autor: Komerční sdělení

Stejně jako rostou počty nových hypoték, objevují se rekordní čísla v počtu nárůstu financování rekonstrukcí. Za tímto trendem financování renovací stojí dva hlavní důvody. Prvním z nich je, že lidé zůstávají doma. Pracují z domova, pečují o děti nebo o své blízké, a v době pandemie nemohli navštěvovat sportovní, kulturní ani společenské akce. Druhým důvodem je bezpochyby zpomalení výstavby nových bytů a domů. Na vině je odliv stavebních dělníků z východních zemí v souvislosti s pandemickou situací ve světě. Lidé se proto soustředí na koupi starší nemovitosti a následně se pouští do rekonstrukce sami. Pokud však špatně zvolí financování celé rekonstrukce, může se stát sen o nové kuchyni či koupelně opravdovou noční můrou.

Prémiové jízdní vlastnosti, paket, i skutečná hodnota

Prémiové jízdní vlastnosti, paket, i skutečná hodnota

21.6.2021, Komerční sdělení, Autor: Komerční sdělení

Nová generace Subaru Outback je příkladnou ukázkou evoluce. Zachovává si vlastnosti, které z něj udělaly ikonu kategorie crossover, a současně přidává všechny nové technologie, jež na moderních autech tak milujeme. 

Založení firmy v době covidové: Jak na to?

Založení firmy v době covidové: Jak na to?

31.5.2021, Komerční sdělení, Autor: Komerční sdělení

Přemýšlíte, že byste si založili firmu, ale nevíte, jak na to? Poradíme vám, kam zajít, co vyplnit a na jaké výdaje se připravit. Založte si firmu jednoduše a rychle, ať můžete svůj nápad začít zpeněžovat.Banky v ČR