Poštovní známky si dlouhodobě udržují svou
hodnotu, a představují tak nejen klasické hobby, ale i zajímavou investici.
Nejčastěji se filatelii věnují senioři, ale také mládež a hlavně generace
středního věku – ta právě z investičních důvodů.
Odborníci poštovním známkám dlouhodobě připisují slušné zhodnocení. Jen na největším českém online tržišti Aukro.cz se ve filatelistickém zboží v letech 2018–2020 „otočilo“ na 153 milionů korun. Sběratelství poštovních známek zažívá boom i díky svému investičnímu potenciálu. Poštovní známky lze kupovat a prodávat přes aukční domy, na burzách sběratelů, prostřednictvím sociálních sítí nebo zmíněných online tržišť.
I v době vrcholící pandemie covidu-19 prodej poštovních známek na Aukro.cz vzrostl, každý měsíc se na portálu prodaly filatelistické položky za 7 milionů korun. O poptávku tedy není nouze a začít investovat můžete již s několika tisícovkami v kapse. I levnější známky se větší či menší mírou zhodnocují, záleží však na jejich vzácnosti, technickém stavu i poptávce na trhu. Počítejte však s tím, že jde o dlouhodobou investici na roky až desítky let.
Vzácnější kousky si drží cenu alespoň oproti inflaci, ale najdou se i takové, jejichž hodnota se za poslední čtvrtstoletí navýšila i o stovky procent. Proto je důležité si umět vybrat – jestliže se sbíráním známek teprve začínáte, určitě nejdříve pronikněte do oboru pomocí knih a internetu, prostudujte také katalogy známek. Vyplatí se navštěvovat burzy či sběratele a nejprve nasávat zkušenosti, než se pustíte do větších obchodů. U nákladnějších investic (alespoň zpočátku) oslovte zkušenějšího filatelistu, který vám pomůže rozeznat zrno od plev.
Investiční sbírku známek lze budovat rychle s dostatkem prostředků nebo i pomalu s každoměsíčním drobnějším obnosem. Vybírejte si takové známky, po nichž je v současnosti poptávka, která pravděpodobně neklesne ani v budoucnu. Dále se zaměřte na technický stav známky a na její původ a historii. Vzácnost známky je také důležitá, ale základní hodnotu vždy určuje poptávka.
Pokud zrovna nenarazíte na žádnou vhodnou známku, peníze si postupně střádejte a mějte je připravené, až se k prodeji objeví sběratelský poklad. Nemusíte mít album plné známek s minimální hodnotou, cennější je sbírka několika kousků, které se doopravdy zhodnotí.
Sjednání operativního leasingu je závazek. Než se proto definitivně rozhodnete pro auto na operák, měli byste znát odpovědi na všechny své palčivé otázky. A férová leasingová společnost by vám je měla poskytnout. My vám odpovíme na ty nejdůležitější.
Říká se, že operativní leasing se vyplatí zejména firmám. A je to pravda, protože se s ním pojí řada daňových výhod a v mnoha ohledech je pro firmu lepší než běžný leasing. Ale totéž platí i o podnikatelích, tedy OSVČ. Podívejme se na to, proč je auto na operák výhodnější a jak na něm můžete vydělat.
Koupě auta je v dnešní době hodně finančně náročná a můžete se kvůli ní zadlužit na celé roky dopředu. Málokdo dokáže našetřit na nové auto, a tak vyvstává otázka - je výhodnější půjčit si v bance, vzít si leasing nebo si pronajmout auto na operativní leasing?
Nesoběstačnost ve stáří dělá Čechům starosti. V aktuálním průzkumu IBRS se jí obává přes dvě třetiny lidí. „Každý, kdo má nějakou zkušenost se starostí o nesoběstačného člena rodiny, potvrdí, že vyřešení takové situace není jednoduché. Sehnat příslušné zařízení či zajistit pečovatelskou službu mnohdy zůstane na jeho nejbližších, kteří tuto starost převezmou. Pojištění soběstačnosti by mělo přinést úlevu rodině, zaměstnavatelům a koneckonců i státu,“ vysvětluje Petr Procházka, ředitel Úseku pojištění osob v pojišťovně Kooperativa.
Asistenční služby většina pojišťoven nabízí hlavně u havarijního pojištění, povinného ručení nebo cestovního pojištění. V poslední letech se ale rozšiřují také do oblasti pojištění domácností a nemovitostí.
KOMENTÁŘE k článku Filatelie jako příležitost pro začínající i zkušené investory
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.