Banky.cz Články Komerční sdělení Filatelie jako příležitost pro začínající i zkušené investory

Filatelie jako příležitost pro začínající i zkušené investory

Poštovní známky si dlouhodobě udržují svou hodnotu, a představují tak nejen klasické hobby, ale i zajímavou investici. Nejčastěji se filatelii věnují senioři, ale také mládež a hlavně generace středního věku – ta právě z investičních důvodů.

Dlouhodobé zhodnocení poštovních známek

Odborníci poštovním známkám dlouhodobě připisují slušné zhodnocení. Jen na největším českém online tržišti Aukro.cz se ve filatelistickém zboží v letech 2018–2020 „otočilo“ na 153 milionů korun. Sběratelství poštovních známek zažívá boom i díky svému investičnímu potenciálu. Poštovní známky lze kupovat a prodávat přes aukční domy, na burzách sběratelů, prostřednictvím sociálních sítí nebo zmíněných online tržišť.

I v době vrcholící pandemie covidu-19 prodej poštovních známek na Aukro.cz vzrostl, každý měsíc se na portálu prodaly filatelistické položky za 7 milionů korun. O poptávku tedy není nouze a začít investovat můžete již s několika tisícovkami v kapse. I levnější známky se větší či menší mírou zhodnocují, záleží však na jejich vzácnosti, technickém stavu i poptávce na trhu. Počítejte však s tím, že jde o dlouhodobou investici na roky až desítky let.

Jak začít s investiční filatelií

Vzácnější kousky si drží cenu alespoň oproti inflaci, ale najdou se i takové, jejichž hodnota se za poslední čtvrtstoletí navýšila i o stovky procent. Proto je důležité si umět vybrat – jestliže se sbíráním známek teprve začínáte, určitě nejdříve pronikněte do oboru pomocí knih a internetu, prostudujte také katalogy známek. Vyplatí se navštěvovat burzy či sběratele a nejprve nasávat zkušenosti, než se pustíte do větších obchodů. U nákladnějších investic (alespoň zpočátku) oslovte zkušenějšího filatelistu, který vám pomůže rozeznat zrno od plev.

Investiční sbírku známek lze budovat rychle s dostatkem prostředků nebo i pomalu s každoměsíčním drobnějším obnosem. Vybírejte si takové známky, po nichž je v současnosti poptávka, která pravděpodobně neklesne ani v budoucnu. Dále se zaměřte na technický stav známky a na její původ a historii. Vzácnost známky je také důležitá, ale základní hodnotu vždy určuje poptávka.

Pokud zrovna nenarazíte na žádnou vhodnou známku, peníze si postupně střádejte a mějte je připravené, až se k prodeji objeví sběratelský poklad. Nemusíte mít album plné známek s minimální hodnotou, cennější je sbírka několika kousků, které se doopravdy zhodnotí.Bezplatná finanční poradna

KOMENTÁŘE k článku Filatelie jako příležitost pro začínající i zkušené investory

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Firmy se obávají zhoršeného přístupu k financování

Vývoj počtu podnikatelů bez zaměstnanců a malých a středních podniků (MSP) v letech 2015–2020 je charakterizován mírným soustavným růstem. V České republice v tomto období dokonce vzrostl jejich počet o 9,6 %, tedy na 1 248 763. Jak jim pomoci s financováním během krize?

Na protiinflační dluhopisy není nikdy pozdě

Inflace bude mít podle ČNB i nadále sestupnou tendenci a protiinflační dluhopisy tak příjemně přifouknou rodinný rozpočet. 

5 situací, kdy personální systém ušetří vaší firmě peníze

Podnikání není snadné a už vůbec ne, když bojujete s penězi. Dobrý podnikatel by měl být schopen vyvážit profesní a osobní život, vzdělávat se a měl by umět zvážit dobré investice a zhodnotit jejich přínos. Investice samozřejmě nemusí být pouze finanční. Investovat můžete do lidí nebo do majetku. V tomto článku si řekneme, jak může jedna investice v podobě personálního systému, v konečném důsledku ušetřit firmě peníze.

Na protiinflační dluhopisy není nikdy pozdě

Inflace bude mít podle ČNB i nadále sestupnou tendenci a protiinflační dluhopisy tak příjemně přifouknou rodinný rozpočet.

Potřebujete do firmy pokročilý ERP systém?

Podnikové procesy jsou základním kamenem pro fungování úspěšné firmy a dosažení svých cílů. Malé a střední firmy začínají na ekonomických systémem, které zahrnují základní funkce od účetnictví po sklady či vedení pokladen. Časem však mohou narazit na limity systémů, které nedovolují firmě růst a dále se rozvíjet. Firmy se stávají neefektivní a jejich procesy se zpomalují. Tyto situace jsou signálem pro zapojení ERP systému do podniku.

REKLAMA

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena