Nedokáží vaše příjmy dostatečně pokrýt náklady na bydlení ani po obdržení příspěvku na bydlení? Pak pro vás může být řešením doplatek na bydlení. Poradíme vám, jak doplatek na bydlení funguje, kdo o něj může zažádat i jak se doplatek počítá v souvislosti s životním minimem.
„Doplatek na bydlení je sociální dávka, která je určená k podpoře osob a rodin v hmotné nouzi. Dávka je poskytována s cílem zajištění přiměřeného bydlení osobám, které nemohou bydlení pokrýt vlastním příjmem. Jak doplatek, tak i příspěvek na bydlení jsou dávky, jež slouží k finanční potřebě osob a rodin, jejichž příjmy nestačí na pokrytí nákladů na bydlení. Tyto dávky však mají odlišný účel, podmínky i způsob výpočtu,“ říká Petr Jermář, specialista na finance z portálu banky.cz. V tomto článku zjistíte, jak požádat o příspěvek na bydlení.
Výše doplatku na bydlení se určuje tak, aby příjemcům této dávky pro zaplacení odůvodněných nákladů na bydlení (nájem, služby spojené s užíváním nemovitosti a energie) zůstala částka živobytí, a to za předpokladu, že se do příjmů započítá i příspěvek na bydlení z předchozího měsíce. Částka živobytí se odvíjí od částek existenčního a také životního minima.
Jak z výše uvedeného výpočtu doplatku na bydlení vyplývá, výpočet je úzce spojený s životním minimem. Životní minimum můžete jednoduše spočítat díky kalkulačce.
Výpočet doplatku na bydlení ovlivňuje jak životní, tak i existenční minimum. Jaké jsou mezi nimi rozdíly?
Kdo má nárok na doplatek na bydlení? Žadatel musí být v první řadě uznaný jako osoba v hmotné nouzi. Další podmínkou pro jeho získání je ve většině případů přiznaný příspěvek na živobytí. Žadatel musí mít také písemný právní titul k užívání obytného prostoru (např. nájemní smlouvu).
„Vzhledem k tomu, že se alimenty zahrnují do celkového příjmu domácnosti, mají vliv na nárok na doplatek na bydlení. Na doplatek na bydlení mají nárok pouze osoby, jejichž příjem, a to včetně alimentů, po zaplacení nákladů na bydlení nepřesáhne částku živobytí. Alimenty tedy mohou příjem domácnosti natolik zvýšit, že žadatel nesplní podmínku hmotné nouze,“ říká Petr Jermář, specialista na finance z portálu banky.cz.
Plánujete mateřskou dovolenou a zajímá vás, jaká bude vaše peněžitá pomoc v mateřství (PPM)? Porozumění výpočtu mateřské je důležité pro finanční plánování pro období mateřské, a posléze i rodičovské dovolené. Přinášíme vám podrobnou kalkulačku pro výpočet mateřské, zadat do ní stačí jen dva údaje.
Pokud se nacházíte v situaci, kdy čelíte insolvenci nebo vám hrozí exekuce, je klíčové porozumět pojmu nezabavitelná částka. Tato částka představuje minimální příjem, který vám musí zůstat na pokrytí základních životních potřeb, i když se potýkáte s dluhy. Aktuální nezabavitelná částka v roce 2024 doznala změn, které ovlivňují situaci mnoha dlužníků. Tento článek vám poskytne přehled o jejím výpočtu, právních předpisech a rozdílech mezi exekucí a insolvencí.
Chcete vědět, jak vysoký budete mít starobní důchod? Důchodová kalkulačka vám dá přehled o budoucí penzi, za předpokladu platnosti aktuálních podmínek výpočtu. Vysvětlíme vám, co ovlivňuje výši důchodu, kdy můžete odejít do penze, a jak si svůj důchod co nejlépe naplánovat.
Nastupujete do nového zaměstnání na pozici učitele, hasiče nebo třeba lékaře ve státním sektoru? Pak vás pravděpodobně zajímá, s jakým platem můžete počítat. Platy státních zaměstnanců vycházejí z platových tabulek. Blíže se tedy podíváme na to, jak platové tabulky fungují a jak se v nich zorientovat.
Pokud pracujete na zkrácený úvazek, může mít výše vaší mzdy zásadní vliv na to, zda se vám zdravotní pojištění dopočítává do minimálního vyměřovacího základu. V tomto článku se podíváme na to, kdy je nutné pojistné dorovnávat a kdy se můžete vyhnout doplatkům, například pokud patříte mezi studenty, důchodce nebo rodiče pečující o děti, případně máte více zkrácených úvazků.
KOMENTÁŘE k článku Výpočet životního minima a doplatek na bydlení 2024
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.