Jak banky hodnotí bonitu při žádosti o hypotéku, když je žadatelka na mateřské dovolené?

Sjednejte si hypotéku online

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na radu, jak banky postupují při hodnocení bonity, když je manželka na mateřské dovolené. Nyní vlastníme družstevní byt, jako členové družstva a jsme absolutně bez dluhů, úvěrů, kontokorentů a půjček. Chtěli bychom si půjčit 4.000.000 s tím, že 80% (tj. 3.200.000) by se ručilo koupenou nemovitostí a na zbytek by nám ručili rodiče jejich domem. Chtěli bychom totiž původní družstevní byt pronajímat s předpokládanou výši příjmu z nájmu 5.000 měsíčně. Nyní máme dohromady příjem cca 35 000 Kč čistého (můj příjem a rodičovská). Myslíte, že jsme schopní dosáhnout na hypotéku? Já pracuji ve státních službách na dobu neurčitou a manželka je učitelka, nyní na rodičovské dovolené. Samozřejmě je možnost prodat byt včetně garáže v osobním vlastnictvím - pak by hypotéka byla poloviční a nebyl by problém. Ale drží se mne myšlenku pronájmu. Díky za radu

Dobrý den,

banky Vám mohou půjčit max. 90% z hodnoty nemovitosti (pro 80% nabízejí lepší úrok o 0,6-0,8%). Nemáte-li žádné úspory (aspoň 400 000 Kč), bude třeba ručit ještě jinou než kupovanou nemovitostí (družstevním bytem ručit nelze). S ručením domem rodičů doporučuji maximální obezřetnost. V naší poradně máme několik příběhů, kde o střechu nad hlavou přišli naráz děti a jejich rodiče v penzi.

Do příjmu lze mimo mateřské a výplaty započítat také očekávaný budoucí výnos z nájmu (některé banky ale pak požadují nižší LTV). Hypotéka ve výši 4 mil. Kč, se sazbou 2,49% a splatností 30 let vychází na necelých 16 000 Kč měsíčně. Kolik činí průměrné měsíční výdaje vaší domácnosti? Se započtení nájmu by vám měsíčně zůstávalo 24 000 Kč, bez nájmu jen 19 000 Kč. Zhruba tolik utratí mladá rodina s 2 dětmi, která bydlí ve vlastním a žije úsporně. Bylo by to tedy bez rezervy (jakoukoliv nenadálou životní událost byste musel řešit prodejem družstevního bytu).