Banka požaduje doplatek na hypotéku po insolvenci - co máme dělat?

Sjednejte si hypotéku online

V roce 2011 jsme si s manželkou vzali americkou hypotéku, v r. 2014 jsem šel do insolvence. Byt patří manželce a tak banka přihlásila zbytek dlužné částky do insolvence. Po dobu 5ti let nás nikdo nekontaktoval a nikdo s námi z RFB nekomunikoval, po uplynutí teto doby se nám v září 2019 ozvali,  že je hypoteká zesplatněna a to již v květnu 2018 a chtěli po nás doplatit cca 441 000 Kč nebo notářský zápis na 120 měs. ve výši 5 200 Kč. Potom se nikdo neozval skoro 5 měsíců až v tomto týdnu poslali výzvu na zaplacení celé častky a ta byla navýšena o 50 000 Kč, opět dohoda na notářském zápisu, ale již na 180 měsíců se stejnou splátkou. Po ohrazení se proti tomuto postupu a době splatnosti nám přišel email, že máme zaplatit do 23.02. 2020 jinak nám prodají byt. A navíc si stále nechali vyplácet z insolvence peníze na přihlášenou částku, které údajně použili na jistinu. Vůbec tomu co se stalo, proč manželku jako spoludlužníka nevyzvali ke splácení úvěru nebo že je úvěr zesplatněn, nerozumím. Můžete nám prosím poradit, co máme dělat? Samozřejmě že požadovanou částku nemáme a nebránime se doplacení ůvěru, ovšem za rozumných podmínek a po vysvětlení proč banka postupovala jak postupovala. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

vstupem do insolvence jste porušili podmínky úvěrové smlouvy a banka byla oprávněna hypotéku obratem zesplatnit a prodat váš dům. Banka v tomto případě zvolila velmi benevolentní přístup, počkala na konec insolvence a nabídla Vám velmi vstřícnou dohodu, na kterou jste bohužel nereagovali či ji odmítli. Tomu upřímně nerozumím, vstřícnější přístup banky si lze jen těžko představit. Doporučuji se s pokorou omluvit a tuto dohodu přijmout, jinak Vás čeká stěhování. Notářský zápis o uznání dluhu je v těchto případech standardní, neboť došlo ke značnému odchýlení od původní úvěrové smlouvy (původního splátkového kalendáře), takže je třeba vše právně urovnat. Aktuálně dlužná částka je samozřejmě vyšší o úroky za poslední roky (ať už jste spláceli či nikoliv - nebo jen částečně v rámci insolvence, dlužná částka se Vám vždy úročila), penále a náklady vymáhání (např. přihlášení pohledávky do insolvence, atd.). Kdybyste vše řešili o 5 měsíců dříve, měli jste to o 50 000 Kč lacinější. Nepřijmete-li dohodu ani nyní, bude to dražší o náklady na prodej nemovitosti.