Banky.cz Banky.cz Slovník pojištění Pojištěný

Pojištěný


Definice Pojištěný

Je osoba, která v případě pojistné události má nárok na pojistné plnění pojišťovnou.


Nejvýhodnější nabídka pojištění od profesionálů

POVINNÉ
Váš telefon

94% klientů najdeme
výhodnější pojištění

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Jak již je z názvu tohoto pojištění patrné, tak je povinné pro každého uživatele motorového vozidla. Smyslem tohoto pojištění je krýt pojištěného za škody, které může způsobit ostatním účastníkům ať již na majetku nebo na zdraví.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Smyslem tohoto pojištění je pokrýt škody na svém vozidle, které se mohou přihodit nahodilou situací. V tomto pojištění si můžete například připojistit i vandalismus, pojištění skel a jiné další připojištění.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Tento typ pojištění kryje škody, které vám mohou vzniknout pouze na vaší nemovitosti. Toto pojištění zpravidla obsahuje riziko požáru, vodní nebezpečí, úder blesku, vichřice, vandalismus a mnoho dalších připojištění.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

V tomto pojištění si kryjete škody, které vám mohou vzniknout na movitých věcech ve vašem domě či bytě. Nejčastěji se připojišťuje zkrat, přepětí nebo podpětí, které vám chrání škody na elektrospotřebičích, dále také proti přírodním živlům, nebo krádeži či loupeži. Kromě vybavení vaší domácnosti si můžete připojistit i věci ve sklepě nebo garáži.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Toto pojištění vám kryje škody, které můžete způsobit svému zaměstnavateli nebo v běžném občanském životě.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Životní pojištění má krýt ztrátu, která může vzniknout nahodilou událostí a může mít značný dopad na životní úroveň domácnosti. Mezi nejdůležitější patří riziko smrti, invalidita, trvalé následky, závažná onemocnění a mnoho dalších.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Hlavním smyslem cestovního pojištění je ochránit své výdaje za zdravotní péči v zahraničí. Pojistit se můžete na konkrétní stát kam cestujete, ať už to pracovně, rekreačně nebo studijně. Dále si můžete také připojistit ztrátu nebo odcizení zavazadel, zpoždění nebo zrušení letu a mnoho dalších připojištění.


Dotazy v poradně k Pojištěný

H

#15597, Obávám se budoucnosti, Spoření, 14.10.2021

Dobrý den, obávám se budoucnosti a těžko říct, co nás v budoucnu čeká. Všechny svoje úspory mám uložené v jedné bance na běžném účtu a rád bych své úspory pro jistotu rozdělil do více bank. Jakou doporučujete banku? Která je v ČR nejlepší, nejstabilnější, kde je nejvyšší záruka, že nepřijdu o své úspory? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

budoucnosti se není třeba obávat. Každá další generace se má lépe, je zdravější, dožívá se vyššího věku, je schopnější (lepší kognitivní funkce), atd. Bankovní vklady jsou pojištěny na 100% hodnoty až do ekvivalentu 100 000 EUR (cca. 2,5 mil. Kč). U jedné banky tak doporučuji mít uloženo max. 2,5 mil. Kč. Jinak si vybírejte banky čistě dle nabízených úroků (žádné bance krach nehrozí a vklady u všech bank jsou pojištěné). 

M

#15380, Založení nového účtu, Běžný účet, 20.9.2021

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na dvě věci. V budoucí práci budu zřejmě potřebovat bankovní účet v eurech. To banka nabízí a je to jeden z důvodů, proč uvažuji k ní přejít. Jak prosím probíhá "stěhování" ze stávající banky do nové? A musím to udělat s předstihem, když např. chci, aby byl nový účet provozní od 1. října? Druhý dotaz zní: Máme v rodině, která žije částečně v zahraničí, nějaké peníze, které jsou z prodeje nemovitosti v Německu; tam jsou také uložené. Není ale prý dobré mít je na jednom místě (bance apod.), a tak uvažujeme tedy půlku převést do ČR. Na jaký typ účtu nebo jakou formou doporučujete uložit peníze, když se jedná dejme tomu o několik desítek tisíc EUR? Nabízí banky vhodný produkt? Nebo co byste doporučovali? Díky moc!

Dobrý den,

nově založený účet na pobočce bývá obvykle aktivní ihned (při založení účtu online může celý proces trvat 1-2 pracovní dny). Platební karta bývá zasílána klientům do 5 pracovních dnů. 

Bankovní vklady jsou pojištěny až do hodnoty 100 000 EUR. Doporučuje se tedy nemít u jedné banky uloženo více než 100 000 EUR. Vybírejte z produktů spořicí účet nebo termínovaný vklad.

#15154, Kam uložit peníze?, Spoření, 24.8.2021

Dobrý den, kam nebo kde mohu dnes v srpnu 2021 bezpečně (garantovaný návrat alespoň vkladu) uložit cca 500 000 Kč? Co byste mi doporučili, abych pokryl alespoň inflaci? Děkuji za případnou odpověď.

Dobrý den,

garanci návratu vkladu poskytují všechny vklady u bank (spořicí účet, termínovaný vklad). Tyto vklady jsou pojištěny na 100% hodnoty až do výše 100 000 EUR (cca 2,5 mil. Kč). Současnou inflaci nad 3% však žádný vklad nepokryje. Je třeba si vybrat mezi jistotou a nízkým výnosem (bankovní vklady) a rizikem s potenciálně vyšším výnosem (investice). 

VK

#15019, Záznamy v registrech, Půjčka, 6.8.2021

Dobrý den, když mi bylo 14 let, zemřela mi matka a já zdědil po ní domek. Maminka měla úvěr a ručila domem. Bohužel pojištěný úvěr neměla. Já si ještě nevydělával. Banka po mně chtěla splátky. Otec mě zastupoval, ale úvěr nesplácel. Nakonec banka předala celou věc exekutorům. Táhlo se to 3 roky až mi příbuzní pomohli a splatili dluh. V registru dlužníků již nejsem, ale nepůjčí mi žádná banka kvůli dluhové minulosti, za kterou vlastně nemůžu. Jak se zbavit dluhové historie?

Dobrý den,

banky přihlížejí pouze k záznamům mladším 4-5 let, tedy je třeba s další půjčkou či hypotékou ještě několik let vyčkat. Dědictví jste též mohl odmítnout jako celek (pak byste nebyl zadlužen, ale nezískal byste ani nemovitost).

ML

#14567, Mohou mi podvodníci vybrat účet?, Běžný účet, 15.6.2021

Dobrý den, mám běžný účet u ČSOB a platím kartou, kterou mám nahranou v mobilu a musím mít otevřené (povolené) platby přes internetové bankovnictví, abych mohl uhradit nákup. Částka kterou jsem si zvolil je 5 000 kč týdně. Může hacker vybrat účet do nulyr? Platby na nakup využívám pouze na jízdné u dopravců. Účet mám pojištěný proti internetovým rizikům.

Dobrý den,

budete-li dodržovat základní pravidla obezřetnosti (selský rozum), žádné riziko Vám nehrozí. Za účty vybranými do nuly jsou obvykle pochybení klientů, např. napsaný PIN na zadní straně karty, phishing (omylem sdělené přihlašovací údaje k účtu podvodníkům), atd. 

Články o Pojištěný

Pojišťovny už vyplatily 1 miliardu za škody po tornádu

Pojišťovny už vyplatily 1 miliardu za škody po tornádu

16.8.2021, Pojištění

…řeclavsku a Hodonínsku. Pojišťovny přitom zdokumentovaly jen třetinu zcelkových škod způsobených katastrofou. Mnoho lidí totiž nemělo svůj majetekpojištěný, a tak musejí spoléhat na dotace od státu a pomoc lidí. Pojišťovny evidují téměř 35 000 škodLidé z postižených oblastí pojišťovnámnahlá…

Zájem o pojištění nemovitostí rekordně roste. Kvůli tornádu

Zájem o pojištění nemovitostí rekordně roste. Kvůli tornádu

19.7.2021, Pojištění

…Jak určit hodnotu stavby a domácnostiVelkou pozornost věnujte také určení hodnotyvašeho majetku. U pojištění nemovitosti platí, že: byt máte mít pojištěný na cenu, zakterou byste si mohli pořídit podobné bydlení ve stejné oblasti, a dům na částku, za kterou bystesi stejnou nemovitost mohli…

5 tipů, jak správně pojistit dítě

5 tipů, jak správně pojistit dítě

21.6.2021, Pojištění

Pojištěný už od narození. I to je případněkterých dětí, jejichž rodiče podlehnou nátlaku pojišťovacích agentů vporodnici. Nejen, že taková pojistka přichází zbytečně brzo, ale může býtnevýhodná. Když se vám narodí syn nebo dcera, máteobvykle na starost důležitější věci, než jak pojistit dít…

Špatně nastavené podmínky? Najdete je u 4 z 10 pojistek domácnosti a nemovitosti

Špatně nastavené podmínky? Najdete je u 4 z 10 pojistek domácnosti a nemovitosti

26.4.2021, Pojištění

…mu podpojištění a rozhodně ho nesmíte podceňovat. Pojistné plněnídokáže snížit víc, než čekáte. Když totiž pojišťovna zjistí, že je vášmajetek podpojištěný, zkrátí smluvené pojistné plnění stejným poměrem, jakýmjste majetek podcenili. Dostanete tedy méně peněz, než na kolika jste sepůvodně …

Nejlepší spoření roku 2020 nabízela Hello Bank! A boduje i letos

Nejlepší spoření roku 2020 nabízela Hello Bank! A boduje i letos

24.3.2021, Spoření

… porovnání termínovaných vkladů základním krokem. Termínované účty v bankách přitom mají oprotikampeličkám jednu velkou výhodu. Celý váš vklad je pojištěný. Zároveň ale musíte počítat s úrokem, který jepodobný jako u spořicích účtů. I proto je důležité vše důkladně porovnat. Azvážit, který…Banky v ČR