Banky.cz Banky.cz Slovník pojištění Pojištěný

Pojištěný


Definice Pojištěný

Je osoba, která v případě pojistné události má nárok na pojistné plnění pojišťovnou.


Nejvýhodnější nabídka pojištění od profesionálů

POVINNÉ
Váš telefon

94% klientů najdeme
výhodnější pojištění

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Jak již je z názvu tohoto pojištění patrné, tak je povinné pro každého uživatele motorového vozidla. Smyslem tohoto pojištění je krýt pojištěného za škody, které může způsobit ostatním účastníkům ať již na majetku nebo na zdraví.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Smyslem tohoto pojištění je pokrýt škody na svém vozidle, které se mohou přihodit nahodilou situací. V tomto pojištění si můžete například připojistit i vandalismus, pojištění skel a jiné další připojištění.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Tento typ pojištění kryje škody, které vám mohou vzniknout pouze na vaší nemovitosti. Toto pojištění zpravidla obsahuje riziko požáru, vodní nebezpečí, úder blesku, vichřice, vandalismus a mnoho dalších připojištění.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

V tomto pojištění si kryjete škody, které vám mohou vzniknout na movitých věcech ve vašem domě či bytě. Nejčastěji se připojišťuje zkrat, přepětí nebo podpětí, které vám chrání škody na elektrospotřebičích, dále také proti přírodním živlům, nebo krádeži či loupeži. Kromě vybavení vaší domácnosti si můžete připojistit i věci ve sklepě nebo garáži.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Toto pojištění vám kryje škody, které můžete způsobit svému zaměstnavateli nebo v běžném občanském životě.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Životní pojištění má krýt ztrátu, která může vzniknout nahodilou událostí a může mít značný dopad na životní úroveň domácnosti. Mezi nejdůležitější patří riziko smrti, invalidita, trvalé následky, závažná onemocnění a mnoho dalších.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Hlavním smyslem cestovního pojištění je ochránit své výdaje za zdravotní péči v zahraničí. Pojistit se můžete na konkrétní stát kam cestujete, ať už to pracovně, rekreačně nebo studijně. Dále si můžete také připojistit ztrátu nebo odcizení zavazadel, zpoždění nebo zrušení letu a mnoho dalších připojištění.


Dotazy v poradně k Pojištěný

IMB

#11310, Prodej auta a zrušení povinného ručení, Pojištění, 24.9.2020

Dobrý den, manželka prodala OA Pegueot 208 pojištěný u poj. Direct. Jakým způsobem má zrušit pojištění a požádat o vrácení alikvotní částky? Děkuji

Dobrý den,

požádejte pojišťovnu u ukončení povinného ručení z důvodu prodeje auta a k žádosti přiložte kupní smlouvu prokazující prodej auta. Pojišťovna povinné ručení ukončení k datu prodeji auta a vrátí Vám přeplatek na pojistném. 

T

#10761, Kam uložit 1 mil. Kč?, Spoření, 21.7.2020

Dobrý den, rád bych se vás zeptal, požádal o radu, jak nebo kam investovat naspořené peníze. Jedná se o cca 1 milion korun. Přemýšlím o zlatě, ale nejsem si vůbec jistý. Jelikož s vyvíjející se politickou situací a zadlužováním státu začínám mít strach o své úspory, rád bych uložil své peníze na 3-5 let někam do "bezpečného přístavu". Děkuji za jakoukoliv radu.

Dobrý den,

přijde na to, jaké riziko jste ochoten podstoupit a jaký očekáváte zisk. S růstem potenciálního výnosu roste i riziko ztráty. Zcela bezrizikové jsou bankovní vklady do výše cca. 2,5 mil. Kč, neboť jsou pojištěny proti krachu bank. Nechcete-li podstupovat riziko ztráty, volte termínovaný vklad (nejvyšší úrok nabízí aktuálně J&T Bank, 2,3% pro termín na 5 let).

A pak jsou tu rizikové investice: Nemovitosti, zlato, akcie, dluhopisy, známky, umění, veteráni a další investiční instrumenty. Obecně je dobré se držet třech investičních rad:

  • investujte pouze takové peníze, jejichž ztráta Vás existenčně neohrozí
  • investujte do oblastí, kterým velmi dobře rozumíte
  • nakupujte aktiva v době jejich cenového minima a prodávejte naopak při cenovém maximu (zlato se obvykle nakupuje v dobách ekonomického růstu, kdy je jeho hodnota minimální a prodává se právě teď v dobách krize, kdy je jeho hodnota maximální).
IU

#10375, Úrazové pojištění v insolvenci, Pojištění, 9.6.2020

Dobrý den, na úrazové a životní smlouvě o pojištění byl pojistníkem a 1. pojištěným syn a 2. pojištěným otec, který je v insolvenci. Pokud se otci stane úraz, bude v nemocnici, zůstanou mu trvalé následky a nebo zemře, vše připadá insolvenčnímu správci? Nebo by měl na něco 2. pojištěný nárok? A nebo syn jako dědic nárok?

Dobrý den,

přijde na to, jak přesně je nastavená smlouva o úrazovém a životním pojištění (kdo má kdy na jakou výplatu pojistného nárok, je-li sjednána výplata pojistného obmyšlenému v případě úmrtí pojištěného, atd.). 

AS

#10320, Investovala jsem do dluhopisů, Akcie a investice, 3.6.2020

Vážení, taky bych se moc ráda poradila. Prodali jsme menší nemovitost a já jsem svůj podíl, jak už teď vím, asi nevhodně vložila do dluhopisů E-finance a ještě do nemovitostního fondu Trigea. Prostě jsem si "nechala poradit" od někoho kdo tomu bohužel nerozumí. Teď mám neklidné spaní. Můžete prosím odhadnout, jak moc rizikové byly moje investice? Peníze z E-finance bych měla vybrat na konci příštího roku a z Trigei až nejdříve za tři roky.Vyzvednout si peníze předčasně by bylo s velkou ztrátou-např. E-finance se ztrátou 7%. Konečně bych si ráda nechala poradit od odborníků, a proto se obracím na Vás. Pomůžete? Předem Vám moc děkuji za odpověď a přeji Vám krásné dny.

Dobrý den,

každá investice má svá pro a proti. S vyšším očekávaným výnosem roste riziko. Vklad v bance máte až do výše 2,5 mil. Kč pojištěný a je tedy bezrizikový. O málo více jsou rizikové nemovitosti, kde se z pronájmu dá dosáhnout vyššího výnosu, ale ten zas není garantován (nájemník může přestat platit). Dále následují dluhopisy a akcie, které slibují ještě vyšší výnos, ale emitent může přestat dluhopisy splácet a zbankrotovat a hodnota akcií se může propadnout.

Každému s ohledem na jeho rodinou a finanční situaci (a rizikový profil - někdo má k riziku averzi, jiný rád riskuje) vyhovuje něco jiného. Obecně platí, že do rizikových instrumentů (akcie, dluhopisy menších českých firem) byste měla investovat jen takové peníze, jejichž ztráta nikterak neohrozí Váš životní standard, a máte-li ráda riziko.

Vyplatí se investovat do oblastí, kterým velmi dobře rozumíte. Filatelista si může koupit známky, milovník umění obraz, finanční analytik akcie či dluhopisy, automechanik veterána, atd. Když budete investovat do oblastí kterým nerozumíte, velmi pravděpodobně proděláte (vydělat nemohou všichni a prodělává obvykle ten, kdo tomu nerozumí). 

ŠM

#9565, Povinné ručení pro veterána, Pojištění, 3.4.2020

Mám moto Babetta z r. 1982 bez SPZ, dosud pojištěný u pojišťovny Slavia. Lze ji jako veterána pojistit u vás? A za kolik? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

ano, umíme pojistit i veterána - vyplňte prosím krátký formulář na povinné ručení a naši specialisté Vám obratem zašlou nabídku.

Články o Pojištěný

Víc než 71 miliard. Pojišťovny letos vybraly víc peněz než loni

Víc než 71 miliard. Pojišťovny letos vybraly víc peněz než loni

17.8.2020, Pojištění

…ištění, kde pojistné vzrostlo z 11,1 miliardy korun na 11,9 miliard. Tedy o6,7 %. Růst pojistného je v obou oblastech daný mimo jiné většímpočtem pojištěných aut. Zatímco počet u povinného ručení jich přibylo 2,5 %, uhavarijního pojištění jejich množství poskočilo o 6,3 %. Většina pojišťove…

Jak vybrat nejlepší životní i majetkové pojištění? 5 věcí, na které musíte myslet u každé pojistky

Jak vybrat nejlepší životní i majetkové pojištění? 5 věcí, na které musíte myslet u každé pojistky

23.3.2020, Pojištění

… hodnota vašeho majetku. Pokud jste si tedy před 10 lety koupili byt za2 miliony korun, dnes už bude jeho hodnota mnohem vyšší. Pokud je ale pořádpojištěný jen na původní cenu, hrozí vám krácení pojistného plnění kvůlipodpojištění. To samé se týká například i pojištění domácnostinebo odpově…

Jak se bránit vichřici? Se správným pojištěním nemovitosti i auta

Jak se bránit vichřici? Se správným pojištěním nemovitosti i auta

11.3.2020, Pojištění

… případě vám hrozípodpojištění. S ním je automaticky spojené zkrácení výplatypojistného. Zkrácení je přitom tím výraznější, čím víc je majetek podpojištěný.Ve výsledku tak můžete dostat jen zlomek jeho hodnoty. Nezapomínejte proto pojištění pravidelněaktualizovat. Dejte si pozor na pojistné…

5 tipů, jak vybrat nejlepší termínovaný vklad

5 tipů, jak vybrat nejlepší termínovaný vklad

22.11.2019, Spoření

…eněz. Členský vklad má navíc 2 nevýhody: Není úročený – z těchto peněz tedyneodstanete žádný úrok (ale máte nárok na podíl na zisku záložny) Není pojištěný – zatímco samotnýtermínovaný vklad je ze zákona pojištěný u bank i u kampeliček (a tím pádem oněj nepřijdete, ani když poskytovatel zkr…

Velké porovnání spoření – září 2019

Velké porovnání spoření – září 2019

18.9.2019, Spoření

…sa) je třeba počítat s povinným, neúročenýma nepojištěným 10% vkladem do kapitálou kampeličky.  [comparison c=6 d=2019-09-13  id=701a1463a357a366a1176a904a1147a141a742]Banky v ČR