Banky.cz Banky.cz Slovník pojištění Pojištěný

Pojištěný


Definice Pojištěný

Je osoba, která v případě pojistné události má nárok na pojistné plnění pojišťovnou.


Nejvýhodnější nabídka pojištění od profesionálů

POVINNÉ
Váš telefon

94% klientů najdeme
výhodnější pojištění

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Jak již je z názvu tohoto pojištění patrné, tak je povinné pro každého uživatele motorového vozidla. Smyslem tohoto pojištění je krýt pojištěného za škody, které může způsobit ostatním účastníkům ať již na majetku nebo na zdraví.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Smyslem tohoto pojištění je pokrýt škody na svém vozidle, které se mohou přihodit nahodilou situací. V tomto pojištění si můžete například připojistit i vandalismus, pojištění skel a jiné další připojištění.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Tento typ pojištění kryje škody, které vám mohou vzniknout pouze na vaší nemovitosti. Toto pojištění zpravidla obsahuje riziko požáru, vodní nebezpečí, úder blesku, vichřice, vandalismus a mnoho dalších připojištění.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

V tomto pojištění si kryjete škody, které vám mohou vzniknout na movitých věcech ve vašem domě či bytě. Nejčastěji se připojišťuje zkrat, přepětí nebo podpětí, které vám chrání škody na elektrospotřebičích, dále také proti přírodním živlům, nebo krádeži či loupeži. Kromě vybavení vaší domácnosti si můžete připojistit i věci ve sklepě nebo garáži.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Toto pojištění vám kryje škody, které můžete způsobit svému zaměstnavateli nebo v běžném občanském životě.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Životní pojištění má krýt ztrátu, která může vzniknout nahodilou událostí a může mít značný dopad na životní úroveň domácnosti. Mezi nejdůležitější patří riziko smrti, invalidita, trvalé následky, závažná onemocnění a mnoho dalších.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Hlavním smyslem cestovního pojištění je ochránit své výdaje za zdravotní péči v zahraničí. Pojistit se můžete na konkrétní stát kam cestujete, ať už to pracovně, rekreačně nebo studijně. Dále si můžete také připojistit ztrátu nebo odcizení zavazadel, zpoždění nebo zrušení letu a mnoho dalších připojištění.


Dotazy v poradně k Pojištěný

ŠM

#9565, Povinné ručení pro veterána, Pojištění, 3.4.2020

Mám moto Babetta z r. 1982 bez SPZ, dosud pojištěný u pojišťovny Slavia. Lze ji jako veterána pojistit u vás? A za kolik? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

ano, umíme pojistit i veterána - vyplňte prosím krátký formulář na povinné ručení a naši specialisté Vám obratem zašlou nabídku.

S

#9166, Spoření pro děti, Akcie a investice, 4.3.2020

Dobrý den, chtěla bych spořit dětem (1 a 4 roky) na studium, bydlení atd. Můžu dávat 2 000 Kč měsíčně ale nejsem si jistá, jestli spořit přes stavební spoření, do fondu nebo do zlata. Každý mi nabízí něco jiného a já bych ráda znala názor někoho nestranného, děkuji.

Dobrý den,

nejprve je třeba si položit otázku, jaké riziko jste ochotna podstoupit a kolik času chcete investování věnovat. Nemáte ráda riziko, chcete mít své jisté a nechcete trávit svůj volný čas sledováním burz a jiných informací ze světa financí? Pak volte stavební spoření, měsíčně ukládejte přesně 1 700 Kč (ne méně, ne více) a dosáhnete na roční zhodnocení 3,5-4% (úrok 1% a státní podpora 2 000 Kč/rok). Výnos je garantován, riziko nulové (vklady na stavebním spoření jsou pojištěny proti krachu spořitelen), spoření založíte online z pohodlí domova či na pobočce za pár minut a nemáte s tím žádné další povinnosti (za 6 let Vám budou peníze vyplaceny na účet a rozhodnete se co s nimi dál).

Nevadí Vám riziko ztráty (jste připravena na možnou ztrátu i 100% investovaných peněz), máte ráda adrenalin a chcete svůj volný čas trávit sledováním burz a informací z finančního trhu, které jste schopna si správně vyhodnotit? Pak lze doporučit i investice - akcie, fondy, zlato, atd.

Pro měsíční úložku kolem 2 000 Kč bych určitě doporučil stavební spoření, protože podstupovat cokoliv komplikovanějšího se Vám vzhledem k investované částce nevyplatí. Určitě se vyhněte všem produktům, kde jsou vyžadovány vstupní poplatky. 

Poslední dobou se rozmáhají reklamy na investování do zlata, kde nejprve platíte vstupní poplatky, pak si spoříte na slitek a po dospoření Vám slitek pošlou. To je zcela nevhodné a nevýnosné, protože: 1) platíte vstupní poplatek 2) peníze které posíláte na "spoření na slitek" nejsou úročené 3) nabízené malé slitky jsou nevýhodné (špatně se prodávají, resp. je tam vysoká výkupní provize) 4) na slitky potřebuje trezor či bankovní schránku (jinak riskujete krádež) 5) po dospoření dostanete slitek zlata, ale za ten si chleba nekoupíte - slitek budete muset jednou směnit za peníze a výkupní ceny zlata jsou někde úplně jinde než ty prodejní (vysoké transakční náklady).

BR

#8879, Ztráta peněz z účtu a náhrada škody, Banka, 7.2.2020

Hezký den, když mé peníze v internetovém bankovnictví ukradne bance zloděj, kdo mně peníze vrátí - ČNB nebo banka kde peníze byly ukradeny? Jsou banky v ČR pojištěny proti zlodějně jako v západních vyspělých státech? Děkuji za info.

Dobrý den,

při ztrátě peněz z účtu se řeší kdo ztrátu způsobil. Pokud byla viníkem banka, musí škodu nahradit banka. Naopak pokud ztrátu způsobil klient (např. prozradil své heslo pachateli), škoda jde k tíži klienta. V případě krachu banky jsou vklady pojištěny na 100% hodnoty do ekvivalentu 100 000 EUR u Garančního systému finančního trhu (který náhrady vyplácí do 7 dnů od krachu banky). ČNB s tímto nemá nic společného, škody centrální banka nehradí. Česká republika patří mezi vyspělé západní státy (je v top pozicích všech možných hodnocení - kvalita života, HDP na hlavu, zdravotnictví, školství, délka života, kultura, bezpečí atd.). Konkrétně tuzemský bankovní sektor hraje nejen v Evropě absolutní prim (podmínkami, konkurencí, stabilitou). 

R

#8863, Může penzijní fond zkrachovat?, Banka, 6.2.2020

Dobrý den, jak velké je riziko, že zkrachuje penzijní společnost? Vím, že peníze na účtech bank jsou ze zákona pojištěny, ale peníze na účtech penzijních společností (transformovaný fond) nikoliv. Znamená to, že bych tak mohla teoreticky o všechny tyto prostředky přijít. Je toto riziko reálné? Pokud je člověk velmi opatrný, má smysl i nadále takto spořit na stáří či raději zvolit jinou formu spoření? Stavební spoření uzavírat nechci, nevím totiž, zda v něm naspořené peníze jsem povinna použít jen na bydlení a nic jiného. Jak moc se mám do budoucna obávat, že přijdu o všechny naspořené peníze v penzijním fondu, když není pojištěn? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

s (ne)pojištěností vkladů na penzijním spoření máte pravdu, ale riziko krachu penzijního fondu je velmi malé (zejména u transformovaných fondů), neb je zde striktní státní regulace (fond může investovat jen do velmi málo rizikových aktiv - čemuž odpovídá i minimální zhodnocení). Penzijní spoření má smysl z důvodu státního příspěvku (až 230 Kč měsíčně), slevy na daních (až 3 600 Kč ročně) a možného příspěvku zaměstnavatele. Stavební spoření má také smysl, neboť peníze můžete vybrat už po 6 letech, při měsíční úložce 1 700 Kč dosáhnete průměrného zhodnocení 3,5-4% a peníze můžete použít na cokoliv (nemusíte nutně investovat do bydlení).


JS

#8809, Životní pojištění do 60 let, Pojištění, 3.2.2020

Manzel ma uzavrenou pojistku na nemoc a umrti. Pojistku plati asi 12 let. Nikdy nic neuplatnil. Loni v dubnu mel 60 let a na podzim onemocnel. Po skonceni PN sel na pojistovnu Kooperativa a uplatnoval narok na vyplatu. Bylo mu sdeleno, ze pojisteny neni na nic a pojistne bylo sjednano do jeho 60let. Pritom platil porad dal cele pojistne a pojistovna penize brala, aniz by upozornila na to, ze neni pojisten na nic. Takze penize na nemoc nedostal. Pojistku vypovedel 10.1.2020 a musi zaplatit jeste dalsi 3 mes. nez dojde ke zruseni. Má právo chtit po pojistovne penize zpet, protoze pojistovna neupozornila na skutecnost o konci pojisteni?

Dobrý den,

riziková životní pojištění (na nemoc či úraz) se zpravidla sjednávají do 60 let, neboť pojištění může krýt pouze nahodilé události (a po 60 letech se pravděpodobnost realizace těchto rizik začíná limitně blížit jistotě). Ohledně navrácení zaplaceného pojistného - záleží, jak přesně byla pojistná smlouva sepsána. Pokud smlouva platila do 60 let, pak máte nárok na vrácení přeplatku. Naopak jestli smlouva platila bez omezení a pouze od 60 let s výlukami (např. vylučují nemoc), pak žádný přeplatek nevznikl, a tudíž není nárok na jeho vrácení. 

Články o Pojištěný

Jak vybrat nejlepší životní i majetkové pojištění? 5 věcí, na které musíte myslet u každé pojistky

Jak vybrat nejlepší životní i majetkové pojištění? 5 věcí, na které musíte myslet u každé pojistky

23.3.2020, Pojištění

… hodnota vašeho majetku. Pokud jste si tedy před 10 lety koupili byt za2 miliony korun, dnes už bude jeho hodnota mnohem vyšší. Pokud je ale pořádpojištěný jen na původní cenu, hrozí vám krácení pojistného plnění kvůlipodpojištění. To samé se týká například i pojištění domácnostinebo odpově…

Jak se bránit vichřici? Se správným pojištěním nemovitosti i auta

Jak se bránit vichřici? Se správným pojištěním nemovitosti i auta

11.3.2020, Pojištění

… případě vám hrozípodpojištění. S ním je automaticky spojené zkrácení výplatypojistného. Zkrácení je přitom tím výraznější, čím víc je majetek podpojištěný.Ve výsledku tak můžete dostat jen zlomek jeho hodnoty. Nezapomínejte proto pojištění pravidelněaktualizovat. Dejte si pozor na pojistné…

5 tipů, jak vybrat nejlepší termínovaný vklad

5 tipů, jak vybrat nejlepší termínovaný vklad

22.11.2019, Spoření

…eněz. Členský vklad má navíc 2 nevýhody: Není úročený – z těchto peněz tedyneodstanete žádný úrok (ale máte nárok na podíl na zisku záložny) Není pojištěný – zatímco samotnýtermínovaný vklad je ze zákona pojištěný u bank i u kampeliček (a tím pádem oněj nepřijdete, ani když poskytovatel zkr…

Velké porovnání spoření – září 2019

Velké porovnání spoření – září 2019

18.9.2019, Spoření

…sa) je třeba počítat s povinným, neúročenýma nepojištěným 10% vkladem do kapitálou kampeličky.  [comparison c=6 d=2019-09-13  id=701a1463a357a366a1176a904a1147a141a742]

Možnosti a srovnání spoření na českém trhu

Možnosti a srovnání spoření na českém trhu

1.8.2019, Komerční sdělení

Možností spořenía příležitostí zhodnocení peněz je nespočet. Mezi základní možnosti spořenípatří spořicí účet, stavební spoření, termínované vklady a spoření na penzi. Uspoření jakékoliv formy je nabízena řada úrokových sazeb, s nízkým, ale ivysokým rizikem. Takže kam vložit své finance, ab…Banky v ČR