Banky.cz Banky.cz Slovník pojištění Pojištěný

Pojištěný


Definice Pojištěný

Je osoba, která v případě pojistné události má nárok na pojistné plnění pojišťovnou.


Nejvýhodnější nabídka pojištění od profesionálů

POVINNÉ
Váš telefon

94% klientů najdeme
výhodnější pojištění

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Jak již je z názvu tohoto pojištění patrné, tak je povinné pro každého uživatele motorového vozidla. Smyslem tohoto pojištění je krýt pojištěného za škody, které může způsobit ostatním účastníkům ať již na majetku nebo na zdraví.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Smyslem tohoto pojištění je pokrýt škody na svém vozidle, které se mohou přihodit nahodilou situací. V tomto pojištění si můžete například připojistit i vandalismus, pojištění skel a jiné další připojištění.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Tento typ pojištění kryje škody, které vám mohou vzniknout pouze na vaší nemovitosti. Toto pojištění zpravidla obsahuje riziko požáru, vodní nebezpečí, úder blesku, vichřice, vandalismus a mnoho dalších připojištění.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

V tomto pojištění si kryjete škody, které vám mohou vzniknout na movitých věcech ve vašem domě či bytě. Nejčastěji se připojišťuje zkrat, přepětí nebo podpětí, které vám chrání škody na elektrospotřebičích, dále také proti přírodním živlům, nebo krádeži či loupeži. Kromě vybavení vaší domácnosti si můžete připojistit i věci ve sklepě nebo garáži.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Toto pojištění vám kryje škody, které můžete způsobit svému zaměstnavateli nebo v běžném občanském životě.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Životní pojištění má krýt ztrátu, která může vzniknout nahodilou událostí a může mít značný dopad na životní úroveň domácnosti. Mezi nejdůležitější patří riziko smrti, invalidita, trvalé následky, závažná onemocnění a mnoho dalších.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Hlavním smyslem cestovního pojištění je ochránit své výdaje za zdravotní péči v zahraničí. Pojistit se můžete na konkrétní stát kam cestujete, ať už to pracovně, rekreačně nebo studijně. Dále si můžete také připojistit ztrátu nebo odcizení zavazadel, zpoždění nebo zrušení letu a mnoho dalších připojištění.


Dotazy v poradně k Pojištěný

ML

#14567, Mohou mi podvodníci vybrat účet?, Běžný účet, 15.6.2021

Dobrý den, mám běžný účet u ČSOB a platím kartou, kterou mám nahranou v mobilu a musím mít otevřené (povolené) platby přes internetové bankovnictví, abych mohl uhradit nákup. Částka kterou jsem si zvolil je 5 000 kč týdně. Může hacker vybrat účet do nulyr? Platby na nakup využívám pouze na jízdné u dopravců. Účet mám pojištěný proti internetovým rizikům.

Dobrý den,

budete-li dodržovat základní pravidla obezřetnosti (selský rozum), žádné riziko Vám nehrozí. Za účty vybranými do nuly jsou obvykle pochybení klientů, např. napsaný PIN na zadní straně karty, phishing (omylem sdělené přihlašovací údaje k účtu podvodníkům), atd. 

PG

#14130, Podřízený vklad, Spoření, 5.5.2021

Dobrý den, Jsem klientem banky, která mi nabídla investovat do podřízeného vkladu na dobu 5 let při zhodnocení 4,3%. Můžete mi poradit, jaké procento ze svého majetku do tohoto produktu investovat?Případně prosím o názor, zda je to vůbec vhodná investice. Děkuji.

Dobrý den,

podřízený vklad je investicí do kapitálu banku. Na rozdíl od ostatních vkladových produktů (termínovaný vklad, spořicí účet) není pojištěný - v případě krachu banky byste o své peníze přišel. Do podřízeného vkladu investujte pouze takové peníze, jejichž ztráta Vás existenčně neohrozí. Nechcete-li riskovat, peníze do podřízeného vkladu nedávejte. 

PJ

#13633, Mohu si založit devizový účet?, Běžný účet, 25.3.2021

Dobry den, chcem si zalozit devizovy ucet. Je to realne?

Dobrý den,

ano, devizový účet si u banky založit můžete. Prosím hledejte podmínky jednotlivých bank v našem přehledu a porovnání devizových účtů

Devizové účty mají zůstatek do výše 100 tis. EUR pojištěný proti krachu finanční instituce, stejně jako účty korunové. Takže pokud nebudete ukládat více milionů, můžete s klidným svědomím kromě bank využít i služeb některé ze záložen - např. multiměnový účet u Artesa spořitelní družstvo.

K

#13553, Spořicí účet a podílové fondy, Spoření, 20.3.2021

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda považujete spořící účet od KB Bonus Invest za dobrou příležitost ke spoření, nebo je část prostředků která se investuje do fondů ohrožena větším rizikem. Děkuji.

Dobrý den,

zatímco peníze uložené na spořicím účtu jsou pojištěny na 100% hodnoty až do výše cca 2,5 mil. Kč (nulové riziko ztráty), investice do podílových fondů jsou rizikové (můžete vydělat i prodělat). Je na každém, aby si zvážil, jaké riziko je pro něj akceptovatelné a do čeho přesně by chtěl investovat. Obecně je rozumné investovat do oblastí, kterým velmi dobře rozumíte. 

F

#12295, Kam uložit 2 mil. Kč, Spoření, 4.1.2021

Pokračování dotazu č. 12293: Potřebuji peníze z banky diverzifikovat (cca 2 mil. Kč), abych docílila pojištění vkladu u Poštovní spořitelny do 100 000 EUR. Na výši úroků mi až tak nezáleží, spíše na solventnosti banky a zbytečných měsíčních poplatcích. Díky

Dobrý den,

neboť jsou vklady pojištěny u všech bank stejně (do ekvivalentu 100 000 EUR, tedy z pohledu rizika ztráty jsou všechny banky stejně solventní), doporučuji jako hlavní parametr pro volbu banky uvažovat úrokovou sazbu. 

Příklad: Máte-li nyní u Poštovní spořitelny uloženo cca 4,5 mil. Kč s úrokem 0,1% a jiné banky by Vám peníze úročily 0,9-2,5%, tratíte ročně na úrocích 27 000 - 92 000 Kč (s již započtenou 15% srážkovou daní). 

Zejména starší lidé si často z nostalgie říkají "jé, logo pošty, to určitě něco znamená". Ve skutečnosti to ale dnes neznamená vůbec nic. Naopak uložením peněz u Poštovní spořitelny velmi tratíte a nezískáváte za to vůbec nic navíc (ani větší jistotu než u jiných bank). 

Nezapomeňte prosím, že inflace se poslední roky pohybuje nad 3%. Peníze se Vám velmi rychle znehodnocují (za 10 let takto ztratíte skoro třetinu hodnoty). Zvažte mimo termínovaného vkladu u J&T Banky např. i státní protiinflační dluhopisy. 

Články o Pojištěný

Zájem o pojištění nemovitostí rekordně roste. Kvůli tornádu

Zájem o pojištění nemovitostí rekordně roste. Kvůli tornádu

19.7.2021, Pojištění

…Jak určit hodnotu stavby a domácnostiVelkou pozornost věnujte také určení hodnotyvašeho majetku. U pojištění nemovitosti platí, že: byt máte mít pojištěný na cenu, zakterou byste si mohli pořídit podobné bydlení ve stejné oblasti, a dům na částku, za kterou bystesi stejnou nemovitost mohli…

5 tipů, jak správně pojistit dítě

5 tipů, jak správně pojistit dítě

21.6.2021, Pojištění

Pojištěný už od narození. I to je případněkterých dětí, jejichž rodiče podlehnou nátlaku pojišťovacích agentů vporodnici. Nejen, že taková pojistka přichází zbytečně brzo, ale může býtnevýhodná. Když se vám narodí syn nebo dcera, máteobvykle na starost důležitější věci, než jak pojistit dít…

Špatně nastavené podmínky? Najdete je u 4 z 10 pojistek domácnosti a nemovitosti

Špatně nastavené podmínky? Najdete je u 4 z 10 pojistek domácnosti a nemovitosti

26.4.2021, Pojištění

…mu podpojištění a rozhodně ho nesmíte podceňovat. Pojistné plněnídokáže snížit víc, než čekáte. Když totiž pojišťovna zjistí, že je vášmajetek podpojištěný, zkrátí smluvené pojistné plnění stejným poměrem, jakýmjste majetek podcenili. Dostanete tedy méně peněz, než na kolika jste sepůvodně …

Nejlepší spoření roku 2020 nabízela Hello Bank! A boduje i letos

Nejlepší spoření roku 2020 nabízela Hello Bank! A boduje i letos

24.3.2021, Spoření

… porovnání termínovaných vkladů základním krokem. Termínované účty v bankách přitom mají oprotikampeličkám jednu velkou výhodu. Celý váš vklad je pojištěný. Zároveň ale musíte počítat s úrokem, který jepodobný jako u spořicích účtů. I proto je důležité vše důkladně porovnat. Azvážit, který…

Spoření s úrokem 3 % i pro současné klienty? Nabídka skončila po 3 týdnech

Spoření s úrokem 3 % i pro současné klienty? Nabídka skončila po 3 týdnech

7.10.2020, Spoření

… družstevní záložna Artesa, která aktuálněposkytujte u spořicího účtu zhodnocení 1,7 %. V jejím případě ale musíte k běžným vkladůmpřidat ještě nepojištěný členský vklad družstvu, který je 10 % z ukládané částky. Proti zvýšení úroků je COVID–19Vzhledem k současné situaci se nedá čekat, žeúr…Banky v ČR