Banky.cz Banky.cz Slovník pojištění Pojištěný

Pojištěný


Definice Pojištěný

Je osoba, která v případě pojistné události má nárok na pojistné plnění pojišťovnou.


Nejvýhodnější nabídka pojištění od profesionálů

POVINNÉ
Váš telefon

94% klientů najdeme
výhodnější pojištění

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Jak již je z názvu tohoto pojištění patrné, tak je povinné pro každého uživatele motorového vozidla. Smyslem tohoto pojištění je krýt pojištěného za škody, které může způsobit ostatním účastníkům ať již na majetku nebo na zdraví.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Smyslem tohoto pojištění je pokrýt škody na svém vozidle, které se mohou přihodit nahodilou situací. V tomto pojištění si můžete například připojistit i vandalismus, pojištění skel a jiné další připojištění.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Tento typ pojištění kryje škody, které vám mohou vzniknout pouze na vaší nemovitosti. Toto pojištění zpravidla obsahuje riziko požáru, vodní nebezpečí, úder blesku, vichřice, vandalismus a mnoho dalších připojištění.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

V tomto pojištění si kryjete škody, které vám mohou vzniknout na movitých věcech ve vašem domě či bytě. Nejčastěji se připojišťuje zkrat, přepětí nebo podpětí, které vám chrání škody na elektrospotřebičích, dále také proti přírodním živlům, nebo krádeži či loupeži. Kromě vybavení vaší domácnosti si můžete připojistit i věci ve sklepě nebo garáži.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Toto pojištění vám kryje škody, které můžete způsobit svému zaměstnavateli nebo v běžném občanském životě.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Životní pojištění má krýt ztrátu, která může vzniknout nahodilou událostí a může mít značný dopad na životní úroveň domácnosti. Mezi nejdůležitější patří riziko smrti, invalidita, trvalé následky, závažná onemocnění a mnoho dalších.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Hlavním smyslem cestovního pojištění je ochránit své výdaje za zdravotní péči v zahraničí. Pojistit se můžete na konkrétní stát kam cestujete, ať už to pracovně, rekreačně nebo studijně. Dále si můžete také připojistit ztrátu nebo odcizení zavazadel, zpoždění nebo zrušení letu a mnoho dalších připojištění.


Dotazy v poradně k Pojištěný

F

#12295, Kam uložit 2 mil. Kč, Spoření, 4.1.2021

Pokračování dotazu č. 12293: Potřebuji peníze z banky diverzifikovat (cca 2 mil. Kč), abych docílila pojištění vkladu u Poštovní spořitelny do 100 000 EUR. Na výši úroků mi až tak nezáleží, spíše na solventnosti banky a zbytečných měsíčních poplatcích. Díky

Dobrý den,

neboť jsou vklady pojištěny u všech bank stejně (do ekvivalentu 100 000 EUR, tedy z pohledu rizika ztráty jsou všechny banky stejně solventní), doporučuji jako hlavní parametr pro volbu banky uvažovat úrokovou sazbu. 

Příklad: Máte-li nyní u Poštovní spořitelny uloženo cca 4,5 mil. Kč s úrokem 0,1% a jiné banky by Vám peníze úročily 0,9-2,5%, tratíte ročně na úrocích 27 000 - 92 000 Kč (s již započtenou 15% srážkovou daní). 

Zejména starší lidé si často z nostalgie říkají "jé, logo pošty, to určitě něco znamená". Ve skutečnosti to ale dnes neznamená vůbec nic. Naopak uložením peněz u Poštovní spořitelny velmi tratíte a nezískáváte za to vůbec nic navíc (ani větší jistotu než u jiných bank). 

Nezapomeňte prosím, že inflace se poslední roky pohybuje nad 3%. Peníze se Vám velmi rychle znehodnocují (za 10 let takto ztratíte skoro třetinu hodnoty). Zvažte mimo termínovaného vkladu u J&T Banky např. i státní protiinflační dluhopisy. 

LV

#12076, Kolik peněz mohu uložit na běžný účet?, Běžný účet, 11.12.2020

Dobry den, mohu se zeptat, jaky je maximalni vklad, ktery banka muze ulozit na jaden bezny ucet? Treba kdybych vyhral nejakou loterii. Je potreba vice uctu nebo staci jeden? Dekuji

Dobrý den,

žádný takový limit není, na jeden účet můžete uložit zcela libovolné množství peněz. Nicméně ze zákona jsou vklady u jedné banky pojištěny na 100% hodnoty pouze do ekvivalentu 100 000 EUR (cca 2,6 mil. Kč). Proto se doporučuje neukládat u jedné banky více než 2,6 mil. Kč.

I

#11508, Volba spořicího účtu a termínovaného vkladu, Spoření, 16.10.2020

Dobrý den, již jste sice v předchozím období na podobné otázky odpovídal, ale protože se doba mění, prosím Vás o radu. Získám větší finanční obnos za prodej nemovitosti (nechci se o nemovitost starat) a nechci investovat do fondů a pod. protože tomu nerozumíme. Za 5 let jdu do důchodu a peníze mi mají sloužit k zabezpečení stáří pro mne a pro manžela (jediný potomek nám zemřel), tedy budeme závislí sami na sobě. Chtěla bych uložit peníze do banky s tím, že bych je případně rozložila na vice spoření s různými termíny výběrů. Tedy s krátkodobým a s dlouhodobým (cca 3-5 let). Prosím můžete mi poradit? Velmi děkuji

Dobrý den,

pohotovostní rezervu 300 000 Kč doporučuji uložit na spořicí účet u Hello Bank (úrok 1%, bez podmínek, peníze máte kdykoliv k dispozici). Termínovaný vklad volte od J&T Banky na 5 let s úrokem 2,3% (nabízí se i desetiletá varianta s úrokem 2,5%, ale zde je nárůst úrokové sazby již minimální). U jedné banky neukládejte více než cca 2,5 mil. Kč (dlouhodobý ekvivalent 100 000 EUR, od kterého již nejsou vklady pojištěny). 

IMB

#11310, Prodej auta a zrušení povinného ručení, Pojištění, 24.9.2020

Dobrý den, manželka prodala OA Pegueot 208 pojištěný u poj. Direct. Jakým způsobem má zrušit pojištění a požádat o vrácení alikvotní částky? Děkuji

Dobrý den,

požádejte pojišťovnu u ukončení povinného ručení z důvodu prodeje auta a k žádosti přiložte kupní smlouvu prokazující prodej auta. Pojišťovna povinné ručení ukončení k datu prodeji auta a vrátí Vám přeplatek na pojistném. 

T

#10761, Kam uložit 1 mil. Kč?, Spoření, 21.7.2020

Dobrý den, rád bych se vás zeptal, požádal o radu, jak nebo kam investovat naspořené peníze. Jedná se o cca 1 milion korun. Přemýšlím o zlatě, ale nejsem si vůbec jistý. Jelikož s vyvíjející se politickou situací a zadlužováním státu začínám mít strach o své úspory, rád bych uložil své peníze na 3-5 let někam do "bezpečného přístavu". Děkuji za jakoukoliv radu.

Dobrý den,

přijde na to, jaké riziko jste ochoten podstoupit a jaký očekáváte zisk. S růstem potenciálního výnosu roste i riziko ztráty. Zcela bezrizikové jsou bankovní vklady do výše cca. 2,5 mil. Kč, neboť jsou pojištěny proti krachu bank. Nechcete-li podstupovat riziko ztráty, volte termínovaný vklad (nejvyšší úrok nabízí aktuálně J&T Bank, 2,3% pro termín na 5 let).

A pak jsou tu rizikové investice: Nemovitosti, zlato, akcie, dluhopisy, známky, umění, veteráni a další investiční instrumenty. Obecně je dobré se držet třech investičních rad:

  • investujte pouze takové peníze, jejichž ztráta Vás existenčně neohrozí
  • investujte do oblastí, kterým velmi dobře rozumíte
  • nakupujte aktiva v době jejich cenového minima a prodávejte naopak při cenovém maximu (zlato se obvykle nakupuje v dobách ekonomického růstu, kdy je jeho hodnota minimální a prodává se právě teď v dobách krize, kdy je jeho hodnota maximální).

Články o Pojištěný

Spoření s úrokem 3 % i pro současné klienty? Nabídka skončila po 3 týdnech

Spoření s úrokem 3 % i pro současné klienty? Nabídka skončila po 3 týdnech

7.10.2020, Spoření

… družstevní záložna Artesa, která aktuálněposkytujte u spořicího účtu zhodnocení 1,7 %. V jejím případě ale musíte k běžným vkladůmpřidat ještě nepojištěný členský vklad družstvu, který je 10 % z ukládané částky. Proti zvýšení úroků je COVID–19Vzhledem k současné situaci se nedá čekat, žeúr…

Víc než 71 miliard. Pojišťovny letos vybraly víc peněz než loni

Víc než 71 miliard. Pojišťovny letos vybraly víc peněz než loni

17.8.2020, Pojištění

…ištění, kde pojistné vzrostlo z 11,1 miliardy korun na 11,9 miliard. Tedy o6,7 %. Růst pojistného je v obou oblastech daný mimo jiné většímpočtem pojištěných aut. Zatímco počet u povinného ručení jich přibylo 2,5 %, uhavarijního pojištění jejich množství poskočilo o 6,3 %. Většina pojišťove…

Jak vybrat nejlepší životní i majetkové pojištění? 5 věcí, na které musíte myslet u každé pojistky

Jak vybrat nejlepší životní i majetkové pojištění? 5 věcí, na které musíte myslet u každé pojistky

23.3.2020, Pojištění

… hodnota vašeho majetku. Pokud jste si tedy před 10 lety koupili byt za2 miliony korun, dnes už bude jeho hodnota mnohem vyšší. Pokud je ale pořádpojištěný jen na původní cenu, hrozí vám krácení pojistného plnění kvůlipodpojištění. To samé se týká například i pojištění domácnostinebo odpově…

Jak se bránit vichřici? Se správným pojištěním nemovitosti i auta

Jak se bránit vichřici? Se správným pojištěním nemovitosti i auta

11.3.2020, Pojištění

… případě vám hrozípodpojištění. S ním je automaticky spojené zkrácení výplatypojistného. Zkrácení je přitom tím výraznější, čím víc je majetek podpojištěný.Ve výsledku tak můžete dostat jen zlomek jeho hodnoty. Nezapomínejte proto pojištění pravidelněaktualizovat. Dejte si pozor na pojistné…

5 tipů, jak vybrat nejlepší termínovaný vklad

5 tipů, jak vybrat nejlepší termínovaný vklad

22.11.2019, Spoření

…eněz. Členský vklad má navíc 2 nevýhody: Není úročený – z těchto peněz tedyneodstanete žádný úrok (ale máte nárok na podíl na zisku záložny) Není pojištěný – zatímco samotnýtermínovaný vklad je ze zákona pojištěný u bank i u kampeliček (a tím pádem oněj nepřijdete, ani když poskytovatel zkr…Banky v ČR