Banky.cz Banky.cz Slovník pojištění Pojištěný

Pojištěný


Definice Pojištěný

Je osoba, která v případě pojistné události má nárok na pojistné plnění pojišťovnou.


Nejvýhodnější nabídka pojištění od profesionálů

POVINNÉ
Váš telefon

94% klientů najdeme
výhodnější pojištění

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Jak již je z názvu tohoto pojištění patrné, tak je povinné pro každého uživatele motorového vozidla. Smyslem tohoto pojištění je krýt pojištěného za škody, které může způsobit ostatním účastníkům ať již na majetku nebo na zdraví.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Smyslem tohoto pojištění je pokrýt škody na svém vozidle, které se mohou přihodit nahodilou situací. V tomto pojištění si můžete například připojistit i vandalismus, pojištění skel a jiné další připojištění.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Tento typ pojištění kryje škody, které vám mohou vzniknout pouze na vaší nemovitosti. Toto pojištění zpravidla obsahuje riziko požáru, vodní nebezpečí, úder blesku, vichřice, vandalismus a mnoho dalších připojištění.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

V tomto pojištění si kryjete škody, které vám mohou vzniknout na movitých věcech ve vašem domě či bytě. Nejčastěji se připojišťuje zkrat, přepětí nebo podpětí, které vám chrání škody na elektrospotřebičích, dále také proti přírodním živlům, nebo krádeži či loupeži. Kromě vybavení vaší domácnosti si můžete připojistit i věci ve sklepě nebo garáži.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Toto pojištění vám kryje škody, které můžete způsobit svému zaměstnavateli nebo v běžném občanském životě.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Životní pojištění má krýt ztrátu, která může vzniknout nahodilou událostí a může mít značný dopad na životní úroveň domácnosti. Mezi nejdůležitější patří riziko smrti, invalidita, trvalé následky, závažná onemocnění a mnoho dalších.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Hlavním smyslem cestovního pojištění je ochránit své výdaje za zdravotní péči v zahraničí. Pojistit se můžete na konkrétní stát kam cestujete, ať už to pracovně, rekreačně nebo studijně. Dále si můžete také připojistit ztrátu nebo odcizení zavazadel, zpoždění nebo zrušení letu a mnoho dalších připojištění.


Dotazy v poradně k Pojištěný

BR

#8879, Ztráta peněz z účtu a náhrada škody, Banka, 7.2.2020

Hezký den, když mé peníze v internetovém bankovnictví ukradne bance zloděj, kdo mně peníze vrátí - ČNB nebo banka kde peníze byly ukradeny? Jsou banky v ČR pojištěny proti zlodějně jako v západních vyspělých státech? Děkuji za info.

Dobrý den,

při ztrátě peněz z účtu se řeší kdo ztrátu způsobil. Pokud byla viníkem banka, musí škodu nahradit banka. Naopak pokud ztrátu způsobil klient (např. prozradil své heslo pachateli), škoda jde k tíži klienta. V případě krachu banky jsou vklady pojištěny na 100% hodnoty do ekvivalentu 100 000 EUR u Garančního systému finančního trhu (který náhrady vyplácí do 7 dnů od krachu banky). ČNB s tímto nemá nic společného, škody centrální banka nehradí. Česká republika patří mezi vyspělé západní státy (je v top pozicích všech možných hodnocení - kvalita života, HDP na hlavu, zdravotnictví, školství, délka života, kultura, bezpečí atd.). Konkrétně tuzemský bankovní sektor hraje nejen v Evropě absolutní prim (podmínkami, konkurencí, stabilitou). 

R

#8863, Může penzijní fond zkrachovat?, Banka, 6.2.2020

Dobrý den, jak velké je riziko, že zkrachuje penzijní společnost? Vím, že peníze na účtech bank jsou ze zákona pojištěny, ale peníze na účtech penzijních společností (transformovaný fond) nikoliv. Znamená to, že bych tak mohla teoreticky o všechny tyto prostředky přijít. Je toto riziko reálné? Pokud je člověk velmi opatrný, má smysl i nadále takto spořit na stáří či raději zvolit jinou formu spoření? Stavební spoření uzavírat nechci, nevím totiž, zda v něm naspořené peníze jsem povinna použít jen na bydlení a nic jiného. Jak moc se mám do budoucna obávat, že přijdu o všechny naspořené peníze v penzijním fondu, když není pojištěn? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

s (ne)pojištěností vkladů na penzijním spoření máte pravdu, ale riziko krachu penzijního fondu je velmi malé (zejména u transformovaných fondů), neb je zde striktní státní regulace (fond může investovat jen do velmi málo rizikových aktiv - čemuž odpovídá i minimální zhodnocení). Penzijní spoření má smysl z důvodu státního příspěvku (až 230 Kč měsíčně), slevy na daních (až 3 600 Kč ročně) a možného příspěvku zaměstnavatele. Stavební spoření má také smysl, neboť peníze můžete vybrat už po 6 letech, při měsíční úložce 1 700 Kč dosáhnete průměrného zhodnocení 3,5-4% a peníze můžete použít na cokoliv (nemusíte nutně investovat do bydlení).


JS

#8809, Životní pojištění do 60 let, Pojištění, 3.2.2020

Manzel ma uzavrenou pojistku na nemoc a umrti. Pojistku plati asi 12 let. Nikdy nic neuplatnil. Loni v dubnu mel 60 let a na podzim onemocnel. Po skonceni PN sel na pojistovnu Kooperativa a uplatnoval narok na vyplatu. Bylo mu sdeleno, ze pojisteny neni na nic a pojistne bylo sjednano do jeho 60let. Pritom platil porad dal cele pojistne a pojistovna penize brala, aniz by upozornila na to, ze neni pojisten na nic. Takze penize na nemoc nedostal. Pojistku vypovedel 10.1.2020 a musi zaplatit jeste dalsi 3 mes. nez dojde ke zruseni. Má právo chtit po pojistovne penize zpet, protoze pojistovna neupozornila na skutecnost o konci pojisteni?

Dobrý den,

riziková životní pojištění (na nemoc či úraz) se zpravidla sjednávají do 60 let, neboť pojištění může krýt pouze nahodilé události (a po 60 letech se pravděpodobnost realizace těchto rizik začíná limitně blížit jistotě). Ohledně navrácení zaplaceného pojistného - záleží, jak přesně byla pojistná smlouva sepsána. Pokud smlouva platila do 60 let, pak máte nárok na vrácení přeplatku. Naopak jestli smlouva platila bez omezení a pouze od 60 let s výlukami (např. vylučují nemoc), pak žádný přeplatek nevznikl, a tudíž není nárok na jeho vrácení. 

F

#8749, Investice do dluhopisů, Akcie a investice, 29.1.2020

Dobrý den, jak moc bezpečně se Vám jeví investovat coby fyzická osoba do firemních dluhopisů? Čtu si nabídku na www, kde uvádějí zhodnocení úspor 8,3%. Jsou tyto investice pojištěny?

Dobrý den,

investice do dluhopisů, akcií, zlata a dalších aktiv jsou vždy na Vaše vlastní riziko, nejsou pojištěny, můžete přijít o všechno. Tento web na mě působí velmi nedůvěryhodně, neboť slibuje na dluhopisy vysoký výnos a zároveň vůbec nezmiňuje, jaké dluhopisy byste kupoval (jakých firem). Doporučuji do tohoto peníze nedávat.

JW

#8633, Investice do fondu, Akcie a investice, 20.1.2020

Dobrý den, před několika roky dcera vložila větší částku z ukončeného stavebního spoření na radu poradkyně ČMSS do fondu Bulls and Bears. Byl jsem u tenkrát toho a vypadalo to "normálně" . Z počátku jí chodily i roční výpisy, pak ale přestaly chodit. Jenže dcera tomu nevěnovala velkou pozornost (studuje, má spoustu jiných zájmů) a až nedávno jsme se o tom bavili. Zjistili jsme na internetu, že BnB se změnilo na AXE capitals. Jediné jméno s fondy spojené je Tomáš Kadlec (z Děčína), což je syn té tehdejší poradkyně Lišky. Na mail uvedený na stránkách nikdo nereaguje, telefon vyzvání, ale nikdo to nebere. Potřeboval bych radu, jak postupovat. Myslím, že ani pro dočasný "nezájem" nemůže nikdo o své peníze jen tak přijít. Děkuji za případnou radu.

Dobrý den,

zatímco bankovní vklady jsou ze zákona pojištěny proti krachu (o své peníze nemůžete přijít), investice (do fondů, akcií, dluhopisů, atd.). jsou na Vaše vlastní riziko a můžete přijít o všechno (investicím je třeba věnovat mimořádnou pozornost). Já osobně jsem na internetu nenašel žádnou zmínku u Axe capitals ani fondu Bulls and Bears (pouze ČSOB má v nabídce fond s podobným názvem). Jestli jste dali peníze do neznámého fondu z Děčína, který spravuje syn finanční poradkyně, je to skoro na hranici podvodu. 

Uvědomte si, že nikdo to s Vašimi penězi nikdy nebude myslet upřímněji než Vy sám. O finančních poradcích byl natočen dokument Rada nad zlato. Neustále mě fascinují lidé, kteří jsou ochotni bez rozmyslu svěřit své životní úspory v řádech stovek tisíc korun zcela neznámým lidem. 

Články o Pojištěný

5 tipů, jak vybrat nejlepší termínovaný vklad

5 tipů, jak vybrat nejlepší termínovaný vklad

22.11.2019, Spoření

…eněz. Členský vklad má navíc 2 nevýhody: Není úročený – z těchto peněz tedyneodstanete žádný úrok (ale máte nárok na podíl na zisku záložny) Není pojištěný – zatímco samotnýtermínovaný vklad je ze zákona pojištěný u bank i u kampeliček (a tím pádem oněj nepřijdete, ani když poskytovatel zkr…

Velké porovnání spoření – září 2019

Velké porovnání spoření – září 2019

18.9.2019, Spoření

…sa) je třeba počítat s povinným, neúročenýma nepojištěným 10% vkladem do kapitálou kampeličky.  [comparison c=6 d=2019-09-13  id=701a1463a357a366a1176a904a1147a141a742]

Možnosti a srovnání spoření na českém trhu

Možnosti a srovnání spoření na českém trhu

1.8.2019, Komerční sdělení

Možností spořenía příležitostí zhodnocení peněz je nespočet. Mezi základní možnosti spořenípatří spořicí účet, stavební spoření, termínované vklady a spoření na penzi. Uspoření jakékoliv formy je nabízena řada úrokových sazeb, s nízkým, ale ivysokým rizikem. Takže kam vložit své finance, ab…

Kdy vzniklo povinné ručení? Přečtěte si o vývoji tohoto pojištění

Kdy vzniklo povinné ručení? Přečtěte si o vývoji tohoto pojištění

2.7.2019, Komerční sdělení

…ech motorovým vozidlem. Do něj přispívaly pojišťovny 1 % čistého ziskuz předchozího roku, a právě sem plynuly všechny pokuty, které kdy držitelénepojištěných vozidel zaplatili. Dluhy během vlády komunistické strany narostlyBěhemkomunistické éry si držitel vozidla nemohl vybrat ani produkt …

Pojištění domácnosti a pojištění nemovitosti: jak se liší a na co si musíte dát pozor

Pojištění domácnosti a pojištění nemovitosti: jak se liší a na co si musíte dát pozor

19.6.2019, Pojištění

Nízké pojistnéčástky a spousta nepojištěných domů a bytů. Tak to v současnosti vypadá na trhus pojištěním nemovitostí a domácností. Nepojištěný nebo špatně pojištěnýmajetek vás přitom může stát miliony. A stačí jen elektrický výboj, zásahblesku nebo návrat z dovolené zakončený pohledem na v…Rychlé odkazy

Banky v ČR