Banky.cz Články Daně Daň z příjmů fyzických osob

Daň z příjmů fyzických osob

29.2.2020 Daně

Jste OSVČ nebo si k zaměstnání přivyděláváte brigádami? Pak máte pravděpodobně povinnost podat přiznání k dani z příjmu za rok 2019. Jaké příjmy podléhají zdanění?

Přiznání k dani z příjmů fyzických osob obvykle řeší podnikatelé (OSVČ), v některých případech mají tuto povinnost také zaměstnanci. V daňovém přiznání se uvádí příjmy:

  • ze závislé činnosti zaměstnaní (§ 6) – obvykle se jedná o příjmy ze zaměstnání
  • z podnikání (§ 7)
  • z kapitálového majetku (§ 8) – například podíly na zisku obchodní korporace, úroky z podnikatelského účtu, přijaté úroky z poskytnutých úvěrů apod.
  • z nájmu (§ 9) – obvykle se jedná o příjem z pronajaté nemovitosti
  • ostatní příjmy (§ 10) – příležitostné příjmy, příjem z prodeje nemovitosti (pokud není osvobozený) atd.

Kdo podává daňové přiznání

V zákoně je uvedeno více případů, kdy je fyzická osoba povinna podat daňové přiznání. Nejčastěji se jedná o následující situace:

  • zaměstnanec měl příjmy z více zaměstnání současně
  • zaměstnanec, který z důvodu vysokých příjmů platil solidární zvýšení daně
  • zaměstnanec, který měl také další příjmy vyšší jak 6.000 Kč v daném roce (například z pronájmu nemovitosti)
  • podnikatelé (OSVČ), kteří mají příjmy z podnikání vyšší jak 15.000 Kč nebo vykazuje daňovou ztrátu
  • při předčasném ukončení či výběru peněz ze životního pojištění

Daňové přiznání naopak není povinen podat zaměstnanec, který měl v daném roce příjmy ze zaměstnání pouze od jednoho anebo postupně od více zaměstnavatelů (pak ale musí zaměstnavatele požádat o provedení ročního zúčtování daní a do 15/2/2020 doložit všechny dokumenty pro nárokované slevy) a nemá jiné příjmy vyšší než 6.000 Kč.

Jak se počítá daň z příjmů

Konstrukce výpočtu daňové povinnosti je zjednodušeně následující:

základ daně

- nezdanitelné odpočty

= základ daně po snížení (zaokrouhlený na stovky korun dolů)

× sazba daně 15 %

= základní částka daně

+ solidární zvýšení daně

- slevy na dani

= výsledná daň (daňový bonus)

Do kdy podat daňové přiznání

Termín pro podání daňového přiznání za rok 2019 (a zaplacení daně) je 1. dubna 2020. Pokud daňové přiznání zpracovává a podává daňový poradce, termín se posouvá na 1. července 2020. V tomto případě je třeba do 31. března 2020 předložit finančnímu úřadu plnou moc udělenou daňovému poradci.

Podání daňového přiznání do 5 pracovních dnů po uplynutí původní lhůty se dle daňového řádu toleruje a není za to žádná sankce.

Kdo, kdy a kam podává daňové přiznání a jaké slevy může uplatnit? Vyčerpávající daňový průvodce v našem článku Jak vyplnit daňové přiznání.Bezplatná finanční poradna

ANKETA k článku Daň z příjmů fyzických osob

Máte povinnost podat přiznání k dani z příjmu?

Počet odpovědí: 99

KOMENTÁŘE k článku Daň z příjmů fyzických osob

Přidejte nový komentář

Dodatečné přiznání daně, Komentoval(a): Marcela Straňáková

4.1.2022 09:23:55

Dobrý den. V roce 2019 jsem šla do předčasného důchodu (červenec). V roce 2011 jsem uzavřela životní pojištění, zrušila jsem ho s nástupem do důchodu. Platila jsem za nedodržení smlouvy pokutu. Loni 29. 11. 2021 se mi ozval Finanční úřad, abych dodatečně dodanila přiznaní ze životního pojištění. Nevím zda za roky 2011 - 2018, protože za rok 2019 jsem nežádala slevu na dani. Můžete mi pomoci ? Děkuji Marcela Straňáková

RE: Dodanění životního pojištění, Komentoval(a): Petr Jermář

4.1.2022 16:52:12
Dobrý den, je třeba vrátit všechny slevy na dani uplatněné v letech 2011-2019 (nestačí dodanit jen poslední rok).

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Daň z mimořádných zisků

25.11.2022 Daně

Sektorová daň je v podstatě daní z příjmů z právnických osob, ale stanovenou jen pro určité sektory ekonomiky. V dosavadní praxi jiných zemí světa jimi byly banky a energetické podniky. Ty totiž dokáží nejrychleji vydělat na skokových změnách v ekonomice.

Jak na zdanění kryptoměn - kompletní návod

11.2.2022 Daně

Svět kryptoměn je natolik novým fenoménem, že pro něj zatím nemáme speciální úpravu v oblasti daní. Proto musíme se zisky z Bitcoinu, Etherea a dalších altcoinů pracovat zatím jako se ziskem ze zboží a služeb. Na první pohled to vypadá, že kryptoměny se danit nemusí, když se jim žádný zákon nevěnuje, ale opak je pravdou. Jde totiž o příjmy jako každé jiné! Daň z příjmů musejí odvádět zaměstnanci, kteří s kryptoměnami jen obchodují i OSVČ nebo firmy, které je těží, či za ně prodávají své zboží a služby. 

Jak vyplnit daňové přiznání za rok 2021?

4.2.2022 Daně

Máte povinnost podat přiznání k dani z příjmu za rok 2021? Jaké daňové slevy můžete čerpat? Poradíme, jak správně vyplnit daňové přiznání a nepřipravit se o případný daňový přeplatek.

Nezapomeňte využít slevy na dani a snižte si daňovou povinnosti

30.1.2020 Daně

Fyzické osoby mohou uplatnit slevy na dani a snížit si tak daňovou povinnost. Zaměstnancům obvykle uplatní slevy na dani jejich zaměstnavatel prostřednictvím ročního zúčtování daně, pokud zaměstnanci o tomto informují svého zaměstnavatele a doručí mu potřebné podklady. Podnikatelé mohou využít slevy na dani v podaném daňovém přiznání.

Daň z příjmu za rok 2019

25.1.2020 Daně

Letos se díky růstu minimální mzdy zvýšila daňové sleva za školkovné. Kdo, kdy a kam je povinen podat přiznání k dani z příjmu za rok 2019? O jaké položky je možné snížit daňový základ?

REKLAMA
REKLAMA

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2022, všechna práva vyhrazena