Přídavky na děti od ledna 2018 vzrostou a
změní se pravidla pro jejich vyplácení. Na dávku nově dosáhne více nízkopříjmových
domácností. O kolik si polepší pracující?
Zatímco slevu na dani za děti čerpají téměř všechny rodiny, na přídavky na děti (vyplácené měsíčně formou sociální dávky) mají nárok jen nízkopříjmové domácnosti. Od 1/1/2018 mají na dávku nárok rodiny s příjmem do 2,7 násobku životního minima (do konce roku 2017 byla hranice nižší – 2,4). Jak spočítat životní minimum rodiny?
Matka samoživitelka s novorozencem (1. dospělá osoba v domácnosti a dítě do 6 let věku) má životní minimum 4 880 Kč. Přídavek získá, bude-li její příjem nižší než 13 176 Kč.
Průměrná česká rodina (2 dospělí a 2 děti 6-14 let) má životní minimum 10 250 Kč. Přídavek získá, bude-li její příjem nižší než 27 675 Kč.
Větší rodina se staršími dětmi (2 dospělí a 3 děti 15-26 let) má životní minimum 13 320 Kč. Přídavek získá, bude-li její příjem nižší než 35 964 Kč.
Příjmem domácnosti se rozumí čisté mzdy a ostatní příjmy všech členů domácnosti, včetně potenciálních brigád dětí. Rozhodný je průměrný příjem za poslední 3 měsíce (dříve to bylo 12 měsíců). Dokládat nárok na dávku tak musíme nově 4x ročně. Přídavky se vyplácejí na tzv. nezaopatřené děti, tedy na děti do 15 let nebo studenty do 26 let.
Doposud jednotná výše dávek bude nově záviset
na našem pracovním úsilí.
Pro nepracující:
Pro pracující:
Za pracujícího se považuje každý, kdo projeví aspoň minimální snahu nějakou brigádou (přesněji definováno jako příjem ve výši min. životního minima jednotlivce – 3 410 Kč). Mimo samotného příjmu ze zaměstnání/OSVČ se uznávají také důchody, nemocenská/mateřská, rodičovská, podpora v nezaměstnanosti/při rekvalifikaci a příspěvky na péči o osobu do 18 let věku.
Starobní důchod není jedinou cestou, jak se vydat na zasloužený odpočinek po letech na pracovním trhu. O něco dříve můžete na odpočinek odejít dvěma způsoby: do předčasného důchodu a do předdůchodu. Jaké jsou podmínky, výhody i nevýhody obou forem dřívější penze? Připravili jsme pro vás podrobného průvodce předčasným důchodem i předdůchodem.
Důchod je ve světě živnostníků trochu ožehavé téma. Často je extrémně malý a pohlídat si vše potřebné stojí trochu víc úsilí než v případě běžných zaměstnanců. Pojďme se podívat na výši důchodů živnostníků a jak se na něj v průběhu života připravit, abyste ve stáří netřeli bídu s nouzí.
Jaké změny nás (pravděpodobně) čekají v souvislosti s chystanou reformou penzijního systému? A které už platí? Posaďte se, a můžete se pustit do čtení. Reforma je, prozatím, poskládaná zhruba dvacítkou změn důchodového systému. Některé už nabyly účinnosti, jiné se teprve schvalují, takže je jejich osud zatím ještě nejistý. Přinášíme komplexní přehled všeho, co se doposud k penzijní reformě vztahuje.
Zdá se to jednoduché, v určitém věku přestanete pracovat a půjdete do penze. Jak to ale ve skutečnosti funguje, co všechno si musíte připravit a jak zjistit, kolik vlastně dostanete? Připravili jsme pro vás přehled nejdůležitějších informací, které se vyplatí znát.
Důvody k sestavení rozpočtu netřeba dlouho hledat: finanční plánování rodiny, bez nějž se obejdeme jen stěží, odkládání si na důchod, což je dnes již nutností, či optimalizace rodinných financí, když se dostaneme „do úzkých“. Podívejte se, jak sestavit rozpočet rodiny, jaké můžete využít pro rodinný rozpočet aplikace, či jak by mohl vypadat vzorový rozpočet domácnosti. Vězte, že jakmile si rozpočet sepíšete, ihned uvidíte, kde a jak šetřit peníze!
Dobrý den, chceme s partnerem žádat o hypotéku. V rejstříku dlužníků nemám žádný negativní záznam, ale mám trochu více nebankovních malých půjček, které mám bez problému splacené, ale v registru se bohužel objevují. Byl by to problém při žádosti o hypotéku? Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
řádně splacené úvěry nebudou překážkou v získání hypotéky, ale obecně půjčování si drobných částech u nebankovních společností o Vás spíše říká, že si nejste schopna naspořit rezervu a rozumně řídit své osobní a rodinné finance. Proto doporučuji si již více u nebankovek nepůjčovat.
KOMENTÁŘE k článku Přídavky na děti 2018
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.