Podobně jako stoleté záplavy začaly Česko s železnou pravidelností trápit obrok, tak i krize uhelných dolů se diskutuje čím dál častěji. Zatímco přírodě ohledně záplav neporučíme, krize dolů by šla vyřešit jednoduše – přestat házet do této černé díry veřejné peníze.
Je třeba si veřejně přiznat, že uhlí má své nejlepší roky již dávno za sebou. V minulých stoletích nepostradatelná surovina nejen pro průmysl se stala v dnešní době vlivem technologického pokroku přežitkem. Parní stroje byly nahrazeny elektrickými ekvivalenty, topí se plynem a elektřina se vyrábí také moderněji. Světová poptávka po uhlí klesá. Evropskému uhlí na globálním trhu navíc konkuruje levné americké a asijské uhlí. A Evropané si postupně začínají více vážit svého zdraví a chápou, že čadící uhelné elektrárny či továrny za každým městem a chronické dýchací obtíže jejich dětí možná mají nějakou souvislost (viz u nás nejen Ostravsko a Mostecko).
Vlivem všech těchto faktorů je prodejní cena evropského uhlí dlouhodobě pod náklady na jeho vytěžení a uhelné doly se mnoho let potýkají s existenčními problémy. Rozumné by tedy bylo neživotaschopné doly zavřít a horníky rekvalifikovat. Ale vlády nejen ČR, ale třeba i Polska se tomuto řešení hornické otázky brání jako čert kříži a neustále do dolů sypou další veřejné peníze (pod čímž si můžeme představit nejenom přímé dotace dolům na udržení zaměstnanosti, ale i např. předčasné důchody, sociální programy, atd.). Krachující hornictví je tak za cenu vysokých nákladů uměle drženo při životě a problém se místo řešení neustále přesouvá do budoucna.
Před rokem se veřejně diskutoval ztrátový důl Paskov, letos se řeší již celé krachující OKD (cena akcií mateřské NWR dnes činí 10 haléřů, přičemž ještě v roce 2011 se akcie obchodovaly za necelých 300 Kč). V černouhelném hornictví a navázaných provozech pracuje na Ostravsku údajně cca 13 500 lidí. Kdyby se před rokem nechal Paskov zavřít, letos by se řešilo o 2 500 lidí méně. Přitom současná léta silného ekonomického růstu a rekordně nízké nezaměstnanosti přímo vybízejí k elegantnímu řešení hornictví nejen na Ostravsku. Průmyslu zoufale chybějí pracovní síly – kdy jindy bude pracovní trh schopen bez problémů absorbovat s Mosteckem dohromady zhruba 16 000 horníků? Roky hojnosti nebudou trvat věčně a dnes promarněná příležitost nás může v budoucnu mrzet mnohem více.
Hornictví je ve východní Evropě již od dob bývalého režimu stále neprávem privilegováno. Komunismus potlačoval inteligenci (učitele, lékaře, atd. – s distorzí platů se potýkáme dodnes) a glorifikoval manuální pracovníky (obzvláště horníky) – i proto došlo během druhé poloviny dvacátého století k tak výraznému technologickému zaostání za vyspělým světem (kdy se Čechy z něčeho jako G10 po rozpadu Rakouska-Uherska propadly zhruba do G30-40). O co více byly horníci protěžování před sametovou revolucí (např. vysoce nadstandardním platem), o to tvrdší bylo probuzení po odchodu soudruhů, kdy se cena práce začala více přizpůsobovat tržní poptávce.
Dnešní horník stále požaduje vysoce nadprůměrný plat, dřívější odchod do důchodu a všelijaké sociální výhody, přestože to zdaleka neodpovídá hodnotě, kterou vytváří (ne že by nepracoval tvrdě, ale uhlí zkrátka dnes již takovou hodnotu nemá). A když i díky tomu krachuje jeho zaměstnavatel, tak požaduje dotace od státu. Práce v dole je jistě náročná. Ale o co větší nárok na předčasný důchod má horník oproti slévači v hutích, řidiči autobusu nebo hasiči? Těm všem i mnohým dalším se jejich práce také vykonává hůře v době předdůchodové a na rozdíl od horníků jejich zvýšená zdravotní rizika nejsou placena nijak nadstandardně.
Valorizace důchodů je velmi jednoduše procentuální navýšení všech důchodů. Stát valorizaci uskutečňuje každý rok. Průběh a výše valorizace jsou pak ukotveny v zákonech. Ačkoli existují jasně daná pravidla, dochází k neobvyklým situacím, jaké nastaly například letos, kdy byla valorizace novelou zákona snížena. Více informací naleznete v našem článku.
24 840 Kč – tolik činí roční sleva na dani z příjmu pro pracujícího muže za manželku v domácnosti. Podle Maláčové (ČSSD) si tyto peníze rodiny nezaslouží. Neměla by levice naopak rodiny podporovat a navrhovat např. společné zdanění manželů?
Zatímco průměrný důchod letos přesáhl 13 000 Kč a každoročně výrazně roste, nejčastěji vyplácená rodičovská činí necelých 8 000 Kč. Podle Maláčové v pořádku. Proč při dělení eráru vždy ostrouhají rodiny s dětmi?
ČSSD před komunálními volbami oprášila koncept desátku pro developery, kteří by museli přenechávat část nových bytů obcím pro sociálně slabé. Tvrdě pracovat a splácet hypotéku? Levice Vám k tomu přidá prima sousedy.
Odbory požadují zvýšení minimální mzdy na
13 700 Kč, prodloužení zákonné dovolené na 5 týdnů a zkrácení týdenní
pracovní doby na 37,5 hod. Rozumné požadavky vedoucí ke všeobecnému blahu
zaměstnanců nebo levicový populismus?
Pokračování dotazu č. 20333: Dobrý den, tak dříve na poště byly přepážky Poštovní spořitelny, kterou spolkli. Proto se ptám, jestli to udělají tam. Na pobočku ČSOB je to 38km. Tak to zřídím u jiné banky, když vidím jaké mají poplatky. Díky
Dobrý den,
nikdo nikoho nespolkl, Poštovní spořitelna byla od počátku ve vlastnictví ČSOB - v loňské roce ČSOB pouze přestala používat tento název a přejmenovala Poštovní spořitelnu nejprve na ČSOB Poštovní spořitelnu a později tuto značku zcela potlačila. Pokud se Vám poplatková politika této banky nelíbí (a pobočku máte navíc daleko), poohlédněte se u konkurence - doporučuji náš srovnávač dětských účtů.
Dobrý den, nyní máme v ČR inflaci 16%. Jestli stoupne nad 20 % (predikce centrálních bankéřů ohledně inflace v poslední době byly vždy chybné a podstřelené - spíše se mi zdá že, se jednalo o zbožná přání, než odhady) a propíše se tento stav do očekávání lidí, začne se geometricky zvedat rychlost peněz v ekonomice, dle mého názoru - pak již nepomůže ani razantní zvýšení úrokových sazeb a kvantitativní stahování za cenu velké recese - v tomto případě konec měny a nějaká forma měnové reformy není nereálná. Zajímalo by mně, kde bere autor odpovědi jako ekonom takovou víru, že se měnová reforma nemůže nikdy stát, když tento scénář se u mnoha zemí v historii u ničím nepodložených měn stal. Jestliže se měnová reforma (dle autora) stát v žádném případě nemůže, v čem je dle jeho slov "strašení takovými nesmysly" nebezpečné? Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
měnová reforma (tak jak ji známe z období komunismu) nebyla nástrojem ke snížení inflace. Jednalo se o cílené okrádání obyvatelstva. Zjednodušeně řečeno, komunisté nejprve všem (chudým i bohatým) vše sebrali (pomocí znárodnění firmy, pomocí měnové reformy peníze). Následně pak z těchto peněz financovali provoz nefungujícího státu až do pádu v roce 1989.
Inflace se řeší jinými nástroji - úrokové sazby, kurz měny, fiskální politika. První dva nástroje má v gesci centrální banka, třetí nástroj náleží vládě/parlamentní většině. Pro snížení inflace je třeba držet vysoké úrokové sazby, silný kurz koruny a mít restriktivní fiskální politiku (co nejnižší deficit). Těmito nástroji si poradíte s libovolně vysokou inflací. Měnová reforma s tím nemá nic společného.
Dobrý den, myslíte, že nová vláda bude stranit zaměstnavatelům a zavedou možnost výpovědi i bez udání důvodu pro zaměstnance? Nebo nějaké omezování práv zaměstnanců?
Dobrý den,
vláda koalic SPOLU a PirSTAN bude představovat demokratickou a prozápadně orientovanou vládu. Charakteristickým rysem demokratických západních států jsou nejvyšší možná práva zaměstnanců. Přestože mnozí demagogové šíří mezi lidmi strach ze západní demokracie a spásu hledají ve východních autokraciích, na otázku "kde se mají zaměstnanci lépe/kde mají zaměstnanci větší práva" existuje velmi jednoduchá odpověď. Na jedné straně máte země jako Čína, Rusko, KLDR, Venezuela a na straně druhé Německo, Francii a Británii. Rozdíl v právech zaměstnanců, v jejich životní úrovni, péči (zdravotnictví, ekologie, sociální politika) a materiálním zabezpečení je propastný.
Témata jako "výpověď bez udání důvodu" nebo "délka výpovědní lhůty" nejsou v ČR vůbec aktuální. Naopak, od roku 2015 trpí ČR permanentním nedostatkem zaměstnanců. Nezaměstnanost je dlouhodobě pod přirozenou úrovní, máme více volných pracovních míst než je registrovaných uchazečů na úřadech práce. Zaměstnavatelé si svých zaměstnanců velmi váží neboť dobře ví, že náhrada se za každého odcházejícího pracovníka hledá velmi těžko. Výpovědní lhůta 2 měsíce je pro mnohé zaměstnavatele naopak příliš krátká (dostanete od zaměstnance výpověď na konci měsíce, další měsíc sháníte nového pracovníka a když se Vám zadaří, máte pouhý 1 měsíce na předání práce/zaučení, což ne vždy stačí).
Od nové vlády se tak spíše dočkáme rozšiřování práv zaměstnanců (flexibilní a zkrácené úvazky, podpora zaměstnávání seniorů a invalidů, podpora matek po rodičovské, atd.), neboť v ČR chybí přinejmenším 0,5 mil. pracovníků napříč všemi obory. A chceme-li dostat více lidí do pracovního procesu, musíme podmínky zatraktivnit.
Dobrý večer, výhra v loterii v Británii, zaplacen poplatek 550 GBP za povolení odeslaní výhry. Banka peníze odeslala na bankovní účet v ČR, mám kopii...ALE nastal problém, že jsem dostal stop od OFAC banky. Musím uhradit povolení proti praní špinavých peněz, prý vládní politika. Požadují poplatek 1 950 GBP, tj. cca 60 000 Kč. Pak bude výhra prý odeslána! Je to možné takový poplatek? Myslel jsem, že pokud by výhra došla na účet, veškeré náklady, zdanění atd. nebudu hradit já?
Dobrý den,
jedná se o podvod, kdy Vám podvodníci nejprve slíbí zbohatnutí (výhra v loterii, dědictví, dar), a pak z Vás tahají peníze pod smyšlenými záminkami (bankovní poplatky, daně, atd.). O již zaplacených 550 GBP (cca 16 500 Kč) jste bohužel definitivně přišel. Veškerá komunikace s bankou, potvrzení o zaslání platby či dokonce přístup do internetbankingu - vše je falešné a ovládané podvodníky.
Kupní síla je termín, který často slyšíme v souvislosti s ekonomikou země, osobními financemi nebo měnovou politikou. Ale co to vlastně znamená, a proč je tak důležitá? V tomto článku se podíváme na základy kupní síly a její dopad na každodenní život.
Co je to kupní síla?Definice: Kupní síla vyjadřuje množství zboží a služeb, které můžete koupit za určité množství peněz. S růstem inflace, když ceny zboží a služeb stoupají, klesá kupní síla peněz.
Měřítko: Často se měří v reálných platech, které jsou upraveny o inflaci, aby odrážely skutečnou hodnotu peněz.
Faktory ovlivňující: Mezi hlavní faktory patří inflační sazby, měnová politika, celková produkce země a mezinárodní obchodní vztahy.
Důsledky změn v kupní síleVýhoda: Při rostoucí kupní síle si lidé mohou dovolit více zboží a služeb, což vede ke zvyšování životní úrovně.
Nevýhoda: Pokles kupní síly může znamenat, že domácnosti budou muset šetřit nebo se vzdát některých výdajů.
Pro podnikyVýhoda: Rostoucí kupní síla může vést k vyšší poptávce po produktech a službách, což může stimulovat růst.
Nevýhoda: Klesající kupní síla může znamenat nižší prodeje a tím pádem i nižší zisky.
Pro ekonomikuVýhoda: Stabilní nebo rostoucí kupní síla může podporovat ekonomický růst a stabilitu.
Nevýhoda: Rychle klesající kupní síla může signalizovat hospodářskou krizi nebo recesi.
Porozumění kupní síle je klíčem k pochopení širšího ekonomického kontextu a jeho dopadu na naše osobní finance. Správné monitorování a reakce na změny v kupní síle může pomoci jednotlivcům i podnikům lépe se přizpůsobit ekonomickému prostředí.
ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAMStagflace je inflace v situaci, kdy dochází k hospodářskému poklesu (Stagnace + Inflace).
V této nezdravé situaci v ekonomice, kdy rychle rostou spotřebitelské ceny zároveň dojde k vysoké nezaměstnanosti, i k menší nabídce zboží. Domácnosti a podniky mají snížené příjmy a brzdí své investice i spotřební nákupy.
Příčinou stagflace může být problémová bankovní a makroekonomická politika. Především nízký objem úvěrů financující ekonomiku a vysoká rychlost tištění peněz (nejen fyzických). Dále příčinou může být "externí dodávkový šok" vyplývající ze závislosti hospodářství zemí na surovinách (zdražení energií). Stagnaci také mohou způsobit vysoké státní dávky pro nezaměstnané, díky kterým klesá motivace lidé hledat si práci.
Stagflace je stav ekonomiky, do kterého se žádný stát nechce dostat. Je totiž velmi složité nastartovat znovu ekonomický růst při současném snížení inflace a snížením nezaměstnanosti.
ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM
KOMENTÁŘE k článku Problém OKD
horníci, Komentoval(a): Radim
Sfárejte si někdy do dolu a až vyfáráte na povrch tak budete rád že žijete a možná už nebudete přirovnávat horníka s řidičem autobusu,ten když se mu udělá zle zastaví a vystoupí z autobusu a horník ve velkém teple ,méně kyslílu atd . než se dostane na povrch to trvá dlouho a vy je tam chcete nechat do 65let?
Jste prostě neznalý situace a tak když o tom nic nevíte tak přestante tlachat.
okd, Komentoval(a): Radim
Já pracuju na dole Darkov a nesouhlasím s Váma, nemůžete hornickou práci srovnávat s řidičem to je opravdu nehorázné.
Já mám 55let a jsem úplně vyřízený a když odejdu tak kdo mě zaměstná?Odpovím nikdo a za ty odrobené roky jsem zaplatil daleko více státu než řidič.
Vy asi sedíte v prýci na židli a máte čas psát hovadiny a dělate pravici takovou reklamu že jím odvádíte další voliče.
re: horníci, Komentoval(a): Jan Budín
děkuji za reakce. Já horníkům dřívější odchod do důchodu přeji, ale ať je to placeno zaměstnavatelem (OKD) či z vlastních úspor a ne státem. Jistě, pokud by těžba uhlí byla státním zájmem (energetická bezpečnost, jiný strategický zájem), pak má stát povinnost zafinancovat ze své kapsy i všechny externality (zničené zdraví horníků - před-důchody, ekologické škody, atd.). Jenže státním zájmem těžba uhlí již přes 25 let není, protože uhlí dnes již zkrátka není potřeba. Tak proč by před-důchody horníků měli platit daňoví poplatníci?
re:, Komentoval(a): Pavel
horníci, Komentoval(a): Radim
Divím se že když tak kritizujete hornické důchody,že jste vehementně nekritizoval pana Klause když za jeho vlády zrušili důchodové kategorie a měli schválit zákon aby zaměstnavatelé platili za těžké profese větší odvody na důchodový účet.Na tento zákon čekáme 25let a nic se nestalo.Nyní tady máme problém že horníci nám zestárly a vy nás chcete nechat fárat do 65let? Jsme jediná země v EU kde horníci chodí pozdě do důchodu.Navíc OKD platí státu dan z těžby takže ty peníze měly být investovány zpět v kraji třeba na ty důchody a né je prožrat třeba v Praze.
horníci, Komentoval(a): Radim
Z vás kouká jen závist a vy jste taky nemusel točit volantem a mohl jste vzít zbíječku do ruky a jít fárat a dřít jako mi za 30000 a potom by jste řekl že za tu dřinu je to málo vidím že ta čecháčkovská závist ani po 27 letech nezmizela
horníci, Komentoval(a): Pavel
horník, Komentoval(a): Radim
Já jsem horník a za 30000 bych nefáral to tam u nás májí uklízečky na povrchu a nebo noví pracovníci
horník, Komentoval(a): David Dostál
Re: horníci, Komentoval(a): Radek Stojar
horníci, Komentoval(a): Radim
Již jsem zde napsal že Klaus zrušil důchodové kategorie a bylo ministrem Vodičkou slíbeno že udělají nový zákon kde bude zaměstnavatel který zaměstnává těžké profese třeba také hutníky platit větší odvody ale dodnes se nic nestalo.Tady se neustále píše že horníci pořad jen něco chtějí ale kdybychom žili třeba v Polsku tak tam má horník důchod po 25letech fárání.Co by jste potom asi psal když by chodili horníci do důchodu ve43 letech? Atam teda rázně pískají s píštalkou.Tady se jedná o 5let dříve a všude je plno závisti ale kdyby jste se šel do dolu podívat tak to se asi nestane že?
horníci, Komentoval(a): Radim
Vy asi nevíte že v civilizované Evropě chodí horníci dříve do důchodu a u nás se to schvaluje až nyní a stejně budeme na tom hůř než v jiných zemich ale můžu vás ujistit že mi jsme si to za ty roky předplatili což vy asi ne s vaším platem
horníci, Komentoval(a): Pavel
horníci končí, Komentoval(a): Radek Stojar
horníci, Komentoval(a): Jarka
zdanění práce, Komentoval(a): David dostál
zdaneni práce, Komentoval(a): Radim
zdaneni práce, Komentoval(a): Radim
horníci, Komentoval(a): Pavel
horníci, Komentoval(a): David Dostál
radim@centrum.cz, Komentoval(a): Radim
radim@centrum.cz, Komentoval(a): Radim
re:, Komentoval(a): Jarka
horníci, Komentoval(a): Radek Stojar
horníci, Komentoval(a): Radim
horníci, Komentoval(a): Radim
re:, Komentoval(a): Jarka