Banky.cz Články Běžný účet Transparentní účet není jen pro neziskovky a politiky. Podívejte se, kde a jak si ho zřídit

Transparentní účet není jen pro neziskovky a politiky. Podívejte se, kde a jak si ho zřídit

27.3.2020, Běžný účet

Před volbami nebo při živelných katastrofách a krizích. To jsou chvíle, kdy se nejčastěji setkáte s transparentními účty. Jako například nyní, kdy si je kvůli pandemii koronaviru COVID-19 zřizují instituce, které vyrábí roušky do nemocnic či pro důchodce. Založit si ho ale může každý. Ukážeme vám, kde a jak si ho můžete zřídit.

Princip transparentního účtu je jednoduchý. Zatímco na běžném účtu vidíte veškeré transakce jen vy (a případně ještě disponent), u transparentního účtu jsou přístupné komukoliv.

Každý se tedy může podívat například na:

  • aktuální zůstatek
  • příchozí i odchozí transakce
  • čísla účtů, ze kterých vám přišly peníze (nebo na které je posíláte)
  • či popis jednotlivých transakcí

Transparentní účet posiluje důvěryhodnost

Pohyb na transparentním účtu tedy může kontrolovat kdokoliv a kdykoliv. Lidé díky tomu mají možnost nahlédnout alespoň částečně do hospodaření dané organizace, která tak působí mnohem důvěryhodněji. Právě proto je tento typ konta oblíbený u veřejných institucí.

Kromě politických stran a hnutí, pro které je transparentní účet povinností, si toto konto často zakládají například:

  • neziskové organizace
  • dobročinné spolky
  • města a kraje
  • bytová družstva či společenství vlastníků jednotek (SVJ)
  • nebo náboženské organizace

Transparentní účet si ale může zřídit i kdokoliv jiný. Platí pro něj totiž stejná pravidla jako pro založení klasického běžného účtu. Záleží tedy jen na vašem rozhodnutí, zda chcete ostatním umožnit, aby viděli do vašich transakcí.

Jak si zřídit transparentní účet

Pro spoustu lidí a institucí, kteří o transparentním účtu uvažují, je největší otázkou, jak si ho zřídit. V nabídce bank totiž žádný speciální produkt nenajdete. Transparentnost je spíš jakási služba, kterou vám někteří poskytovatelé ke svému účtu nabídnou.

Stačí si tedy zřídit u vybrané banky nové konto a požádat, aby bylo vedené jako transparentní. Anebo o tuto službu zažádat u už existujícího účtu.

Nemusíte se přitom bát žádných zvláštních výdajů, zřízení této služby bývá zdarma. Počítat tak musíte pouze s poplatky, které jsou spojené s vybraným běžným účtem.

Kde si zřídit transparentní účet

Problém je, že zdaleka ne každá banka zřízení transparentního účtu umožňuje. Aktuálně je v České republice pouze 7 poskytovatelů, kteří tuto službu nabízejí. Jsou to:

U většiny z nich můžou o transparentní účet požádat fyzické i právnické osoby. Jedinou výjimkou je Raiffeisenbank, která tuto službu nabízí jen právnickým osobám.

Veřejná historie transakcí? 90 dní i několik let

Jednotliví poskytovatelé se liší nabízenými podmínkami. Jedním z hlavních rozdílů je doba, po kterou jsou transakce veřejné.

Zatímco u Monety Money Bank mohou lidé sledovat maximálně 90 dní staré pohyby na účtu, u České spořitelny a Fio banky vidí i rok zpátky a v ČSOB a Raiffeisenbank se mohou návštěvníci podívat až 3 roky do minulosti.

Záleží tedy jen na vás, jak velký přehled o svých transakcích dáte ostatním.

Pouze politické strany a hnutí musí vždy počítat se zveřejněním pohybů na účtu nejméně za poslední 3 roky. Tento termín je u nich daný zákonem.

Zásadním kritériem jsou poplatky

Velký rozdíl je také v poplatcích. I když se samotnou transparentností svázané nejsou, u běžných účtů (ze kterých následně uděláte transparentní) s nimi počítat musíte.

Zatímco někde platíte už za vedení konta, jinde vás čekají poplatky za příchozí a odchozí transakce nebo například za výběr peněz. U některých poskytovatelů tak za každou příchozí platbu zaplatíte i 5 korun nebo musíte počítat s poplatkem několik desítek korun za výběr hotovosti.

Zvlášť u dobročinných a neziskových organizací jsou tyto výdaje důležitým parametrem. Pokud vám měsíčně chodí desítky menších příspěvků a jednou za čas potřebujete peníze vybrat, zaplatíte na poplatcích i stovky korun za měsíc.

V takovém případě je lepší sáhnout po účtu, u kterého zaplatíte třeba 30 korun za vedení, ale veškeré další služby jsou zdarma.

Účty si nejdřív srovnejte

Abyste vybrali transparentní účet, který vás nebude stát zbytečně moc peněz a zároveň odpovídá vašim požadavkům, podívejte se předem na srovnání běžných účtů. V klidu si tak srovnáte poplatky i další podmínky, které jednotlivé banky nabízí.

Určitým vodítkem může být také seznam klientů, kteří transparentní účet u daného poskytovatele využívají. Najdete ho vždy na webových stránkách banky.

U většiny z nich najdete stovky těchto kont. Rekordmankou je přitom Fio banka, která v současnosti eviduje přes 7 000 transparentních účtů.

ANKETA k článku Transparentní účet není jen pro neziskovky a politiky. Podívejte se, kde a jak si ho zřídit"

Má vaše SVJ transparentní účet?
Počet odpovědí: 114

KOMENTÁŘE k článku Transparentní účet není jen pro neziskovky a politiky. Podívejte se, kde a jak si ho zřídit

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat