Banky.cz Banky.cz Články Běžný účet Transparentní účet není jen pro neziskovky a politiky. Podívejte se, kde a jak si ho zřídit

Transparentní účet není jen pro neziskovky a politiky. Podívejte se, kde a jak si ho zřídit

Transparentní účet není jen pro neziskovky a politiky. Podívejte se, kde a jak si ho zřídit
27.3.2020, Běžný účet

Před volbami nebo při živelných katastrofách a krizích. To jsou chvíle, kdy se nejčastěji setkáte s transparentními účty. Jako například nyní, kdy si je kvůli pandemii koronaviru COVID-19 zřizují instituce, které vyrábí roušky do nemocnic či pro důchodce. Založit si ho ale může každý. Ukážeme vám, kde a jak si ho můžete zřídit.

Princip transparentního účtu je jednoduchý. Zatímco na běžném účtu vidíte veškeré transakce jen vy (a případně ještě disponent), u transparentního účtu jsou přístupné komukoliv.

Každý se tedy může podívat například na:

  • aktuální zůstatek
  • příchozí i odchozí transakce
  • čísla účtů, ze kterých vám přišly peníze (nebo na které je posíláte)
  • či popis jednotlivých transakcí

Transparentní účet posiluje důvěryhodnost

Pohyb na transparentním účtu tedy může kontrolovat kdokoliv a kdykoliv. Lidé díky tomu mají možnost nahlédnout alespoň částečně do hospodaření dané organizace, která tak působí mnohem důvěryhodněji. Právě proto je tento typ konta oblíbený u veřejných institucí.

Kromě politických stran a hnutí, pro které je transparentní účet povinností, si toto konto často zakládají například:

  • neziskové organizace
  • dobročinné spolky
  • města a kraje
  • bytová družstva či společenství vlastníků jednotek (SVJ)
  • nebo náboženské organizace

Transparentní účet si ale může zřídit i kdokoliv jiný. Platí pro něj totiž stejná pravidla jako pro založení klasického běžného účtu. Záleží tedy jen na vašem rozhodnutí, zda chcete ostatním umožnit, aby viděli do vašich transakcí.

Jak si zřídit transparentní účet

Pro spoustu lidí a institucí, kteří o transparentním účtu uvažují, je největší otázkou, jak si ho zřídit. V nabídce bank totiž žádný speciální produkt nenajdete. Transparentnost je spíš jakási služba, kterou vám někteří poskytovatelé ke svému účtu nabídnou.

Stačí si tedy zřídit u vybrané banky nové konto a požádat, aby bylo vedené jako transparentní. Anebo o tuto službu zažádat u už existujícího účtu.

Nemusíte se přitom bát žádných zvláštních výdajů, zřízení této služby bývá zdarma. Počítat tak musíte pouze s poplatky, které jsou spojené s vybraným běžným účtem.

Kde si zřídit transparentní účet

Problém je, že zdaleka ne každá banka zřízení transparentního účtu umožňuje. Aktuálně je v České republice pouze 7 poskytovatelů, kteří tuto službu nabízejí. Jsou to:

U většiny z nich můžou o transparentní účet požádat fyzické i právnické osoby. Jedinou výjimkou je Raiffeisenbank, která tuto službu nabízí jen právnickým osobám.

Veřejná historie transakcí? 90 dní i několik let

Jednotliví poskytovatelé se liší nabízenými podmínkami. Jedním z hlavních rozdílů je doba, po kterou jsou transakce veřejné.

Zatímco u Monety Money Bank mohou lidé sledovat maximálně 90 dní staré pohyby na účtu, u České spořitelny a Fio banky vidí i rok zpátky a v ČSOB a Raiffeisenbank se mohou návštěvníci podívat až 3 roky do minulosti.

Záleží tedy jen na vás, jak velký přehled o svých transakcích dáte ostatním.

Pouze politické strany a hnutí musí vždy počítat se zveřejněním pohybů na účtu nejméně za poslední 3 roky. Tento termín je u nich daný zákonem.

Zásadním kritériem jsou poplatky

Velký rozdíl je také v poplatcích. I když se samotnou transparentností svázané nejsou, u běžných účtů (ze kterých následně uděláte transparentní) s nimi počítat musíte.

Zatímco někde platíte už za vedení konta, jinde vás čekají poplatky za příchozí a odchozí transakce nebo například za výběr peněz. U některých poskytovatelů tak za každou příchozí platbu zaplatíte i 5 korun nebo musíte počítat s poplatkem několik desítek korun za výběr hotovosti.

Zvlášť u dobročinných a neziskových organizací jsou tyto výdaje důležitým parametrem. Pokud vám měsíčně chodí desítky menších příspěvků a jednou za čas potřebujete peníze vybrat, zaplatíte na poplatcích i stovky korun za měsíc.

V takovém případě je lepší sáhnout po účtu, u kterého zaplatíte třeba 30 korun za vedení, ale veškeré další služby jsou zdarma.

Účty si nejdřív srovnejte

Abyste vybrali transparentní účet, který vás nebude stát zbytečně moc peněz a zároveň odpovídá vašim požadavkům, podívejte se předem na srovnání běžných účtů. V klidu si tak srovnáte poplatky i další podmínky, které jednotlivé banky nabízí.

Určitým vodítkem může být také seznam klientů, kteří transparentní účet u daného poskytovatele využívají. Najdete ho vždy na webových stránkách banky.

U většiny z nich najdete stovky těchto kont. Rekordmankou je přitom Fio banka, která v současnosti eviduje přes 7 000 transparentních účtů.

ANKETA k článku "Transparentní účet není jen pro neziskovky a politiky. Podívejte se, kde a jak si ho zřídit"

Má vaše SVJ transparentní účet?
Počet odpovědí: 109

KOMENTÁŘE k článku Transparentní účet není jen pro neziskovky a politiky. Podívejte se, kde a jak si ho zřídit

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Platební nálepky v Česku postupně končí. Porazily je Apple Pay a Google Pay

Platební nálepky v Česku postupně končí. Porazily je Apple Pay a Google Pay

2.9.2020, Běžný účet, Autor: Jan Budín

Konec. Nové platební nálepky už nevydáváme. Přesně to vzkázaly svým klientům dvě největší banky v České republice – ČSOB a Česká spořitelna. Obě nedávno oznámily, že ukončí vydávání nových platebních nálepek a nechají pouze „doběhnout” ty stávající. Zcela se tak spolehnou na Apple Pay, Google Pay a další moderní způsoby placení.

Žádné poplatky ani složité podmínky. Česká spořitelna představila svůj první účet zdarma

Žádné poplatky ani složité podmínky. Česká spořitelna představila svůj první účet zdarma

5.8.2020, Běžný účet, Autor: Jan Budín

Zcela zdarma a bez podmínek. Takový je nový běžný účet České spořitelny. Jmenuje se Standard a nemusíte se u něj bát žádných poplatků za vedení ani za odchozí platby. S těmi jste přitom dosud museli u České spořitelny počítat.

Nejlepší běžný účet roku 2020 nabízí Equa bank

Nejlepší běžný účet roku 2020 nabízí Equa bank

8.7.2020, Běžný účet, Autor: Jan Budín

Equa bank, Air Bank, Fio banka. Tyto tři společnosti nabízí v roce 2020 nejlepší běžné účty na českém trhu. Bodují zejména minimem poplatků, přehledným mobilním bankovnictvím a moderními způsoby placení. Vyplývá to z výsledků soutěže Zlatá koruna, která zhodnotila produkty od 70 finančních společností.

Zájem o mobilní bankovnictví rychle roste. I díky koronaviru

Zájem o mobilní bankovnictví rychle roste. I díky koronaviru

10.6.2020, Běžný účet, Autor: Jan Budín

Rychleji a rychleji roste v poslední době zájem o mobilní bankovnictví. Některé služby, které bankovní aplikace nabízí, zaznamenaly růst v řádu desítek procent. Pomohla tomu mimo jiné pandemie koronaviru COVID-19 a vládní nařízení omezující pohyb venku. Banky navíc lákají na stále nové funkce a možnosti.

Banky lákají na účty s pojištěním pravidelných výdajů. Opravdu se ale vyplatí?

Banky lákají na účty s pojištěním pravidelných výdajů. Opravdu se ale vyplatí?

13.5.2020, Běžný účet, Autor: Jan Budín

K běžnému účtu pojištění výdajů zdarma! S takovou nabídkou nedávno přišla Equa bank. Není přitom zdaleka jediným poskytovatelem, který podobnou službu nabízí. Otázkou je, jestli se pojištění pravidelných výdajů opravdu vyplatí. Ve většině případů si totiž poradíte i bez něj.Banky v ČR