Musíme šetřit, rozhodla vláda, a představila lidem vládní konsolidační balíček. Ještě jej ani nestihla formálně schválit, a už naznal několika změn. Stabilně se zatím drží navrhované změny v dani z přidané hodnoty. Ta (až na drobné výjimky) poroste. A tím zrychlí růst už tak dost vysoké inflace. Podívejme se, co se brzy zdraží i vám.
Dosud máme 3 sazby DPH
V současnosti má česká ekonomika 3 sazby DPH, a to ve výši 21, 15 a 10 %. Které činnosti a produkty patří do které sazby DPH, určují přílohy zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty. Níže uvádíme sazby, i výčet produktů a služeb, které do jednotlivých sazeb spadají:
21 % základní sazba
Většina běžně prodávaných produktů a většina poskytovaných služeb, u nichž zákon výslovně nestanoví příslušnost ke snížené sazbě daně.
15 % první snížená sazba
Do první snížené sazby spadají například:
10 % druhá snížená sazba
Druhá snížená sazba obsahuje v roce 2023 především:
Od ledna 2024 mají být jen 2 sazby DPH, plus nulovou sazbu na knihy
Konsolidační balíček navrhuje, aby nově zůstaly jen 2 sazby DPH, a to 21 % a 12 %. Nově se DPH nebude vztahovat na knihy. Vedle toho návrh novely zákona o DPH přesunuje produkty a služby mezi jednotlivými sazbami. Podívejme se na to nejdůležitější:
Základní sazba 21 %
V základní sazbě zůstává, co v ní bylo doposud. Do sazby se nově přesunuje spousta položek, a to z obou doposud snížených sazeb:
Snížená sazba 12 %
Místo dvou snížených sazeb má nově být jen sazba jediná. U některých položek dojde k jejímu snížení (z 15%), u jiných ke zvýšení (z 10 %). V některých případech se přesunují položky ze základní sazby (21 %) do nové snížené sazby. Vypadat to měly plánované přesuny asi takto:
Zdražování nás nemine. Ke zlevnění (ze snížení DPH) v praxi nedochází
Jako bychom dosud neměli s inflací dost starostí, především v seniorských a samoživitelských domácnostech. Od ledna 2024 tu bude další vlna zdražování spojená se změnou DPH. A protože si spotřebitel nemá jak ověřit a dopočítat, jestli obchodník zvedl cenu jen o navýšenou sazbu DPH, můžeme očekávat zdražení ve vyšším procentním rozpětí, než jaké přinášejí navrhované změny v sazbách této daně.
Několik příležitostí ke zlevnění se sice také naskytne (u potravin, některých léků a zdravotnických prostředků, dětských sedaček do aut, pohřebních služeb). Nechme se však překvapit, zda se někdo ke snížení ceny opravdu „rozhoupá“. Pravděpodobnost poklesu cen je, dle dosavadních zkušeností, velmi nízká.
Na DPH se nás často také ptáte
V poradně je daň z přidané hodnoty poměrně živým tématem. Už jste nás například ptali:
Máte další dotazy ohledně změn DPH? Ptejte se v naší online bezplatné finanční poradně.
Prodali jste nemovitost. Kdy musíte příjem z prodeje zdanit, a kdy se dani naopak vyhnete?
Máte povinnost podat přiznání k dani z příjmu za rok 2022? Jaké daňové slevy můžete čerpat? Poradíme, jak správně vyplnit daňové přiznání a nepřipravit se o případný daňový přeplatek.
Kdo musí platit daň z nemovitosti? Kdo musí, a kdo naopak nemusí na finanční úřad s přiznáním k této dani? Do kdy je nutné daňové přiznání podat, na jaký formulář jej vyplnit a kam ho poslat? Jak vysoká je daň z nemovitých věcí, do kdy a jak se platí? Odpovědi na tyto a mnoho dalších otázek už pro vás máme připraveny.
Změnit trvalý příkaz a navýšit částku, kterou každý měsíc posíláte na sociální a na zdravotní pojištění. To čeká od tohoto roku podnikatele, kteří platí minimální zálohy. U každého ze zmíněných pojištění se minimální měsíční platba zvedne zhruba o 100 korun. Za rok si tak oproti loňsku připlatíte téměř 2 500 korun.
Sektorová daň je v podstatě daní z příjmů z právnických osob, ale stanovenou jen pro určité sektory ekonomiky. V dosavadní praxi jiných zemí světa jimi byly banky a energetické podniky. Ty totiž dokáží nejrychleji vydělat na skokových změnách v ekonomice.
KOMENTÁŘE k článku Další zdražování na obzoru: vláda chce zvýšit DPH. Co podraží právě vám?
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.