Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Podvod #4279, Falešný zahraniční prodejce

Falešný zahraniční prodejce, Podvod

LJ

Dobrý den, mám relativně klasický scénář: dne 9.1. jsem za nemalou sumu zakoupil elektroniku u pána, který inzeruje na serveru Bazos.cz. Protože tvrdil, že je cizinec a žije ve Španělsku, nemohl jsem si zboží osobně vyzvednout. Domluvili jsme se tedy, že náš obchod vyřešíme za účasti třetí strany - kurýrní společnosti údajně využívající služeb Escrow (já jakožto kupující zaplatím třetí straně, dorazí mi zboží, po inspekci a odsouhlasení, že je vše v pořádku, společnost uvolní peníze ve prospěch prodejce). Jen pro zajímavost je to tato kurýrní společnost http://delivery-ct.com. Peníze jsem kurýrní společnosti odeslal (na IBAN banky ING v Itálii), mám rozsáhlou mailovou komunikaci v AJ jak s prodejcem, tak kurýrní společností, včetně faktury za elektroniku (bez razítka a podpisu), screenshoty z jejich trackingu zásilky, atd. Po 2 dnech mi přišel e-mail s žádostí o další nemalou sumu kvůli nutnosti zaplatit pojištění pro cestu zboží po Evropě. Odmítl jsem a v rámci dohody jsem požádal o zrušení obchodu a navrácení plné částky zpět, což má být součástí jejich "refund policy". Společnost mi zrušení objednávky potvrdila s tím, že peníze mi přijdou zpět na účet za 10-14 pracovních dní. Bohužel až nyní jsem měl dostatek indicií, abych se dovtípil, že se nejspíše jedná o podvod, pán ze Španělska a kurýrní společnost jsou zřejmě jedna a ta samá osoba a žádná dohoda s Escrow neexistuje. Ihned jsem zároveň požádal o reklamaci transakce u své banky, která v rámci reklamačního řízení poslala zahraniční bance žádost o vrácení platby. Zatím se neozvali, ale nepředpokládám úspěch. Nyní uplynulo oněch 14 dní na vrácení peněz, peníze jsem samozřejmě nedostal a e-mailem se mnou ani pán, ani společnost již nekomunikuje. Tedy má otázka: mám v tuto chvíli nějaké možnosti? Je relevantní řešit událost prostřednictvím PČR? Je nějaká šance při podání žaloby? Děkuji za Vaši odpověď

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Dobrý den,

jedná se o klasický podvod, zcela bez šance na vypátrání pachatele a navrácení peněz. Podvodníci Vás pod mnoha zamínkami (koupě/prodej zboží, pomoc s transferem peněz, dědictví, atd.) obklopí dokonalou virtuální realitou (falešná kurýrní služba, banka, pojišťovna) a tahají z Vás peníze. Ani banka Vám nic nevrátí, neboť jste dobrovolně někomu poslal peníze (na reklamaci jsou pochybení na straně banky, když např. hacker odcizí bance citlivá data o platebních kartách a někdo Vám následně vybere peníze z účtu). 

Pro odhalení těchto podvodů si stačí klást základní otázky. Proč cizinec ze Španělska inzeruje na českém bazarovém portále? Vy byste prodával svoji elektroniku na španělském portále? Tohle přece absolutně postrádá logiku.

Žádný kurýrní služba Vás nikdy nenechá zkontrolovat obsah zásilky. Pošta není soudce - nemůže rozhodovat spory mezi spotřebiteli. Kurýr vždy jen přepravuje zásilky z místa A do místa B a před jejich předáním maximálně inkasuje dobírku.

Petr JermářBanky.cz

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Články ZE SVĚTA FINANCÍ

Jak se vypořádat s následky opatření proti koronaviru? Pomůže vám spořicí účet

Jak se vypořádat s následky opatření proti koronaviru? Pomůže vám spořicí účet

3.4.2020, Spoření, Autor: Jan Budín

Zavřené firmy a pokles práce i příjmů. Také to jsou následky pandemie koronaviru COVID-19. Zejména drobní živnostníci a menší podniky se kvůli tomu můžou dostat do finančních problémů. A právě v tuto chvíli jim pomohou spořicí účty.

Internet překypuje hrozbami a falešnými softwary. Víme, jak se bránit.

Internet překypuje hrozbami a falešnými softwary. Víme, jak se bránit.

3.4.2020, Komerční sdělení, Autor: Komerční sdělení

Platíte kartou online? Máte strach z počítačových virů? Vaše aplikace nefungují tak, jak by měly?   

Koronavirus, splátky bankám a osobní finance

Koronavirus, splátky bankám a osobní finance

2.4.2020, Osobní a rodinné finance, Autor: Pavel Strašák

Přinášíme vám velký přehled dopadů koronavirus krize (COVID-19) na finance Čechů.
Prověřili jsme aktuální možnosti změny splátek půjček a hypoték u českých bank a dopady odkladů splátek v bankovních registrech. 
Odpovídáme na snížení příjmů v důsledku koronavirus krize a dopady na exekuce a insolvence.

(Aktualizováno 4.4.2020)

Čtěte více
Novinky, zajímavosti a tipy ze světa financí a bankovnictví přesně psané pro běžného uživatele

Poradna banky.cz - ptáte se

Z

#9587, Hypotéka a dluhy v manželství, Hypoteční poradna, 4.4.2020

Dobrý den, manžel ještě před svatbou vstoupil do insolvence. Nyní jsme již manželé a já zvažuji hypotéku a koupi domu. Pokud bych měla hypotéku a dům psaný na sebe, ale máme společné jmění manželů, může dojít k tomu, že by mohl být majetek zabaven z důvodu insolvence manžela? Děkuji.

Dobrý den, provdat se za člověka v insolvenci bez zúžení SJM je tak trochu ruská ruleta. Dnem svatby jste automaticky začala ručit za manželovy dluhy (částečně i za dluhy vzniklé před manželstvím) a teď nevíte dne ani hodiny, kdy Vám exekutor obstaví výplatu, účet a majetek. Manželé bez zúženého SJM žádají o hypotéku vždy společně a lidem v insolvenci nelze poskytnout žádný úvěr. Na hypotéku tak bohužel nedosáhnete. 

KB

#9586, Koronavirus, OSVČ a ošetřovné, Osobní a rodinné finance, 4.4.2020

Dobrý den, jsem OSVČ, mám syna (6 let) ve střídavé péči, hlídám ho teď já, bývalá přítelkyně chodí do práce. Jsem v insolvenci 3,5 roku, kterou splácím měsíčně. Mám nárok na ošetřovné?

Dobrý den, zcela výjimečně z důvodu krize koronaviru mají na ošetřovné nárok i OSVČ, nicméně ať už jste zaměstnanec nebo OSVČ, v obou případech můžete čerpat ošetřovné jen na dny, po které se o dítě staráte (nelze čerpat ošetřovné na dobu, po kterou se o dítě stará partnerka).

A

#9585, Nebankovní půjčka, lichva a vysoký úrok, Půjčka, 4.4.2020

Dobry den, da se ze zakona brat jako lichva, kdyz jistina je 35 000 Kc a RPSN je ve vyssi 60,63%?

Dobrý den, zákon o spotřebitelském úvěru nijak neomezuje max. výši úroků. RPSN ve výši 60% je přípustné, nelze hovořit o lichvě. Většina nebankovních poskytovatelů úvěrů si účtuje mnohem vyšší RPSN, i stovky až tisíce procent. Proto důrazně doporučujeme si půjčovat výhradně u bank s úrokem 4-7%. 

Prohlédnout další dotazy
Celkem více než 9500 přehledně členěných dotazů


Rychlé odkazy

Banky v ČR