Dobrý den, mám relativně klasický scénář: dne 9.1. jsem za nemalou sumu zakoupil elektroniku u pána, který inzeruje na serveru Bazos.cz. Protože tvrdil, že je cizinec a žije ve Španělsku, nemohl jsem si zboží osobně vyzvednout. Domluvili jsme se tedy, že náš obchod vyřešíme za účasti třetí strany - kurýrní společnosti údajně využívající služeb Escrow (já jakožto kupující zaplatím třetí straně, dorazí mi zboží, po inspekci a odsouhlasení, že je vše v pořádku, společnost uvolní peníze ve prospěch prodejce). Jen pro zajímavost je to tato kurýrní společnost http://delivery-ct.com. Peníze jsem kurýrní společnosti odeslal (na IBAN banky ING v Itálii), mám rozsáhlou mailovou komunikaci v AJ jak s prodejcem, tak kurýrní společností, včetně faktury za elektroniku (bez razítka a podpisu), screenshoty z jejich trackingu zásilky, atd. Po 2 dnech mi přišel e-mail s žádostí o další nemalou sumu kvůli nutnosti zaplatit pojištění pro cestu zboží po Evropě. Odmítl jsem a v rámci dohody jsem požádal o zrušení obchodu a navrácení plné částky zpět, což má být součástí jejich "refund policy". Společnost mi zrušení objednávky potvrdila s tím, že peníze mi přijdou zpět na účet za 10-14 pracovních dní. Bohužel až nyní jsem měl dostatek indicií, abych se dovtípil, že se nejspíše jedná o podvod, pán ze Španělska a kurýrní společnost jsou zřejmě jedna a ta samá osoba a žádná dohoda s Escrow neexistuje. Ihned jsem zároveň požádal o reklamaci transakce u své banky, která v rámci reklamačního řízení poslala zahraniční bance žádost o vrácení platby. Zatím se neozvali, ale nepředpokládám úspěch. Nyní uplynulo oněch 14 dní na vrácení peněz, peníze jsem samozřejmě nedostal a e-mailem se mnou ani pán, ani společnost již nekomunikuje. Tedy má otázka: mám v tuto chvíli nějaké možnosti? Je relevantní řešit událost prostřednictvím PČR? Je nějaká šance při podání žaloby? Děkuji za Vaši odpověď
Dobrý den,
jedná se o klasický podvod, zcela bez šance na vypátrání pachatele a navrácení peněz. Podvodníci Vás pod mnoha zamínkami (koupě/prodej zboží, pomoc s transferem peněz, dědictví, atd.) obklopí dokonalou virtuální realitou (falešná kurýrní služba, banka, pojišťovna) a tahají z Vás peníze. Ani banka Vám nic nevrátí, neboť jste dobrovolně někomu poslal peníze (na reklamaci jsou pochybení na straně banky, když např. hacker odcizí bance citlivá data o platebních kartách a někdo Vám následně vybere peníze z účtu).
Pro odhalení těchto podvodů si stačí klást základní otázky. Proč cizinec ze Španělska inzeruje na českém bazarovém portále? Vy byste prodával svoji elektroniku na španělském portále? Tohle přece absolutně postrádá logiku.
Žádný kurýrní služba Vás nikdy nenechá zkontrolovat obsah zásilky. Pošta není soudce - nemůže rozhodovat spory mezi spotřebiteli. Kurýr vždy jen přepravuje zásilky z místa A do místa B a před jejich předáním maximálně inkasuje dobírku.
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.
Dobrý den, máme dvě děti (řekněme A, B) a dítě C svěřené v roce 2022 do pěstounské péče manželky. Oba máme zaměstnání i ŽL jako OSVČ vedlejší, podáváme tedy daňová přiznání, zúčtování u zaměstnavatelů nežádáme, měsíční slevu na děti A, B uplatňuji. Můžeme si děti v daňových přiznáních „rozdělit“ tak, že já uvedu 1. dítě A, uplatňuji 2. dítě B, uplatňuji 3. dítě C neuplatňuji a žena tedy 1. dítě A neuplatňuji 2. dítě B neuplatňuji 3. dítě C uplatňuji. Získá v tomto případě daňovou slevu na dítě C jako na třetí a další dítě, nebo se neuplatněné děti do pořadí nepočítají a získá tedy jen základní výši jako na první dítě? V takovém případě, můžu si slevu na dítě C uplatnit sám? Je svěřeno do pěstounské péče (jen) manželky, ale žije ve společné domácnosti. Popř., může si manželka uplatnit všechny děti, i když jsem slevu na děti A,B v roce 2022 uplatňoval u zaměstnavatele? Počítám samozřejmě že v tom případě ji budu vracet a bude vyplacena manželce. Děkuji a omlouvám se za obsáhlejší dotaz.
Dobrý den, dostala jsem se do neschopnosti splácet půjčku v Německu, kde trvale pracuji a žiji 4. rokem. Jedná se původně o částku 12 000 EUR při splátce 250 EUR. A mám zbytek půjčky ke splacení ještě 9 000 EUR. Dnešním dnem jsem nezaplatila již třetí splátku, dohromady dlužím na splátkách 750 EUR. Co mě čeká za postih, když nebudu splácet dál?
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.
Máte povinnost podat přiznání k dani z příjmu za rok 2022? Jaké daňové slevy můžete čerpat? Poradíme, jak správně vyplnit daňové přiznání a nepřipravit se o případný daňový přeplatek.
Přes 42 milionů korun. Takovou částku v souhrnu požadovala UniCredit Bank po téměř 1 500 klientech, kteří chtěli předčasně splatit hypotéku. Podle České národní banky si však úrokové náklady naúčtovala neoprávněně. Za porušení zákona o spotřebitelském úvěru proto UniCredit Bank dostala pokutu 10 milionů korun.
Dědictví je tématem většinou smutným. Ale jde o součást života, a tak nemá smysl před ním (jakožto tématem) zavírat oči. Zůstavitel někdy závěť sepíše, často se ale žádná nenajde. Občanský zákoník umožňuje uzavřít dědickou smlouvu právě mezi zůstavitelem a dědicem. Kdo musí dědit vždycky a koho lze ze závěti vynechat? Kdo dědí, když se závěť nenašla? Dá se dědická smlouva beztrestně porušit? A co když po zůstaviteli zbudou jen dluhy?