Banky.cz Bankovní poradna zdarma Reality #4120, Jistotní účet a advokátní úschova

Jistotní účet a advokátní úschova, Reality

Sjednejte si hypotéku online
13.12.2017 Reality

Dobrý den, kupujeme družstevní byt a finance chceme řešit přes advokátní úschovu. Z veřejných zdrojů víme, že banky ručí za vklad do výše 100 000 EUR (cca 2,5 mil. Kč). Kupní cena je zhruba dvojnásobná oproti ručení vkladu bankou. Proto jsme chtěli, aby advokátní úschova uschovala kupní cenu za nemovitost na dva uschovatelské účty u dvou různých bank. Bylo nám sděleno, že mají účet u UniCredit Bank a jiný uschovatelský účet u jiné banky zakládat nechtějí/nemůžou. Je standardním postupem, že uschovatel má uschovatelský účet pouze u jedné banky? Prosíme o radu, jak postupovat, abychom nemuseli využít jistotní účet u banky (zde je ručení za vklad zase jen do 100 000 EUR). Děkuji

Dobrý den,

s ručením bank za vklady máte pravdu. Na jednu PO je to 100 000 EUR (cca. 2,5 mil. Kč), tedy pokud by banka zkrachovala zrovna v době, kdy by u ní byly uloženy Vaše peníze na jistotním účtu, pravděpodobně byste dostali jen velmi malou náhradu (ani ne celých 2,5 mil. Kč), neboť každý advokát/notář má mnoho účtů pro úschovu peněz od více klientů (na těchto účtech může být souběžně uloženo i několik desítek mil. Kč - limit 100 000 EUR se vztahuje na všechny účty u jedné banky na jednu FO/PO). Od roku 2016 je zvýšen limit pojištěných vkladů při zvláštních životních událostech na 200 000 EUR (tedy cca 5 mil. Kč), ale jen pro FO a jen pro zvláštní životní události (mezi které Garanční systém pojištění vkladů řadí i úhradu kupní ceny nemovitosti).

Osobně bych se krachu UniCredit Bank (ani ostatních velkých bank, kde mají advokáti a notáři své účty pro úschovu) v době úschovy peněz (pár měsíců) nebál. Statisticky je mnohem vyšší riziko zpronevěry na straně advokáta. Jistotní účet od banky má 2 výhody. Limit pojištění jen pro Vás coby FO 200 000 EUR a riziko zpronevěry nulové. Na druhou stranu může být složitější papírování, neboť kupní smlouvu budete muset sepsat u notáře či advokáta. A je vždy jednodušší sepisovat smlouvu o úschově dohromady spolu s kupní smlouvou.