Banky.cz Bankovní poradna zdarma Hypoteční poradna #11598, Nenačerpaná hypotéka a rozchod

Nenačerpaná hypotéka a rozchod, Hypoteční poradna

Sjednejte si hypotéku online
29.10.2020 Hypoteční poradna

Dobrý den, s přítelem jsme si vzali letos hypotéku ve výši 2,66 mil. Kč na novostavbu, která je stále ještě ve výstavbě (máme zatím podepsanou smlouvu o smlouvě budoucí, já a přítel jako vlastníci bytu). Hypotéka je schválená a podepsaná, ale dosud jsme ji nečerpali. Hypotéka je psána na mě, přítele a třetího člena jeho rodiny. Přítel se se mnou ale rozešel a já bych si chtěla hypotéku vzít na sebe. Fixaci máme na 10 let a máme velmi dobré úroky. Dočetla jsem se, že o počtu žadatelů hypotéky rozhoduje banka podle bonity. Byt prodávat nechci. Mohu se prosím zeptat, co navrhujete? Zdali půjde změnit hypotéka, když jsme ji nezačali ještě čerpat? Nebo díky výhodným úrokům to nechat na třech žadatelích a jen sepsat zvláštní smlouvu mezi námi, že se zavazuji platit plnou výši hypotéky sama a kupní smlouvu bytu, kde by expřítel měl menší podíl na bytě? Nebo banku požádat o snížení doby fixace na 5 let a poté si převzít hypotéku jen na sebe? Děkuji předem za pomoc. Hezké odpoledne.

Dobrý den,

můžete zkusit přítele a jeho člena rodiny z hypotéky vyvázat, ale to bude možné jen tehdy, bude-li Vaše bonita dostatečná pro pokrytí celé hypotéky. Aneb zvládla byste sama ze svého příjmu splácet celou hypotéku?

Nebude-li možné přepsat hypotéku jen na Vás (a nepodaří-li se Vám sehnat jiného spoludlužníka - např. rodiče nebo nového přítele - ale po týdenní známosti si asi těžko budete brát spolu hypotéku), může být nejlepším řešením zaplatit bance pokutu za nenačerpání hypotéky (banky účtují až 5% z nenačerpané částky).

Není možné sepisovat dohodu mezi účastníky úvěrové smlouvy o tom, že Vy budete hradit všechno, atd. Za hypotéku vždy ručí společně a nerozlučně všichni spolužadatelé (se všemi právními důsledky). Také by to bylo vůči Vám nespravedlivé a riskantní, neboť byste splácela 100% ceny bytu a vlastnila pouze část nemovitosti (zbytek by nadále vlastnil Váš ex-přítel). Přítel by sám nedosáhl na hypotéku pro sebe (protože by byl formálně vázaný vaší společnou hypotéku).

Případné ztráty sjednaného úroku se určitě neobávejte. Úrokové sazby neustále klesají a dnes byste získala mnohem lepší podmínky než před několika měsíci (např. i 1,58%). Doporučuji náš článek Hypotéka a rozvod.