Co se stane s nemovitostí, pokud se nezaplatí úvěr?

Sjednejte si hypotéku online
17.10.2022 Hypoteční poradna

Pokračování dotazu č. 19439: Dekuji za odpoved. Dedic tedy nepodepsal bance povinosti ze zastavni smlouvy po zustaviteli. Notar neziskal od uverove banky smlouvy. Ziskal je vsak na KN. V uverove smlouve se neuvadi nic ohledne nesplaceni uveru a tim padem zabaveni/prodej nemovitosti v zastave. Je zde pouze odstavec o smluvnich pokutach: Vyse jednotlive smluvni pokuty cini soucin cisla 0.1 a celkove vyse uveru. V zastavni smlouve je sice uveden Vykon zastavniho prava, avsak podepsan byvalym majitelem a ne dedicem (coz uverova banka nyni po dedici nepravem pozaduje), aby prevzal veskerou odpovednost za pokuty, ktere vznikly napriklad rok neplatnym pojistenim predmetu zastavy atd. Nemelo by tedy tez platit ujednani uverove banky a zastavce (zas. slouva) o prodeji nemovitosti v pripade nesplaceni uveru dluznikem. Jak jste psal minule, dedic neni v pripade nepodepsani zastavni smlouvy partnerem uverove banky. Pokud by tedy nakonec stejne doslo k alternative prodeje predmetu zastavy bankou, co banka uprednostnuje drive(?), pokud je nemovitost na kterou byl poskytnut uver jiz dostavena, zkolaudovana a jeji soucasna hodnota prevysuje nynejsi dluh. Byl by to predmet zastavy, nebo nemovitost, na kterou banka puvodne pujcila penize? I v pripade, ze by banka prodala predmet zastavy, tak se muze dedic domahat soudne nahrady skody v plne vysi a to by musel dluznik zrejme prodat nemovitost, kterou diky zastave postavil. Dekuji predem za Vase odpovedi.

Dobrý den,

pokud dlužník přestane splácet hypoteční úvěr, zpeněží banka nemovitost v zástavě (je to pro banku nejjednodušší a nejrychlejší řešení - jakýkoliv jiný způsob vymáhání dluhu by byl pro banku komplikovanější a méně jistý). Zástavní právo nezaniká úmrtím majitele zástavy, přechází na dědice. Pokud by Vás tedy dlužník chtěl tzv. napálit, přestane splácet, převede svůj majetek na osobu blízkou, Vy přijdete o nemovitost a škodu budete moci vymáhat po nemajetném dlužníkovi, na které si nic nevezmete.