Banky.cz Banky.cz Půjčky

Půjčky

Porovnejte si bankovní produkty Půjčky

Co je to půjčka?

Jednorázově čerpaný účelový i neúčelový úvěr pro spotřebitele (občana) v řádech desetitisíců, maximálně  statisíců korun. Větší účelové půjčky bývají zpravidla určeny na investice - např. nákup auta, vybavování domácnosti, nebo drobnější opravy nemovitosti (interiéru). Menší neúčelové půjčky či úvěry lidé nejčastěji využívají na věci spotřebního charakteru (dárky, dovolená, nový nábytek či obří televize). 

Jaký úrok zaplatím z vypůjčených peněz?

Úrok z půjčky u banky nebo slušné nebankovní společnosti dosahuje obvykle 5-20% ročně. Aktualizovaný přehled všech bankovních půjček na českém trhu najdete v našem srovnání na https://www.banky.cz/prehled-a-porovnani/pujcka/.  Přehled půjček můžete filtrovat podle účelu, řadit jej podle výše úroku, výše splátky, či podle poplatků spojených s úvěrem.

Výše úrokové sazby se liší dle výše půjčky, účelu, doby splácení a bonity klienta. Různou výši úroku také uplatňují banky a nebankovní instituce. Splácení půjčky věřitel umožňuje nejčastěji v období 12-72 měsíců. Na poskytování půjček se vztahuje zákon o spotřebitelském úvěru. Banka musí důkladně prověřit příjmy a finanční možnosti klienta a požadavek na splácení půjčky i s úroky musí odpovídat schopnostem budoucího dlužníka.  V případě kdy klient požaduje půjčku předčasně splatit, nebo refinancovat je věřitel povinen to umožnit.

Dobrá půjčka či spotřebitelský úvěr by neměly být kromě sjednaného úroku nadále zatíženy poplatky za sjednání a vedení úvěru a dalšími podmínkami v podobě nutnosti zřídit si další produkty (např. běžný účet). 

Pokud jsou s úvěrem přesto spojeny tyto dodatečné náklady, orientujte se místo úroků radši dle RPSN (poskytovatel úvěru má zákonnou povinnost toto uvádět), což je kalkulace % celkových ročních nákladů na úvěr (úrok + poplatky + poplatky za další povinně sjednané produkty).Banky v ČR