Banky.cz Banky.cz Realitní slovník Nájemní smlouva

Nájemní smlouva


Definice Nájemní smlouva

Je smlouva, kterou nájemce stvrzuje, že nájemce může nemovitou věc užívat a pronajímateli bude platit předem stanovené nájemné. Nájemní smlouva je sjednána na dobu určitou, nebo na dobu neurčitou.


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 1.48 %

Dotazy v poradně k Nájemní smlouva

VK

#12229, Z čeho mám žít?, Exekuce a insolvence, 29.12.2020

Dobrý den, obdržel jsem rozhodnutí o výši starobního důchodu ve výši 20 457 Kč. Na dalším papíře mi bylo sděleno, že mi budou strhávat na úhradu schváleného oddlužení částku 11 046 Kč. Nájemní smlouva na bydlení je uzavřena na částku 9 051 Kč. Tak teď nevím z čeho mám žít. Od lékařky mám potvrzení, že již nemohu pracovat (totální výměna obou kolen, nemocná páteř). Oddlužení bylo před 3 lety, kdy jsem ještě pracoval a bral rentu od MV, dnes je situace úplně jiná. Můžete mi poradit co dál? Moc děkuji

Dobrý den,

z příjmu 20 457 Kč by Vám mělo bez vyživovaných osob zůstávat 12 001 Kč. V rámci insolvence započaté před 6/2019 je třeba během 5 let splatit min. 30% dluhů. Doporučuji u ins. správce ověřit plnění podmínek osobního bankrotu. 

JM

#12226, Mohu zvýšit v krizi koronaviru nájem?, Reality, 29.12.2020

Dobrý den, syn má družstevní byt 1kk. 8 let nezvyšoval nájem. Nyní chce nájem od nového roku navýšit o 1 000 Kč ale nájemce tvrdí, že v době koronaviru se nesmí nájmy zvyšovat. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

moratorium na zvyšování nájmů v krizi koronaviru bylo přijato formou vládního nařízení a platilo pouze v období 24/4-5/6/2020. Má-li nájemce smlouvu na dobu určitou (která mu nyní končí) a nesouhlasí-li se zvýšením nájemného, pak nájemní smlouva končí ke sjednanému datu a nájemce by dle smluvních podmínek měl byt vrátit k užívání vašemu synovi. U nájemních smluv na dobu neurčitou je zvyšování nájemného komplikovanější (nájemce s ním nemusí souhlasit a může se i soudit).

AK

#9779, Nájemní smlouva a koronavirus, Reality, 18.4.2020

Dobrý den, podepsal jsem v Berlíně nájemní smlouvu a smlouvu na dodávky energií 2 dny před uzavřením hranic kvůli COVID-19. Nyní se z ČR snažím s majitelem vykomunikovat ukončení nájemní smlouvy z důvodu nepředvídatelnosti celé situace, ale ve smlouvě mám tříměsíční výpovědní lhůtu. Majitele jsem informoval elektronicky i doporučeným dopisem (on sám v Berlíně nežije), ale komunikace se z jeho strany zastavila před 14ti dny. Nájem za duben jsem mu nezaslal, na což byl upozorněn předem. Se ztrátou zálohy za byt jsem smířen, ale nyní mám strach, aby mi v Německu nenaskakoval dluh, ať už z nájemní smlouvy nebo z energií (v bytě je plynové topení, které kvůli defektu není možné vypnout - majitel o tom věděl) a aby na mě v budoucnu nebyla uvalena exekuce. Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

nejsem expertem na německé civilní právo a neznám detaily vaší nájemní smlouvy, ale spíše bude záležet na přístupu majitele bytu. Většina se spokojí s propadlou zálohou a dále věc neřeší, ale můžete samozřejmě narazit na velmi důsleného jedince, který bude mít potřebu se soudit. 

D

#9337, Ukončení nájmu bez písemné dohody, Reality, 22.3.2020

Dobrý den, na začátku března jsme se po předchozí domluvě s majiteli bytu odstěhovali, vše vyklidili, předali klíče. Byli jsme na všem dohodnutí mailem i telefonem, proto jsme ani neřešili dohodu o ukončení nájmu na dobu určitou, která by měla ještě pokračovat. Vše jsme předali, majitelé tvrdili, že vše v pořádku a za týden pošlou kauci. Bohužel bylo vše jen na dobré slovo. Poté mi napsali, že kauci nám nevrátí, poslali seznam oprav, které bylo třeba udělat (polovina není pravda). Nyní mi napsali, že nájemní smlouva stále běží, ale v bytě již nebydlíme, klíče nemáme. Co lze prosím udělat?

Dobrý den,

právě z těchto důvodů je třeba vždy činit všechny kroky související s pronájmem bytu písemně. Při předčasném ukončení nájmu je třeba sepsat dohodu písemně. Při předávání bytu je třeba sepsat předávací protokol, ve kterém se potvrzuje stav bytu při předání (bez závad/s popsanými závadami) a hlavně stavy měřidel (elektro, plyn, voda, teplo). Předávací protokol následně podepisují obě strany. 

Nevrácené kauce se můžete domáhat soudní cestou, ale bude těžké prokázat, že jste na bytu nezpůsobili žádné závady či jste např. neměli nedoplatky na energiích (nemáte v ruce žádný papír, který by prokazoval opak). Navíc se majitel pravděpodobně bude hájit tím, že nájemní smlouva dále běží a Vy jste řádně neuhradila nájem za další měsíce (bez písemné dohody o ukončení nájmu opět těžko prokážete opak). Je to samozřejmě lidsky nespravedlivé a ze strany majitele bytu podvod. Nicméně soudní spory se bez důkazů vyhrávají velmi nesnadno. 

BT

#9311, Zdanění pronájmu, Daně, 20.3.2020

Dobrý den, pronajímala jsem pozemek a podávala jsem daňové přiznání. Od letošího roku je pozemek přepsaný na dceru, ale veškeré finance z pronájmu budou stále chodit na můj účet a budou moje. Mám v příštím roce podávat daňové přiznání, i když nejsem majitelko pozemků? Děkuji moc za odpověď a přeji hezký den.

Dobrý den,

je-li nájemní smlouva psaná na Vaše jméno a příjmy z nájmu jsou Vaše, pak je třeba tyto příjmy zahrnout do vašeho daňového přiznání (nezávisle na tom, že už nejste majitelkou pozemků).

Články o Nájemní smlouva

Prodej obecních bytů nájemníkům

Prodej obecních bytů nájemníkům

15.4.2015, Reality

…yto náklady na bedra majitelů nemovitostí, za což u mezinárodních tribunálů dodnes na český stát běží několik žalob o náhrady škod). I dnes se nájemní smlouva na dobu neurčitou na byt s dříve regulovaným nájmem prodává za desítky tisíc korun (i když už oficiálně žádná regulace není, z…Banky v ČR