Banky.cz Banky.cz Realitní slovník Nájemní smlouva

Nájemní smlouva


Definice Nájemní smlouva

Je smlouva, kterou nájemce stvrzuje, že nájemce může nemovitou věc užívat a pronajímateli bude platit předem stanovené nájemné. Nájemní smlouva je sjednána na dobu určitou, nebo na dobu neurčitou.


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 2.02 %

Dotazy v poradně k Nájemní smlouva

RP

#8794, Prodej nemovitosti, Reality, 1.2.2020

Je kupující a prodejce nemovitosti. Já jsem v podpisu jako ručitel (odevzdávam daň z nemovitosti). S majitelem nežiji ale mám smlouvu nájemní. Bez mého vědomí nemůžou (či můžou?) prodat dům aniž by se mě optali jaké mám požadavky? Když nepodepíši, je obchod neplatný a aniž bych bez jejich vědomí sepsala do smlouvy daný čas či odmítnutí na rozmyšlenou či jak můžu vyhrát nad jejich obchod s nemovitostí? Když na poslední chvíli před podpisem si rozmyslím že nesouhlasím?

Dobrý den,

majitel nemovitosti může se svým majetkem volně nakládat (mimo omezení zapsaná jako věcná břemena v katastru), může nemovitost prodat bez souhlasu nájemníků (nájemní smlouva pak automaticky přechází na nového majitele). Není mi jasné, proč byste jako nájemník měla být účastníkem kupní smlouvy či platit daně z nemovitosti.

J

#8433, Pronájem bytu, Reality, 6.1.2020

V rodině máme byt, který pronajímáme. Musí příjmy z pronájmu danit vlastník nemovitosti (jsou dva vlastníci v poměru 3/4 a 1/4)? Mohl bych přiznání mít na sebe pokud nejsem vlastník? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

příjem z pronájmu musí danit osoba, která tento příjem měla (tedy na koho je napsána nájemní smlouva). Pronajímat, resp. nabízet k podnájmu, můžete i cizí byt, ale musíte to mít smluvně ošetřeno s majitelem (např. majitel pronajme byt Vám a Vy ho na základě jeho souhlasu můžete třeba dále nabízet k podnájmu). 

JJ

#8027, Prodej nemovitosti a nájemní smlouva, Reality, 15.11.2019

Dobrý den, bydlíme celá rodina u bratra v bytě. Moji rodiče sepsali nájemní smlouvu s bratrem již v roce 2014. Bratr v roce 2018 šel do insolvence. Teď byla prodána nemovitost a zápis do katastru proběhl 11.11. a návrh na vklad proběhl 1.10. To znamená že do 11.11 byl majitel bratr? Nový majitel totiž tvrdí že jsme od 1.10 jeho dlužníky. A dále bych se chtěl zeptat, zda nájemní smlouva přechází na nového majitele? IS tvrdí že měla být vložena v katastru, ale to mi připadá jako hloupost

Dobrý den,

majitelem bytu se stal nový vlastník "dnem zápisu na katastru (11/11) se zpětným efektem k datu podepsání kupní smlouvy (1/10 nebo dříve)". Skutečně jste tak od 1/10 (nebo dříve) dlužníky nového majitele bytu. Do katastru se zapisují pouze věcná břemena, nikoliv nájemní smlouvy. Nájemní smlouva přechází automaticky z původního vlastníka na nového. 

J

#8003, Vystěhování bytu, Exekuce a insolvence, 13.11.2019

Dobrý den, bratrovi prodal insolvenční správce byt. Musí ho celkově vystěhovat, a nebo nový majitel koupil byt i s příslušenstvím? A co bude s rodiči, kteří mají v bytě platnou nájemní smlouvu?

Dobrý den,

záleží na přesných podmínkách dražby (zda byl byt dražen bez nebo s vybavením). U nájemní smlouvy záleží, za jakých okolností byla uzavřena. Pokud Váš bratr zatížil nemovitost např. věcnými břemeny nebo nájemní smlouvu s rodiči čistě z důvodu zkomplikování prodeje bytu v rámci insolvence, pak správce pravděpodobně požádá soud o zrušení těchto záležitostí (nájemní smlouva v rodině budí pochyby).

J

#7536, Příjem z pronájmu, Hypoteční poradna, 19.9.2019

Dobrý den, jak se příjem z pronájmu zohledňuje v DTI a DSTI pokud je na nemovitosti hypotéka? Pokud bych předkládal daňové přiznání, jak se v tomto případě zohledňují odpočty nemovitosti?

Dobrý den,

v žádosti o úvěr bance detailně popisujete svou finanční situaci, udáváte kompletní přehled příjmů, majetků a závazků. Každá banka pracuje s dodatečnými příjmy (z pronájmu, z mateřské, z brigád, atd.) trochu jinak. Zatímco u podnikatelů banka vyžaduje daňové přiznání, u zaměstnanců a vedlejšího příjmu z nájmu mnohdy postačí nájemní smlouva a výpis z účtu (dokládající příjem nájmu). Odpisy, resp. daňově optimalizované daňové přiznání, tak nemusí mít na žádost o hypotéku negativní vliv.

Články o Nájemní smlouva

Prodej obecních bytů nájemníkům

Prodej obecních bytů nájemníkům

15.4.2015, Reality

…yto náklady na bedra majitelů nemovitostí, za což u mezinárodních tribunálů dodnes na český stát běží několik žalob o náhrady škod). I dnes se nájemní smlouva na dobu neurčitou na byt s dříve regulovaným nájmem prodává za desítky tisíc korun (i když už oficiálně žádná regulace není, z…Rychlé odkazy

Banky v ČR