Banky.cz Banky.cz Realitní slovník Nájemce

Nájemce


Definice Nájemce

Je osoba, které pronajímatel na základě nájemní smlouvy přenechává nemovitost k užívání. Nájemce je povinen o nemovitost pečovat a udržovat ji v provozuschopném stavu. Nájemce zpravidla dle ujednání v nájemné smlouvě hradí drobné výdaje spojené s opravami, či údržbou ;) provedení větších oprav zachovávajících standard nemovitosti může žádat po pronajímateli.


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 1.58 %

Dotazy v poradně k Nájemce

JL

#9694, Smlouva o pronájmu, Reality, 12.4.2020

Dobrý den, vlastník nemovitost pronajímá na základě ročních dodatků. Prodloužení smlouvy za srpen 2020 podmiňuje tím, že mu bude nájemce navíc platit (i za roky 2018 a 2019) 75 000Kč ročně, ale formou darovací smlouvy. Lze takto postupovat a vyžadovat dar?

Dobrý den,

v nájemní smlouvě lze sjednat pouze to co umožňuje zákon. Pokud by se v nájemní smlouvě objevily pasáže, které jsou v rozporu se zákonem, považují se za neplatné a nelze jejich plnění vymáhat (např. nemůžete nájemníkovi zakázat v bytě chovat domácí zvíře). Za nemovitost přenechanou k užívání nájemníkovi se sjednává odměna pronajímateli formou nájemného. Nelze si vynucovat platby nad rámec nájemného a záloh na služby (např. nemůžete po nájemníkovi vyžadovat úhradu příspěvku do fondu oprav, kterou musí ze zákona platit majitel bytu - stejně tak není možné požadovat dary). 

E

#9229, Leasing pro ruskou firmu, Půjčka, 12.3.2020

Dobrý den, mám takovou zvláštní otázku. Nevíte prosím Vás konkretní českou banku, která může poskytnout finanční leasing nějaké firmě v Rusku? Mám na mysli následující situaci. Český výrobce např. obráběcích strojů má zákazníka v Rusku, ale ten zákazník si nemůže dovolit nakup celého stroje ihned a nechce ten problém řešit pomocí úvěru. Takže firmy se dohodly využit leasing. Český výrobce prodá stroj české bance a pak česká banka jako pronajímatel pronajímá stroj ruské firmě, která je nájemcem. Může to být? Pokud ano, pomocí jaké české banky? Předem děkují za odpověď a přeji hezký den.

Dobrý den,

české banky nebudou příliš ochotné poskytnout leasing nebo jiný úvěr ruské firmě bez zástavy majetku na území ČR (v případě nesplácení by neměly příliš velkou páku na ruskou firmu). 

J

#7466, Žaloba o vyklizení, Reality, 7.9.2019

Dobrý den, jsem v Insolvencni už 3 roky. Před 3 lety mi schválili insolvenci prodanim majetku což je rodinný dům. Problém je, že v rodinném domě pořad žije bývalý majitel domu a nechce se vystěhovat. Insolvenční správce už podal žalobu o vyklizení. Nájemce by se měl vystěhovat do 18.9. 2019 dobrovolně. Zajímalo by mě co se stane, když tam zůstane a nevystěhuje se. A ještě by mě zajímalo co se stane, když se dům prodá pod cenou než je dluh. Stačí prodejem majetku zaplatit 30% nebo jak to je? Mám strach, že se dům prodá a já zbytek dluhu budu muset doplatit. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

nevyklidí-li nezvaný nájemník nemovitost ani na příkaz soudu, lze požádat o asistenci Policii ČR, která dotyčného donutí objekt opustit. Pro úspěšné ukončení insolvence je třeba uhradit min. 30% dluhů. Bude-li výdělek z prodeje nemovitosti min. v této výši, měla by být insolvence úspěšně ukončena.

V

#7098, Exmanžel v exekuci, Exekuce a insolvence, 19.7.2019

Pokračování dotazu č. 7088: Dobrý den, a nemůže mě ohrozit exmanželova exekuce, když má trvalý pobyt na mé adrese? Už několik let tu nebydlí, ale sama ho odhlásit nemohu. Děkuji

Dobrý den,

trvalé bydliště dlužníka v exekuci na vaší adrese samozřejmě rizikové je. Zajděte na obecní úřad a nechte mu trvalé bydliště u Vás zrušit (máte na to právo coby jediný majitel/nájemce nemovitosti).

M

#6720, Musím si pojistit v nájmu domácnost?, Pojištění, 4.6.2019

Dobrý den, musel jsem prodat podíl družstevního bytu (insolvence). Stávající nájemce nepřevedl byt do osobního vlastnictví, je jen členem družstva a umožní mi v bytě bydlet na základě podnájemní smlouvy. Musím já jako podnájemník pojistit byt ve kterém zůstalo mé původní vybavení? Nebo si ho musí pojistit sám? 

Dobrý den,

pojištění domácnosti není povinné, nemusíte si ho sjednávat Vy ani majitel bytu. Je pouze na Vás, chcete-li být pojištěn či nikoliv. Doporučuji naše články Orientujte se v pojištění 1 a Orientujte se v pojištění 2, které Vám napoví, co, jak a komu se vyplatí či nevyplatí pojistit. 

Články o Nájemce

Měřáky zbytečné nejsou, PENB ano

Měřáky zbytečné nejsou, PENB ano

11.3.2015, Reality

…če a ve výsledku jsme ušetřili. Nicméně vpřípadě bytových domů je toto opatření zcela nesmyslné. PENB mají jedinou funkci – informovat kupujícího/nájemce při prodeji/pronájmu nemovitosti o energetické nákladnosti daného bytu. Byt vždy prodává/pronajímá fyzická osoba vlastník. Právnická osoba…Banky v ČR