Banky.cz Banky.cz Realitní slovník Nemovitost

Nemovitost


Definice Nemovitost

je souhrnný název pro pozemek nebo stavbu spojená se zemí pevným základem (dům, bytový dům, zahrada, nebytové prostory apod.). Samostatnou nemovitostí může být i podzemní stavba (sklep).


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 1.59 %

Dotazy v poradně k Nemovitost

B

#10622, Nákup pozemku a insolvence prodávajícího, Reality, 6.7.2020

Dobrý večer, je možné, že majitel pozemku, který je v insolvenci (tento měsíc mu končí), daroval před rokem tento svůj majetek své vnučce? Smlouvu sepsali a potvrdili na poště. Ovšem tato smlouva podle všeho není evidována ani u soudu ani u insolvenčního správce. Je tedy platná? Chtěli bychom tento pozemek koupit, ale majitel teď neví, jestli nám ho může prodat nebo ho musí opravdu darovat. Děkuji vám mnohokrát za odpověď.

Dobrý den,

důrazně nedoporučuji nakupovat nemovitost od prodávajícího v insolvenci. Soud může Váš nákup i předchozí převody rušit až 3 roky zpětně a Vy byste tak skončil bez pozemku i peněz. Nedílnou součástí každé rozumné kupní smlouvy je prohlášení prodávajícího, že není v exekuci ani insolvenci. 

JA

#10620, Hypotéka v EUR, Hypoteční poradna, 6.7.2020

Dobrý den, zkoumám hypoteční trh v ČR, který je přirozeně centrovaný kolem půjčování koruny. Zajímalo by mě, zda některá banka nabízí i hypotéky v eurech? Mám možnost stavbu financovat v EUR a lákají mě řádově nižší úroky než u koruny. Předem mockrát díky za odpověď.

Dobrý den,

české banky retailovým klientům hypotéky v EUR nenabízejí. Ono by to ani nemělo příliš smysl, neboť hypotékou lze financovat jen nákup nebo výstavbu nemovitosti na území ČR a oboje se obvykle platí v korunách. Navíc mít příjem a dluh v jiné měně je poměrně rizikové z důvodu kurzových pohybů - při nepatrné změně kurzu např. jen o 5% špatným směrem by Vám dluh o 5% narostl, resp. by se snížila Vaše schopnost dluh splácet. I proto jsou takovéto hypotéky klasifikovány jako cizoměnové (příjem v jiné měně než úvěr) a banky mají na zájemce o korunové úvěry s příjmem ze zahraničí velmi vysoké nároky.

Bonitním klientům umíme nabídnout úrok od 1,59%. V zahraničí mnohdy lákají na téměř nulové úroky, což si ale tamější banky kompenzují poměrně vysokými poplatky. RSPN je tak ve finále nad 1% a to už takový rozdíl oproti lepším českým nabídkám není.

J

#10608, Koupě podílu nemovitosti na hypotéku, Hypoteční poradna, 3.7.2020

Dobry den, rad bych koupil 60% podil jedne nemovitosti. Je to mozne financovat hypotekou? Popr. za jakych podminek? Rucit mohu jinou nemovitosti vyssi hodnoty v osobnim vlastnictvi. Zbylych 40% by vlastnila jina soukrona osoba (ne rodina). Dekuji za odpoved.

Dobrý den,

ano, při ručení jinou než kupovanou nemovitostí je toto možné. Doporučuji kontaktovat naše hypoteční poradce, kteří s Vámi vše proberou a navrhnou nejlepší možné řešení.

K

#10600, Spoluvlastnictví nemovitosti, Reality, 2.7.2020

Dobrý den, jsem většinový vlastník nemovitosti. Pokud 25% nemovitosti se v nedobrovolné dražbě prodá novému vlastníkovi, kdo určí jakou část může nový vlastník užívat? Nemovitost má pouze jednu bytovou jednotku a nikdy nemovitost se stávajících spoluvlastníku neužíval a nepodílel se na údržbě nemovitosti. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

je na spolumajitelích nemovitosti, aby si domluvili pravidla pro užívání společné nemovitosti (což může být velmi komplikované). Proto bych Vám doporučil snažit se případně tento podíl vydražit. Pokud by podíl vydražil někdo cizí a nemohli jste se spolu dohodnout na soužití, můžete soud požádat o vypořádání spoluvlastnictví (soud by dal oběma možnost se vzájemně vyplatit a pokud by nikdo druhého vyplatit nechtěl, nařídil by se prodej celé nemovitosti).

PM

#10598, Nebankovní půjčka bez příjmu, Půjčka, 2.7.2020

Dobrý den, vím že jedna o poněkud ožehavé téma a asi znám předem odpověď, ale jaký mate názor na nebankovní půjčky bez doložení příjmů? Nebudu udávat důvody půjčky, ale jen by mě zajímalo, jestli existuji důvěryhodné firmy nabízející tuto službu. Děkuji

Dobrý den,

zákon o spotřebitelském úvěru bankám i nebankovním poskytovatelům půjček nařizuje před poskytnutím půjčky zkontrolovat bonitu žadatele (zda-li má dostatečný příjem, nemá jiné úvěry, není v insolvenci či exekuci, atd.). Pokud Vám kdokoliv nabízí půjčku bez doložení příjmů, činí tak v rozporu se zákonem (resp. využívá mezer v legislativě, kdy se zákon o spotřebitelském úvěru týká jen půjček od 5 000 Kč výše a jen fyzických osob - proto nebankovky často podmiňují úvěr sjednáním IČ nebo nabízejí menší půjčky do 5 000 Kč). 

Cílem těchto nepoctivých společností je naopak půjčit někomu, kdo nebude schopen splácet, aby bylo možné na dotyčném vymáhat peníze exekučně po mnoho let (srážet peníze lze i z důchodů a sociálních dávek). A nejvíce se cílí na lidi vlastnící nemovitost.

Články o Nemovitost

Do jakých nemovitostí investovat? Podívejte se, jaké 3 varianty vás nikdy nezklamou

Do jakých nemovitostí investovat? Podívejte se, jaké 3 varianty vás nikdy nezklamou

2.7.2020, Reality

Nákup nemovitosti je jeden znejspolehlivějších způsobů zhodnocení peněz. Dlouhodobě se totiž jejich výnospohybuje mezi 4 až 6 %. Víte ale, do jakých nemovitostí investovat, aby se vámto opravdu vyplatilo? Variant je několik. Že je investice do nemovitostí jednou z nejvýhodnějších,před čase…

Hypotéky zažily nejslabší květen za posledních 10 let. Dostihl je koronavirus

Hypotéky zažily nejslabší květen za posledních 10 let. Dostihl je koronavirus

29.6.2020, Hypotéka

…očnímu příjmu. Česká národní banka tedy aktuálně stanovuje pro zájemce ohypotéku jediný pevný limit. Je jím poměr maximální výše půjčky k hodnotěnemovitosti (LTV). Podle něj nesmí banky žadatelům půjčit víc než 90 % zhodnoty zastavené nemovitosti. Tuto hranici smí překročit pouze v 5 % pří…

Na co si dát pozor při koupi domu? 3 oblasti, na které se musíte zaměřit

Na co si dát pozor při koupi domu? 3 oblasti, na které se musíte zaměřit

25.6.2020, Reality

…ete vady, které vám mohou klidné bydlení výrazně znepříjemnit. Ať už je to věcné břemeno, které na doměvázne, netěsnící okna nebo třeba fakt, že nemovitost stojí v povodňové oblasti. Pro zjednodušení můžeme tyto vady rozdělit do3 oblastí: územní, právní a stavebně technické. Na všechny sku…

Jak správně investovat do akcií: 5 otázek, které si musíte položit dřív, než začnete

Jak správně investovat do akcií: 5 otázek, které si musíte položit dřív, než začnete

24.6.2020, Akcie a investice

…ysoko míří podle statistik průměrný ročnívýnos akcií od začátku minulého století. Tedy podstatně výš než při investovánído zlata, dluhopisů nebo nemovitostí. I proto jsou investice do akcií a fondůstále oblíbenější i v České republice. Podívejte se na několik základních rad,které vám inves…

Jak funguje hypotéka: na co si musíte dát pozor a jak ji čerpat

Jak funguje hypotéka: na co si musíte dát pozor a jak ji čerpat

23.6.2020, Hypotéka

… čeho ji vybírat. Podívejte se proto, kdy vám pomůže akdo ji může získat. Hypotéka je jednoduše řečeno specifický druhpůjčky, která je zajištěná nemovitostí ležící v České republice. Typická je proni dlouhá doba splatnosti, která je u některých bank až 40 let. Výše půjčkydosahuje i mnoha m…Banky v ČR