Banky.cz Banky.cz Realitní slovník Nemovitost

Nemovitost


Definice Nemovitost

je souhrnný název pro pozemek nebo stavbu spojená se zemí pevným základem (dům, bytový dům, zahrada, nebytové prostory apod.). Samostatnou nemovitostí může být i podzemní stavba (sklep).


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 1.58 %

Dotazy v poradně k Nemovitost

L

#11276, Hypotéka na stavu RD a náklady na zasíťování pozemku, Hypoteční poradna, 20.9.2020

Dobrý den, pořídila jsem na hypotéku pozemek, který je dle plánu obce zastavitelným pozemkem pro výstavbu RD, ale není veden jako stavební parcela. Inženýrské sítě jsou na protější straně ulice. Fixaci hypotéky jsem si sjednala na 2 roky, protože plánem je pak hypotéku refinancovat a čerpat hypotéku na výstavbu RD. V mezidobí bych chtěla vyřešit sítě. Lze pak náklady na zasíťování zahrnout do rozpočtu výstavby a krýt je hypotékou? Předpokládám totiž, že získání hypotéky pro výstavbu na nezasíťovaný pozemek bude komplikované. Děkuji

Dobrý den,

banky Vám k účelové hypotéce na bydlení (koupě nemovitosti nebo stavba RD) mohou půjčit až 25% neúčelově, tedy se zahrnutím nákladů na zasíťování nebude problém. Máte-li hlavní řády sítí před pozemkem, postačí Vám zbudovat přípojky, což nebývá nákladné (větším problémem bývá často získání územního souhlasu). 

Orientačně:

 • elektřina: 3x20A 10 000 Kč za zbudování přípojky distributorem a náklady na elektroměrný sloupek (cca 8 000 Kč + dalších 8 000 Kč na zděnou HDS, nechcete-li nevzhlednou plastovou, kterou dávají distributoři defaultně v ceně základního paušálu za rezervovaný příkon)
 • plyn: cca 40 000 Kč do 6m délky, každý další metr cca 2 000 Kč, plynoměrný sloupek 8 000 Kč
 • voda: cca 40 000 Kč s ukončením ve vodoroměrné šachtě 1m od hranice pozemku
 • kanalizace: cca 35 000 Kč s ukončením v revizní šachtě 1m od hranice pozemku
 • P

  #11261, Prodej nemovitosti a advokátní úschova, Reality, 17.9.2020

  Dobrý večer, prodávám nemovitost. Kupující bude řešit částečnou úhradu hypotékou. Advokát kupujícího nepovažuje "Advokátní úschovnu " za bezpečnou pro svého klienta. Prosazuje "Svěřeneckou smlouvu", se kterou jako prodávající nemohu souhlasit. Zdůvodňuji to tím, že kupující přestává být dlužníkem a musím spoléhat na "důvěryhodnost" advokáta. Co kdyby? Děkuji za odpověď.

  Dobrý den,

  úschova peněz při prodeji nemovitosti se běžně řeší přes notářskou nebo advokátní úschovu. Nemá-li kupující důvěru ve Vámi vybraného advokáta, nechť si vybere nestranného notáře. Ohledně typu smlouvy (Smlouva o úschově nebo Svěřenecká smlouva) - více záleží na obsahu smlouvy než na jejím názvu, nicméně důležité je, abyste měl z právního provedení prodeje nemovitosti dobrý pocit a jistotu, že vše proběhne tak jak má. Pokud kupující trvá na podmínkách které jsou pro Vás neakceptovatelné, kupní smlouvu s ním nepodepisujte.

  MS

  #11257, Získám hypotéku na nemovitost k podnikání?, Hypoteční poradna, 17.9.2020

  Dobry den, lze získat hypotéku na nemovitost a pozemek pro podnikání a rekonstrukci? Asi 2,5 mil. Kč.

  Dobrý den,

  přijde na to, jakou nemovitost chcete k podnikání koupit. U trvale obyvatelných nemovitostí není problém získat levnější účelovou hypotéku na bydlení. V případě koupi jiné nemovitosti (např. sklad, výrobní hala) by bylo nutné ručit jinou trvale obyvatelnou nemovitostí, domluvit se na americké hypotéce či jiném řešení. Doporučuji kontaktovat naše hypoteční poradce, kteří s Vámi vše proberou a navrhnou nejlepší možné řešení.

  DM

  #11255, Hypotéka s věcným břemenem dožití, Hypoteční poradna, 17.9.2020

  Dobrý den, prosím o radu. Jaké jsou možnosti hypotéky při koupi nemovitosti s věcným břemenem dožití? Dcera chce koupit nemovitost od babičky a do smlouvy chtějí jako podmínku dát věcné břemeno dožití. Teď ale mají problém se získáním hypotéky. Prý jim žádná banka toto neumožní. Předem děkuji za radu.

  Dobrý den,

  banky do zástavy za hypotéku neakceptují nemovitosti s věcným břemenem práva dožití. Pokud by dlužník přestal splácet, banka by nemovitost musela prodat výrazně pod cenou, neboť s babičkou na dožití by si dům koupil málokdo (představte si to jako hodnotu nájmu za očekávanou dobu užívání - např. při nájmu 15 000 Kč a očekávaném dožití 20 let odečtěte od hodnoty domu 3,6 mil. Kč). Takto prodaná nemovitost pod cenou by pravděpodobně nestačila na doplacení dluhu. Proto banky takovéto nemovitosti do zástavy neakceptují. 

  Jediným řešením by bylo ručit za hypotéku jinou než kupovanou nemovitostí. Prostudujte podmínky hypotéky.

  JW

  #11248, Je lepší stavební spoření nebo penzijní spoření?, Spoření, 16.9.2020

  Dobrý den, prosím, co je výhodnější? Penzijní spoření a nebo stavební spoření? Prosil bych o srovnání včetně příspěvků státu Děkuji.

  Dobrý den,

  stavební spoření:

 • při úložce 1 700 Kč měsíčně (20 000 Kč ročně) získáte max. státní podporu 2 000 Kč rok
 • fixní úrok 1-1,2%
 • peníze můžete vybrat za 6 let od data založení spoření

 • doplňkové penzijní spoření:

 • při úložce 1 000 Kč měsíčně (12 000 Kč ročně) získáte max. státní podporu 230 Kč/měsíc (2 760 Kč/rok) a za dalších ukládaných až 2 000 Kč měsíčně získáváte slevu na dani z příjmu (15%, tedy z max. 24 000 Kč ročně získáte 3 600 Kč)
 • variabilní úrok dle výkonnosti penzijního fondu (loni nejhorší fond 0,6%, nejlepší 25,31%), není garantované nezáporné zhodnocení
 • peníze můžete vybrat nejdříve po 5 letech spoření a dosažení 60 let věku
 • lze sjednat výplatu předdůchodu

 • Tyto produkty jsou do určité míry neporovnatelné, neboť každý řeší trochu jinou potřebu střadatele. Doplňkové penzijní spoření je celoživotním spořením na penzi (ideálním výstupem je pak doživotní renta), stavební spoření slouží k naspoření peněz během kratšího času (6 let) na konkrétní věc (např. základ pro hypotéku, na koupi nemovitosti, auta, atd.). 

  Články o Nemovitost

  Jak na darování nemovitosti s hypotékou? Existují 3 řešení

  Jak na darování nemovitosti s hypotékou? Existují 3 řešení

  18.9.2020, Hypotéka

  Příliš komplikované. Nebo dokonce nemožné. Takvnímá darování nemovitosti s hypotékou řada lidí. Ve skutečnosti ale není o mocsložitější než darování jakékoliv jiné nemovitosti. O darování domu či bytu nejčastěji uvažujírodiče, kteří chtějí nemovitost předat dětem ještě za svého života. Vyh…

  Vláda připravuje alternativu k penzijnímu spoření – účet dlouhodobých investic

  Vláda připravuje alternativu k penzijnímu spoření – účet dlouhodobých investic

  16.9.2020, Spoření

  …nadůchod. A to včetně penzijního spoření. Klientům umožní investovat své penízenapříklad do: akcií, dluhopisů, investičních fondů, cenných kovů, nemovitostí nebo do práv duševníhovlastnictví. O svých investicích rozhodnete samiPrávě široké portfolio investičníchpříležitostí je jednou z nej…

  Česká spořitelna zvyšuje poplatky za předčasné splacení hypotéky. I přes odpor ČNB

  Česká spořitelna zvyšuje poplatky za předčasné splacení hypotéky. I přes odpor ČNB

  8.9.2020, Hypotéka

  …lik let splácení hypotéky a poskytovatelé vidí, zdase na ně můžou spolehnout. Protože je část hypotéky užsplacená, nová půjčka je menší. Hodnota nemovitosti, kterou ručíte, naopak včase roste. Úrokové sazby výrazně klesají. Uněkterých bank už získáte i novou hypotéku s úrokem pod 2 %. Při …

  Nebezpečné hypotéky. Vysoký zájem může přinést problémy

  Nebezpečné hypotéky. Vysoký zájem může přinést problémy

  7.9.2020, Hypotéka

  …á národní banka. Oba určovaly, koliksi lidé můžou maximálně půjčit v poměru ke své mzdě i k výši dalších úvěrů. Vysoký zájem o hypotéky = dražší nemovitostiJenže zatímco hypotéky zlevňovaly, onemovitostech to neplatí. Jejich cena se stále drží na podobné úrovni jako předkoronavirovou krizí…

  Víc než 71 miliard. Pojišťovny letos vybraly víc peněz než loni

  Víc než 71 miliard. Pojišťovny letos vybraly víc peněz než loni

  17.8.2020, Pojištění

  …Více rostlo neživotní pojištění. Životní pokulháváPojišťovnický trh letos táhlo hlavně neživotní pojištění, dokterého patří například: pojištění nemovitosti, pojištění domácnosti nebo pojištění odpovědnosti. Za první pololetí meziročně vzrostlo o 4,6 %. Životní pojištění pak stouplo o 2,4 …  Banky v ČR