Banky.cz Banky.cz Realitní slovník Bytový dům

Bytový dům


Definice Bytový dům

Je obytná budova, kde více jak polovina podlahové plochy musí odpovídat požadavkům na trvalé bydlení a která musí obsahovat více jak tři samostatné byty. Bytový dům musí obsahovat společný hlavní vstup, ke kterému musí být zřízen přístup z veřejné komunikace.


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 1.48 %

Dotazy v poradně k Bytový dům

D

#8980, Vlastním bytový dům bez rozdělení na bytové jednotky, Reality, 17.2.2020

Dobrý den, bydlím ve čtyřbytovém domě, kde mám na katastru zapsaný 1/4 podíl na nemovitosti, není rozděleno na bytové jednotky, nemáme založené žádné společenství, nic. Obývám jednu bytovou jednotku stejné velikosti jako ostatní. Lze tímto podílem/bytem jakýmkoliv způsobem ručit (americká hypotéka)? Nejsem si jistá, zda budou spoluvlastníci chtít provést převod na katastru na bytové jednotky. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

ručit za úvěr můžete do výše svého podílu (1/4), nicméně v praxi bude zástavní hodnota 1/4 bytového domů výrazně nižší než samotného bytu (a mnoho bank takovou zástavu odmítne). Určitě doporučuji bytový dům rozepsat na bytové jednotky, což by bylo prospěšné pro všechny (každému by se tím zvýšila hodnota jeho majetku a plně by kontroloval svůj byt). 

RH

#7474, Účet pro SVJ, Reality, 8.9.2019

Dobrý den, ještě k účtu pro více majitelů. Jedná se o účet na dům, kde jednotliví vlastníci mají jasně deklarovaný podíl a v případě úmrtí než bude vyřízeno dědictví naopak může nastat velký problém se zablokováním účtu, který je pro fungování domu nezbytný a nemohl by s ním ani jeden se spolumajitelů disponovat. Proto bychom chtěli mít účet napsaný na všechny (včetně uvedených podílů).

Dobrý den,

má-li bytový dům více majitelů, bylo by jednodušší založit pro tyto účely účet pro SVJ, kde majitelem účtu bude SVJ a s penězi bude nakládat předseda SVJ volený členy SVJ. Doporučuji účet pro SVJ od Fio banky, který je kompletně bez poplatků.

D

#6463, Novostavba a daň z nabytí nemovitosti, Reality, 26.4.2019

Dobrý den, bytový dům z roku 2013 je prezentován jako novostavba. Žádá se po kupujícím zaplacení 4% daně z nabytí. Jde skutečně o novostavbu? V bytě už první majitelé bydleli. Moc děkuji za odpověď.

Dobrý den,

od daně z nabytí nemovitosti je osvobozen první úplatný převod novostavby. Pokud byt nekupujete od developera a předchozí majitel v něm již bydlel, platíte daň z nabytí nemovitosti (4%). Není přitom rozhodující, o jak starou stavbu se jedná. Daň zaplatíte třeba i pouhý měsíc po kolaudaci, pakliže se nejedná o první úplatný převod nemovitosti. 

JR

#6013, Pojištění bytového domu, Pojištění, 15.2.2019

Dobrý den, máme pojištěný náš bytový dům. Nyní (14.2. 2019) při vichřici se uvolnily dvě Bramac tašky a způsobily na mém zaparkovaném voze škodu za 40 tis. korun. Mám jako spolumajitel domu alespoň na částečnou úhradu škody z této smlouvy? Děkuji za odpověď

Dobrý den,

přijde na to, co přesně máte na bytovém domě pojištěno, v jakém rozsahu a s jakými výlukami. Obvykle se nemovitosti pojišťují proti škodám způsobeným živly (povodeň, kroupy, zásah bleskem, atd.). Součástí tohoto pojištění může být odpovědnost kryjící škody způsobené nemovitostí svému okolí (např. padající tašky, vyplavení společných prostor prasklým vodovodem, atd.). Doporučuji prostudovat podmínky vaší pojistné smlouvy či případně kontaktovat nejbližší pobočku vaší pojišťovny.

H

#3302, Kdo hradí škody způsobené zateplením?, Reality, 14.1.2017

Bydlím v paneláku v bytě v osobním vlastnictví. Všichni jsme vlastníci bytů. Bylo provedeno zateplení, ale ne v mezeře mezi sousedícími domy. Začal problém studené stěny, vznikla mezera mezi panelem a zemí v ložnici a stěna byla vlhká a studená. Bylo mi řečeno, že je to můj problém a že si to musím spravit na své náklady. Stěnu a zem jsme pastou k tomu určenou zastříkali. Stěna je do půl místnosti studená asi 1,5m od rohu venkovní místnosti. Bylo mi zdůvodněno, že zateplení nebylo možné provést, aby nebyla poškozena stěna sousedního domu. Opravu mi nabídl předseda, ale s tím, že si opravu mám zaplatit. Jsem senior, vdova, je mi 72 roků - Mám i pojištění bytu - obvodu- můžete mi poradit ? děkuji hezký den

Dobrý den,

škoda vznikla špatně provedeným zateplením, kde projekt nerespektoval veškeré důsledky takové stavební úpravy. Nápravu škod musí hradit společenství vlastníků, neboť to bylo právě společenství vlastníků, které nechalo zrealizovat zateplení. Na další diskuzi může být, kde přesně se stala chyba (špatný projekt, špatné provedení stavebních prací, společenství trvající na špatném projektu i přes upozornění projektanta), ale to nechť si řeší společenství s projektantem či dodavatelem stavebních prací. 

I kdyby škoda nevznikla vlivem činnosti společenství, tak podobně jako o střechu a společné prostory se o tyto záležitosti (problém se svislými nosnými konstrukcemi) stará společenství a ne jednotliví vlastníci bytů. 

Soužití vlastníků bytů v bytovém domě nemusí být vždy ideální a je už jedno, je-li bytový dům zastřešen společenstvím vlastníků či družstvem. Co vlastník bytu, to jiný názor a bohužel ne všichni jednají vždy racionálně či spravedlivě. Domáhání se svých práv a férového jednání není vždy jednoduché. Ve Vašem případě není moc co řešit - opravu musí uhradit společenství, ne Vy. Zkuste se s vedením společenství domluvit, případně snažte se přesvědčit na další schůzi i ostatní vlastníky bytů. Nepůjde-li to po dobrém, můžete se svých práv domáhat i soudně. Nicméně to stojí čas, peníze a nervy a obecně soudit se se sousedy nepřispívá k lepším vztahům (i když někdy jiná možnost bohužel nezbývá).

Články o Bytový dům

Státní garance za hypotéky

Státní garance za hypotéky

8.11.2018, Hypotéka

…měsíčně. Na vině jenedostatek bytů způsoben pomalou výstavbou. Lidé chtějí byty nakupovat adevelopeři stavět. Jenže vyřídit stavební povolení na bytový dům trvá vhlavnímměstě i 10 let. Jak ztoho ven? Řešme příčinu, nikoliv následekPříčinou jenedostatek bytů, následkem pak jejich vysoká cen…

Rozúčtování topných nákladů 2016

Rozúčtování topných nákladů 2016

3.12.2015, Reality

…ještě více než doposud. Nemalá část bytových domů je napojena na centrální vytápění (teplárna zásobující celé sídliště nebo kotelna pro samotný bytový dům či blok). Oproti novostavbám, kde má dnes již každý svůj kotel a platí si pouze svoji spotřebu, trápí starší bytové domy scentrálním v…

Měřáky zbytečné nejsou, PENB ano

Měřáky zbytečné nejsou, PENB ano

11.3.2015, Reality

…lý peníz (řádově stovky až tisíce korun na bytovou jednotku) dva nesporně pozitivní efekty – úspory plynoucí z poklesu celkové spotřeby tepla za bytový dům a větší spravedlnost při rozúčtování na bytové jednotky. Úspory Teoretické odhady hovoří o možném poklesu spotřeby tepla po instalaci…

Oceňování nemovitostí z pohledu bank a pojišťoven

Oceňování nemovitostí z pohledu bank a pojišťoven

11.9.2013, Reality

…í (zadlužitelnou) hodnotu stavby pro účely kalkulace hypotéky. Předpokládejme součinitel bezpečnosti = 1. Abstrahujeme od pozemku. Popis stavby: Bytový dům s nebytovými prostory, 1PP a 5NP, vlastník užívá 1PP a 1NP (podniková prodejna a sklad) o celkové ploše 2 x 170 m2, 2 – 5NP vlastník p…Banky v ČR