Banky.cz Banky.cz Realitní slovník Bytový dům

Bytový dům


Definice Bytový dům

Je obytná budova, kde více jak polovina podlahové plochy musí odpovídat požadavkům na trvalé bydlení a která musí obsahovat více jak tři samostatné byty. Bytový dům musí obsahovat společný hlavní vstup, ke kterému musí být zřízen přístup z veřejné komunikace.


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 2.18 %

Dotazy v poradně k Bytový dům

MS

#15333, Oprava z fondu SVJ, Reality, 14.9.2021

Dobrý den, jsem čerstvě místopředsedou výboru SVJ - 21 byt. jednotek. Řešíme žádost vlastníka nebytových prostor (investor, který bytový dům postavil) o opravu světlíků vedoucích na zelenou terasu z jeho nebytových prostor, které pronajímá. Chce zaplatit opravu a výměnu skel světlíků od SVJ s tím, že je 30% přispěvatel do fondu oprav. Řešíme zda světlíky jsou okna, která by měly být ve výhradním vlastnictví majitele jednotky, nebo zda jde o střešní konstrukci v majetku SVJ. Světlíky jsou cca půl metru nad terénem jsou šikmě vyspádované, nejsou otevíratelné, vlastník tvrdí, že prosklená střešní konstrukce, včetně výplní, tj. skel, je společnou částí domu, která je společná pro všechny vlastníky jednotek. Jejich právník říká, že existuje judikát nejvyššího soudu, která to upravuje, a tedy i v případě, že to máme ve stanovách jinak, nebo to není zapsáno v Prohlášení vlastníka , jedná se stejně o společné vlastnictví SVJ. Máte radu, jak správně rozhodnout, aby to bylo podle práva a dobrých mravů? Děku za odpověď.

Dobrý den,

doporučuji vyhledat odbornou právní pomoc a vše nechat za úplatu prověřit právníkem. Nevím, jak přesně máte definované prohlášení vlastníků, na jaký judikát se investor odvolává, zda se judikát týká NOZ nebo starého OZ. Taktéž případně ověřte, do kdy a na co máte záruku (jedná-li se o novostavbu - zdali po Vás nechce investor uhradit opravu něčeho, co by měl řešit sám v rámci záruky, atd.). 

AM

#13940, Prodám byt, zůstane mi garáž, Reality, 19.4.2021

Dobrý den, jsem vlastníkem garáže ve dvoře bytového domu. Prozatím vlastním i byt v tomto domě, ale ten je určen k prodeji. Co musím udělat, aby mi společenství vlastníků bytových jednotek nemohlo znemožnit po prodeji bytu dostat se do garáže v mém vlastnictví?

Dobrý den,

jedná se o samostatnou garáž bez jakýchkoliv vazeb na bytový dům/SVJ? (pozemek pod garáží je Váš a garáž není součástí bytového domu dle prohlášení o vymezení jednotek?)

JK

#13593, Hypotéka, rekonstrukce a odpočet úroků, Hypoteční poradna, 23.3.2021

Pokračování dotazu č. 13 579: Dobrý den, děkuji za odpověď- Chtěl bych se ještě zeptat na doplňující otázkou. Když jsme na stejné adrese (bytový dům) bydleli v jiném bytě a po tuto dobu byt zatížený hypotékou rekonstruovali, lze uplatnit i po dobu rekonstrukce? Děkuji

Dobrý den,

v tomto případě by odpočet úroků za hypotéku měl být možný. Doporučuji případně s FÚ konzultovat, co přesně budou chtít doložit (čestné prohlášení, atd.). 

TS

#13589, Musíme mít SVJ?, Reality, 22.3.2021

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda je zákonnou povinností pověřit správou domu novou fyzickou osobu v případě, že osoba uvedená v prohlášení vlastníka, zemřela? Nejedná se o dům s SVJ (pouze tři bytové jednotky). Stávající prohlášení vlastníka se řídí ještě zákonem č.72/1994 Sb. Je potřeba, aby došlo k jeho aktualizaci v souvislosti s aktuálním zákonem? Mám na mysli hlavně části práv a závazků. Předem mockrát děkuji za odpověď.

Dobrý den,

dům do 3 bytových jednotek (včetně) lze považovat za rodinný dům (nikoliv bytový dům) a nemáte tak ze zákona povinnost mít SVJ. Správa nemovitosti je věcí dohody mezi vlastníky bytových jednotek. 

JV

#12881, Mám nárok na odpočet úroků z hypotéky?, Hypoteční poradna, 8.2.2021

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda mohu uplatnit odpočet úroky z hypotéky, pokud se jedná o rozestavěnou bytovou jednotku (bytový dům). Tudíž nemohu doložit výpis z katastru nemovitostí. Jako kupující jsem podepsala smlouvu o smlouvě budoucí kupní. Zaměstnavatel mou žádost nechce uznat z důvodu neprokazatelnosti vlastnictví. Děkuji.

Dobrý den,

odpočet úroků z hypotéky je možné aplikovat i na koupi rozestavěné stavby (RD, bytová jednotka), nicméně byste tuto stavbu musela vlastnit. Pokud jste ve stavu "podepsána smlouva o smlouvě budoucí", tak jste zatím nemovitost nekoupila, nevlastníte ji, a tudíž nelze využít daňové slevy za zaplacené úroky. 

Články o Bytový dům

Státní garance za hypotéky

Státní garance za hypotéky

8.11.2018, Hypotéka

…měsíčně. Na vině jenedostatek bytů způsoben pomalou výstavbou. Lidé chtějí byty nakupovat adevelopeři stavět. Jenže vyřídit stavební povolení na bytový dům trvá vhlavnímměstě i 10 let. Jak ztoho ven? Řešme příčinu, nikoliv následekPříčinou jenedostatek bytů, následkem pak jejich vysoká cen…

Rozúčtování topných nákladů 2016

Rozúčtování topných nákladů 2016

3.12.2015, Reality

…ještě více než doposud. Nemalá část bytových domů je napojena na centrální vytápění (teplárna zásobující celé sídliště nebo kotelna pro samotný bytový dům či blok). Oproti novostavbám, kde má dnes již každý svůj kotel a platí si pouze svoji spotřebu, trápí starší bytové domy scentrálním v…

Měřáky zbytečné nejsou, PENB ano

Měřáky zbytečné nejsou, PENB ano

11.3.2015, Reality

…lý peníz (řádově stovky až tisíce korun na bytovou jednotku) dva nesporně pozitivní efekty – úspory plynoucí z poklesu celkové spotřeby tepla za bytový dům a větší spravedlnost při rozúčtování na bytové jednotky. Úspory Teoretické odhady hovoří o možném poklesu spotřeby tepla po instalaci…

Oceňování nemovitostí z pohledu bank a pojišťoven

Oceňování nemovitostí z pohledu bank a pojišťoven

11.9.2013, Reality

…í (zadlužitelnou) hodnotu stavby pro účely kalkulace hypotéky. Předpokládejme součinitel bezpečnosti = 1. Abstrahujeme od pozemku. Popis stavby: Bytový dům s nebytovými prostory, 1PP a 5NP, vlastník užívá 1PP a 1NP (podniková prodejna a sklad) o celkové ploše 2 x 170 m2, 2 – 5NP vlastník p…Banky v ČR