Realitní slovník


Definice Budova

Je trvalá nadzemní stavba sloučená se zemí pevným základem, která je tvořena obvodovými stěnami a střešní konstrukcí. Budova musí obsahovat nejméně dva prostorově uzavřené užitkové prostory (jedinou výjimkou je hala).


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 3.28 %

Dotazy v poradně k

M

#15682, Nákup pozemku s břemenem práva chůze a jízdy, Reality, 22.10.2021

Dobrý den, chtěla bych si půjčit 1,3 mil. z celkové hodnoty nemovitosti 3,1 mil. Na pozemek je věcné břemeno chůze a jízdy z roku 1888 (není vymezená část), vedlejší nemovitost nikdo nenavštěvuje. Dnes je již možné zbudovat vlastní přístup z obecní komunikace. Odhadce tato fakta uvede do odhadu. Je reálná šance získat peněžní prostředky? Předem děkuji.

Dobrý den,

věcné břemeno práva chůze a jízdy může být poměrně velkou právní vadou, zejména není-li VB přesně vymezeno pouze na část pozemku. Na druhou stranu žádáte o poměrně nízkou hypotéku (LTV pod 50%). Uvidíte, jak váš případ banka posoudí.

DK

#15330, Potřebuji sloučit hypotéky a půjčit peníze navíc, Hypoteční poradna, 14.9.2021

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda lze nějakým způsobem sloučit půjčky, respektive se jedná o jednu účelovou hypotéku ve výši 1 250 000 Kč, jednu neúčelovou hypotéku ve výši 375 000 Kč a půjčku, také neúčelovou ve výši 340 000 Kč. Lze to? Popřípadě, pokud ano, dalo by se k tomu ještě půjčit 100 000 Kč, také nejspíše neúčelově? (na vybudování kanalizační přípojky) Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

máte-li dostatečně hodnotnou zástavu (nemovitost) a dostatečné příjmy, neměl by být problém hypotéky a půjčky sloučit i s případným navýšením úvěru o 100 000 Kč. Prostudujte podmínky hypotéky nebo rovnou kontaktujte naše hypoteční poradce

P

#15238, Nechci platit dluh za energie, zruším přípojky, Reality, 3.9.2021

Dobrý den, jsem vlastníkem nemovitosti, u které byl můj otec veden jako věcné břemeno (nyní je otec po smrti). Na otce byly psány veškeré energie (voda, elektřina, plyn). Otec energie bohužel nehradil, a tudíž byly na veškeré přípojky uvaleny exekuce. Dědické řízení neproběhne (bude zastaveno), protože otec nevlastnil žádný majetek, nebudu mít status dědice a neměl bych být tedy povinen hradit dluhy mého otce. Můj dotaz je, pokud bych chtěl provést demolici původního domu a postavit na pozemku dům nový, mohu bez problémů požádat o připojení veškerých energií? Pokud bych nestavěl a chtěl připojit původní dům, připojí mě energetické společnosti pod novou smlouvou na stávajících zadlužených přípojkách? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

zcela určitě nedává smysl kvůli dluhům na energiích bourat přípojky a následně stavět nové. Elektrická přípojka je v majetku distributora, tu byste ani zbourat nemohl. Vodovodní, kanalizační a plynová přípojka je v majetku toho, kdo ji na své náklady vybudoval (u VaK pravděpodobně váš otec, u plynu spíše distributor). 

Dále je třeba rozlišovat mezi distributorem (stará se o "trubky v zemi") a dodavatelem energií (kupujete si od něj energie, které jsou Vám posílány "trubkami v zemi"). 

Odpojení resp. znovupřipojení přípojek je poměrně nákladná záležitost. Jen za opětovnou montáž elektroměru byste platil poplatek za rezervovaný příkon (1F 200 Kč/A, 3F 500 Kč - tedy např. u jističe 3x20A by to bylo 10 000 Kč). K tomu přičtěte náklady na revizi a případné další práce elektrikáře. A to jsme jen u elektřiny. 

Nebylo by jednodušší dluhy za energie doplatit a neriskovat náklady za znovupřipojení či případně situaci, kdy Vás bez úhrady dluhů vůbec nepřipojí? (elektřinu a plyn byste mohl mít od jiného dodavatele, vodu a odkanalizování nikoliv)

MR

#14545, Stavba na pozemku s věcnými břemeny, Reality, 14.6.2021

Dobrý den, je možné na pozemku, kde je zástavní právo a věcná břemena zákaz cizení, zákaz zatížení a jízdy a chůze postavit nový dům?

Dobrý den,

stavět na takovém pozemku může být poměrně komplikované.

 • zástavní právo: stavba je nedílnou součástí pozemku, a pokud se pozemkem ručí za cizí hypoteční úvěr, mohl byste o nemovitost kdykoliv přijít
 • zákaz zcizení: znemožňuje převod pozemku (nestal byste se majitelem své nemovitosti)
 • zákaz zatížení: nemůžete pozemek zatížit jiným věcným břemenem, např. právem služebnosti k budované elektro/plynové přípojce (je-li pozemek nezasíťovaný, bude jeho zasíťování komplikované)
 • právo chůze a jízdy: zde náleží, k jaké části pozemku se toto omezení vztahuje
 • M

  #14107, Insolvence, Exekuce a insolvence, 3.5.2021

  Dobrý den, dostal jsem se do insolvence a můj insolvenční správce zažádal o obhlídku obydlí kde se nacházím a pobývám. Vím, že je to běžný postup a informují mě i o případné návštěvě dopředu, ale i tak mám strach o zabavení věcí, které nejsou moje. Bydlím s přítelkyní v bytě 2+1 a nájemní smlouva je napsána na ní. Veškerý nábytek, který je součástí bytu, je její nebo už tady byl. Jako například zabudovaná lednice a pračka. Dostala nábytek, většinou od rodičů jako dárek, takže od toho nemá žádné účtenky a říkat jim o to nechce. Je to velice dráhy nábytek a opravdu mám strach, aby ji to díky mně nezabavili a neměla popřípadě další problémy díky mně. Nechce je tady vůbec pustit. V tom případě mi ale insolvence nebude dále pokračovat a zruší mi ji. Prosím o radu jak z téhle situace a přesvědčit jí, že ji opravdu nic nezabaví, děkuji.

  Dobrý den,

  sdílet s dlužníkem společnou domácnost je vždy komplikované, neboť hrozí postih vašeho majetku (těžko se prokazuje, co je dlužníka a co ostatních spolubydlících). Podobné riziko hrozí přítelkyni v insolvenci i exekuci.

  Články o

  Jak na zasíťování pozemku: Vodovodní a kanalizační přípojka

  30.7.2021, Reality, Autor: Petr Jermář

  …dhranice pozemku. Obvykle se používá plastové potrubí DN 150 a revizníkanalizační šachta DN 400. Přípojka jemajetkem toho, kdo ji na své náklady vybudoval. Jak postupovatpři budování VaK přípojky?Nejprve je nutnéověřit stav stávající VaK infrastruktury, aneb jestli kolem vaší parcely vedouhlav…

  Filatelie jako příležitost pro začínající i zkušené investory

  7.7.2021, Komerční sdělení, Autor: Komerční sdělení

  … U nákladnějších investic (alespoň zpočátku) oslovte zkušenějšíhofilatelistu, který vám pomůže rozeznat zrno od plev. Investiční sbírku známek lze budovat rychle sdostatkem prostředků nebo i pomalu s každoměsíčním drobnějším obnosem.Vybírejte si takové známky, po nichž je v současnosti poptávk…

  Hypotéka na stavbu domu: poradíme vám, jak ji získat i čerpat

  20.11.2020, Hypotéka, Autor: Martin Silný

  …vbu domu totiž můžete ručitpouze pozemkem, který splňuje tyto podmínky: je určený ke stavbě podleregulačního nebo územního plánu, jsou na něm vybudované azkolaudované inženýrské sítě (pokud jejich vybudování není účelem hypotéky), vede k němu veřejná komunikace –pokud je přístup přes soukro…

  Hypotéka pro firmy: na co ji můžete využít a jak ji získat

  17.11.2020, Hypotéka, Autor: Martin Silný

  …ti určené k podnikání. U nákupu, stavby nebo například rekonstrukcenemovitosti je také důležité, jak ji plánujete využívat. Jestli v ní chcetevybudovat kanceláře, využít ji jako skladovací halu nebo z ní udělat továrnu. Také podle účelu nemovitosti se totiž bankarozhoduje, jestli a kolik pe…

  Komerční banka je připravená na financování kogeneračních jednotek

  12.11.2020, Komerční sdělení, Autor: Komerční sdělení

  … dokonce námitky místních obyvatel či úřadů. Financování podnikatelského záměruPodnikatel, který chce systém kombinovanévýroby elektřiny a tepla vybudovat, stojí před zásadní volbou důvěryhodnéhopartnera pro financování celého systému. Takovým partnerem s rozsáhlýmizkušenostmi s financováním p…