Banky.cz Banky.cz Realitní slovník Budova

Budova


Definice Budova

Je trvalá nadzemní stavba sloučená se zemí pevným základem, která je tvořena obvodovými stěnami a střešní konstrukcí. Budova musí obsahovat nejméně dva prostorově uzavřené užitkové prostory (jedinou výjimkou je hala).


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 1.59 %

Dotazy v poradně k Budova

P

#9820, Hypotéka na RD a přístup na pozemek, Hypoteční poradna, 21.4.2020

Dobrý večer, prosím o radu. Přítel dcery má předschválenou hypotéku, ze které chce financovat koupi baráčku, který je veden v katastru jako stavba pro rodinou rekreaci. Ale mezi hranicí pozemku a příjezdovou cestou (asfaltovou) je ještě cizí pozemek (vedený jako sportoviště a ostatní plocha), který se musí přejet cca 25m. Bude toto problém při financování? Majitel nemá s přejížděním žádný problém, sám ho využívá k parkování. Dala by se popřípadě i postavit lávka pro přechod z boku pozemku, ale jen pro pěší, protože by musela být přes potok, tudíž by byl splněn přístup k pozemku. Mohla by banka hypotéku vyplatit, pokud by se zavázal k jejímu vybudování? Roky tohle nikdo neřešil, protože se prostě přejíždí. A protože cena nemovitosti se navýšila, musí být řešena hypotékou. Děkuji Vám za odpověď

Dobrý den,

absence oficiální přístupové cesty je závažnou právní vadou, se kterou banka do zástavy takovou nemovitost akceptovat nebude. Teď třeba dohoda se sousedem funguje, ale stačí abyste se nepohodli a na svůj pozemek se nedostanete. Přístup pro pěší (lávka přes potok) nestačí, je třeba mít zajištěn přístup vozem. I ve Vašem zájmu důrazně doporučuji si před koupí nemovitosti dojednat se sousedem věcné břemeno práva cesty (za úplatu). Bez tohoto břemena banka nemovitost do zástavy akceptovat nebude a Vy její koupí riskujete značné znehodnocení investovaných peněz.

JS

#9053, Chybné číslo účtu, Platba, 24.2.2020

Prosím vás, zadal jsem platbu z Neterapay účtu na svůj bankovní. Za lomitkem mám mít /0600 ale když mně přišel ověřovací mail, tak tam byl účet zobrazen /600 - přijdou ty peníze? Nebo je to problém když tam chyby ta nula? Ale bylo tam jinak že platba proběhla úspěšně. Žel na účet nic nepřišlo. Mockrát vám děkuji.

Dobrý den,

chybně zadaný kód banky je bohužel značným problémem - je vysoká pravděpodobnost, že platba do cíle nedorazí. Upřímně se divím, že tato platební služba nemá zabudovanou kontrolu správnosti bankovních kódů (dnes standard).

AC

#8306, Nevyčerpání hypo a odstoupení od smlouvy, Hypoteční poradna, 17.12.2019

Dobrý den, začínáme stavět dřevostavbu a v srpnu jsme podepsali smlouvu na hypotéku s UniCredit Bank, ale před necelým měsícem jsme zjistili, že nemůžeme čerpat, ze nám to banka nedovolí kvůli tomu, že jsme nevyčerpali procenta a ta procenta by znamenala půlku z vypůjčené částky a to nám při podpisu nikdo neřekl. A tak jsme pátrali dal a zjistili jsme, že je ta smlouva špatně postavená ne na dřevostavbu ale na zděny barák a tak bych se chtěla zeptat, jestli můžeme odstoupit od smlouvy, popřípadě jestli bude nějaká sankce, když jsme ještě ani nezačali čerpat. Děkuji za radu.

Dobrý den,

banky obvykle účtují pokutu ve výši 5% z nevyčerpané částky. Máte-li sjednanou hypotéku např. na 3 mil. Kč a nakonec jste z ní nic nečerpali, zaplatíte odhadem 150 000 Kč. Nevyhovují-li Vám současné podmínky čerpání, zkuste s bankou vyjednat nové, které by více odpovídaly budování dřevostavby. Banky mají zájem peníze půjčovat, snad se Vám podaří najít přijatelný kompromis a nebude nutné odstupovat od smlouvy.

MS

#7929, Hypotéka na stavbu RD, Hypoteční poradna, 6.11.2019

Dobrý den, s přítelem chceme stavět RD, pozemek kupuji za svoje peníze a budu ho vlastnit jen já. Přítel před stavbou dostane podíl, aby mohl žádat o hypotéku. Snižuje bonitu to, že já v době žádosti nebudu mít žádný příjem? Pravděpodobně budu na ÚP kvůli dokončení studia. Zatím mám částečný úvazek, přítel je normálně zaměstnán. Lze, aby o hypo žádal přítel a já měla 50% nárok na dům, ale 0% dluhu? Počítá se pozemek do 10-20% vlastních zdrojů? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

RD je nedílnou součástí pozemku, tedy spoluvlastnický podíl na pozemku a RD musí být stejný. Přítel o hypo může žádat sám, ale nemá-li jinou nemovitosti k ručení, bude muset ručit Vaším pozemkem a budovaným RD (v případě nesplácení by banka prodala Váš majetek, přestože byste nebyla žadatelem o úvěr). Pozemek se počítá jako vlastní zdroje, takže můžete dosáhnout i na 70% hypotéku. Nulový příjem samozřejmě bonitu snižuje, banka u žadatelů o hypotéku vyžaduje mimo příjmu i pracovní smlouvu na dobu neurčitou a nebýt ve zkušební ani výpovědní lhůtě.

Shrnuto - můžete být 50% vlastníkem pozemku/RD a nebýt vázána v hypotéce, nicméně pozemkem/RD se bude ručit za hypotéku (což by mělo v případě nesplácení, rozchodu či jiných životních událostí závažné komplikace).

ŠV

#6721, Koupě pozemku se stavbou bez čísla popisného, Reality, 4.6.2019

Dobrý den, syn kupuje přes RK pozemek, na kterém stojí zdevastovaná budova. Nemá parcelní číslo, zůstala tam po bývalém JZD, které zaniklo a budova nebyla zařazena do vypořádání, tudíž nemá majitele. Pozemek pod budovou je ale v majetku prodávajícího, čili je předmětem koupě. Je tato situace nějak řešitelná? A jak se máme zachovat? Díky za odpověď.

Dobrý den,

není-li stavba zapsána v katastru, nemá-li majitele a je mizivé či záporné hodnoty, pak bych to bral jako příslušenství pozemku, který kupujete. Nezapomeňte tuto situaci promítnou do kupní ceny, demolice není vůbec laciná záležitost (vysoké poplatky za skládkování suti).

Články o Budova

Termínované vklady v družstevních záložnách: lákají na vysoký úrok, skrývají ale i nevýhody

Termínované vklady v družstevních záložnách: lákají na vysoký úrok, skrývají ale i nevýhody

17.1.2020, Spoření

…ance dostanete zpět. A jestli se vám tovůbec podaří. Některé klienty v této souvislosti odrazujetaké špatná pověst, kterou si družstevní záložny vybudovaly v devadesátýchletech minulého století. Tehdy nebyly krachy kampeliček ničím výjimečným. Ařada lidí kvůli tomu přišla o peníze. V současnos…

Životní pojištění má jen polovina Čechů. Podívejte se, proč si ho sjednat a jak ho nastavit

Životní pojištění má jen polovina Čechů. Podívejte se, proč si ho sjednat a jak ho nastavit

7.10.2019, Pojištění

Daleko za zahraničím. Taková je situace v České republice zpohledu životního pojištění. Zatímco například v Německu ho má skoro každý, vČesku je to jen necelá polovina lidí. Správně nastavená pojistka přitom dokážeusnadnit i nejtěžší situace. Podívejte se, kdy životní pojištění sjednat a jak h…

Pojištění schopnosti splácet u hypotéky

Pojištění schopnosti splácet u hypotéky

4.7.2018, Pojištění

Nabízí Vám bankaslevu z úrokové sazby za sjednání pojištění schopnosti splácet? Na první pohledlákavá nabídka se nemusí vždy vyplatit. Pojďme se blíže podívat na jednotlivédruhy připojištění. Pojištění schopnosti splácetKaždý klient jenžsi sjedná hypoteční úvěr by se měl zajistit pro případ ne…

Hypotéka na pozemek

Hypotéka na pozemek

27.10.2017, Hypotéka

…ho plánu, z čehož lze využití pozemku vyčíst. K pozemkumusí být také zřízen bezproblémový přístup, nejlépe přímo z veřejné komunikace,a musí mít vybudované inženýrské sítě, případně účelem úvěru musí být jejichvybudování. Hypoteční kalkulačka- snadno a rychle si spočítejte svoji hypotéku! Sam…

Nájem

Nájem

24.7.2017, Reality

…končení nájmu. Škody většího rozsahu (nadběžné opotřebení) se strhávají ze zálohy. Naneplatiče doplácí slušní nájemníci VČR byla před lety snaha vybudovatregistr nájemníků a pronajímatelů, kde by se obě skupiny mohly navzájemhodnotit a sdílet své zkušenosti. Vlastníci bytů by získali dokonalý …Banky v ČR