Banky.cz Banky.cz Realitní slovník Byt

Byt


Definice Byt

Jedná se o místnost, nebo komplex místností, které splňují požadavky na trvalé bydlení dle rozhodnutí stavebního úřadu. Většinou se jedná o několik propojených místností, které jsou od společných prostor domu odděleny vstupními dveřmi. Byty rozdělujeme na byty v osobním vlastnictví a na byty družstevní.


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 2.14 %

Dotazy v poradně k Byt

JS

#15412, Insolvence, Exekuce a insolvence, 23.9.2021

Dobrý den, hradím si měsíčně rizikové životní pojištění (pojištění v nemoci). Momentálně jsem na dlouhodobé nemocenské a byla mi vyplacena pojistka. Musí být tato částka vyplacena insolvenčnímu správci, přesto že ji hradím ze zůstatku po odvedených srážkách? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

ano, tyto peníze může ins. správce použít na umoření vašich dluhů. Je to stejné, jako kdybyste z nezabavitelného minima sázela Sportku, vyhrála a následně Vám výhru zabavil ins. správce. 

BC

#15409, Exekutor mi chce prodat auto, Exekuce a insolvence, 22.9.2021

Dobrý den, mám exekuci a strhávají mi splátky ze mzdy. Měla jsem auto, které se však rozbilo, podařilo se mi ho prodat za nižší částku a s pomocí rodiny koupit jiné, protože auto potřebuji na denní ježdění do práce a vození dcery atp. Avšak nový majitel starého vozu si jej zatím stále nepřepsal, a protože na mě jsou stále psaná 2 vozidla, dnes mi přišel dopis, že mi to nové zabavují. Jak prosím nyní postupovat? Děkuji

Dobrý den,

v exekuci musíte počítat s jistými omezeními. Obvykle není možné si ponechat zbytný nebo luxusnější majetek. Starší (méně hodnotné auto) na dojíždění do práce Vám bylo ponecháno, ale pokud Vám rodina darovala peníze na koupi nového (hodnotného) auta, exekutor měl právo Vám je obstavit. Exekutor Vám taktéž mohl obstavit mimořádný příjem z prodeje staršího vozidla či peněžitý dar od rodiny.

CM

#15407, Správce mi chce prodat byt, Exekuce a insolvence, 22.9.2021

Dobrý den, řešíme nyní s mojí babičkou jednání insolvenčního správce. Velmi nedávno byla babičce přiklepnuta insolvence, nyní odeslala první splátku a hned na to přišel dopis od samosoudce, že její být ve vlastnictví jde do dražby se souhlasem ins. správce. Součástí insolvence je totiž hypotéka, za kterou se tímto bytem ručí. Hypoteční banka nám už ale předtím řekla, že po nás nepožaduje prodani bytu a vyplacení dluhu. Hypoteka se pravidelně v daném termínu splácí. Je to tak napsáno i v usnesení, kterým je informace pro babičku, že byt jde do dražby. Sám ins. spravce ji do očí řekl, že všelijaká odvolání proti prodeji bytu jsou zbytečná a hned na to se stalo toto. Myslíte, že je možnost podání trestného oznámení nebo stížnosti na soud? Je velmi zřejmé, že tento ins. správce jednal s cílem vytěžit zisk z prodaného bytu, využil důvěru staré paní. Žádné oznámení, dokument o tom, že jde být do dražby nebyl poslán a ani osobní schůzka nebyla sjednána. Jediné co přišlo bylo usnesení, kde jíž byt je ve dražbě. V tom samém usnesení je i napsáno, že hypoteční banka tohleto nepožaduje. Tak jak je tohle možné? Má na to ins. správce právo? Předem moc děkuji za odpověď!

Dobrý den,

umoření dluhů v rámci insolvence se řeší splátkovým kalendářem a zpeněžením majetku. Úkolem ins. správce je umořit co nejvyšší část přihlášených pohledávek. O způsobu řešení insolvence rozhoduje soud na návrh ins. správce. Pokud ins. správce navrhl zpeněžení bytu a soud tento návrh schválil, je vše v pořádku. Dlužník v insolvenci musí počítat s tím, že o svůj majetek přijde (a být případně mile překvapen, pokud mu část majetku zůstane). Není proč podávat trestní oznámení. 

J

#15400, Insolvence, Exekuce a insolvence, 22.9.2021

Dobrý den, prosím, žádám o radu. Dne 26.7. mi soud povolil oddlužení. Dnes se mi přihlásil ČEZ s dluhem 12 000 Kč, který měl být hrazen splátkovým kalendářem. K mé smůle jsem zaplatil jednu splátku v září (což je ve spisu i uvedeno). Soud by to mohl považovat za zvýhodnění věřitele. Bude to důvod k zamítnutí oddlužení? Moc děkuji za odpověď.

Dobrý den,

jedna vlaštovka jaro nedělá a mimořádná splátka účtu za elektřinu jistě nebude důvodem k ukončení osobního bankrotu.

PP

#15398, Mám předčasně splatit hypotéku?, Hypoteční poradna, 22.9.2021

Pokračování dotazu č. 15394: Dobrý den, pokud jsou moje úspory ve stejné výši jako moje hypotéka v bance, je pro mně nejvýhodnější ji právě splatit předčasně (z předchozího dotazu nejsou extra náklady na předčasné splácení), není to tak?

Dobrý den,

to nemusí být tak jednoznačné. Za hypotéku platíte úrok 2,57%. Pokud byste za své úspory nakoupila např. protiinflační státní dluhopisy ČR, dostanete úrok ve výši inflace (aktuálně 4,1% a bude to brzy více). Rozdíl 4,1% a 2,57% by pak byl Váš zisk. Pokud Vám peníze leží na účtu bez jakéhokoliv využití/zhodnocení a nechcete je investovat (ani neplánujete jiné využití), bude samozřejmě lepší hypotéku doplatit.

Články o Byt

Kapesné pro děti: Kdy s ním začít a kolik peněz dětem dávat?

Kapesné pro děti: Kdy s ním začít a kolik peněz dětem dávat?

20.9.2021, Komerční sdělení

…latí jízdné na MHD, obědy nebo školní potřeby. Zjistí, že musí nejdříve zaplatit všechnypovinné výdaje a že je výhodné dát si část peněz stranou a zbytek pak můžouutratit podle sebe. Díky tomu se děti učí lépe s penězi hospodařit a pomůže jimto i s plánováním výdajů a spořením v dospělosti. Kol…

Stavební spoření pro děti: Nabízí výhodnější podmínky i složitější ukončení

Stavební spoření pro děti: Nabízí výhodnější podmínky i složitější ukončení

19.9.2021, Spoření

…níze zestavebního spoření chcete použít ve prospěch dítěte. Například na zaplacení studií, k nákupuzdravotních pomůcek nebo na pořízení družstevního bytu, který posléze převedetena svého potomka. Jakmile je navíc vašemu dítěti 18 let, samorozhoduje o ukončení stavebka. Nezapomeňte: peníze patří d…

Výpočet bonity? Roli hrají příjmy, výdaje i vaše pohlaví

Výpočet bonity? Roli hrají příjmy, výdaje i vaše pohlaví

15.9.2021, Hypotéka

Dá mi banka hypotéku, jakou potřebuji? Neboodejdu s prázdnou? To jsou otázky, kterou řeší každý žadatel o hypoteční úvěr.O tom, jaká bude odpověď, rozhoduje několik faktorů. A jedním znejdůležitějších je vaše bonita. Proto vám řekneme, co tento pojem znamená a zčeho výpočet bonity vychází. V prvn…

Podnikatelský účet – co vám může přinést, a kdy se bez něj naopak obejdete jako OSVČ i jako firma?

Podnikatelský účet – co vám může přinést, a kdy se bez něj naopak obejdete jako OSVČ i jako firma?

11.9.2021, Běžný účet

Stali jste se OSVČ a přemýšlíte, zda budetemuset mít podnikatelský účet? Možná si říkáte, že si jej založíte dobrovolně,protože by mohl nabídnout něco zajímavého. Ale co? Případně máte novou firmu anejste si jistí, kdy přesně musí s.r.o. podnikatelský účet mít a kdy jejlegislativa nevyžaduje. V n…

Jak správně vybrat nového dodavatele energií

Jak správně vybrat nového dodavatele energií

8.9.2021, Komerční sdělení

Přemýšlíte o tom, že změníte dodavateleenergií – elektřiny a plynu? Žijeme již v době, kdy můžeme vybírat z několikamožností. Nejčastějším důvodem přechodu k jinému dodavateli energií jesamozřejmě úspora peněz, ale také špatný zákaznický servis. Vybírat nového dodavatele energií je podobnéefektiv…Banky v ČR