Banky.cz Banky.cz Realitní slovník Byt

Byt


Definice Byt

Jedná se o místnost, nebo komplex místností, které splňují požadavky na trvalé bydlení dle rozhodnutí stavebního úřadu. Většinou se jedná o několik propojených místností, které jsou od společných prostor domu odděleny vstupními dveřmi. Byty rozdělujeme na byty v osobním vlastnictví a na byty družstevní.


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 1.59 %

Dotazy v poradně k Byt

#14170, Dozví se rodiče kde bydlím?, Osobní a rodinné finance, 8.5.2021

Dobrý den, pokud bydlím ve stejném městě jako mí rodiče, oni ví kde bydlím a odstěhoval bych se např. do Prahy a neřekl jim to, můžou si z úřadů dohledat kde bydlím? Děkuji, celkem mne to zajímá.

Dobrý den,

obecně lze s trochou snahy vypátrat adresu trvalého pobytu, ale nelze se samozřejmě dopátrat skutečného místa pobytu (to může být na jiné adrese než máte oficiální trvalé bydliště).

T

#14167, Schválí mi hypotéku se záznamem v registrech?, Hypoteční poradna, 7.5.2021

Dobrý den, je možnost, že Česká spořitelna schválí hypotéku, když má partner záznam v registru jako spoludlužník na dluhu s rodiči, kteří tam měli chvíli neplacení ale pak vše doplatili? A on o tom ani nevěděl. Jedná se o rok 2018. Mě spíš zajímá, jestli tu je šance schválení. Bankéř mi poradil sepsat k tomu vyjádření, které se předloží take schvalovateli.

Dobrý den,

přijde na to, kolik a jak dlouho váš přítel dlužil po splatnosti. Menší prohřešek starý 3 roky by mohl být tolerován, resp. banka může prohřešek kompenzovat vyšší úrokovou sazbou.

LH

#14164, Může mi exekutor zablokovat účet?, Běžný účet, 7.5.2021

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, když mám exekuci kterou mi normálně strhávají z platu a chtěla bych si založit účet, může mi ho exekutor zablokovat? Nebo kdybych založila účet svoji dceři?

Dobrý den,

exekutor Vám může zablokovat nově založený účet. Taktéž může být zablokován i cizí účet (např. vaší dcery), pokud by se na něm nacházely vaše peníze. 

D

#14158, Rozchod a vypořádání hypotéky, Hypoteční poradna, 7.5.2021

Dobrý den, s partnerem jsme se rozešli, nicméně řešíme otázku majetkového vyrovnání, nejsme manželé a děti nemáme. Před třemi lety jsme pořizovali byt na hypotéku, u kterého jsme složili 20% z vlastních úspor, plus jsme zaplatili státu 4% daň z nabytí nemovistosti. Zhruba před několika měsíci jsme si vyřídili další hypotéku na pozemek, na který nebylo třeba z vlastních úspor nic platit, jelikož hodnota bytu byla dostatečná pro zástavu pozemku i bytu. Nyní řešíme otázku majetkového vyrovnání, přítel by si chtěl nechat pozemek a já byt, nicméně trochu tápeme v tom, jak ho mám vyplatit. Podíl na obou hypo je stejný 50/50. Bonitní jsme oba dostatečně, zároveň nevím, jak tuto situaci řešit i vzhledem k té zástavě, která leží na bytu vůči pozemku. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

ze zákona k žádnému vypořádání majetku v případě rozchodu nedochází (na rozdíl od manželství), tedy vše je pouze na dohodě mezi Vámi a přítelem. Taktéž na splácení hypoték se nic nemění (oba za hypotéky ručíte společně a nerozlučně). Chcete-li majetek rozdělit férově, doporučuji následující postup:

 • u obou nemovitostí stanovte aktuální tržní hodnotu
 • od této tržní hodnoty odečtěte výši nesplacené hypotéky
 • a máte aktuální čistou tržní hodnotu nemovitosti (pokud ji vlastníte 50:50 a doposud jste vše platili ve stejném poměru, férová náhrada bude 50% této aktuální čisté tržní hodnoty)

 • Následně se můžete vzájemně vyplatit a hypotéky přeúvěrovat tak, aby každý ručil jen svou nemovitostí a za svou hypotéku. Doporučuji náš článek Převod hypotéky.

  #14149, Daň z prodeje zahrady, Daně, 6.5.2021

  Dobrý den, mám dotaz ohledně daně z prodeje pozemku. Prodávám pozemek (zahradu) za 3 500 000 Kč, který jsem vloni kupoval za 2 300 000 Kč. Vloni jsem i kupoval byt, na který jsem si půjčil 2 000 000 Kč od svého otce a z prodeje pozemku mu půjčenou částku chci vrátit. Týká se mě v tomto případě osvobození od daně z příjmů? Děkuji

  Dobrý den,

  osvobození od daně z příjmu (15% ze zisku) lze uplatnit v případě, kdy byste příjem z prodeje (3,5 mil. Kč) použil do 1 roku na řešení vlastních bytových potřeb. Za řešení vlastních bytových potřeb lze považovat i doplacení účelového úvěru na bydlení (hypotéka, úvěr ze stavebního spoření). Půjčka od otce se Vám bude hůře dokazovat (na co přesně Vám otec půjčil) a navíc byste musel takto použít celých 3,5 mil. Kč. 

  Články o Byt

  Pojištění hypotéky: 3 typy pojistky, bez kterých se u hypotéky (téměř) neobejdete

  Pojištění hypotéky: 3 typy pojistky, bez kterých se u hypotéky (téměř) neobejdete

  7.5.2021, Hypotéka

  …ojišťovna za vás splátky obvykle hradípouze první rok. Poté si ověřuje, jestli invalidita nepominula. Teprve když prokážete, že stále trvá, doplatí zbytek hypotéky. Větším problémem ale je, že se vztahuje pouzena invaliditu 3. stupně. U nižších stupňů vám toto pojištění s hypotékou nijaknepomůže…

  Jak získat hypotéku pro OSVČ

  Jak získat hypotéku pro OSVČ

  6.5.2021, Hypotéka

  Dostatečné příjmy jsou základem každéhypotéky. Jenže zatímco zaměstnancům stačí předložit potvrzení odzaměstnavatele, podnikatelé a živnostníci musí doložit daňové přiznáníprokazující dostatečný zisk. Je přitom několik způsobů, jak ho banky počítají.Podívejte se, který z nich se u hypotéky pro OS…

  Chaty a chalupy prudce zdražují. Zaplatíte i víc než 100 000 korun za metr

  Chaty a chalupy prudce zdražují. Zaplatíte i víc než 100 000 korun za metr

  5.5.2021, Reality

  … omezila řada firemsvůj provoz a ve spoustě společností lidé ve velkém využívají home office –tedy práci z domu. Pro lidi, kteří žijí v panelákových bytech, jepřitom dlouhodobá práce z domu dost náročná. Většinu času nyní tráví jen v bytěa chybí jim možnost odpočinout si na čerstvém vzduchu a při…

  Hypotéka pro mladé? Půjčka od státu zaostává za bankami

  Hypotéka pro mladé? Půjčka od státu zaostává za bankami

  4.5.2021, Hypotéka

  …otečního úvěru potřebujetealespoň 10 % vlastních prostředků. Banky vám totiž ve většině případů půjčínanejvýš 90 % z hodnoty zastavené nemovitosti. Zbytek musíte doplatit ze svého. V praxi tak potřebujete úspory ve výšistatisíců korun. A právě to bývá pro mladé lidi problém. I kdyžmají dostatečný…

  Jak funguje hypotéka na auto? Nabízí nízký úrok i splátky

  Jak funguje hypotéka na auto? Nabízí nízký úrok i splátky

  3.5.2021, Hypotéka

  …i můžete použít i jako hypotéku na auto. Stejně jako u běžného hypotečního úvěru za niale ručíte nemovitostí. Do zástavy tak musíte dát vlastní dům, byt nebonapříklad pozemek. Díky tomu ale získáte výhody, jako jsou například: vysoká půjčka – i několik milionůkorun, nízký úrok – pohybuje se sice …  Banky v ČR