Banky.cz Banky.cz Realitní slovník Byt

Byt


Definice Byt

Jedná se o místnost, nebo komplex místností, které splňují požadavky na trvalé bydlení dle rozhodnutí stavebního úřadu. Většinou se jedná o několik propojených místností, které jsou od společných prostor domu odděleny vstupními dveřmi. Byty rozdělujeme na byty v osobním vlastnictví a na byty družstevní.


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 1.59 %

Dotazy v poradně k Byt

VS

#10602, Druhá hypotéka, Hypoteční poradna, 3.7.2020

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda je možné zažádat si o druhou hypotéku. Jaké jsou možnosti? Chtěl bych současný byt, ve kterém žiji a splácím na něj hypotéku, pronajmout a přestěhovat se do většího. Dá mi banka druhou hypotéku? Je to běžné? Děkuji

Dobrý den,

druhá hypotéka je určitě možná, nejedná se o nic mimořádného. Jedinou podmínkou pro získání druhé hypotéky je být dostatečně bonitní (mít dostatečný příjem na splátky obou hypoték). Za určitých okolností lze do příjmu započíst i výnos z nájmu. Doporučuji kontaktovat naše hypoteční poradce, kteří s Vámi vše proberou a navrhnou nejlepší možné řešení (např. banku, která přistupuje pozitivněji k příjmům z pronájmu).

K

#10600, Spoluvlastnictví nemovitosti, Reality, 2.7.2020

Dobrý den, jsem většinový vlastník nemovitosti. Pokud 25% nemovitosti se v nedobrovolné dražbě prodá novému vlastníkovi, kdo určí jakou část může nový vlastník užívat? Nemovitost má pouze jednu bytovou jednotku a nikdy nemovitost se stávajících spoluvlastníku neužíval a nepodílel se na údržbě nemovitosti. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

je na spolumajitelích nemovitosti, aby si domluvili pravidla pro užívání společné nemovitosti (což může být velmi komplikované). Proto bych Vám doporučil snažit se případně tento podíl vydražit. Pokud by podíl vydražil někdo cizí a nemohli jste se spolu dohodnout na soužití, můžete soud požádat o vypořádání spoluvlastnictví (soud by dal oběma možnost se vzájemně vyplatit a pokud by nikdo druhého vyplatit nechtěl, nařídil by se prodej celé nemovitosti).

TVI

#10594, Přivýdělek v insolvenci, Exekuce a insolvence, 2.7.2020

Dobrý den, občas se tady objevují dotazy na mimořádné příjmy a v odpovědích se objevuje, že dlužníkům zůstane 1/3, někde se zase píše, že nezůstane nic. Hypoteticky tedy, můj měsíční příjem je zhruba 40 000 Kč čistého, poměr insolvence je tak cca 14 000 Kč já / 26 000 Kč insolvenční správce. Celá insolvence by tedy mohla být splacena po 18 splátkách. Existuje způsob, jak si mohu - v rámci intencí insolvenčního zákona - vydělat zhruba 3 000 Kč navíc měsíčně?

Dobrý den,

od 1/7 dochází k růstu nezabavitelného minima, nově Vám z platu 40 000 Kč bude zůstávat 14 680 Kč. S takto vysokým příjmem bohužel není možné ani v případě dalšího přivýdělku zvýšit svůj příjem v insolvenci (vše by šlo na insolvenci).

#10593, Dědictví, Osobní a rodinné finance, 2.7.2020

Dobrý den, rád bych se zeptal, jestli má můj bratranec nárok na dědictví po společné babičce (dědictví jako takové, které se řeší u notáře, je zhruba 43 000 Kč, od toho se odečte pohřeb atd, zbytek se bude dělit na půl s mým otcem, tohle bude konečná pro dědické řízení). Jde mi o to, že můj bratranec chce vše soudem a Policií napadnout následovné: Moje babička byla od 1.8. 2018 hospitalizována na PL a dne 4.3. 2020 zemřela. On chce napadnout tuto dobu, účty a řešit důchody za tohle období, kam odcházely, a co se stalo s penězi. Na účet kam chodil důchod mojí babičky, měl dispoziční právo můj otec, který peníze vybíral a platilo se z toho inkaso a některé výlohy na PL a léky (inkaso bylo psáno na moji babičku). Zhruba půl roku před babiččinou smrtí bylo rozhodnuto soudem o její zbavení svéprávnosti, a zvolený opatrovník byla moje matka. Jde o to, jestli nedošlo z naší strany, mých rodičů, kteří disponovali s důchodem (můj otec byl disponentem účtu) mojí babičky za jejího života v období kdy ležela na Psychiatrické léčebně (PL) k ZPRONEVĚŘE těchto důchodů, které chce můj bratranec právě napadnout soudem. A nárokuje si polovinu těchto peněz za tohle období. A také jestli má nárok vědět co se s důchody za tohle období dělo. A také jestli si může vyžádat výpisy z tohoto účtu za období od 1.8.2018 do 4.3.2020 (neměl žádné dispoziční právo k účtu). Jestli nebyl porušen nějaký zákon ze strany mých rodičů při nakládání s těmito důchody a nešlo o tu ZPRONEVĚRU těchto peněz, o kterou si právě můj bratranec myslí že by mohlo jít. Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

předmětem dědictví je stav peněz na účtu k datu úmrtí (ne důchody pobírané několik let před úmrtím). Z důchodu si zůstavitel (nebo jeho opatrovník) platil náklady na živobytí, což je naprosto v pořádku. Určitě není možné nárokovat polovinu peněz z důchodů za poslední 2 roky před úmrtím. Požadavek Vašeho bratrance je zcela absurdní. 

Jsou samozřejmě případy, kdy se část příbuzenstva snaží poškodit ostatní potenciální dědice a převádějí peníze zůstavitele těsně před úmrtím na své účty. Takovéto transfery peněz (např. stotisícové částky několik měsíců před úmrtím) lze napadnout, nicméně to pravděpodobně nebude Váš případ.

L

#10590, Ukončení insolvence a svatba, Exekuce a insolvence, 2.7.2020

Dobrý den, mám přítele, kterému již brzy za pár měsíců končí insolvence. Podle kalendáře už měla být insolvence zaplacená. To však není. Jeho zaměstnavatel mu peníze sice strhával ale neposílal je už insolvenčnímu správci. I na výplatní pásce má uvedeno že, mu je strhával. Momentálně šla celá věc na policii přes insolvenčního správce. Přítel si mne chce vzít. Dluh už by měl být zaplacený celý a insolvence by měla také končit. Jak to vlastně bude dál? Přejdou dluhy na zaměstnavatele a můj přítel bude z obliga? Mohu si přítele vzít aniž bych se musela obávat? Nebo je stejně lepší vyřídit předmanželskou smlouvu? Asi je to lepší ale v každém případě i bez insolvence v dnešní době že? Kolik taková předmanželská smlouva stojí a kde se vyřizuje? Notář či právník? Děkuji moc

Dobrý den,

se svatbou doporučuji vyčkat na ukončení insolvence a případné prominutí ostatních dluhů (soud o tomto vydá rozhodnutí). Pokud si zaměstnavatel srážky nechával a neposílal je ins. správci, pak je třeba věc řešit s Policií ČR. Nevím jak dlouho se tak dělo, ale určitě není možné věřitelům sdělit "mé peníze vymáhejte po mém zaměstnavateli". Váš přítel dluží věřitelům (dluhy nepřecházejí na zaměstnavatele) a zaměstnavatel nyní dluží Vašemu příteli. 

Ohledně předmanželské smlouvy - manželství má mnoho závažných právních dopadů (vyživovací povinnost, společné ručení za dluhy, atd.). Předmanželská smlouva se sepisuje např. v případě, kdy jeden z manželů má rizikové podnikání a chce druhého z manželů ochránit před případným krachem firmy a ručením za tyto závazky. Předmanželskou smlouvu si samozřejmě můžete nechat sepsat i vy, nicméně se pak nabízí otázka, proč se vlastně ženit/vdávat (když budete mít 100% oddělené finance). 

Vyčkejte na konec insolvence a pak důkladně zvažte, máte-li ve svého přítele 100% důvěru a chcete-li s ním v životě sdílet všechny lepší i horší chvíle. Tato úvaha je mnohdy lepší než sepisování předmanželských smluv, protože i se zcela oddělenými financemi a majetkem je společný život s dlužníkem peklo.

Články o Byt

Do jakých nemovitostí investovat? Podívejte se, jaké 3 varianty vás nikdy nezklamou

Do jakých nemovitostí investovat? Podívejte se, jaké 3 varianty vás nikdy nezklamou

2.7.2020, Reality

…růměrný roční výnos nemovitostí pohybuje okolo 6 %. Lépe sive sledovaném období vedly pouze akcie. Neznamená to ale, že podobně vyděláte s jakýmkolivbytem, domem či pozemkem. Aby se vaše peníze co nejlépe zhodnotily, dobře sipromyslete, do jakých nemovitostí investovat. Mezi nejvýhodnější obvykle…

Půjčky s úrokem až 40 %? I takové na trhu najdete

Půjčky s úrokem až 40 %? I takové na trhu najdete

1.7.2020, Půjčka

Za půl roku nesplácení pokuta až ve výši trojnásobku původnípůjčky. Nebo roční úrok ve výši stovek procent. I takové nástrahy na vásčekají, pokud se rozhodnete pro půjčku. Vyplývá to z aktuálního Indexuodpovědného úvěrování, který každoročně vydává organizace Člověk v tísni. Aktuální analýza malý…

Hypotéky zažily nejslabší květen za posledních 10 let. Dostihl je koronavirus

Hypotéky zažily nejslabší květen za posledních 10 let. Dostihl je koronavirus

29.6.2020, Hypotéka

…hypotéky proto zkontrolujte, jestli není veslibovaném úroku započítaná sleva za pojištění schopnosti splácet. Abystepůjčku kvůli nevýhodné pojistce zbytečně nepřeplatili. Naštěstí je jednoduchý způsob, jak se podobné pasti vyhnout.Jmenuje se hypoteční kalkulačka. Zadáte do ní požadované parametry…

Na co si dát pozor při koupi domu? 3 oblasti, na které se musíte zaměřit

Na co si dát pozor při koupi domu? 3 oblasti, na které se musíte zaměřit

25.6.2020, Reality

Nákup domu je pro většinu lidí zásadníinvestice, ke které se odhodlají jednou za život. Přesto při ní často dělajízbytečné chyby, které je pak mohou stát statisíce korun navíc. Podívejte seproto, na co si dát při koupi domu pozor. Jakmile lidé najdou dům, který jim padne dooka, jsou k chybám nách…

Jak správně investovat do akcií: 5 otázek, které si musíte položit dřív, než začnete

Jak správně investovat do akcií: 5 otázek, které si musíte položit dřív, než začnete

24.6.2020, Akcie a investice

…estičního horizontu nemůžete býtdlouhodobě úspěšní. Snadněji se totiž necháte vyvést z rovnováhy krátkodobýmivýkyvy trhu nebo budete náchylnější ke zbytečně riskantním krokům. A jak si investiční horizont stanovit? Je to v zásadě jednoduché. Záleží na tom: co je cílem vašeho investování a jak dlo…Banky v ČR