Banky.cz Banky.cz Realitní slovník Byt

Byt


Definice Byt

Jedná se o místnost, nebo komplex místností, které splňují požadavky na trvalé bydlení dle rozhodnutí stavebního úřadu. Většinou se jedná o několik propojených místností, které jsou od společných prostor domu odděleny vstupními dveřmi. Byty rozdělujeme na byty v osobním vlastnictví a na byty družstevní.


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 1.48 %

Dotazy v poradně k Byt

M

#11890, Dědictví, Osobní a rodinné finance, 24.11.2020

Pokračování dotazu č. 11889: Děkuji za odpověď. Pokusím se upřesnit. Jde o to, že děti jsou nezletilé (obě ZTP/P). Mám za to, že pokud by se s manželkou něco stalo, měl by nárok on zažádat si o děti do vlastní péče. Je zapsaný v rodném listě děti. Tím pádem by měl přístup k majetku, který by se dělil mezi mne jako manžela a mezi děti po manželce. Pokud by si on zažádat o děti do vlastní péče a soud by mu vyhověl, dělilo by se tedy majetek a všechno ostatní nově mezi mnou a bývalým manželem jakožto biologickým otcem?

Dobrý den,

exmanžel Vaší manželky není přímým zákonným dědicem a dědit nebude. To by mu Vaše manželka musela majetek odkázat dobrovolně v závěti. Ze zákona by dědil pouze tehdy, pokud by nejprve umřela Vaše manželka (majetek by přešel na její děti) a následně by umřely i děti (pak by ze zákona dědil jejich biologický otec).

Po úmrtí manželky by si samozřejmě mohl vzít své děti do vlastní péče jejich otec. I tak by ale zděděný majetek byl stále dětí a on by s ním mohl nakládat výhradně ve prospěch dětí. Také je třeba rozlišovat mezi ZTP/P a nesvéprávností (za nesvéprávného jedná soudem stanovený opatrovník, za ZTP/P nikoliv). 

Nejjednodušší je sepsat závěť, kde si přesně stanovíte, jak má být s majetkem naloženo. Nemusíte pak řešit "coby kdyby". 

MS

#11889, Dědictví, Osobní a rodinné finance, 24.11.2020

Dobrý den, přítelkyně má byt v os. vlastnictví. Ale nebydlíme v něm, pronajímá ho. Z prvního manželství má dvě děti ve vlastní péči. Chceme se vzít a postavit si vlastní dům. Jak by se to řešilo, nedej bože, v případě, že by už v té době moje manželka zemřela? Kdo by získal byt, dům případně další věci? Bývalý manžel, nebo děti, které už bych měl já ve společné domácnosti nebo matka manželky? Jde nám o to, zda to jde tohle všechno ošetřit nějak právně. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

dělení majetku po úmrtí řeší sepsaná závěť. Nesepíše-li zůstavitel za života závěť, dochází k dělení majetku dle zákonem stanoveného klíče (majetek se dělí mezi zákonné dědice - manžela a děti). Bývalý manžel zůstavitele ze zákona nic nedědí. 

LH

#11888, Mohu ručit jednou nemovitostí za 2 hypotéky?, Hypoteční poradna, 24.11.2020

Dobrý den, mám u Hypoteční banky hypotéku 800 tisíc na pozemek, jehož hodnota (kupní cena) je 1 milion korun. Na pozemku je tak zástavní právo Hypoteční banky. Na pozemku je zatím pouze elektřina. Pokud bych pozemek zasíťoval (studnou a ČOV) a hodnota by se zvýšila např. na 1,5 milionu, bylo by pak možné rozdílem 500 tisíc ručit např. na hypotéku na stavbu?

Dobrý den,

ano, nemovitost v zástavě je možné nechat kdykoliv znovu ohodnotit znalcem. Jednou nemovitostí lze v případě dostatečného LTV ručit i za více úvěrů, ale všechny hypotéky musí být u stejné banky (neb banky vyžadují zapsané zástavní právo v prvním pořadí).

DH

#11874, Mohu jít do osobního bankrotu?, Exekuce a insolvence, 23.11.2020

Dobrý den, mohu jít do osobního bankrotu, když jsem v této situaci? Mám jednu exekuci na 400 000 Kč, měsíčně se strhává z příjmu. Mám další dvě půjčky u nebankovních společností na 40 000 Kč a 26 000 Kč, ty řádně hradím. Bylo mi řečeno, že musím mít dva věřitele a být v prodlení se splácením, tak teď nevím. Mám tři věřitelé, jeden se strhává ze mzdy, a dva hradím. Děkuji.

Dobrý den,

o insolvenci může požádat každý, kdo je tzv. v úpadku (má závazky min. u dvou věřitelů po splatnosti min. 30 dnů.) nebo mu úpadek hrozí. Vy máte jeden závazek po splatnosti vymáhaný exekučně (400 000 Kč) a 2 závazky před splatností (66 000 Kč). S průměrným příjmem tak lze předpokládat, že Vám úpadek hrozí a o insolvenci tudíž požádat můžete. 

J

#11872, Proč mi banka půjčila?, Půjčka, 23.11.2020

Dobrý den, banka nám dala úvěry, mně i manželovi zvlášť. Z toho jsme usuzovali, že nikde nic nedlužíme. Nyní přišla exekuce na manžela, ale jsem tam zapsaná i já. Zablokovali nám účty. Jsme oba v částečném invalidním důchodu. Původní částka byla na 41 000 Kč. Teď to dělá skoro 137 000 Kč. Jak může dát banka úvěr, když je někdo někde dlužník? Je jasné, že by musel být v registru. Teď nevíme co dělat. Uvažovali jsme o insolvenci. Můžete prosím poradit?

Dobrý den,

existence dluhu nebrání získání další půjčky a ne všechny dluhy jsou zapisovány do registrů (BRKI, NRKI, SOLUS). Můžete mít zcela libovolné množství dluhů a půjček. Měl byste ale být schopen všechny své závazky splácet řádně a včas. Banka při žádosti o půjčku zkoumá Vaši bonitu v daném okamžiku. Pokud byste např. měl půjčku u jiné banky na 41 000 Kč, velmi pravděpodobně by to získání další půjčky nebránilo (41 000 Kč je zanedbatelný závazek). Nezvládáte-li splácet své závazky, požádejte o osobní bankrot. 

Články o Byt

Výpověď z povinného ručení kdykoliv chcete? Jen u jedné pojišťovny

Výpověď z povinného ručení kdykoliv chcete? Jen u jedné pojišťovny

23.11.2020, Pojištění

Povinné ručení potřebuje každý, kdo má auto achce s ním jezdit. Jeho sjednání je snadné. Jenže změna pojišťovny už bývásložitější. A to dost výrazně. Kdykoliv vás nechá odejít jen Direct pojišťovna.U ostatních musíte počkat i několik měsíců. Už několik let máte povinné ručení u jednépojišťovny, k…

Hypotéka na stavbu domu: poradíme vám, jak ji získat i čerpat

Hypotéka na stavbu domu: poradíme vám, jak ji získat i čerpat

20.11.2020, Hypotéka

…výstavbu domu. Výhodou je, že vše vyřídíte najednou. Splácíte tedy jeden úvěrmísto dvou – nemusíte řešit dvoje poplatky za odhad nemovitosti a dalšízbytečné náklady spojené s vyřízením půjčky. Zároveň je ale potřeba říct, že podmínky ujednotlivých bank se liší. Někteří poskytovatelé například pop…

Moratorium skončilo a banky slibují vstřícnost. Přišly už s prvními kroky

Moratorium skončilo a banky slibují vstřícnost. Přišly už s prvními kroky

18.11.2020, Půjčka

Nebojte se, nenecháme vás v problémech. Něcopodobného slibují v posledních týdnech banky i nebankovní poskytovatelé půjčeksvým klientům. Koncem října totiž skončil odklad splátek spotřebitelských ihypotečních úvěrů, který vláda na jaře nařídila kvůli pandemii koronaviruCOVID–19. Lidé si díky mora…

Hypotéka: Jaké nemovitosti můžete využít k ručení

Hypotéka: Jaké nemovitosti můžete využít k ručení

17.11.2020, Hypotéka

…kupovanou nemovitostí. Není to ale povinnost. A v některých případech todokonce není ani možné. Týká se to například situace, kdy kupujete družstevníbyt a víte, že ho družstvo neplánuje v nejbližších 2 letech převést do osobníhovlastnictví. Abyste získali hypotéku na družstevní byt avyhnuli se ta…

Hypotéka pro firmy: na co ji můžete využít a jak ji získat

Hypotéka pro firmy: na co ji můžete využít a jak ji získat

17.11.2020, Hypotéka

…daným LTV, zastropovanou maximální částkou,kterou si můžete půjčit, a obvykle s nižším úrokem. Podnikatelskou hypotéku využijete například k: nákupu bytu, ve kterém budete mítkancelář, koupi domu, ve kterém máteordinaci, stavbě domu, ve kterém si chcetezbudovat truhlářskou dílnu, a tak dál. Také …Banky v ČR