Banky.cz Banky.cz Realitní slovník Byt

Byt


Definice Byt

Jedná se o místnost, nebo komplex místností, které splňují požadavky na trvalé bydlení dle rozhodnutí stavebního úřadu. Většinou se jedná o několik propojených místností, které jsou od společných prostor domu odděleny vstupními dveřmi. Byty rozdělujeme na byty v osobním vlastnictví a na byty družstevní.


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 1.58 %

Dotazy v poradně k Byt

EB

#11274, Vyjmutí části pozemku ze zástavy, Hypoteční poradna, 19.9.2020

Dobrý den, chtěli bychom postavit dům na pozemku známého. Pozemek chceme od něj odkoupit. Známý má na dům i pozemek hypotéku a ručí tedy domem i pozemkem. Je možnost část pozemku vyjmout z hypotéky? A za jakých podmínek? Je mi jasné, že bude asi záležet, u které banky to má. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

vyjmutí části pozemku ze zástavy je možné jen za souhlasu banky. Banka může souhlasit jen pokud by zbylá zástava (druhá část pozemku a RD) byla dostatečné pro ručení za zbývající část hypotéky (aktuální zůstatek nesplaceného úvěru nemůže být vyšší než 80-90% hodnoty zástavy). Doporučuji vašemu známému toto ověřit u jeho banky.

F

#11272, Na jak vysokou hypotéku dosáhnu?, Hypoteční poradna, 19.9.2020

Dobrý den, od známého, který dělá finančního poradce pro společnost OVB jsem dostal nabídku, že mi může nezávazně spočítat a případně navrhnout, na jakou hypotéku bych dosáhl. Jedná se o nezávazné spočítání. Zajímalo by mě, zda se taková informace zavádí do nějakého systému, třeba do bankovního registru a zda do něj v takovém případě také nahlíží. Nebo jen na základě zadaných hodnot, částky bytu, příjmů, kolik mohu splácet, jaké mám výdaje spočítá dle svého nejvhodnější a dle toho případně navrhne nějaký produkt pro mě? Nejsem si jistý, jak toto přesně funguje, ale jedná se jen o nezávazný dotaz. Předpokládám tedy, že informace se nebudou zapisovat do žádného registru, ale jen dle dodaných informací sestaví "vhodný" produkt, který mi poté představí. Sděloval jsem jen základní údaje, třeba rodné číslo nebylo požadováno. Děkuji.

Dobrý den,

nejprve bych Vám doporučil shlédnout krátký dokument Rada nad zlato o OVB. Pravděpodobně pak velmi rychle ukončíte všechny styky s Vaším známým a touto společností. 

Doporučuji kontaktovat naše hypoteční poradce, kteří Vám toto spočítají skutečně nezávazně bez jakéhokoliv záznamu do registrů či jiných systémů (což by Vás v případě nesjednání hypotéky mohlo i poškodit). 

EJ

#11270, Insolvence a rodičovská, Exekuce a insolvence, 19.9.2020

Dobrý den, platím od roku 2017 insolvenci, mám zaplaceno 63%. Podle novely by mi už skončila od října. Jdu na rodičák, bude mi zbývat 9 600 Kč na živobytí. Manžela nemám, na brigádu mě nevezmou, jelikož kojím a je koronavirus. Nemůžu pokrýt min. částku insolvence, platit z minima co mám, to bych skončila v chudobě. Můžu i tak zkusit požádat soud o prominutí dluhu nebo pozastavení, když mám insolvenci na 5 let ve staré novele? Děkuji za info

Dobrý den,

soud Vám zbytek insolvence prominout nemůže, ale o přerušení až na 1 rok požádat můžete. Neboť máte splaceno již 63%, stačí Vám měsíčně hradit jen odměnu ins. správce (1 089 Kč), nemůžete-li z rodičovské platit více.

Přestože nemáte manžela, otec má vůči svému dítěti vyživovací povinnost a měla byste po něm žádat placení alimentů.

D

#11262, Prodej auta a daň z příjmu, Daně, 18.9.2020

Dobrý den, pokud si koupím užitkové auto a přestavím ho na obytné (včetně zápisu změn v technickém průkazu) a během jednoho roku jej prodám za vyšší cenu než byla pořizovací cena, je i tento prodej vozidla osvobozen od daně? Auto budu kupovat i prodávat jako fyzická osoba. Pracuji na plný úvazek, daňové přiznání za mě tedy odesílá zaměstnavatel.

Dobrý den,

prodáte-li auto do roka od jeho pořízení za vyšší než kupní cenu, je tento zisk (rozdíl prodejní a kupní ceny) předmětem daně z příjmu a je třeba ho zahrnout do daňového přiznání. Pro osvobození od placení daně je třeba vlastnit vozidlo min. 12 měsíců. 

P

#11261, Prodej nemovitosti a advokátní úschova, Reality, 17.9.2020

Dobrý večer, prodávám nemovitost. Kupující bude řešit částečnou úhradu hypotékou. Advokát kupujícího nepovažuje "Advokátní úschovnu " za bezpečnou pro svého klienta. Prosazuje "Svěřeneckou smlouvu", se kterou jako prodávající nemohu souhlasit. Zdůvodňuji to tím, že kupující přestává být dlužníkem a musím spoléhat na "důvěryhodnost" advokáta. Co kdyby? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

úschova peněz při prodeji nemovitosti se běžně řeší přes notářskou nebo advokátní úschovu. Nemá-li kupující důvěru ve Vámi vybraného advokáta, nechť si vybere nestranného notáře. Ohledně typu smlouvy (Smlouva o úschově nebo Svěřenecká smlouva) - více záleží na obsahu smlouvy než na jejím názvu, nicméně důležité je, abyste měl z právního provedení prodeje nemovitosti dobrý pocit a jistotu, že vše proběhne tak jak má. Pokud kupující trvá na podmínkách které jsou pro Vás neakceptovatelné, kupní smlouvu s ním nepodepisujte.

Články o Byt

Jak na darování nemovitosti s hypotékou? Existují 3 řešení

Jak na darování nemovitosti s hypotékou? Existují 3 řešení

18.9.2020, Hypotéka

…nímá darování nemovitosti s hypotékou řada lidí. Ve skutečnosti ale není o mocsložitější než darování jakékoliv jiné nemovitosti. O darování domu či bytu nejčastěji uvažujírodiče, kteří chtějí nemovitost předat dětem ještě za svého života. Vyhnou setak dědickému řízení a relativně vysokým nákladů…

Investujete opravdu chytře?

Investujete opravdu chytře?

16.9.2020, Komerční sdělení

Kdo by při svých investicích nechtělpostupovat efektivně, obezřetně, úspěšně – jednoduše řečeno chytře? Chytréinvestování není o robotickém obchodování, spekulování s pákovými obchody neboo hledání možností jak obelstít trh. Jedná se o systém pravidel vyvinutý nazákladě zkušeností a analýzy stove…

Vláda připravuje alternativu k penzijnímu spoření – účet dlouhodobých investic

Vláda připravuje alternativu k penzijnímu spoření – účet dlouhodobých investic

16.9.2020, Spoření

…stože vláda upozorňuje, že podobný způsobzajištění na stáří je v západní Evropě obvyklý, novinka má i řadu odpůrců. Podle některých je nový produkt zbytečný. Zejménaproto, že je velmi podobný důchodovému spoření a jeho možnosti rozšiřuje pouzemírně. Myslí si to například prezident Asociacepenzijn…

Která EET pokladna je pro vás jako živnostníka nebo podnikatele ta nejlepší?

Která EET pokladna je pro vás jako živnostníka nebo podnikatele ta nejlepší?

15.9.2020, Komerční sdělení

Zorientujte se na trhu EET pokladen. Poradímevám nejlepší dostupné řešení pro vaše podnikání, ale i to, čemu se zdalekavyhnout. Pokud patříte do skupiny malých živnostníkůpodnikajících v České republice, určite se připravujete na 3. a 4. vlnu EET –elektronické evidence tržeb. Ta se z důvodu koron…

Pojištění elektroniky: na co si dát pozor při pojištění mobilu a notebooku

Pojištění elektroniky: na co si dát pozor při pojištění mobilu a notebooku

14.9.2020, Pojištění

…jistek. Může to býtnapříklad: Pojištění domácnosti – kryje škodyna elektronice způsobené u vás doma. Například ohněm, přepětím v síti nebovykradením bytu. Pojištění zavazadel v autě – kryješkodu u věcí, které necháte v autě. Musíte ale dát pozor na podmínky pojištění.Poskytovatelé často neproplác…Banky v ČR