Banky.cz Banky.cz Realitní slovník Stavební úřad

Stavební úřad


Definice Stavební úřad

Stavební úřad je orgán veřejné moci, který má za úkol úřední činnost podle stavebního zákona. Rozhoduje tak např. o umístění staveb, změně využití území, stavebních povoleních a kolaudaci či odstranění stavby. Tímto stavebním úřadem je v prvním stupni pověřený obecní úřad (úřad obce II. stupně), popřípadě úřad městské části, odvolacím úřadem je pak krajský úřad či magistrát. Některé stavby, a to zejména dopravní a vodní, podléhají speciálním stavebním úřadům.


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 2.02 %

Dotazy v poradně k Stavební úřad

M

#10237, Hodnota pozemku, inženýrské sítě a hypotéka, Reality, 27.5.2020

Dobrý den, chtěl bych se prosím zeptat, jak postupovat a zda je vůbec možné vzít si hypotéku na pozemek, který nakoupím za 1,5 mil. Kč k výstavbě rodinného domu, když tento pozemek je zatím v návrhu ÚP obce - návrhová plocha pro bydlení - zastavitelné území. Je možné, že bude v takovém případě pozemek bankou ohodnocen pouze jako pole a tedy nedají mi hypotéku ve výši 90% kupní ceny 1,35 mil Kč? Co mám dělat? Jak nákup pozemku financovat? Případně, jsou pro banku důležitější jiné parametry pozemku? K pozemku vede zkolaudovaná obecní cesta, veškeré sítě včetně kanalizace jsou 5m od hranice pozemku pod obecní cestou. Děkuji za odpověď!

Dobrý den,

je-li dle aktuálně platného ÚP vaše parcela vedena jako pole, pak má v tuto chvíli pro banku zástavní hodnotu pole. Spekulativní hodnota může být samozřejmě vyšší, když sázíte na budoucí změnu ÚP, nicméně banky Vám spíše na takovouto zástavu nepůjčí. Stačí aby Rada či Zastupitelstvo Města změnu ÚP neschválilo a rázem je hodnota parcely zanedbatelná. 

Absence inženýrských sítí je dalším problémem. Získat územní souhlas na přípojky (nedejbože stavební povolení na prodloužení hlavních řádů) může být v případě nepřízně osudu velmi komplikované. Stačí aby Rada Města nedala souhlas s věcným břemenem pro vaše přípojky v obecním pozemku a přípojky nepostavíte. Zatímco Stavební úřad musí postupovat dle zákona a splníte-li všechny zákonem stanovené podmínky, pak Vám územní souhlas a stavební povolení vydat musí, Rada a Zastupitelstvo Města jsou volené politické orgány, které Vám mohou dle své libovůle stavbu blokovat (např. dokud nedáte obci nebo spřátelenému spolku obce/zastupitelů dar, atd.). O takovémto jednání politiků na hranici vydírání byla zrovna včera natočena zajímavá reportáž. Proto banky obvykle nezasíťované pozemky do zástavy akceptují pouze tehdy, máte-li vydaný platný územní souhlas na přípojky. 

JM

#8635, Hypotéka a změna nemovitosti v zástavě, Hypoteční poradna, 20.1.2020

Dobry den, mam dum na hypoteku. Nyni chci rekonstruovat strechu z vlastnich prostredku, tudiz nebudu menit nic na hypotece. Banku jsem oslovila s zadosti o souhlas s rekonstrukci, protoze toto stavebni urad vyzaduje. Banka se k me zadosti vyjadrila nasledovne: vyzaduji aktualni odhad nemovitosti (i kdyz odhad byl delan pred 5 lety a od te doby se nic nezmenilo) a pote po rekonstrukci (to bych jeste chapala). Ale nechapu proc to po mne vyzaduji. Oba odhady musim hradit ja (4,5tis), kdyz od banky zadne navyseni hypoteky nechci. Muzete mi prosim poradit, zda je toto standardni? Zda se mi to premrstene. Velice dekuji.

Dobrý den,

jedná se o postup, kdy si banka chce být jista, že Vaše akce prováděná na nemovitosti (rekonstrukce střechy) nesníží její hodnotu (přestože se rekonstrukcí hodnota zastavené nemovitosti velmi pravděpodobně naopak zvýší). Nesouhlasíte-li s podmínkami hypotéky u vaší banky, není nic snazšího než hypotéku refinancovat u konkurence, která by třeba nabídla lepší podmínky.

ZK

#8614, Jak zasíťovat pozemek, Reality, 19.1.2020

Máme možnost koupě pozemku bez sítí, které jsou v dostupné vzdálenosti. Zasíťování však bude trvat nějakou dobu (ČEZ x měsíců). Zde máme obavy nezkolaudování domku do 24 měsíců od uzavření hypotéky. Jsme před rozhodnutím: A - zda vzít hypotéku na pozemek a v klidu udělat sítě a poté druhou hypotéku na stavbu RD nebo B - uzavřít hypotéku, která pokryje pozemek i stavbu RD s rizikem, že nestihneme kolaudaci do 24 měsíců. Chtěli bychom si vzít hypotéku na pozemek (pro stavbu RD) a tímto pozemkem také ručit. Následně si pak vzít hypotéku na stavbu RD. Bylo by možné druhou hypotéku ručit RD, který v době sjednání hypotéky vlastně ještě nemáme? Mockrát děkujeme za odpověď.

Dobrý den,

elektřina (ČEZ) je ještě to nejjednodušší, máte-li přípojku do 50 m (stačí zaplatit poplatek za rezervovaný příkon, např. 3x20A = 10 000 Kč, postavíte elektroměrný sloupek (cca 10 000 Kč) a distributor Vás musí do 12 měsíců připojit (o nic dalšího se nestaráte). Kanalizace, voda a plyn jsou daleko výživnější, neb je řešíte zcela ve své režii a nejsou zde žádné pevné lhůty, do kdy Vás musí distributor připojit. Do hry mimo stavebního úřadu (který musí dodržovat platné zákony a nemůže Vás při splnění podmínek odmítnout) vstupuje Rada města, která Vám musí schválit věcné břemeno na vaše přípojky v obecním pozemku (před žádostí o územní souhlas). U vstřícné obce resp. rozumných místních politiků není problém, ale taktéž můžete narazit na neochotu nebo žádosti o úplatek, a pak Vám pod různými záminkami mohou stavbu blokovat třeba roky. Taktéž je rozdíl mezi stavbou samotných přípojek (stačí územní souhlas) a prodlužováním páteřních sítí (nutné stavební povolení/více razítek - kanalizace je pak vodním dílem, které neschvaluje stavební úřad ale vodoprávní úřad). 

Máte-li hlavní řády vedeny přímo kolem pozemku (ve vzdálenosti pár metrů) a vstřícnou Radu města, pak spíše přípojky realizovat do 24 měsíců stihnete. V případě chybějících hlavních řádů a neochotné Rady města bych raději počítal více let. 

Stavba (RD) je nedílnou součástí pozemku (nemůžete ručit pozemkem jedné bance a stavbou druhé bance). Budou-li obě hypotéky u stejné banky (na pozemek a na stavbu), pak není problém (na stavbu se čerpá překlenovací úvěr, který se po kolaudaci mění v řádnou hypotéku).

VT

#6283, Nemohu zkolaudovat nemovitost, Hypoteční poradna, 25.3.2019

Dobrý den, mám hypotéku na stavbu, ale stavěná nemovitost z určitého důvodu nejde zkolaudovat. Jak bude postupovat banka když jí to oznámím? Vezme si do zástavy jinou nemovitost? Díky

Dobrý den,

toto je velmi závažná situace, neboť neprovedenou kolaudací nemovitosti kterou ručíte porušujete úvěrové podmínky. Banka by v nejhorším možném případě mohla úvěr zesplatnit (požadovat navrácení všech peněz do 2-4 týdnů). Můžete-li ručit jinou trvale obyvatelnou (a řádně zkolaudovanou) nemovitostí, nabídněte bance do zástavy tuto nemovitost. 

Z jakého důvodu nelze nemovitost zkolaudovat? Pokud jste jen mírně porušil regulační podmínky, třeba se půjde se stavebním úřadem domluvit na zaplacení pokuty. V případě větších prohřešků vyžaduje stavební úřad obvykle mimo pokuty i odstranění nedostatků (např. odbourání patra, které přesahuje max. výšku zástavby). 

N

#5365, Hypotéka na stavbu RD, Hypoteční poradna, 30.10.2018

Je možné si vzít hypotéku na stavbu domu a tento dům následně využít jako hotel?

Dobrý den,

využití domu postaveného na hypotéku je plně na Vás. Dům můžete pronajmout či ho jinak využívat k podnikání. Používat rodinný dům jako hotel bude spíše komplikované z hlediska stavebního (hotel má jiné stavebně technické požadavky než RD, nemovitost zkolaudovanou k osobnímu bydlení nelze provozovat jako hotel, atd.) a územního (každé lokalita má územním plánem obce stanovené přípustné využití - v lokalitě určené k individuálnímu bydlení Vám stavební úřad hotel spíše nepovolí).

Články o Stavební úřad

Hypotéka na rekonstrukci

Hypotéka na rekonstrukci

1.4.2019, Hypotéka

…čerpání hypotéky, nemusí však být schváleny/vyhotoveny vdobě žádosti o hypotéku). Doporučujeme tyto dokumenty řešit s větším časovýmpředstihem (stavební úřad by sice měl povolení vydat ve lhůtě 30-60 dnů, alemálokdy se tak skutečně děje). Úřady je taky potřeba detailně informovat o úpra…

Státní garance za hypotéky

Státní garance za hypotéky

8.11.2018, Hypotéka

…do 60 dnů, bere se jeho mlčeníjako souhlas). Jako hudba budoucnosti zní návrh na jednotné kontaktní místo,kdy investor podává jedinou žádost na stavební úřad, který si dále oněch 10-20razítek shání sám. To by byla skutečná služba občanům. Hypoteční kalkulačka- snadno a rychle si spočíte…

Novela stavebního zákona

Novela stavebního zákona

2.11.2015, Reality

…vi se často nelíbí, že nový RD zastíní jeho zahradu (přestože jeho vlastní RD zastiňuje recipročně sousední parcelu). Přístup stavebních úřadů Stavební úřady velmi často poměrně detailně specifikují, jak přesně má stavba vypadat. Sklon střechy, barva střechy, typ střechy, výška podezdí…Banky v ČR