Banky.cz Banky.cz Realitní slovník Byt v osobním vlastnictví

Byt v osobním vlastnictví


Definice Byt v osobním vlastnictví

Je typem vlastnictví, který je takto vymezen dle zák. č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku. Každý takový byt je zapsaný a dohledatelný v katastru nemovitostí. Toto vlastnictví je převážně užíváno pouze se záměrem odlišení od družstevního bytu.


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 2.02 %

Dotazy v poradně k Byt v osobním vlastnictví

LH

#8942, Daň z prodeje nemovitosti, Daně, 13.2.2020

Dobrý den, mám dotaz ve věci daně z příjmu za r. 2019. V roce 2016 jsme pro potřeby své rodiny koupili byt v osobním vlastnictví, který jsme zrekonstruovali za 600 tisíc. K trvalému pobytu tam byla přihlášena pouze dcera, my jsme zatím měli pobyt na jiné adrese. Z rodinných důvodů jsme byli nuceni v r. 2019 byt prodat za cenu vyšší o 760 tis. Kč než byla cena pořízení bytu. Pořízený byt by nebylo možné bez vložených investic užívat. Následně jsme hned po prodeji tohoto velkého bytu koupili obratem pro potřeby své vlastní rodiny byt menší. Je tedy možné, abychom byli osvobozeni od placení z daně z příjmu za zisk z prodeje bytu, když pořízení bytu + vložené náklady = zisk z prodeje 150 tis. Kč a těchto 150 tis jsme hned v r. 2019 investovali do koupě jiného bytu, který opět rekonstruujeme, ale dcera už tam má opět trvalé bydliště. Lze také vložené investice do toho původního bytu zakoupeného v r. 2016 odečíst ze zisku za prodej? jaké doklady je nutné FÚ předložit k daňovému přiznání, nebo je nutné jiným způsobem o těchto transakcích informovat FÚ? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

při použití peněz z prodeje nemovitosti na řešení vlastních bytových potřeb (do roku od přijetí peněz z prodeje) jste od placení daně z prodeje nemovitosti (resp. daně z příjmu ve výši 15% ze zisku) osvobozena.   

TV

#7836, Prodej bytu a koupě domu, Hypoteční poradna, 25.10.2019

Dobrý den, uvažujeme o koupi staršího domu, jehož nabídka se zrovna vyskytla. Jako součást financování by sloužil i náš stávající byt v osobním vlastnictví. Potřeboval bych konzultaci, zda je možné provést financování ve stylu: 1) Koupíme dům 2) Rekonstruujeme jej 3) Stěhujeme se 4) Prodáváme byt 5) Peníze z prodeje bytu použijeme k umoření části úvěru Zda je to takto průchozí a zda se lze nějak vyhnout enormním splátkám úvěru před dosažením bodu 5.

Dobrý den,

obecně toto možné je. Detaily celého řešení (řádný úvěr, překlenovací úvěr, podmínky, úroková sazba) budou záviset na mnoha parametrech (hodnota bytu, hodnota domu, podíl vlastních zdrojů na koupi domu, cena rekonstrukce, atd.). Kontaktujte prosím naše hypo specialisty prostřednictvím hypoteční kalkulačky, kteří s Vámi vše po proberou a navrhnou nejlepší možné řešení. 

VS

#5177, Prodej bytu se zástavním právem, Reality, 17.9.2018

Dobry den, s pritelem jsme si brali pred 2 lety hypoteku na byt v osobnim vlastnictvi. Timto bytem rucime. A chci se zeptat, zda by se dal byt prodat a koupit dum? Dekuji za odpoved.

Dobrý den, 

ano, i byt koupený na hypotéku (se zástavním právem) lze prodat. Kupující může převzít Vaši stávající hypotéku (nebo ji doplatíte mimořádnou splátkou). Převzetí hypotéky sjednané před 2 lety by mohlo být pro budoucího kupujícího benefitem, neboť dnes jsou úrokové sazby výše.

Š

#4263, Daň z nabytí nemovitosti, Daně, 29.1.2018

Dobrý den, chci koupit byt v osobním vlastnictví a rád bych se zeptal, kdo je povinen platit daň z převodu nemovitosti a kolik to přesně dělá? Děkuji

Dobrý den,

daň z nabytí nemovitosti činí 4% a platí ji kupující (dříve to bylo 3%, jmenovalo se to daň z prodeje nemovitosti a platil ji prodávající). Na podání daňového přiznání FÚ a zaplacení daně máte 3 měsíce od konce měsíce, ve kterém byla zapsána změna vlastníka na katastru.

S

#2565, Úschova peněz při prodeji, Reality, 2.3.2016

Dobrý den, prodávám byt v osobním vlastnictví a makléř mi předložil smlouvu, kde při hodnotě bytu 1.700.000,- Kč. je vypočítána úschova 80.000,- Kč a daň z nabytí nem. věcí 68.000,-. Snažila jsem se zjistit jak vysoká může být hodnota úschovy a tato výše se mi zdá vysoká. Je to můj pohled laika, který si načetl některé informace o úschově. Děkuji velmi za odpověď.

Dobrý den,

první pravidlo při koupi/prodeji nemovitosti zní - vyvarujte se realitních makléřů. Stejně byste musela všechny smlouvy a návrhy (jako třeba nyní) konzultovat s právníkem. Realitní makléř může odborně zabezpečit prohlídky nemovitostí (že bude v danou chvíli na daném místě a provede bytem zájemce) a inzerci na realitních serverech (pro jednotlivce je to drahé, realitky mají hromadné slevy), ale to je asi tak vše. Sepsání smluv (aby byly výhodné pro všechny zúčastněné) je úkol pro notáře či advokáta (jinak bude smlouva výhodná leda tak pro realitku). Navíc ušetříte nemalé peníze za provizi realitce. 

Prostudujte naše články Prodej nemovitosti 1 a Prodej nemovitosti 2

Sepsání kupní smlouvy včetně smlouvy o úschově peněz (včetně samotné úschovy peněz) vyjde u notáře pro částku 1,7 mil. Kč do 9 000 Kč all inclusive (všichni notáři se řídí obecným tarifem, tedy u všech to bude stát podobně). To je rozdíl oproti provizi realitce, kterou si Váš makléř stanovil na 80 000 Kč. 

Články o Byt v osobním vlastnictví

Hypotéka na družstevní byt

Hypotéka na družstevní byt

11.6.2019, Hypotéka

…u přitom hned dva: Družstevní podíl stojí méně než byt Neplatíte daň z nabytí nemovitosti Družstevní byttak získáte o 10-20 % levněji než byt v osobním vlastnictví. Zjistěte si podmínky družstvaJenže družstevníbydlení má i své nevýhody. Nekupujete totiž nemovitost, ale pouze…Rychlé odkazy

Banky v ČR