Banky.cz Banky.cz Realitní slovník Byt v osobním vlastnictví

Byt v osobním vlastnictví


Definice Byt v osobním vlastnictví

Je typem vlastnictví, který je takto vymezen dle zák. č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku. Každý takový byt je zapsaný a dohledatelný v katastru nemovitostí. Toto vlastnictví je převážně užíváno pouze se záměrem odlišení od družstevního bytu.


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 1.49 %

Dotazy v poradně k Byt v osobním vlastnictví

L

#11452, Insolvence a prodej bytu, Reality, 9.10.2020

Dobrý den, je možné v době insolvence prodat majetek, například byt v osobním vlastnictví? Děkuji, hezký den.

Dobrý den,

pokud soud nerozhodl o zpeněžení majetku (bytu) a stačil mu splátkový kalendář, byt prodat můžete. Nicméně příjem z prodeje bytu by byl hodnocen jako mimořádný příjem, který byste musela odevzdat ins. správci. 

SH

#10870, Stavba RD bez hypotéky, Hypoteční poradna, 3.8.2020

Dobrý den, chceme stavět dům, pozemek máme. Vlastníme byt v osobním vlastnictví. Chceme tento byt prodat a z utržených peněz postavit rodinný dům. Podmínkou je bydlet v tomto bytě po dobu stavby rodinného domu, tzn cca 1 rok. Nechceme hypotéku, ale rádi bychom postupně rozpouštěli hodnotu bytu. Je něco takové možné?

Dobrý den,

možné je všechno, ale musel byste najít kupujícího, který by byl Vaše pravidla ochoten akceptovat. Jsou 2 základní typy kupujících:

1) Ten co byt kupuje pro vlastní bydlení: takovýto kupující potřebuje obvykle bydlet hned, každý měsíc navíc mimo vlastní byt pro něj znamená výdaj na nájmu a/nebo omezení komfortu (např. život ve výrazně menším bytě a v jiné lokalitě než by potřeboval). Málokdo bude ochoten Vám peníze zaplatit nyní s datem předání bytu za rok. 

2) Investor, který byt kupuje na následný pronájem: investor nepotřebuje v bytě bydlet a naopak hledá zájemce o bydlení, tedy by nebyl problém Vám byt na rok pronajmout.

Spíše byste tedy hledal investora. Vše by proběhlo tak, že byste byt prodal a následně si ho zpětně od nového majitele pronajal. Jiné právní konstrukce (např. Vámi navrhované postupné čerpání peněz s převodem bytu za rok) nebudou téměř pro nikoho akceptovatelné.

Čím složitější podmínky stanovíte, tím nižší prodejní ceny dosáhnete. Právě proto existuje hypotéka, neboť i při prodeji bytu teď a zpětném nájmu na rok byste na nájemném zaplatil mnohem více než na úrocích za hypotéku (roční nájemné je obvykle cca 5% z tržní hodnoty bytu, úroky z hypoték i méně než 2%). Hypotéku můžete zcela doplatit při výročí fixace, tedy doporučuji si vzít hypotéku s fixací na 1 rok, za rok byt prodat a úvěr bez sankce doplatit. 

V

#10574, Prodej bytu zatíženého hypotékou, Hypoteční poradna, 29.6.2020

Dobrý den, s manželem máme hypotéku na byt v osobním vlastnictví. Fixaci hypotéky máme na 7 let. V listopadu to bude 5 let. Máme dítě a zjistili jsme, že byt nám je bohužel malý. Chceme koupit rodiný dům. Jsou tedy nějaké varianty co se dá dělat? Prodat byt? Nebo ho můžeme prodat až po fixaci? Nebo jak to je? Moc děkuji za radu.

Dobrý den,

máte 2 možnosti:

1) byt prodat a z výtěžku koupit RD (a na zbytek si případně vzít hypotéku)

2) byt pronajímat a vzít si na celý RD hypotéku (vyšší měsíční splátku Vám bude krýt příjem z nájmu)

U hypoték podepsaných po 12/2016 je výše pokut za předčasné splacení zastropována na max. 1% a musí se jednat o účelně vynaložené náklady banky. U dřívějších smluv žádný strop zákonem stanovený není. Prodat byt můžete kdykoliv, ale otázkou bude výše pokuty za předčasné splacení hypotéky. Doporučuji kontaktovat naše hypoteční poradce, kteří s Vámi vše proberou a navrhnou nejlepší možné řešení.

JZ

#10401, Úvěrový podvod, Půjčka, 10.6.2020

Dobrý den, vzala jsem si několik úvěrů u banky. Celkem za 280 000 Kč, ale uvedla jsem informace, že jsem zaměstnaná s příjmem 10 000 Kč, ale zaměstnaná jsem nebyla a nejsem. Jinak další údaje v žádostech jsou pravdivé - počet dětí, plat manžela, byt v osobním vlastnictví, výdaje domácnosti atd. Pak jsem chtěla ještě jeden úvěr na 30 000 Kč, který mi neschválili. Pak jsem zažádala u jiné společnosti o 250 000 Kč a zase jsem uvedla falešné zaměstnání a plat, ale žádné dokumenty jsem nefalšovala, jen tyto údaje uváděla do žádosti a úvěr mi schválili, ale já žádost stornovala a peníze nečerpala, protože jsem si uvědomila, že dělám chybu a dál to nejde. Požádala jsem rodinu o pomoc a celý svůj dluh (280 000 Kč) díky rodině zaplatila. Jaký myslíte, že by mi hrozil trest kdyby se na to přišlo a šlo to k soudu? Myslíte, že bych mohla dostat podmínku když jsem vše zaplatila a uvědomila si, že dělám špatnou věc a je mi to líto? Nikdy jsem trestaná nebyla. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

řádně zaplacené půjčky nikdo zpětně přezkoumávat nebude. Určitě je dobře, že jste si svou chybu uvědomila a vše dala co nejdříve do pořádku. Pro příště je důležité se podobného jednání vyvarovat, neb by vše mohlo být klasifikováno jako úvěrový podvod. 

D

#9280, Jde nějak obejít podmínka vlastních zdrojů?, Hypoteční poradna, 17.3.2020

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda je možné obejít nutnost mít 20% vlastních prostředků, nějakou další možnosti než stavebním spořením, případně ručením jinou nemovitostí. Mám být, který jsem loni doplatil, ale bohužel je v družstevním vlastnictví. A kombinace hypotéky a stavebního spoření vychází měsíční splátka na příliš vysokou částku, tu bych nebyl s největší pravděpodobností schopen splácet. Děkuji za odpověď a přeji hezký den.

Dobrý den,

banky Vám mohou půjčit max. 80-90% ze zástavní hodnoty nemovitosti. Nemáte-li našetřeno 10-20%, můžete dát bance do zástavy ještě jinou než kupovanou nemovitost (tato nemovitost musí být v osobním vlastnictví). Financovat 10-20% vlastních zdrojů další půjčkou či úvěrem ze stavebního spoření nelze.

Články o Byt v osobním vlastnictví

Hypotéka na družstevní byt

Hypotéka na družstevní byt

11.6.2019, Hypotéka

…u přitom hned dva: Družstevní podíl stojí méně než byt Neplatíte daň z nabytí nemovitosti Družstevní byttak získáte o 10-20 % levněji než byt v osobním vlastnictví. Zjistěte si podmínky družstvaJenže družstevníbydlení má i své nevýhody. Nekupujete totiž nemovitost, ale pouze…Banky v ČR