Banky.cz Banky.cz Realitní slovník Byt v osobním vlastnictví

Byt v osobním vlastnictví


Definice Byt v osobním vlastnictví

Je typem vlastnictví, který je takto vymezen dle zák. č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku. Každý takový byt je zapsaný a dohledatelný v katastru nemovitostí. Toto vlastnictví je převážně užíváno pouze se záměrem odlišení od družstevního bytu.


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 2.02 %

Dotazy v poradně k Byt v osobním vlastnictví

D

#9280, Jde nějak obejít podmínka vlastních zdrojů?, Hypoteční poradna, 17.3.2020

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda je možné obejít nutnost mít 20% vlastních prostředků, nějakou další možnosti než stavebním spořením, případně ručením jinou nemovitostí. Mám být, který jsem loni doplatil, ale bohužel je v družstevním vlastnictví. A kombinace hypotéky a stavebního spoření vychází měsíční splátka na příliš vysokou částku, tu bych nebyl s největší pravděpodobností schopen splácet. Děkuji za odpověď a přeji hezký den.

Dobrý den,

banky Vám mohou půjčit max. 80-90% ze zástavní hodnoty nemovitosti. Nemáte-li našetřeno 10-20%, můžete dát bance do zástavy ještě jinou než kupovanou nemovitost (tato nemovitost musí být v osobním vlastnictví). Financovat 10-20% vlastních zdrojů další půjčkou či úvěrem ze stavebního spoření nelze.

NS

#9244, Prodej bytu a daň z příjmu, Daně, 14.3.2020

Dobrý den, vlatním byt v osobním vlastnictví. 22.2. 2020 jsem se oženil, 7.2. jsem se odhlasil z trvalého pobytu a přihlasil jsem se k manželce. Nyní byt prodávám. Budu platit daň z příjmu? Děkuji

Dobrý den,

pokud jste byt nevlastnil min. 5 let nebo v něm min. poslední 2 roky nebydlel (či do 1 roku od prodeje nepoužijete peníze k řešení vlastních bytových potřeb), zaplatíte daň z příjmu ve výši 15% ze zisku (prodejní cena mínus kupní cena).

D

#9114, Daň z nabytí nemovitosti, Daně, 29.2.2020

V roce 2018 jsme prodali byt v osobním vlastnictví a koupili dům starší 30 let. Najde se možnost neplatit dan z nabytí nemovitosti?

Dobrý den,

bohužel nikoliv, na nákup nemovitosti starší 30 let se nevztahuje žádné zvláštní osvobození od placené této daně. 

LH

#8942, Daň z prodeje nemovitosti, Daně, 13.2.2020

Dobrý den, mám dotaz ve věci daně z příjmu za r. 2019. V roce 2016 jsme pro potřeby své rodiny koupili byt v osobním vlastnictví, který jsme zrekonstruovali za 600 tisíc. K trvalému pobytu tam byla přihlášena pouze dcera, my jsme zatím měli pobyt na jiné adrese. Z rodinných důvodů jsme byli nuceni v r. 2019 byt prodat za cenu vyšší o 760 tis. Kč než byla cena pořízení bytu. Pořízený byt by nebylo možné bez vložených investic užívat. Následně jsme hned po prodeji tohoto velkého bytu koupili obratem pro potřeby své vlastní rodiny byt menší. Je tedy možné, abychom byli osvobozeni od placení z daně z příjmu za zisk z prodeje bytu, když pořízení bytu + vložené náklady = zisk z prodeje 150 tis. Kč a těchto 150 tis jsme hned v r. 2019 investovali do koupě jiného bytu, který opět rekonstruujeme, ale dcera už tam má opět trvalé bydliště. Lze také vložené investice do toho původního bytu zakoupeného v r. 2016 odečíst ze zisku za prodej? jaké doklady je nutné FÚ předložit k daňovému přiznání, nebo je nutné jiným způsobem o těchto transakcích informovat FÚ? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

při použití peněz z prodeje nemovitosti na řešení vlastních bytových potřeb (do roku od přijetí peněz z prodeje) jste od placení daně z prodeje nemovitosti (resp. daně z příjmu ve výši 15% ze zisku) osvobozena.   

TV

#7836, Prodej bytu a koupě domu, Hypoteční poradna, 25.10.2019

Dobrý den, uvažujeme o koupi staršího domu, jehož nabídka se zrovna vyskytla. Jako součást financování by sloužil i náš stávající byt v osobním vlastnictví. Potřeboval bych konzultaci, zda je možné provést financování ve stylu: 1) Koupíme dům 2) Rekonstruujeme jej 3) Stěhujeme se 4) Prodáváme byt 5) Peníze z prodeje bytu použijeme k umoření části úvěru Zda je to takto průchozí a zda se lze nějak vyhnout enormním splátkám úvěru před dosažením bodu 5.

Dobrý den,

obecně toto možné je. Detaily celého řešení (řádný úvěr, překlenovací úvěr, podmínky, úroková sazba) budou záviset na mnoha parametrech (hodnota bytu, hodnota domu, podíl vlastních zdrojů na koupi domu, cena rekonstrukce, atd.). Kontaktujte prosím naše hypo specialisty prostřednictvím hypoteční kalkulačky, kteří s Vámi vše po proberou a navrhnou nejlepší možné řešení. 

Články o Byt v osobním vlastnictví

Hypotéka na družstevní byt

Hypotéka na družstevní byt

11.6.2019, Hypotéka

…u přitom hned dva: Družstevní podíl stojí méně než byt Neplatíte daň z nabytí nemovitosti Družstevní byttak získáte o 10-20 % levněji než byt v osobním vlastnictví. Zjistěte si podmínky družstvaJenže družstevníbydlení má i své nevýhody. Nekupujete totiž nemovitost, ale pouze…Banky v ČR