Banky.cz Banky.cz Realitní slovník Byt v osobním vlastnictví

Byt v osobním vlastnictví


Definice Byt v osobním vlastnictví

Je typem vlastnictví, který je takto vymezen dle zák. č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku. Každý takový byt je zapsaný a dohledatelný v katastru nemovitostí. Toto vlastnictví je převážně užíváno pouze se záměrem odlišení od družstevního bytu.


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 1.59 %

Dotazy v poradně k Byt v osobním vlastnictví

PV

#12352, Hypotéka po insolvenci, Hypoteční poradna, 8.1.2021

Dobrý den, před cca rokem mi skončila insolvence a po té jsem se podruhé oženil (žena tedy nemá s insolvencí nic společného). Rádi bychom si vzali hypotéku na byt v osobním vlastnictví cca 2-3 mil., přičemž v hotovosti máme cca 1,3 mil. Manželka pracuje již více jak 10 let jako učitelka na ZŠ a nikdy neměla žádný finanční "prohřešek" ani zápis v Solus apod. Já jsem přes 4 roky zaměstnán jako Manager v korporátu. Celkově je náš čistý měsíční příjem více jak 70 000 Kč a děti žádné nemáme. Je pravděpodobné, že nám schválí hypotéku, pokud o ní budeme společně žádat, když jsem cca teprve před rokem ukončil insolvenci? Předem děkuji za odpověď a přeji Vám krásný den.

Dobrý den,

po úspěšně ukončené insolvenci je možné hypotéku získat nejdříve za 3-5 let (pro více bonitní klienty platí spodní hranice). Společně nyní hypotéku velmi pravděpodobně nezískáte. Řešením by bylo zúžení SJM (pokud by Vaše manželka měla dostatečné příjmy pro splácení celé hypotéky).

RK

#12346, Ručím za dluhy firmy?, Exekuce a insolvence, 7.1.2021

Pokračování dotazu č. 12339: Jednatelkou firmy jsem se stala již před lety a vše fungovalo. Poté jsem otěhotněla a ve firmě to již neklapalo tak jak dříve tak jsem odkázána jen na rodičovský příspěvek. Bilý kůň určitě nejsem, jen poslední měsíce jsme nebyli schopni splácet faktury. Úroky rostou každým dnem. Chtěla bych se zeptat, po jak dlouhé době od zahájení exekuce mohu počítat že mě doma navštíví? A pokud nemám nic věcného, jen byt v osobním vlastnictví, to mi ho mohou zabavit a nechat mě s miminkem na ulici? Děkuji předem za odpověď.

Dobrý den,

děkuji za doplnění. Nejprve doporučuji nechat právníkem přezkoumat, jestli dluhy za s.r.o. lze po Vás coby jednateli (nikoliv společníkovi) vymáhat. To je obvykle možné jen pokud by jednatel svým jednáním pochybil a způsobil firmě újmu. Společník naopak svým majetkem ručí vždy a to až do výše nesplaceného základního kapitálu. 

Těžko soudit, za jak dlouho Vás navštíví exekutor (momentálně jsou z důvodu krize koronaviru mobiliární exekuce pozastaveny až do konce ledna 2021). Nemáte-li jiný majetek ani příjem, exekutor byt pravděpodobně prodá (je to nepříjemné, ale miminko není důvodem pro nedotknutelnost majetku dlužníka). Máte-li dluhy např. 300 000 Kč a byt se prodá za 1 mil. Kč, bude Vám zbytek (700 000 Kč) vyplacen. Můžete si koupit jiný (menší) byt nebo bydlet v nájmu.

L

#11452, Insolvence a prodej bytu, Reality, 9.10.2020

Dobrý den, je možné v době insolvence prodat majetek, například byt v osobním vlastnictví? Děkuji, hezký den.

Dobrý den,

pokud soud nerozhodl o zpeněžení majetku (bytu) a stačil mu splátkový kalendář, byt prodat můžete. Nicméně příjem z prodeje bytu by byl hodnocen jako mimořádný příjem, který byste musela odevzdat ins. správci. 

SH

#10870, Stavba RD bez hypotéky, Hypoteční poradna, 3.8.2020

Dobrý den, chceme stavět dům, pozemek máme. Vlastníme byt v osobním vlastnictví. Chceme tento byt prodat a z utržených peněz postavit rodinný dům. Podmínkou je bydlet v tomto bytě po dobu stavby rodinného domu, tzn cca 1 rok. Nechceme hypotéku, ale rádi bychom postupně rozpouštěli hodnotu bytu. Je něco takové možné?

Dobrý den,

možné je všechno, ale musel byste najít kupujícího, který by byl Vaše pravidla ochoten akceptovat. Jsou 2 základní typy kupujících:

1) Ten co byt kupuje pro vlastní bydlení: takovýto kupující potřebuje obvykle bydlet hned, každý měsíc navíc mimo vlastní byt pro něj znamená výdaj na nájmu a/nebo omezení komfortu (např. život ve výrazně menším bytě a v jiné lokalitě než by potřeboval). Málokdo bude ochoten Vám peníze zaplatit nyní s datem předání bytu za rok. 

2) Investor, který byt kupuje na následný pronájem: investor nepotřebuje v bytě bydlet a naopak hledá zájemce o bydlení, tedy by nebyl problém Vám byt na rok pronajmout.

Spíše byste tedy hledal investora. Vše by proběhlo tak, že byste byt prodal a následně si ho zpětně od nového majitele pronajal. Jiné právní konstrukce (např. Vámi navrhované postupné čerpání peněz s převodem bytu za rok) nebudou téměř pro nikoho akceptovatelné.

Čím složitější podmínky stanovíte, tím nižší prodejní ceny dosáhnete. Právě proto existuje hypotéka, neboť i při prodeji bytu teď a zpětném nájmu na rok byste na nájemném zaplatil mnohem více než na úrocích za hypotéku (roční nájemné je obvykle cca 5% z tržní hodnoty bytu, úroky z hypoték i méně než 2%). Hypotéku můžete zcela doplatit při výročí fixace, tedy doporučuji si vzít hypotéku s fixací na 1 rok, za rok byt prodat a úvěr bez sankce doplatit. 

V

#10574, Prodej bytu zatíženého hypotékou, Hypoteční poradna, 29.6.2020

Dobrý den, s manželem máme hypotéku na byt v osobním vlastnictví. Fixaci hypotéky máme na 7 let. V listopadu to bude 5 let. Máme dítě a zjistili jsme, že byt nám je bohužel malý. Chceme koupit rodiný dům. Jsou tedy nějaké varianty co se dá dělat? Prodat byt? Nebo ho můžeme prodat až po fixaci? Nebo jak to je? Moc děkuji za radu.

Dobrý den,

máte 2 možnosti:

1) byt prodat a z výtěžku koupit RD (a na zbytek si případně vzít hypotéku)

2) byt pronajímat a vzít si na celý RD hypotéku (vyšší měsíční splátku Vám bude krýt příjem z nájmu)

U hypoték podepsaných po 12/2016 je výše pokut za předčasné splacení zastropována na max. 1% a musí se jednat o účelně vynaložené náklady banky. U dřívějších smluv žádný strop zákonem stanovený není. Prodat byt můžete kdykoliv, ale otázkou bude výše pokuty za předčasné splacení hypotéky. Doporučuji kontaktovat naše hypoteční poradce, kteří s Vámi vše proberou a navrhnou nejlepší možné řešení.

Články o Byt v osobním vlastnictví

Hypotéka na družstevní byt

Hypotéka na družstevní byt

11.6.2019, Hypotéka

…u přitom hned dva: Družstevní podíl stojí méně než byt Neplatíte daň z nabytí nemovitosti Družstevní byttak získáte o 10-20 % levněji než byt v osobním vlastnictví. Zjistěte si podmínky družstvaJenže družstevníbydlení má i své nevýhody. Nekupujete totiž nemovitost, ale pouze…Banky v ČR