Realitní slovník


Definice Stavba

Stavba je definována stavebním zákonem jako jakékoliv stavební dílo, které vzniká stavební nebo montážní technologií. Jedná se o vše od drobných objektů, jako jsou lampy veřejného osvětlení nebo sloupy elektrického vedení, přes dočasné stavby jako cirkusové stany nebo mobilní buňky, až po rodinné a bytové domy, silnice a mosty. S účinností nového občanského zákoníků se stavby nacházející se na pozemku stejného vlastníka staly součástí pozemku a již nejsou samostatnou nemovitou věcí, za ty jsou považovány pouze samostatné podzemní stavby, jako jsou vinné sklepy nebo stavba metra.


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 3.28 %

Dotazy v poradně k

N

#15354, Chci stavět RD na cizím pozemku, Hypoteční poradna, 17.9.2021

Dobrý den, plánujeme s přítelem žádost o hypotéku, zatím jsme ve fázi projektu. Chceme ručit pozemkem, který má přibližnou hodnotu 800 000 Kč, dům cca 3 700 000 Kč. O hypotéku budu žádat já, ale pozemek patří příteli. Můj dotaz zní, musí na mě být pozemek přepsán nebo lze využít práva stavby? Moc Vám děkuji za odpověď.

Dobrý den,

stavba je nedílnou součástí pozemku (má stejného vlastníka). Tento vztah lze za určitých okolností prolomit právem stavby, ale takové řešení může být velmi nešikovné (Váš RD na pozemku přítele). Lepším řešením by bylo případně od přítele odkoupit polovinu pozemku a stavět RD společně. Nicméně i společná hypotéka by měla svá úskalí (za dluh ručí všichni účastníci úvěrové smlouvy společně a nerozlučně). Zvažte, jaké máte s přítelem vztahy, jaké je riziko rozchodu, jak byste se byli schopni v případě rozchodu domluvit na vypořádání majetku, atd. Prostudujte náš článek Hypotéka na stavbu nebo rovnou kontaktujte naše hypoteční poradce, kteří s Vámi vše proberou a doporučí nejlepší možné řešení.

MK

#15211, Hypotéka na stavbu, Hypoteční poradna, 31.8.2021

Dobry den, rodice od manzelky bydli v domku s velkou zahradou, na ktere bychom chteli stavet dum. Jeji rodice si ovsem nepreji, aby byla cast zahrady kde by se stavelo prevedena na mne, ale vyhradne na manzelku. U notare chceme pred vystavbou sepsat smlouvu (rozsireni SJM), kde bude psano, ze kdyz se na pozemku od manzelky postavi dum, tak budu vlastnit jeho polovinu. Myslite si ze muzeme za takove situace zadat hypoteku v bance spolecne jako manzele?

Dobrý den,

stavba je nedílnou součástí pozemku, tedy není možné vlastnit část novostavby bez pozemku. Kontaktujte prosím naše hypoteční poradce, kteří s Vámi vše proberou a doporučí nejlepší možné řešení. Více info v článku Hypotéka na stavbu.

V

#15014, Když nenačerpám celou hypotéku, Hypoteční poradna, 6.8.2021

Dobrý den, měl bych následující dotaz. Máme v běhu hypotéku u KB, kterou máme již vyčerpanou, ale ještě jsme nedosáhli 100% prostavěnosti a nesplnili tak jednu z podmínek ve smlouvě. Tzn. dokončení stavby. Chceme s manželkou protože to situace umožnila celou hypotéku na rekonstrukci splatit v období fixace ještě před termínem dokončení stanoveném již v dodatku (nechali jsem si termín realizace posunout o rok). Moje otázka zní, protože ve smlouvě není stanoveno a od poradkyně jsem dostal jen afektovanou odpověď hraničící s agresí, že samozřejmě musím dostát všem podmínkám. Když doplatím danou hypotéku k datu fixace, ještě před dokončením stavby na 100%, musím ještě tuto podmínku splnit i když budu z hypotéky finančně vyvázán a i zruším účet u KB? Ještě doplním, že stavba není vázána na kolaudaci, nekolaudujeme. Děkuji za radu.

Dobrý den,

řádné splácení je možné zahájit až po plném načerpání hypotéky (do té doby splácíte je úroky). Za nenačerpání hypotéky (obvykle je možné nenačerpat až 20%) banky účtují sankce, až 5% z nenačerpané části. Doporučuji náš článek Hypotéka na stavbu.

K

#14894, V jakém poměru máme nabýt vlastnictví k nemovitosti?, Hypoteční poradna, 22.7.2021

Dobrý den, prosím o informaci k partnerské hypotéce. Vlastním pozemek a jsem zatížen hypotékou na byt (podotýkám hypotéka není velká, cca 35% hodnoty bytu). Nicméně jsme se s partnerkou rozhodli, že bychom na pozemku postavili dům. Můj dotaz spočívá v tom, pokud bychom měli společnou hypotéku a já bych bance ručil pozemkem a bytem, u nichž jsem veden jako vlastník (byt je sice zatížen hypotékou, ale byt bych pronajal, hypotéka by byla pokryta a zbylé finanční prostředky z pronájmu by sloužily na pokrytí společné hypotéky na dům), jakým způsobem určit ideální podíl každého z nás na vlastnictví domu? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

do výpočtu doporučuji zahrnout vstupní vklad (pozemek) a podíl na měsíčních splátkách. 

Příklad: Cena RD (stavba a pozemek) 5 mil Kč, cena samotného pozemku 2 mil. Kč, partnerská hypotéka na 3 mil. Kč splácená oběma rovným dílem. Vy byste měl vlastnit 70% (vkládáte hodnotu 3,5 mil. Kč z celkových 5 mil. Kč) a partnerka 30%. 

#14847, Hypotéka, dělení majetku a rozchod, Hypoteční poradna, 17.7.2021

Dobrý den, s partnerem jsme si vzali hypotéku na pozemek v roce 2018, kterou jsme hned začali splácet. Později jsme si vzali hypotéku na stavbu baráčku, hotová hrubá stavba. Za obojí jsme ručili bytem mojí mámy. Tyto 2 hypotéky jsem před 4 měsíci konsolidovala a od té doby platíme řádnou splátku. Stále ručíme bytem než se to zhodnotí a mámu budeme moc vyvázat. Na všech dokumentech je moje jméno, vše jsem zařizovala, papírování ohledně banky, stavební povolení, stavbu do teď..Částka je na 6 mil. Kč na hypotéku, kde jsme psáni 50:50. Můžete mi poradit? Jak se to řeší při vyplácení? V jakém poměru bych já vyplácela? Případně jestli jde jen poloviční část vyplatit? Jak se to počítá? Děkuji

Dobrý den,

vypořádání majetku při rozchodu mezi partnery je čistě věcí dohody (na rozdíl od dělení SJM v manželství, kde vše musí posvětit soud). Vypořádání rozestavěné nemovitosti by mělo reflektovat, kolik každý ze svého do stavby vložil a kolik již splatil. Můžete např. zjistit hodnotu současné rozestavěné stavby, odečíst výši nesplacené hypotéky a dostanete aktuální čistou hodnotu majetku (který můžete rozdělit v poměru dle zásluh, viz výše). Doporučuji náš článek Převod hypotéky.

Články o

Pozemky dvojnásobně zdražily. Podobně jsou na tom i byty a domy

25.8.2021, Reality, Autor: Marek Hadač

…rníků za ní stojí zejména ekonomická prosperita z druhé poloviny minuléhodesetiletí. Problém je také v tom, že vysokou poptávkunedokáže dorovnat výstavba nových domů a bytů. Vše brzdí pomalé povolovací procesy, vekterých Česká republika patří mezi nejhorší v Evropské unii. Změnit to má nedávno…

Jak na zasíťování pozemku: Vodovodní a kanalizační přípojka

30.7.2021, Reality, Autor: Petr Jermář

… Poradíme,jak k pozemku přivést vodu a kanalizaci. Krok po kroku od projektovédokumentace, přes územní souhlas až po realizaci a předání stavby. Výstavba vodovodnía kanalizační přípojky nebývá technicky ani finančně náročná. Postaveno můžetemít za několik málo dnů. A to za velmi přijatelné cen…

Stavební řízení bude rychlejší. Poslanci schválili nový stavební zákon

28.7.2021, Reality, Autor: Marek Hadač

Rychlejší a bez nutnosti chodit na úřad.Takové má být zanedlouho vyřizování stavebního povolení. Poslanci totiž vpolovině července schválili nový stavební zákon, který stanovuje přísnějšílhůty na vydání stavebního povolení a počítá i s digitalizací celého řízení.Platit má od července 2023. O n…

Zájem o pojištění nemovitostí rekordně roste. Kvůli tornádu

19.7.2021, Pojištění, Autor: Jan Klusák

…í škody a další. Kromě toho pojišťovny nabízejí i dalšípřipojištění. Týkají se například: krádeže, zničení fasády, přepětí v síti a dalších rizik. Stavba nebo domácnost? Jaký je rozdílKromě rizik musíte samozřejmě také určit, comá pojistka chránit. Většinou máte na výběr pojištění nemovitosti …

Zn.: Hlavně rychle. Přibývá lidí, kteří s prodejem nemovitosti spěchají

30.6.2021, Reality, Autor: Marek Hadač

…ní cen tehdy překonalo evropský průměr zhrubatrojnásobně. Důvod je jednoduchý – slabá nabídka. Volných nemovitostí jetotiž na trhu nedostatek. A výstavba nových domů a bytů vázne. Může za tozejména extrémně pomalé stavební řízení. Před dvěma lety dokonce ročenka Světové banky ukázala, ževyříze…