Banky.cz Banky.cz Realitní slovník Stavba

Stavba


Definice Stavba

Stavba je definována stavebním zákonem jako jakékoliv stavební dílo, které vzniká stavební nebo montážní technologií. Jedná se o vše od drobných objektů, jako jsou lampy veřejného osvětlení nebo sloupy elektrického vedení, přes dočasné stavby jako cirkusové stany nebo mobilní buňky, až po rodinné a bytové domy, silnice a mosty. S účinností nového občanského zákoníků se stavby nacházející se na pozemku stejného vlastníka staly součástí pozemku a již nejsou samostatnou nemovitou věcí, za ty jsou považovány pouze samostatné podzemní stavby, jako jsou vinné sklepy nebo stavba metra.


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 1.58 %

Dotazy v poradně k Stavba

L

#11276, Hypotéka na stavu RD a náklady na zasíťování pozemku, Hypoteční poradna, 20.9.2020

Dobrý den, pořídila jsem na hypotéku pozemek, který je dle plánu obce zastavitelným pozemkem pro výstavbu RD, ale není veden jako stavební parcela. Inženýrské sítě jsou na protější straně ulice. Fixaci hypotéky jsem si sjednala na 2 roky, protože plánem je pak hypotéku refinancovat a čerpat hypotéku na výstavbu RD. V mezidobí bych chtěla vyřešit sítě. Lze pak náklady na zasíťování zahrnout do rozpočtu výstavby a krýt je hypotékou? Předpokládám totiž, že získání hypotéky pro výstavbu na nezasíťovaný pozemek bude komplikované. Děkuji

Dobrý den,

banky Vám k účelové hypotéce na bydlení (koupě nemovitosti nebo stavba RD) mohou půjčit až 25% neúčelově, tedy se zahrnutím nákladů na zasíťování nebude problém. Máte-li hlavní řády sítí před pozemkem, postačí Vám zbudovat přípojky, což nebývá nákladné (větším problémem bývá často získání územního souhlasu). 

Orientačně:

 • elektřina: 3x20A 10 000 Kč za zbudování přípojky distributorem a náklady na elektroměrný sloupek (cca 8 000 Kč + dalších 8 000 Kč na zděnou HDS, nechcete-li nevzhlednou plastovou, kterou dávají distributoři defaultně v ceně základního paušálu za rezervovaný příkon)
 • plyn: cca 40 000 Kč do 6m délky, každý další metr cca 2 000 Kč, plynoměrný sloupek 8 000 Kč
 • voda: cca 40 000 Kč s ukončením ve vodoroměrné šachtě 1m od hranice pozemku
 • kanalizace: cca 35 000 Kč s ukončením v revizní šachtě 1m od hranice pozemku
 • DM

  #11163, Hypotéka, rozvod a penále za předčasné splacení, Hypoteční poradna, 7.9.2020

  Dobrý den, s manželem jsme měli hypotéku - výstavba RD. V rámci majetkového vyrovnání (rozvod) byl dům prodaný v rámci SJM. Vzhledem k tomu, že k doplacení výše zmíněného úvěru došlo předčasné a mimo fixaci, banka nám dala tzv sankční pokutu ve výši 150 tis. Tato částka byla zaplacena z úschovy RK zprostředkovávající prodej domu, zbyla částka z prodeje byla rozdělena rovným dílem mezi mne a manžela. Po rozvodu jsem si u téže banky žádala o nový hypoteční úvěr na koupi bytové jednotky. Spolu s vyčerpáním tohoto úvěru jsem si zažádala u banky i o navrácení sankční pokuty z předchozího (společného) úvěru. Banka mi část sankční pokuty vrátila. Dnes již bývalý manžel se u mě dožaduje 50 % vrácené pokuty. Z morálního hlediska vnímám, že si nárokuje správně. Půlku pokuty v minulosti zaplatil stejně jako já. V majetkovém vyrovnání, v závěrečném ujednání, je uvedeno, že co není v dohodě uvedeno, má se za to, že podepsáním dohody je vyrovnané bez budoucího nároku. Jenže samotný hypoteční úvěr v majetkové dohodě uveden je, ale sankční pokuta nikoliv. Banka se k této problematice staví, že je vše v pořádku, že vyplatila správně. Vyplatí tomu, kdo splní podmínky a zažádá si. Zkrátka kdo dřív přijde, ten mele. Jak se říká. Můj dotaz. V případě soudního sporu, jaká je moje šance na úspěch? Podle kterého předpisů banka tyto částky vyplácí? Měla jsem za to, že vrácení fin- pokuty je jakýsi bonus banky za to, že zůstávám jejich klientem i nadále. Kdybychom ani jeden z nás nečerpal nový úvěr, sankce by za 6 měsíců propadla, byla promlčena bez nároku na vrácení. Jen díky nové vyčerpanému úvěru banka sankci vrátí. Na stranu druhou, jak jsem psala výše, manžel se podílel na zaplacení pokuty stejným dílem jako já. Děkuji za Vaše vyjádření.

  Dobrý den,

  přijde na to, co přesně jste si s bankou při předčasném splacení předchozí hypotéky a placení pokuty sjednali. Pokud dohoda zněla "když si vezmete nový úvěr do 6 měsíců, 50% sankce vám vrátíme" a Vy jste si nový úvěr vzala zatímco manžel nikoliv, pak by vratka sankce měla náležet pouze Vám (z morálního i právního hlediska - Vy jste splnila podmínku, druhý o tuto možnost neprojevil zájem, tedy ani nejde o to "kdo dřív přišel", Vy na sebe berete závazky plynoucí z nové úvěrové smlouvy, atd.). 

  Pokud by vratka sankce byla slíbena pouze prvnímu a nový úvěr jste si sjednali oba (ovšem Vy první), pak už by to z morálního hlediska stálo za zvážení (právní hledisko by Vám posoudil za úplatu právník po pečlivém prostudování všech smluvních dokumentů). 

  MK

  #11106, Prodej nemovitosti a daň z příjmu, Daně, 1.9.2020

  Přeji dobrý den, chtěl jsem se zeptat, jestli je možné brát za bydliště nezkolaudovanou novostavbu, kde se platí elektřina, voda ve výši odpovídajícímu trvalému bydlení déle než dva roky a poslední půl rok před prodejem jsem tam měl trvalý pobyt. Novostavbu jsem prodával z důvodu splacení hypotéky, jelikož byla nad moje síly, ale ještě se chci zeptat, když peníze použiji na uspokojení vlastní bytové potřeby (já jsem ani neměl v podstatě nic jiného v plánu). Ale jak pořád všude čtu, jak mám stihnout do roka vyřídit stavební povolení a postavit dům svépomocí? To nechápu. Je tam nějaké prodloužení lhůty, než proinvestuju peníze z prodeje? Moc děkuji za vysvětlení

  Dobrý den,

  není podstatné, jestli jste v nemovitosti měl nebo neměl papírově trvalé bydliště. Jde o to, kde jste reálně bydlel. Pokud jste v nemovitosti min. 2 roky před prodejem bydlel, jste od placení daně z příjmu (15% ze zisku - rozdíl mezi prodejní a kupní cenou) osvobozen.

  Taktéž budete od daně osvobozen v případě použití peněz z prodeje na uspokojení vlastních bytových potřeb do 12 měsíců od jejich přijetí. Prodloužení lhůty možné není - jestliže v této lhůtě nestihneme pořídit novou nemovitost (koupě, stavba), pak tohoto způsobu osvobození využít nelze. 

  #11000, Hypotéka a ručení pozemkem, Hypoteční poradna, 18.8.2020

  Dobrý den, řeším zapeklitou situaci. Mám byt v OV s hypotékou a rádi bychom pořídili dům na pozemku matky. Zatím se matka nevyjádřila, zda pozemek daruje, aby byl v našem vlastnictví, či nikoliv. Současně potřebujeme tímtéž pozemkem ručit pro výstavbu domu a také potřebujeme ručit pozemkem mojí sestře, která nedostane tak vysokou hypotéku, aby si mohla pořídit byt v Praze. Mohu přejít do jiné banky s hypo (za nejspíš vysoký poplatek za převod), ve které bude žádat sestra o hypotéku, aby se dalo ručit v hodnotě 1 mil. Kč sestře, nebo byste navrhovali nějaké jiné řešení? Současně, pokud nebude pozemek v našem vlastnictví, nemůžeme ručit pozemkem, na kterém bude vystaven náš dům. Jisté řešení by bylo ručit sestře další nemovitostí matky, ale o tom nechce nikdo slyšet. Tato nemovitost není ničím zatížena. Moc děkuji za odpověď, dle mého tato situace nemá řešení.

  Dobrý den,

  jednou nemovitostí lze ručit pouze za úvěry jedné osoby u jedné banky (nemůžete pozemkem ručit sobě za hypotéku na stavbu RD a sestře za koupi jiného bytu). Nedoporučuji stavět RD na cizím pozemku, neboť stavba je nedílnou součástí pozemku (dříve mohla mít stavba jiného majitele než pozemek, dnes to u novostaveb již možné není). Naopak můžete za hypotéku ručit i cizí nemovitostí.

  Doporučuji prostudovat podmínky hypotéky nebo kontaktovat naše hypoteční poradce, kteří s Vámi vše proberou a navrhnou nejlepší možné řešení.

  ZM

  #10876, Daň z prodeje pozemku, Daně, 4.8.2020

  Dobrý den, v roce 2018 jsme spolu s manželkou zakoupili do SJM pozemek pro výstavbu RD. Počátkem roku 2020 manželka zemřela a pozemek v rámci dědického řízení přešel do mého výlučného majetku. Výstavba RD byla ve fázi stavebního povolení, ale zahájena nebyla. Nyní jsem pozemek prodal. Je zde nějaká možnost osvobození od daně z příjmu z titulu jednak získání 1/2 nemovitosti z pozůstalosti a jednak z použití získaných financí pro bytové potřeby? Stavím totiž nyní RD na jiném místě. Pokud není, co lze použít jako uznatelné náklady ke snížení daně z příjmu? Investovali jsme totiž do pozemku za zasíťování, za projekt apod. Lze odečíst alespoň zaplacenou daň z nabytí nemovitosti a provizi RK za prodej pozemku?

  Dobrý den,

  nevlastníte-li nemovitost min. 5 let (nebo v ní min. 2 roky nebydlíte), platíte při jejím prodeji daň z příjmu (15% ze zisku - rozdíl mezi prodejní a kupní cenou). Použijete-li peníze z prodeje do 12 měsíců od jejich přijetí na řešení vlastních bytových potřeb (koupě či výstavba další nemovitosti), pak daň platit nemusíte - což bude pravděpodobně Váš případ.

  Články o Stavba

  Do jakých nemovitostí investovat? Podívejte se, jaké 3 varianty vás nikdy nezklamou

  Do jakých nemovitostí investovat? Podívejte se, jaké 3 varianty vás nikdy nezklamou

  2.7.2020, Reality

  … pěkně vybavené byty (1+kk,2+kk, 2+1), byty v blízkosti kancelářskýchbudov, nemovitosti ve velkých městechnebo ve městech, kde se chystá například stavba technologického parku. Takové byty je zpravidla nejjednoduššípronajmout. Důležité je, abyste se z bytu snadno dostalido centra. A aby v okol…

  Na co si dát pozor při koupi domu? 3 oblasti, na které se musíte zaměřit

  Na co si dát pozor při koupi domu? 3 oblasti, na které se musíte zaměřit

  25.6.2020, Reality

  …-line, když ne požádejte o nahlédnutído něj na obecním či městském úřadě). Zjistíte tak, jestli není v okolíplánovaná velká průmyslová či bytová zástavba. Zároveň si pomocí povodňové mapyověřte, jestli není nemovitost v povodňové oblasti. Povodňovou mapu najdete nawebu České asociace pojišťove…

  Jak funguje hypotéka: na co si musíte dát pozor a jak ji čerpat

  Jak funguje hypotéka: na co si musíte dát pozor a jak ji čerpat

  23.6.2020, Hypotéka

  …eúčelový. U účelové hypotéky je předem dané, na co jismíte využít. Obvykle je to například: nákup domu, bytu nebo stavebníhopozemku, rekonstrukce, stavba domu nebo vypořádání majetkovýchvztahů. Neúčelová neboli americká hypotéka vám naopakumožní využít peníze, jakkoliv potřebujete. Aniž byste …

  Pokles cen nemovitostí? Raději na něj nespoléhejte

  Pokles cen nemovitostí? Raději na něj nespoléhejte

  6.4.2020, Reality

  …ečekajíNedá se přitom čekat, že by se nyní objevilo na prodej toliknemovitostí, že by jejich počet převýšil poptávku. Brání tomu například pomalávýstavba nových bytů. Česká republika dokonce patří mezi nejhorší země vrychlosti vyřizování stavebního povolení, když průměrná délka povolovacíhoříz…

  Propad hypoték v září výrazně zrychlil. Úroky jsou nejnižší za poslední rok a půl

  Propad hypoték v září výrazně zrychlil. Úroky jsou nejnižší za poslední rok a půl

  28.10.2019, Hypotéka

  …ůměr v Evropské unii. Výrazněji zdražovalo jenpět států. Na vině je hlavně nedostatek vhodných pozemkůi pomalé stavební řízení, a tedy zdlouhavá výstavba nových domů a bytů.Poptávka proto výrazně převyšuje nabídku a ceny nemovitostí se šplhají stálevýš. Podle odborníků přitom vše nasvědčuje to…  Banky v ČR