Banky.cz Banky.cz Realitní slovník Stavba

Stavba


Definice Stavba

Stavba je definována stavebním zákonem jako jakékoliv stavební dílo, které vzniká stavební nebo montážní technologií. Jedná se o vše od drobných objektů, jako jsou lampy veřejného osvětlení nebo sloupy elektrického vedení, přes dočasné stavby jako cirkusové stany nebo mobilní buňky, až po rodinné a bytové domy, silnice a mosty. S účinností nového občanského zákoníků se stavby nacházející se na pozemku stejného vlastníka staly součástí pozemku a již nejsou samostatnou nemovitou věcí, za ty jsou považovány pouze samostatné podzemní stavby, jako jsou vinné sklepy nebo stavba metra.


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 1.48 %

Dotazy v poradně k Stavba

JR

#12435, Stavba RD na pozemku se zástavou, Hypoteční poradna, 13.1.2021

Dobry den, chceme stavět dům na pozemku, který patří tátovi. Jednalo by se o darovací smlouvu. Ale nyní jsme zjistili, že tento pozemek je vázaný jeho hypotékou. Bude možné i tak pozemek přepsat na mě, aniž bychom něco porušili? Děkuji.

Dobrý den,

pozemek vašeho otce má velmi pravděpodobně zapsané věcné břemeno "zákaz zcizení", které znemožňuje převod nemovitosti na cizí osobu bez souhlasu banky. I kdyby banka s převodem souhlasila, určitě byste nechtěl stavět na pozemku, kterým se ručí na cizí úvěr. Stavba je nedílnou součástí pozemku, tedy pokud by otec přestal splácet svou hypotéku, mohl byste v krajním případě přijít i o váš dům. 

Doporučuji pozemek rozdělit na již zastavěnou otcovu část a nezastavěnou část pro váš RD a požádat banku o vyvázání vaší části pozemku z otcovy hypotéky.

A

#12299, Hypotéka na stavu RD a LTV, Hypoteční poradna, 4.1.2021

Dobrý den, měl bych dotaz ohledně hypotéky. Chceme si od firmy nechat postavit RD. Pokud by cena za kterou nám firma postaví RD byla 4 mil korun, ale banka by to nacenila např. na 3,6 mil korun, znamenalo by to, že by nám banka při LTV 80% půjčila pouze 2 880 000 Kč místo 3 200 000 Kč? Pokud by se tak stalo, mohli bychom si půjčit 320 000 Kč (rozdíl mezi půjčenou částkou kupní a odhadnutou) půjčit jako neúčelovou část hypotéky? Pokud ano, jaké jsou ještě podmínky neúčelové části? Respektive kolik % si můžeme půjčit neúčelově? Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

pokud již vlastníte pozemek a hypotéku si budete brát pouze na stavbu, problém s odhadem/LTV mít velmi pravděpodobně nebudete, neboť stavba je nedílnou součástí pozemku a bance tak budete ručit pozemkem i stavbou. A je téměř vyloučené, aby hodnota celé nemovitosti (RD a pozemek) převýšila hodnotu samotné stavby o méně než 20%. 

Pokud byste přesto s LTV 80% problém měli, lze si vzít 90% hypotéku (za mírně vyšší úrok) nebo bance ručit ještě jinou nemovitostí. Chybějící vlastní zdroje si nelze jakýmkoliv způsobem půjčit (ani jako neúčelovou část hypotéky, ani formou jiné půjčky u jiné banky - to by bylo proti smyslu pravidel hry). 

VV

#12041, Společná hypotéka na stavbu, Hypoteční poradna, 8.12.2020

Dobrý den, s přítelem nám byla společně schválena hypotéka, s tím že pozemek, na kterém chceme stavět je v mém vlastnictví (dar od rodičů) a jedná se o jediný "vklad" mimo hypotéku. Bylo nám však řečeno, že podmínkou hypotéky je vlastnictví nejen plánovaného domu, ale i pozemku 50:50. Je to opravdu jediná možnost? Nelze poměr nějak upravit? Děkuji

Dobrý den,

stavba je nedílnou součástí pozemku, tedy vlastnické podíly budou stejné u domu i pozemku. Poměr u dvou spolužadatelů o hypotéku nemusí být přesně 50:50 (resp. každá banka může mít jiné podmínky). Ani by to nebylo spravedlivé, neboť pokud byste spláceli hypotéku 50:50 a stavba měla např. stejnou hodnotu jako pozemek, měla byste vlastnit 75% celku. 

JC

#12032, Stavba domu, hypotéka a rozvod, Hypoteční poradna, 7.12.2020

Dobrý den, na jaře příštího roku budu mít dostavenou nemovitost. Ale zároveň se budu rozvádět. Hypotéku jsme si vzali s manželkou napůl, ale ještě za svobodna. Veškeré výdaje platím já ze svých zdrojů. Chtěl bych se zeptat, jaké jsou možnosti vypořádání s manželkou? A dále, je možnost dům po dostavění ihned nabídnout k prodeji? Někde jsem slyšel, že to šlo až třeba dva roky po bydlení v něm. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

RD můžete prodat obratem ihned po dostavení, ale zaplatíte daň z příjmu (rozdíl mezi prodejní cenou a nabývací hodnotou). Po 2 letech bydlení v RD se již daň z příjmu (15% ze zisku) neplatí. Doporučuji náš článek Hypotéka a rozvod, ve kterém popisujeme 3 možná řešení. 

D

#11772, Hypotéka a demolice chaty v zástavě, Hypoteční poradna, 13.11.2020

Dobrý den, koupili jsme starou chatu na hypotéku. Chceme ji přestavět na trvalé bydlení. Cenově a časově vychází lépe chatu zbourat a postavit nový domek (než prestavba). Za jakých podmínek je možné chatu zbourat a místo ní postavit nový dům? Je možné ručit jinou nemovitostí než bude dům postaven? Dá se zjistit cena pozemku bez chaty? Možná by se nemuselo ručit jiným majetkem, kdyby hodnota pozemku bance stačila? Děkujeme za odpověď.

Dobrý den,

jsou 2 možné postupy:

1) za hypotéku můžete dočasně či trvale ručit jinou nemovitostí

2) třeba bude hodnota pozemku bez chaty vyšší než s chatou (nebo nižší ale stále dostatečná pro ručení za hypotéku)

Vše je třeba konzultovat s bankou. Hodnotu pozemku bez chaty by pro účely zástavy stanovil smluvní odhadce banky. Doporučuji náš článek Převod hypotéky na jinou nemovitost.

Články o Stavba

Hypotéka na stavbu domu: poradíme vám, jak ji získat i čerpat

Hypotéka na stavbu domu: poradíme vám, jak ji získat i čerpat

20.11.2020, Hypotéka

…sti, dohlíží na vše odhadce. Vždy, když vyčerpáte dohodnutou částku, všezkontroluje a připraví protokol o stavu stavby. Díky němu banka ví, že výstavbapokračuje podle plánu a že hodnota nemovitosti roste. A uvolní vám další částhypotéky. Za každý nový protokol o stavu stavby přitomzaplatíte …

Jak probíhá čerpání hypotéky na výstavbu a na koupi nemovitosti

Jak probíhá čerpání hypotéky na výstavbu a na koupi nemovitosti

31.10.2020, Hypotéka

…ji si je proto ověřte ještě předpodpisem úvěrové smlouvy. A jak probíhá čerpání hypotéky v případě, žese blíží původní termín vyčerpání hypotéky a stavba nebo rekonstrukce neníještě hotová? A vy potřebujete půjčku dál čerpat? V takovou chvíli můžete banku požádat oprodloužení čerpání hypotéky.…

Jak na zasíťování pozemku: Elektrická přípojka

Jak na zasíťování pozemku: Elektrická přípojka

29.10.2020, Reality

…ozemku přivést elektřinu, vodu, kanalizaci a plyn. Krok po kroku odprojektové dokumentace, přes územní souhlas až po realizaci a předání stavby. Výstavba přípojeknebývá časově, technicky ani finančně náročná. Postaveno můžete mít za několikmálo dnů. A to za velmi přijatelné ceny v řádech desít…

Jak se vyrábí pneumatiky Michelin Alpin 5?

Jak se vyrábí pneumatiky Michelin Alpin 5?

27.10.2020, Komerční sdělení

…vozidla. Jak se na pneumatiku vysokékvality patří, zajišťuje velice dobrou přilnavost a vynikající jízdnívlastnosti. Je překvapivé, že parametry a stavba tohoto modelu byly přesněstanovené již na papíře (nebo spíše v počítačové paměti) na samotném počátkujeho vývoje, tedy ještě před výrobou pr…

Jak na druhou hypotéku: 3 situace, kdy ji využijete

Jak na druhou hypotéku: 3 situace, kdy ji využijete

25.10.2020, Hypotéka

…pustili, stačí požádat o nový úvěr. Hypotéka na pozemek i na stavbu vs. dvěhypotéky: Výhody a nevýhody Jedna hypotéka méně administrativy a výdajů stavba musí být hotová do 2 let od získáníúvěru Dvě hypotéky stavbu si načasujete podle potřeby víc administrativy a poplatků u nové půjčky musí ba…Banky v ČR