Banky.cz Banky.cz Realitní slovník Pozemek

Pozemek


Definice Pozemek

je část zemského povrchu s faktickým nebo právním ohraničením. Jedná se o základní druh nemovité věci. S novým občanským zákoníkem znovu zavedenou zásadou superficies solo cedit se za předpokladu, že na pozemku leží stavba stejného vlastníka, stává tato stavba nedílnou součástí pozemku a nelze je dále převádět zvlášť. V katastru nemovitostí jsou jednotlivé pozemky rozděleny do parcel, které jsou zde pak zapsány. Právní předpisy pozemky dělí na zemědělské pozemky, lesní pozemky, vodní plochy, zastavené plochy a nádvoří a ostatní plochy.


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 2.02 %

Dotazy v poradně k Pozemek

R

#10270, Insolvence a prodej majetku, Exekuce a insolvence, 29.5.2020

Dobrý den, můžete nám poradit? Moje sestra je v insolvenci, má zaplatit ještě zhruba 70 000 Kč. Zdědila po otci pozemek, odhadní cena 400 000 Kč. Notář musí vše sdělit insolvenčnímu správci. Může insolvenční správce prodat tento pozemek a uspokojit dlužníky? Děkuji.

Dobrý den,

ano, nucený prodej pozemku a uspokojení věřitelů z příjmu z prodeje je možné. Cílem insolvence je splatit co nejvíce za co nejkratší dobu. Rozhodnutí o prodeji nemovitosti není automatické, záleží na mnoha parametrech insolvence (jaké % dluhů bude umořeno ze splátkového kalendáře, atd.).

M

#10237, Hodnota pozemku, inženýrské sítě a hypotéka, Reality, 27.5.2020

Dobrý den, chtěl bych se prosím zeptat, jak postupovat a zda je vůbec možné vzít si hypotéku na pozemek, který nakoupím za 1,5 mil. Kč k výstavbě rodinného domu, když tento pozemek je zatím v návrhu ÚP obce - návrhová plocha pro bydlení - zastavitelné území. Je možné, že bude v takovém případě pozemek bankou ohodnocen pouze jako pole a tedy nedají mi hypotéku ve výši 90% kupní ceny 1,35 mil Kč? Co mám dělat? Jak nákup pozemku financovat? Případně, jsou pro banku důležitější jiné parametry pozemku? K pozemku vede zkolaudovaná obecní cesta, veškeré sítě včetně kanalizace jsou 5m od hranice pozemku pod obecní cestou. Děkuji za odpověď!

Dobrý den,

je-li dle aktuálně platného ÚP vaše parcela vedena jako pole, pak má v tuto chvíli pro banku zástavní hodnotu pole. Spekulativní hodnota může být samozřejmě vyšší, když sázíte na budoucí změnu ÚP, nicméně banky Vám spíše na takovouto zástavu nepůjčí. Stačí aby Rada či Zastupitelstvo Města změnu ÚP neschválilo a rázem je hodnota parcely zanedbatelná. 

Absence inženýrských sítí je dalším problémem. Získat územní souhlas na přípojky (nedejbože stavební povolení na prodloužení hlavních řádů) může být v případě nepřízně osudu velmi komplikované. Stačí aby Rada Města nedala souhlas s věcným břemenem pro vaše přípojky v obecním pozemku a přípojky nepostavíte. Zatímco Stavební úřad musí postupovat dle zákona a splníte-li všechny zákonem stanovené podmínky, pak Vám územní souhlas a stavební povolení vydat musí, Rada a Zastupitelstvo Města jsou volené politické orgány, které Vám mohou dle své libovůle stavbu blokovat (např. dokud nedáte obci nebo spřátelenému spolku obce/zastupitelů dar, atd.). O takovémto jednání politiků na hranici vydírání byla zrovna včera natočena zajímavá reportáž. Proto banky obvykle nezasíťované pozemky do zástavy akceptují pouze tehdy, máte-li vydaný platný územní souhlas na přípojky. 

AK

#10174, Hypotéka na pozemek, Hypoteční poradna, 22.5.2020

Dobrý den, Vážení, rádi bychom si koupili pozemek (zahrada). V horizontu cca 3-4 let bude pozemek převedený na stavební pozemek. Jakým nejlepším způsobem koupi financovat? Zdroje máme cca 200 tis. Kč, cena pozemku je 1,3 mil. Kč. Děkuji Vám.

Dobrý den,

doporučuji koupi pozemku financovat hypotékou. Kontaktujte prosím naše hypoteční poradce, kteří s Vámi vše proberou a navrhnou nejlepší možné řešení.

LR

#10129, Vklad na katastr, Reality, 19.5.2020

Pokračování dotazu č. 10125: Proto jsem se ptala - aktéři jsou stále stejní, jen 1 pozemek bude prodán, část jiného darována a vloženo věcné břemeno na další pozemek kupce. Lze tedy udělat jednu smlouvu na prodej a darování pozemku a druhou na vložení věcného břemene? Jak je to potom s vklady na katastrální úřad? Také budou dva? Děkuji za doplnění informací

Dobrý den,

pokud účastníci smlouvy zůstávají stejní, pak lze jednou smlouvou pokryt darování pozemku A i prodej pozemku B. Na věcné břemeno se obvykle sepisuje separátní Smlouva o zřízení věcného břemene, která se taktéž vkládá na katastr zvlášť. Doporučuji si všechny smlouvy nechat připravit právníkem, který Vám vše vysvětlí a doporučí nejlepší řešení.

LR

#10125, Prodej a darování pozemku, Reality, 19.5.2020

Dobrý den, lze v jedné smlouvě sjednat prodej pozemku, darování části jiného pozemku a vložení věcného břemene (vedení odpadního potrubí) opět na jiný pozemek, který vlastní osoba, které se bude prodávat prvně zmíněný pozemek a bezúplatně převádět část dalšího pozemku (jako plnění za vložení věcného břemene)? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

čisté právní řešení by bylo sepsat pro každý pozemek či soubor nemovitostí vlastní smlouvu, která může být darovací a kupní (kombinace - např. jedna polovina se daruje, druhá se prodává za uvedenou cenu). Každá smlouva má jisté náležitosti a zvyklosti, např. u realit se v prvním článku obvykle specifiku předmět smlouvy (konkrétní pozemek či soubor nemovitostí) a na tento "předmět smlouvy" se pak vztahují ostatní ujednání. Protlačit do jedné smlouvy více rozdílným pozemků, aktérů a úkonů nedává smysl, bylo by to extrémně komplikované (příprava smluv by byla nákladná, spíše byste riskovali neplatnost, nedává to žádný smysl).

Články o Pozemek

Roste zájem o chaty a chalupy. Některé nemovitosti stojí i stejně jako pražský byt

Roste zájem o chaty a chalupy. Některé nemovitosti stojí i stejně jako pražský byt

13.1.2020, Reality

…hčasto tak drahé, že si je místní nemohou dovolit. Právě pro ně byl přitom nákup chaty či chalupymnohdy možností, jak poměrně levně získat vlastní pozemek i s nemovitostí,kterou by mohli využívat. A po čase na jejím místě postavit vlastní dům. Tím spíš, že jen koupě samotného pozemku vobcích …

Nezapomeňte na daň z nabytí nemovitosti při její koupi

Nezapomeňte na daň z nabytí nemovitosti při její koupi

5.11.2019, Daně

Ať již kupujete byt, dům, pozemek či jinounemovitost, nezapomeňte na úhradu daně z nabytí nemovitých věcí (dříve známá jako daňz převodu nemovitosti). Někteří politici sice usilují o zrušení této daně,nicméně tato legislativní změna prozatím nebyla schválena a prozatím ani nicnenasvědčuje tom…

Hypotéka na stavbu domu

Hypotéka na stavbu domu

21.9.2018, Hypotéka

…potvrzení o příjmu od zaměstnavatele. Uživnostníků je vyžadováno kompletní daňové přiznání za poslední 2 fiskální rokya potvrzení o bezdlužnosti. Pozemek vlastníte nebo kupujete?Výstavba budevždy probíhat na nějakém pozemku. Mohou nastat dvě situace. Pozemek již vlastníme:bance je třeba dol…

Hypotéka: Jakou nemovitostí lze ručit?

Hypotéka: Jakou nemovitostí lze ručit?

23.8.2018, Hypotéka

…ou nemovitostí lze ručit? bytová jednotka či ateliér rodinný dům bytový dům rekreační objekt s přiděleným číslempopisným nebo orientačním stavební pozemek Nemovitost musíbýt vždy vosobním vlastnictví. Družstevní vlastnictví není přípustné,neboť vtomto případě nevlastníme přímo byt, ale pouze …

Úvěry pro bytová družstva a SVJ

Úvěry pro bytová družstva a SVJ

22.5.2018, Reality

…zateplení přispívá krychlejší degeneracisvislých nosných konstrukcí. Interiér společných prostor morálně zastaral. Nezřídkakdy chybí bytovému domu pozemek, který je záhodno od obce odkoupit. Hypoteční kalkulačka- snadno a rychle si spočítejte svoji hypotéku! Kompletnírevitalizace bytového dom…Banky v ČR