Banky.cz Banky.cz Realitní slovník Pozemek

Pozemek


Definice Pozemek

je část zemského povrchu s faktickým nebo právním ohraničením. Jedná se o základní druh nemovité věci. S novým občanským zákoníkem znovu zavedenou zásadou superficies solo cedit se za předpokladu, že na pozemku leží stavba stejného vlastníka, stává tato stavba nedílnou součástí pozemku a nelze je dále převádět zvlášť. V katastru nemovitostí jsou jednotlivé pozemky rozděleny do parcel, které jsou zde pak zapsány. Právní předpisy pozemky dělí na zemědělské pozemky, lesní pozemky, vodní plochy, zastavené plochy a nádvoří a ostatní plochy.


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 1.58 %

Dotazy v poradně k Pozemek

L

#11276, Hypotéka na stavu RD a náklady na zasíťování pozemku, Hypoteční poradna, 20.9.2020

Dobrý den, pořídila jsem na hypotéku pozemek, který je dle plánu obce zastavitelným pozemkem pro výstavbu RD, ale není veden jako stavební parcela. Inženýrské sítě jsou na protější straně ulice. Fixaci hypotéky jsem si sjednala na 2 roky, protože plánem je pak hypotéku refinancovat a čerpat hypotéku na výstavbu RD. V mezidobí bych chtěla vyřešit sítě. Lze pak náklady na zasíťování zahrnout do rozpočtu výstavby a krýt je hypotékou? Předpokládám totiž, že získání hypotéky pro výstavbu na nezasíťovaný pozemek bude komplikované. Děkuji

Dobrý den,

banky Vám k účelové hypotéce na bydlení (koupě nemovitosti nebo stavba RD) mohou půjčit až 25% neúčelově, tedy se zahrnutím nákladů na zasíťování nebude problém. Máte-li hlavní řády sítí před pozemkem, postačí Vám zbudovat přípojky, což nebývá nákladné (větším problémem bývá často získání územního souhlasu). 

Orientačně:

 • elektřina: 3x20A 10 000 Kč za zbudování přípojky distributorem a náklady na elektroměrný sloupek (cca 8 000 Kč + dalších 8 000 Kč na zděnou HDS, nechcete-li nevzhlednou plastovou, kterou dávají distributoři defaultně v ceně základního paušálu za rezervovaný příkon)
 • plyn: cca 40 000 Kč do 6m délky, každý další metr cca 2 000 Kč, plynoměrný sloupek 8 000 Kč
 • voda: cca 40 000 Kč s ukončením ve vodoroměrné šachtě 1m od hranice pozemku
 • kanalizace: cca 35 000 Kč s ukončením v revizní šachtě 1m od hranice pozemku
 • EB

  #11274, Vyjmutí části pozemku ze zástavy, Hypoteční poradna, 19.9.2020

  Dobrý den, chtěli bychom postavit dům na pozemku známého. Pozemek chceme od něj odkoupit. Známý má na dům i pozemek hypotéku a ručí tedy domem i pozemkem. Je možnost část pozemku vyjmout z hypotéky? A za jakých podmínek? Je mi jasné, že bude asi záležet, u které banky to má. Děkuji za odpověď.

  Dobrý den,

  vyjmutí části pozemku ze zástavy je možné jen za souhlasu banky. Banka může souhlasit jen pokud by zbylá zástava (druhá část pozemku a RD) byla dostatečné pro ručení za zbývající část hypotéky (aktuální zůstatek nesplaceného úvěru nemůže být vyšší než 80-90% hodnoty zástavy). Doporučuji vašemu známému toto ověřit u jeho banky.

  MS

  #11257, Získám hypotéku na nemovitost k podnikání?, Hypoteční poradna, 17.9.2020

  Dobry den, lze získat hypotéku na nemovitost a pozemek pro podnikání a rekonstrukci? Asi 2,5 mil. Kč.

  Dobrý den,

  přijde na to, jakou nemovitost chcete k podnikání koupit. U trvale obyvatelných nemovitostí není problém získat levnější účelovou hypotéku na bydlení. V případě koupi jiné nemovitosti (např. sklad, výrobní hala) by bylo nutné ručit jinou trvale obyvatelnou nemovitostí, domluvit se na americké hypotéce či jiném řešení. Doporučuji kontaktovat naše hypoteční poradce, kteří s Vámi vše proberou a navrhnou nejlepší možné řešení.

  MD

  #11201, Hypotéka po insolvenci, Hypoteční poradna, 11.9.2020

  Dobrý den, chtěli bychom si s manželem vzít hypotéku. Problém je, že manžel (té doby přítel) měl insolvenci, která cca před rokem a půl skončila. Je šance, že by bylo možné vzít si hypotéku i s tímto “škraloupem”? případně vzít si ji po uplynutí 5ti let, kdy bude manžel vymazán z ins. rejstříku? Problém s penězi bychom neměli, jelikož manžel nyní dost vydělává, peníze nějaké našetřené máme, pozemek ke stavbě baráčku taky. Nebo je dost možné, ze na hypotéku nikdy nedosáhneme? Děkuji za odpověď.

  Dobrý den,

  na hypotéku určitě jednou dosáhnete, ale nyní (pouhý rok a půl po skončení osobního bankrotu) to možné nebude. Více bonitní klienti mají šanci nejdříve 3 roky od ukončení insolvence, méně bonitní žadatelé cca po 4-5 letech. Prostudujte podmínky hypotéky.

  MK

  #11187, Prodej RD, Reality, 9.9.2020

  Dobrý den, prodal jsem nemovitost, kterou jsem stavěl svépomocí (stavební povolení 7/2017). Měl jsem své peníze, vzal si hypotéku a pozemek darovaný od otce (vlastník jsem byl asi čtyři roky). Budu podávat daňové přiznání z příjmu a chci se zeptat, jak mám doložit náklady na stavbu oproti příjmu? Je to znalecký posudek provedený soudním znalcem, který stanovuje cenu nemovitosti pro účely daní a poplatků? (tak je to na něm napsáno) Protože faktury nemám, aspoň ne všechny. Dům jsem prodal hlavně kvůli tomu, abych se zbavil hypotéky, kterou bych brzy nemohl splácet. Nejsem fyzická podnikající ani právnická osoba. Ještě jsem se chtěl zeptat, jestli tomu dobře rozumím, hypotéka se nepočítá jako příjem, tudíž by základ daně byl prodejní cena mínus hypotéka, tedy peníze, které mi skutečně vyplatila realitní kancelář na účet.

  Dobrý den,

  předmětem daně z příjmu je zisk (příjem z prodeje mínus náklady na pořízení nemovitosti). Hypotéka v tomto nikterak nefiguruje. Ohledně postupu určení nabývací hodnoty nemovitosti se doporučuji poradit s místně příslušným FÚ, kterému budete daňové přiznání podávat. Pravděpodobně se dohodnete na posudku, výsledkem kterého bude reprodukční hodnota stavby (za kolik by šlo danou nemovitost v daném místě a čase postavit). 

  Články o Pozemek

  Do jakých nemovitostí investovat? Podívejte se, jaké 3 varianty vás nikdy nezklamou

  Do jakých nemovitostí investovat? Podívejte se, jaké 3 varianty vás nikdy nezklamou

  2.7.2020, Reality

  …ejména u stavebních parcel v posledních letech cenastrmě roste. Abyste vydělali co nejvíc, musíte tentokrátvíc spekulovat. Ideální je totiž koupit pozemek, který v současnosti stavebnínení. Zároveň je u něj velká pravděpodobnost, že se to změní. Jaké pozemky to jsou? Hlavně: v okolí velkých a…

  Roste zájem o chaty a chalupy. Některé nemovitosti stojí i stejně jako pražský byt

  Roste zájem o chaty a chalupy. Některé nemovitosti stojí i stejně jako pražský byt

  13.1.2020, Reality

  …hčasto tak drahé, že si je místní nemohou dovolit. Právě pro ně byl přitom nákup chaty či chalupymnohdy možností, jak poměrně levně získat vlastní pozemek i s nemovitostí,kterou by mohli využívat. A po čase na jejím místě postavit vlastní dům. Tím spíš, že jen koupě samotného pozemku vobcích …

  Nezapomeňte na daň z nabytí nemovitosti při její koupi

  Nezapomeňte na daň z nabytí nemovitosti při její koupi

  5.11.2019, Daně

  Ať již kupujete byt, dům, pozemek či jinounemovitost, nezapomeňte na úhradu daně z nabytí nemovitých věcí (dříve známá jako daňz převodu nemovitosti). Někteří politici sice usilují o zrušení této daně,nicméně tato legislativní změna prozatím nebyla schválena a prozatím ani nicnenasvědčuje tom…

  Hypotéka na stavbu domu

  Hypotéka na stavbu domu

  21.9.2018, Hypotéka

  …potvrzení o příjmu od zaměstnavatele. Uživnostníků je vyžadováno kompletní daňové přiznání za poslední 2 fiskální rokya potvrzení o bezdlužnosti. Pozemek vlastníte nebo kupujete?Výstavba budevždy probíhat na nějakém pozemku. Mohou nastat dvě situace. Pozemek již vlastníme:bance je třeba dol…

  Hypotéka: Jakou nemovitostí lze ručit?

  Hypotéka: Jakou nemovitostí lze ručit?

  23.8.2018, Hypotéka

  …ou nemovitostí lze ručit? bytová jednotka či ateliér rodinný dům bytový dům rekreační objekt s přiděleným číslempopisným nebo orientačním stavební pozemek Nemovitost musíbýt vždy vosobním vlastnictví. Družstevní vlastnictví není přípustné,neboť vtomto případě nevlastníme přímo byt, ale pouze …  Banky v ČR