Banky.cz Banky.cz Realitní slovník Pozemek

Pozemek


Definice Pozemek

je část zemského povrchu s faktickým nebo právním ohraničením. Jedná se o základní druh nemovité věci. S novým občanským zákoníkem znovu zavedenou zásadou superficies solo cedit se za předpokladu, že na pozemku leží stavba stejného vlastníka, stává tato stavba nedílnou součástí pozemku a nelze je dále převádět zvlášť. V katastru nemovitostí jsou jednotlivé pozemky rozděleny do parcel, které jsou zde pak zapsány. Právní předpisy pozemky dělí na zemědělské pozemky, lesní pozemky, vodní plochy, zastavené plochy a nádvoří a ostatní plochy.


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 2.02 %

Dotazy v poradně k Pozemek

J

#8944, Výměna pozemků, Reality, 13.2.2020

Dobry den, v roce 2016 jsem dostala darem pozemky od babicky - byly na nem stavby, ktere ale nebyly nase - vedeno jako ostatni plocha, zastavena plocha. V roce 2019 jsem pozemky prodala smenou s obci za pozemek stavebni - doplacela jsem rozdil (smlouva kupni). Jedna se o uspokojeni bytove potreby podle paragrafu 4 odstavce v nebo jinak? Dekuji

Dobrý den,

ano, toto by šlo klasifikovat jak uspokojení vlastních bytových potřeb (budete-li na pozemku stavět/bydlet).

AP

#8848, Vodovodní přípojka přes cizí pozemek, Reality, 5.2.2020

Pokračování dotazu č. 8839: Dobrý večer, moc děkuji za odpověď. Máte pravdu, že jde o věcné břemeno. Moje chyba ve formulaci. Můžu ještě poprosit o informaci, jak to řešit s pozemkem, přes který to vodovodní potrubí vede, kde je 54 vlastníků/spoluvlastníků? Někteří již nežijí, na některé není ani kontakt. Když ta banka žádá o věcné břemeno na pozemky, přes které potrubí vede, musí být věcné břemeno i na tento pozemek, kde je těch 54 spoluvlastníku? Dopředu hlásím, ze jsem jedním ze spoluvlastníků. Jde mi o to, jestli tam musím na tuto část taky věcné břemeno dávat? A hlavně jestli bych musela oslovovat nadpoloviční většinu vlastníků a žádat o souhlas? Což si vůbec nedovedu představit. A nebo stačí, ze tam mám spoluvlastnicky podíl? A tím pádem nepotřebuji souhlas ostatních a nemusí se na tuto část pozemku věcné břemeno dávat? Omlouvám se za sloh. Snažím se, aby to bylo srozumitelné. Děkuji.

Dobrý den,

u cizích pozemků je věcné břemeno nutností, u pozemku v podílovém vlastnictví by mohlo stačit doložit, že vlastníte podíl na pozemku. Bude záležet na podmínkách banky poskytující hypotéku.

#8847, Zaplatím daň z prodeje nemovitosti?, Daně, 5.2.2020

Dobrý den, zdědila jsem pozemek po bratrovi. Malou část jsem vloni prodala státu na stavbu dálnice za cenu 768 Kč. Prodej se uskutečnil do 5 let po dědickém řízení. Musím letos tuto částku zahrnout do daňového přiznání ? Děkuji moc za odpověď.

Dobrý den,

do lhůty vlastnictví 5 let se v případě dědictví v rámci rodiny započítává i doba, po kterou nemovitost vlastnil zůstavitel.

M

#8839, Vodovodní přípojka přes pozemek souseda, Reality, 5.2.2020

Dobrý den, když už je k pozemku na kterém chci stavět přivedena voda a banka by si vzala pozemek a následně dům do zástavy, má banka oprávněni pro uvolnění peněz z hypotéky požadovat zástavní právo na vodovodní potrubí? Voda/potrubí od hlavního obecního radu totiž vede nejen přes obecni pozemky, ale i pozemky sousedů. Specialista banky argumentuje tím, ze by sousedi mohli potrubí vykopat a tím by dům zůstal bez vody. Je však divne, ze banka toto požaduje, když už tam voda z minulosti je, a nyní mám sousedy žádat o souhlas se zástavou. V obci to tak má většina lidi, že je voda tažena přes pozemky sousedů a nikdo to nemá jištěné zástavním právem. Děkuji.

Dobrý den,

se zástavním právem by soused nikdy nesouhlasil a banka toto určitě nežádá (proč by také měl soused svým pozemkem ručit za váš úvěr). Banka po vás spíše žádá zřízení věcného břemena služebnosti na vaši vodovodní přípojku uloženou v pozemku souseda ve prospěch vašeho pozemku. Bez tohoto věcného břemena totiž nemáte nárok mít svou přípojku v sousedově pozemku. 

Nehledě na požadavky banky doporučuji toto řešit (zkusit se sousedem dojednat věcné břemeno za úplatu nebo ho nechat soudně zřídit institutem vydržení, pakliže se jedná o historickou záležitost), neboť byste také mohli skončit bez vody. Úplata za toto věcné břemeno je zcela na místě, neboť svou přípojkou jste znehodnotili pozemek souseda (který v místech přípojky nyní nemůže volně nakládat se svým pozemkem). 

ZG

#8780, Darování nemovitosti a daň z prodeje, Daně, 31.1.2020

V roce 2010 jsme s manželkou darovali pozemek (vlastnili jsme ho cca 15 let) dceři a jejímu manželovi. Nyní se rozhodli formou "zpětného daru" nám pozemek vrátit. Budeme při jeho prodeji platit daň z příjmu, pokud ho prodáme ještě před uplynutím pětileté lhůty od zpětného převzetí?

Dobrý den,

v případě dědictví by šlo započítat dobu, po kterou pozemek vlastnil zůstavitel, nicméně u daru dobu předchozího vlastnictví příbuzným započítat nelze. Zákon ale výslovně stanovuje podmínku "vlastnit nemovitost 5 let" a neříká, že to musí být před datem prodeje (nebo že v mezičase nemohl nemovitost vlastnit někdo jiný). Váš případ je velmi specifický, možná na něj doposud neexistuje ani žádný precedens. Doporučuji věc konzultovat s finančním úřadem. Nebo to může být vaše dcera s manželem, kdo pozemek prodá a peníze Vám pak darují (pokud převod na Vás nebyl doposud dokončen).

Články o Pozemek

Roste zájem o chaty a chalupy. Některé nemovitosti stojí i stejně jako pražský byt

Roste zájem o chaty a chalupy. Některé nemovitosti stojí i stejně jako pražský byt

13.1.2020, Reality

…hčasto tak drahé, že si je místní nemohou dovolit. Právě pro ně byl přitom nákup chaty či chalupymnohdy možností, jak poměrně levně získat vlastní pozemek i s nemovitostí,kterou by mohli využívat. A po čase na jejím místě postavit vlastní dům. Tím spíš, že jen koupě samotného pozemku vobcích …

Nezapomeňte na daň z nabytí nemovitosti při její koupi

Nezapomeňte na daň z nabytí nemovitosti při její koupi

5.11.2019, Daně

Ať již kupujete byt, dům, pozemek či jinounemovitost, nezapomeňte na úhradu daně z nabytí nemovitých věcí (dříve známá jako daňz převodu nemovitosti). Někteří politici sice usilují o zrušení této daně,nicméně tato legislativní změna prozatím nebyla schválena a prozatím ani nicnenasvědčuje tom…

Hypotéka na stavbu domu

Hypotéka na stavbu domu

21.9.2018, Hypotéka

…potvrzení o příjmu od zaměstnavatele. Uživnostníků je vyžadováno kompletní daňové přiznání za poslední 2 fiskální rokya potvrzení o bezdlužnosti. Pozemek vlastníte nebo kupujete?Výstavba budevždy probíhat na nějakém pozemku. Mohou nastat dvě situace. Pozemek již vlastníme:bance je třeba dol…

Hypotéka: Jakou nemovitostí lze ručit?

Hypotéka: Jakou nemovitostí lze ručit?

23.8.2018, Hypotéka

…ou nemovitostí lze ručit? bytová jednotka či ateliér rodinný dům bytový dům rekreační objekt s přiděleným číslempopisným nebo orientačním stavební pozemek Nemovitost musíbýt vždy vosobním vlastnictví. Družstevní vlastnictví není přípustné,neboť vtomto případě nevlastníme přímo byt, ale pouze …

Úvěry pro bytová družstva a SVJ

Úvěry pro bytová družstva a SVJ

22.5.2018, Reality

…zateplení přispívá krychlejší degeneracisvislých nosných konstrukcí. Interiér společných prostor morálně zastaral. Nezřídkakdy chybí bytovému domu pozemek, který je záhodno od obce odkoupit. Hypoteční kalkulačka- snadno a rychle si spočítejte svoji hypotéku! Kompletnírevitalizace bytového dom…Rychlé odkazy

Banky v ČR