Banky.cz Banky.cz Realitní slovník Rodinný dům

Rodinný dům


Definice Rodinný dům

Je menší samostatná nebo řadová budova, která je určená k bydlení a ve které více než polovina podlahové plochy místností splňuje požadavky na trvalé rodinné bydlení. Tento typ bydlení má zpravidla nejvýše 2 podlaží a podkroví, které může být obytné. Rodinný dům může mít nejvíce 3 samostatné byty - taková je definice dle ČSN (české státní normy).
Rodinný dům je nejčastěji vlastnictvím jeho obyvatele, který v ČR v nadpoloviční většině případů na pořízení domu přijme bankovní hypotéku. Běžně existují rodinné domy v pronájmu, které zakoupil, případně rekonstruoval a pronajal investor.
Podle urbanistických hledisek můžeme RD dále dělit na samostatně stojící, dvojdomy, čtyřdomy, řadové, atriové, či terasové domy.


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 1.48 %

Dotazy v poradně k Rodinný dům

MT

#11788, Exekuce a darování nemovitosti, Exekuce a insolvence, 15.11.2020

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda mi může soud zneplatnit darovací smlouvu kvůli dluhům mé matky, která je nesplácí. Situace je taková, že zesnulý dědeček převedl rodinný dům na moji matku s tím, že až mi bude 18 let, tak jej převede na mně. Ona mezitím udělala dluhy a nesplácela je. Teď je mi 21 let. Zaplatil jsem tři matčiny exekuce, které byly na ni uvaleny, abych mohla převést dům na mě. Matka je již odhlášena z tohoto domu. Teď je již 3 měsíce dům přepsán na mě a přišla další exekuce. Mám se obávat, že se zpětně exekutor bude snažit zneplatnit darovací smlouvu? Musím i tuto exekuci zaplatit, když matka dělá načerno a žije jinde a její manžel pracuje a splácí jeho exekuce? Bude se matky exekuce splácet z jeho mzdy? Děkuji za odpověď. S přáním pěkného dne.

Dobrý den,

dlužník by neměl před vstupem do insolvence či exekuce převádět majetek na ostatní, neboť by tím výrazně snížil šance věřitelů domoci se svých peněz. Je možné žádat o zneplatnění takovýchto převodů nemovitostí až 3 roky zpětně. Místo trvalého pobytu dlužníka nemá na případné zneplatnění darovacích smluv žádný vliv. Uznejte sám, že pokud si Vaše matka nadělala dluhy, následně převedla nemovitost na Vás a pracuje načerno (tedy se všemožně vyhýbá splácení svých dluhů), nemusí to u věřitelů najít pochopení. 

Dluhy Vaší matky určitě platit nemusíte, ale pak zas riskujete ztrátu darované nemovitosti. Otázkou je, zda-li se Vám placení exekucí vyplatí. Už jste vyplatil 3 exekuce, teď Vaše matka čelí čtvrté a máte před sebou ještě necelé 3 roky. 

MK

#11550, Stanovení prodejní ceny, Reality, 23.10.2020

Dobrý den, prodáváme rodinný dům za 2 mil. Kč našemu dobrému známému. Před 6 lety v rámci dědického řízení byla stanovena cena 1,8 mil. V srpnu 2020 byl odhad pro úvěr ze stavebního spoření 2,6 mil. Nyní když mělo dojít k přidělení úvěru kupujícímu, tak stavební spořitelna sdělila kupujícímu, že se musí jednat o podvod, když prodáváme dům za nižší cenu než odhad pro úvěr, a úvěr zamítla. Chce po nás čestné prohlášení, proč prodáváme pod cenou. Setkali jste se někdy s tímto přístupem?

Dobrý den,

hodnota nemovitostí se v čase mění a v lukrativních oblastech roste. Je tedy možné, že nemovitost měla před 6 lety hodnotu 1,8 mil. Kč a dnes má hodnotu 2,6 mil. Kč (nebo spíše i vyšší - banky totiž stanovují své odhady konzervativně pod úrovní tržních cen). Např. hodnoty bytů a domů v Praze jsou nyní i o 100% vyšší než před 6 lety. 

Proč prosím prodáváte takto výrazně pod cenou? Je pochopitelné, že se dobrému známému snažíte vyjít vstříc. Ale darovat mu takto 0,8-1 mil. Kč? To může vzbuzovat oprávněné otázky. Navíc v případě daru by bylo dobré sepsat darovací smlouvu (a obdarovaný by měl povinnost dar zdanit). Lepší by bylo sepsat kombinovanou "darovací a kupní smlouvu" a jasně specifikovat, co darujete a co prodáváte. Pak by banka s poskytnutím hypotéky nebo úvěru ze stavebního spoření neměla problém.

TT

#11380, Koupě rozestavěného domu na hypotéku, Hypoteční poradna, 30.9.2020

Dobrý den, chceme si s přítelem koupit rodinný dům za 6 milionů. Dům však je uvnitř nedokončen. Nejsou zde podlahy, obklady, jsou pouze ve sklepě. Tato novostavba je tedy zatím nezkolaudovaná. K domu náleží i garáž spolu s menším dvoupodlažním domkem (přístavkem), který je hotov. Tento "pozemek" je dohromady v katastru veden jako zastavěná plocha a nádvoří a v sekci "součástí je stavba" je uvedeno objekt k bydlení. K celému náleží ještě zahrada s příjezdovou cestou. Mám tedy dva dotazy: 1) Je vůbec možné si na tento dům vzít hypotéku, když jeho "nejhodnotnější " část je nezkolaudovaná? 2) Kdyby hypotéka byla možná, lze si vzít hypotéku na větší částku, abychom mohli peníze použít na dodělání vnitřních prostor, nebo bychom si museli vzít k hypotéce ještě úvěr na jejich dokončení? Děkuji

Dobrý den,

banka Vám může půjčit max. 90% ze zástavní hodnoty nemovitosti. Při dodržení tohoto pravidla je možné čerpat hypotéku na koupi nedostavěné nemovitosti i na dostavbu nemovitosti. Doporučuji kontaktovat naše hypoteční poradce, kteří s Vámi vše proberou a doporučí nejlepší možné řešení.

E

#11060, Získáme hypotéku?, Hypoteční poradna, 27.8.2020

Dobrý den, je realná možnost získat hypotéku 2,5 mil Kč? Žádali bychom dva. Já 26 let a partner 21 let, náš společný příjem je 32 000 Kč. Oba máme po zkušební době a já mam smlouvu na dobu neurčitou a přítel na rok. Já už na sebe hypotéku 1,5 milionu mám na rodinný dům, ve kterém právě teď bydlíme. Ten bychom chtěli prodat. Starou hypotéku splatit a koupit jiný, na který bychom si právě chtěli půjčit těch 2,5 milionu. Nový vyhlídnutý dum stojí přes 3 miliony. Já mám ještě bohužel teď vyčerpaný kontokorent asi 28 tisíc a přítel má z mládí taky nějakou půjčku, kde dluží ještě asi 150 tisíc. Naše výdaje jsou důchodové spoření a pojistky, dohromady tak 2 tisíce. Výdaje na elektřinu a vodu jsou 3 tisíce . A přítel splácí 2 tisíce tu svoji půjčku a já 6 500 Kč hypotéku. Ale tu už bych neplatila kdybych dům prodala. Děkuji za odpověď. Snad jsem nic důležitého nezapomněla. 

Dobrý den,

na splátky všech úvěrů můžete dávat max. 45-50% příjmů (tedy 16 000 Kč - ve Vašem případě nízkého celkového příjmu banka stanoví spíše nižší hranici, kolem 12 000 Kč). Do toho by se samotná hypotéka 2,5 mil. Kč vešla (úrok 2%, splatnost 30 let), nicméně bude nutné nejprve splatit vaši první hypotéku a také by bylo velmi vhodné předem splatit všechny půjčky a kontokorenty, které velmi srážejí vaši bonitu. Prostudujte podmínky hypotéky a vše si spočítejte v naší hypoteční kalkulačce.

N

#11055, Hypotéka a insolvence, Hypoteční poradna, 26.8.2020

Dobrý den, chci jít do oddlužení a mám hypotéku na rodinný dům, kde bydlí rodiče a nechci, aby byl dům prodán. Můžu dům prodat svým rodičům? A co pak bude s penězi? Musím je přiznat do oddlužení? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

banka Vám k nemovitosti v zástavě pravděpodobně zapsala věcné břemeno "zákaz zcizení", tedy nejspíše nebude možné měnit majitele (nemovitost nepůjde prodat ani darovat). I kdyby to šlo, převod majetku na osoby blízké před vstupem do osobního bankrotu nemohu doporučit. Takovéto převody lze rušit až 3 roky zpětně (neboť se jedná o odklánění majetku před věřiteli) a navíc by soud Vaše jednání mohl vyhodnotit jako nepoctivý záměr a insolvenci Vám nepovolit. Navíc i po převodu nemovitosti na rodiče by na domu zůstalo zapsané zástavní právo banky. Vstupem do insolvence byste porušili smluvní podmínky úvěru, banka by hypotéku zesplatnila a dům prodala (k tomu nepotřebuje souhlas Váš ani nového majitele). 

O způsobu oddlužení (splátkový kalendář a/nebo zpeněžení majetku) rozhodne soud na návrh ins. správce. O osudu nemovitosti rozhodne zajištěný věřitel (banka). 

Články o Rodinný dům

Neručte za své pohledávky celým majetkem

Neručte za své pohledávky celým majetkem

11.8.2020, Komerční sdělení

…épohledávky a závazky veškerým svým majetkem. To znamená, že pokud musíte zaplatita nemáte finanční rezervu, tak prodáte třeba vlastní auto nebo rodinný dům. Toto krajní řešení se však netýká podnikatelů,kteří vykonávají svou jako firma. Odpovědnost firmy je totiž omezena pouze naveškerý …

Prodej českých firem je letos rekordní

Prodej českých firem je letos rekordní

14.11.2019, Komerční sdělení

… i postavenína trhu. Majitel nemá vhodného následovníka, a proto dost často volí cestuprodeje. Prodat firmu určitě není stejné, jako prodattřeba rodinný dům. Jak se vůbec cena firmy stanovuje? Přesně tak, je to náročný proces, kterývyžaduje znalosti, zkušenosti, ale také předvídavost. Pok…

Půjčka na bydlení pro mladé? Jednodušší je získat hypotéku než si půjčit od státu

Půjčka na bydlení pro mladé? Jednodušší je získat hypotéku než si půjčit od státu

12.7.2019, Hypotéka

…e podle toho, na co peníze chtějí. Na rekonstrukci získají maximálně 300 000 korun. Na nákup bytu dostanou nanejvýš 1 200 000 korun. A zájemci o rodinný dům se musí spokojit s půjčkou do 2 000 000 korun. Sehnat bydlení za tyto peníze je přitom ve velkých městech, jako je Praha nebo Brno, …

Státní garance za hypotéky

Státní garance za hypotéky

8.11.2018, Hypotéka

…zhorší (ceny porostou výše). Jak zrychlit bytovou výstavbu?Na celostátníúrovni apelovat na zjednodušení legislativy. I na vodovodní přípojku prorodinný dům potřebujeme dnes 10-20 razítek. Přestože má každá instituce zezákona povinnost reagovat do 30-60 dnů, málokterá to skutečna dodržuje…

ERU mění regulované tarify v neprospěch domácností

ERU mění regulované tarify v neprospěch domácností

23.1.2016, Reality

Byt 638 Kč, rodinný dům 2 264 Kč – přesně o tolik navíc by si mohly připlatit průměrné domácnosti na elektřině za rok, prosadí-li ERU nové distribuční tarify. Pohorší si maloodběratelé, polepší velkoodběratelé. Proč MPO a MMR neustále považují úspory ve spotřebě energií za hřích? Kdo še…Banky v ČR