Banky.cz Banky.cz Realitní slovník Rodinný dům

Rodinný dům


Definice Rodinný dům

Je menší samostatná nebo řadová budova, která je určená k bydlení a ve které více než polovina podlahové plochy místností splňuje požadavky na trvalé rodinné bydlení. Tento typ bydlení má zpravidla nejvýše 2 podlaží a podkroví, které může být obytné. Rodinný dům může mít nejvíce 3 samostatné byty - taková je definice dle ČSN (české státní normy).
Rodinný dům je nejčastěji vlastnictvím jeho obyvatele, který v ČR v nadpoloviční většině případů na pořízení domu přijme bankovní hypotéku. Běžně existují rodinné domy v pronájmu, které zakoupil, případně rekonstruoval a pronajal investor.
Podle urbanistických hledisek můžeme RD dále dělit na samostatně stojící, dvojdomy, čtyřdomy, řadové, atriové, či terasové domy.


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 1.58 %

Dotazy v poradně k Rodinný dům

E

#11060, Získáme hypotéku?, Hypoteční poradna, 27.8.2020

Dobrý den, je realná možnost získat hypotéku 2,5 mil Kč? Žádali bychom dva. Já 26 let a partner 21 let, náš společný příjem je 32 000 Kč. Oba máme po zkušební době a já mam smlouvu na dobu neurčitou a přítel na rok. Já už na sebe hypotéku 1,5 milionu mám na rodinný dům, ve kterém právě teď bydlíme. Ten bychom chtěli prodat. Starou hypotéku splatit a koupit jiný, na který bychom si právě chtěli půjčit těch 2,5 milionu. Nový vyhlídnutý dum stojí přes 3 miliony. Já mám ještě bohužel teď vyčerpaný kontokorent asi 28 tisíc a přítel má z mládí taky nějakou půjčku, kde dluží ještě asi 150 tisíc. Naše výdaje jsou důchodové spoření a pojistky, dohromady tak 2 tisíce. Výdaje na elektřinu a vodu jsou 3 tisíce . A přítel splácí 2 tisíce tu svoji půjčku a já 6 500 Kč hypotéku. Ale tu už bych neplatila kdybych dům prodala. Děkuji za odpověď. Snad jsem nic důležitého nezapomněla. 

Dobrý den,

na splátky všech úvěrů můžete dávat max. 45-50% příjmů (tedy 16 000 Kč - ve Vašem případě nízkého celkového příjmu banka stanoví spíše nižší hranici, kolem 12 000 Kč). Do toho by se samotná hypotéka 2,5 mil. Kč vešla (úrok 2%, splatnost 30 let), nicméně bude nutné nejprve splatit vaši první hypotéku a také by bylo velmi vhodné předem splatit všechny půjčky a kontokorenty, které velmi srážejí vaši bonitu. Prostudujte podmínky hypotéky a vše si spočítejte v naší hypoteční kalkulačce.

N

#11055, Hypotéka a insolvence, Hypoteční poradna, 26.8.2020

Dobrý den, chci jít do oddlužení a mám hypotéku na rodinný dům, kde bydlí rodiče a nechci, aby byl dům prodán. Můžu dům prodat svým rodičům? A co pak bude s penězi? Musím je přiznat do oddlužení? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

banka Vám k nemovitosti v zástavě pravděpodobně zapsala věcné břemeno "zákaz zcizení", tedy nejspíše nebude možné měnit majitele (nemovitost nepůjde prodat ani darovat). I kdyby to šlo, převod majetku na osoby blízké před vstupem do osobního bankrotu nemohu doporučit. Takovéto převody lze rušit až 3 roky zpětně (neboť se jedná o odklánění majetku před věřiteli) a navíc by soud Vaše jednání mohl vyhodnotit jako nepoctivý záměr a insolvenci Vám nepovolit. Navíc i po převodu nemovitosti na rodiče by na domu zůstalo zapsané zástavní právo banky. Vstupem do insolvence byste porušili smluvní podmínky úvěru, banka by hypotéku zesplatnila a dům prodala (k tomu nepotřebuje souhlas Váš ani nového majitele). 

O způsobu oddlužení (splátkový kalendář a/nebo zpeněžení majetku) rozhodne soud na návrh ins. správce. O osudu nemovitosti rozhodne zajištěný věřitel (banka). 

ŠB

#11038, Hypotéka na rekonstrukci, Hypoteční poradna, 24.8.2020

Dobrý den, zdědila jsem rodinný dům (RD) po úmrtí otce, a to před uzavřením nynějšího manželství. Takže si myslím, že RD momentálně nespadá do SJM. Mám jedno dítě z předchozího manželství a druhé je naše společné. Manžel má taky děti z předchozího manželství. Uvažuji o hypotéce z důvodu rekonstrukce RD. Když si vezmu jen na sebe hypotéku, spadne automaticky RD do SJM? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

majetek získaný před vstupem do manželství není součástí SJM, dům je ve Vašem výlučném vlastnictví (tento stav si můžete ověřit bezplatným online náhledem do katastru). Ať už si hypotéku na rekonstrukci budete brát sama či s manželem, RD vždy zůstane ve Vašem výlučném vlastnictví. 

B

#11032, Hypotéka v insolvenci, Exekuce a insolvence, 22.8.2020

Dobrý den, s manželem jdeme do insolvence. Máme rodinný dům, na který máme hypotéku. Je možnost o dům nepřijít, když hodnota domu je menší jak dluh?

Dobrý den,

o způsobu řešení insolvence (splátkový kalendář a/nebo zpeněžení majetku) rozhoduje soud na návrh insolvenčního správce. Na RD máte pravděpodobně zapsané zástavní právo ve prospěch banky za hypotéku, tedy o osudu RD bude rozhodovat banka coby zajištěný věřitel (vstupem do insolvence jste porušili podmínky úvěrové smlouvy a banka Vám hypotéku pravděpodobně zesplatnitla). 

DM

#10887, Refinancování hypotéky, Hypoteční poradna, 4.8.2020

Dobrý den, koncem října mi končí 5letá fixaci na hypo u ČS, hledám výhodné refinancování. U ČS bylo nabídnuta úroková sazba 2,59% ročně na dalších 5 let. Pokud bude u nich pojištění, tak 2,39%. Zatím tápu a nevím kam co a jak. V současné době nemám práci a zástavu mám na rodinný dům, zbývá doplatit 1,4 mil. Kč. Takže asi tak. Děkuji za nějakou dobrou radu kam se obrátit. 

Dobrý den,

tyto sazby jsou extrémně nevýhodné, běžně lze dnes bez pojištění dosáhnout na méně než 2% u LTV do 80%. Přechodu ke konkurenci ovšem může bránit vaše současná nezaměstnanost. Zatímco stávající banka Vás znovu lustrovat nebude, při refinancování u konkurence byste musela dokládat průměrný příjem za posledních 12 měsíců, pracovní smlouvu na dobu neurčitou a potvrzení, že nejste ve zkušební ani výpovědní lhůtě. 

Články o Rodinný dům

Neručte za své pohledávky celým majetkem

Neručte za své pohledávky celým majetkem

11.8.2020, Komerční sdělení

…épohledávky a závazky veškerým svým majetkem. To znamená, že pokud musíte zaplatita nemáte finanční rezervu, tak prodáte třeba vlastní auto nebo rodinný dům. Toto krajní řešení se však netýká podnikatelů,kteří vykonávají svou jako firma. Odpovědnost firmy je totiž omezena pouze naveškerý …

Prodej českých firem je letos rekordní

Prodej českých firem je letos rekordní

14.11.2019, Komerční sdělení

… i postavenína trhu. Majitel nemá vhodného následovníka, a proto dost často volí cestuprodeje. Prodat firmu určitě není stejné, jako prodattřeba rodinný dům. Jak se vůbec cena firmy stanovuje? Přesně tak, je to náročný proces, kterývyžaduje znalosti, zkušenosti, ale také předvídavost. Pok…

Půjčka na bydlení pro mladé? Jednodušší je získat hypotéku než si půjčit od státu

Půjčka na bydlení pro mladé? Jednodušší je získat hypotéku než si půjčit od státu

12.7.2019, Hypotéka

…e podle toho, na co peníze chtějí. Na rekonstrukci získají maximálně 300 000 korun. Na nákup bytu dostanou nanejvýš 1 200 000 korun. A zájemci o rodinný dům se musí spokojit s půjčkou do 2 000 000 korun. Sehnat bydlení za tyto peníze je přitom ve velkých městech, jako je Praha nebo Brno, …

Státní garance za hypotéky

Státní garance za hypotéky

8.11.2018, Hypotéka

…zhorší (ceny porostou výše). Jak zrychlit bytovou výstavbu?Na celostátníúrovni apelovat na zjednodušení legislativy. I na vodovodní přípojku prorodinný dům potřebujeme dnes 10-20 razítek. Přestože má každá instituce zezákona povinnost reagovat do 30-60 dnů, málokterá to skutečna dodržuje…

Hypotéka: Jakou nemovitostí lze ručit?

Hypotéka: Jakou nemovitostí lze ručit?

23.8.2018, Hypotéka

… hypotéky pak o střechu nad hlavoupřichází doslova celá rodina, což je velmi riskantní. Jakou nemovitostí lze ručit? bytová jednotka či ateliér rodinný dům bytový dům rekreační objekt s přiděleným číslempopisným nebo orientačním stavební pozemek Nemovitost musíbýt vždy vosobním vlastnict…Banky v ČR