Banky.cz Banky.cz Realitní slovník Rodinný dům

Rodinný dům


Definice Rodinný dům

Je menší samostatná nebo řadová budova, která je určená k bydlení a ve které více než polovina podlahové plochy místností splňuje požadavky na trvalé rodinné bydlení. Tento typ bydlení má zpravidla nejvýše 2 podlaží a podkroví, které může být obytné. Rodinný dům může mít nejvíce 3 samostatné byty - taková je definice dle ČSN (české státní normy).
Rodinný dům je nejčastěji vlastnictvím jeho obyvatele, který v ČR v nadpoloviční většině případů na pořízení domu přijme bankovní hypotéku. Běžně existují rodinné domy v pronájmu, které zakoupil, případně rekonstruoval a pronajal investor.
Podle urbanistických hledisek můžeme RD dále dělit na samostatně stojící, dvojdomy, čtyřdomy, řadové, atriové, či terasové domy.


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 2.02 %

Dotazy v poradně k Rodinný dům

S

#10236, Zrušení daně z nabytí nemovitosti, Daně, 27.5.2020

Dobrý den, mám dotaz ohledně nově schváleného zákona o zrušení daně z nabytí nemovitosti. Což je obecně super zpráva. Nicméně se mi stala skutečnost, kdy moje nemovitost byla postavena jako nový rodinný dům, ale v územním plánu je vedena jako rekreační rodinný dům (letos se bude územní plán měnit). A druhá pro mě smolná věc, je že se zrušení daně z nabytí týká převedených nemovitostí od prosince. Mně ji převedli na začátku listopadu, tzn necelý měsíc. Je možné nějakým způsobem vyžadovat vrácení zaplacené daně, nebo je to bez šance? Moc děkuji

Dobrý den,

daň z nabytí nemovitosti doposud zrušena nebyla, Parlament tento návrh zákona stále projednává. Dle předkládaného návrhu se bude daň zpětně rušit od prosince, tedy za převody nemovitosti uskutečněné v listopadu Vám nikdo daň nevrátí.

PT

#9965, Zrušení daně z nabytí nemovitosti, Daně, 5.5.2020

Dobrý den, měl bych dotaz ohledně daně z nabytí nemovitosti, která byla v posledních dnech zrušena. Koupil jsem rodinný dům na začátku listopadu 2019 a daň jsem uhradil počátkem prosince 2019. Mám tedy nárok na vrácení peněz, které jsem zaplatil? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

daň z nabytí nemovitosti zrušena doposud nebyla, zatím se jedná pouze o vládní návrh, který musí schválit Poslanecká sněmovna a Senát. Dle současného návrhu byste nárok na vrácení peněz neměl, neb daň by byla zpětně prominuta jen těm, co nemovitost koupili v prosinci a později. 

N

#9834, Půjčka bez příjmu, Půjčka, 22.4.2020

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda by byla možnost půjčky, i když nemám odpracovaný ani rok a jsem na mateřské dovolené, ale mužů ručit nemovitosti (rodinný dům). A na účet mi pravidelně každý měsíc chodí obnos peněz. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

toto bohužel možné není, bez oficiálního příjmu Vám nikdo peníze půjčit nemůže (neměla byste z čeho úvěr splácet). Pokud by Vám nějaká nebankovka peníze přece jen výměnou za zástavu nemovitosti nabídla, vyhněte se tomu obloukem - jde jim jen o vaši nemovitost, o kterou by Vás kombinací vysokého úroku v řádu stovek až tisíců procent, extrémně vysokých smluvních pokut a dalších triků rychle připravili.

RB

#9793, Americká hypotéka a záznamy v registrech, Hypoteční poradna, 20.4.2020

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli můžeme s manželem získat americkou hypotéku u banky pokud jsme v registru. Manžel měl autodopravu jako OSVČ od roku 1990 a před 4 lety se mu přestalo dařit, příjmy měl nižší než výdaje, přeúvěroval se. Snažili jsme se to řešit úvěry od nebankovních společností jen aby udržel podnikání, ale dopadlo to špatně. Už 2 roky nepodniká, je zaměstnaný u velké dopravní firmy jako řidič kamionu, výplatu má kolem 35 000 Kč za měsíc. Máme rodinný dům, který bychom mohli dát do zástavy, hodnota domu cca 3 mil. Kč, ale nikdo nám nepůjčí, protože jsme v registru. Jen nebankovní chtějí půjčit, ale ty úroky a podmínky jsou nehorázné. Můžete nějak poradit?

Dobrý den,

s takto negativními záznamy v registrech z roku 2018 Vám bohužel nikdo nepůjčí. Je třeba vyčkat další 2 roky, neboť banky přihlížejí pouze k záznamům mladším 4 let. Důrazně nedoporučuji brát si úvěr se zástavou nemovitosti od nebankovních společností. Extrémně vysoké úroky, poplatky, smluvní pokuty a nevýhodné podmínky by Vás velmi pravděpodobně o nemovitost rychle připravily. Protože jste podnikali od roku 1990, jste nyní v předdůchodovém věku. Vlastní střecha nad hlavou je vaše jediná životní jistota na penzi - střežte si ji jako oko v hlavě.

T

#9466, Dědictví a insolvence, Osobní a rodinné finance, 30.3.2020

Dobrý den, zemřeli mi rodiče, kteří vlastnili rodinný dům. Sestra je v insolvenci (dluh cca 1 mil. - splaceno za 3 roky cca 300 000 tis). Tržní hodnota domu je cca 2,5 mil. korun. Jak bude insolvenční správce postupovat v otázce prodeje domu a jak mně může "tlačit" k jeho prodeji? Se sestrou budeme mít po proběhnutém dědickém řízení každý 1/2 podílu na domu. Odhadní cena je pochopitelně nižší než tržní.

Dobrý den,

nikdo Vás určitě k prodeji tlačit nebude (ani nemůže), neboť každý zdědíte 1/2 domu. Insolvenční správce může zpeněžit pouze 1/2 náležící vaší sestře. Pro Vás tak jediné negativum může být, že se třeba nemusíte na všem plně shodnout s novým majitelem druhé poloviny RD.

Články o Rodinný dům

Prodej českých firem je letos rekordní

Prodej českých firem je letos rekordní

14.11.2019, Komerční sdělení

… i postavenína trhu. Majitel nemá vhodného následovníka, a proto dost často volí cestuprodeje. Prodat firmu určitě není stejné, jako prodattřeba rodinný dům. Jak se vůbec cena firmy stanovuje? Přesně tak, je to náročný proces, kterývyžaduje znalosti, zkušenosti, ale také předvídavost. Pok…

Půjčka na bydlení pro mladé? Jednodušší je získat hypotéku než si půjčit od státu

Půjčka na bydlení pro mladé? Jednodušší je získat hypotéku než si půjčit od státu

12.7.2019, Hypotéka

…e podle toho, na co peníze chtějí. Na rekonstrukci získají maximálně 300 000 korun. Na nákup bytu dostanou nanejvýš 1 200 000 korun. A zájemci o rodinný dům se musí spokojit s půjčkou do 2 000 000 korun. Sehnat bydlení za tyto peníze je přitom ve velkých městech, jako je Praha nebo Brno, …

Státní garance za hypotéky

Státní garance za hypotéky

8.11.2018, Hypotéka

…zhorší (ceny porostou výše). Jak zrychlit bytovou výstavbu?Na celostátníúrovni apelovat na zjednodušení legislativy. I na vodovodní přípojku prorodinný dům potřebujeme dnes 10-20 razítek. Přestože má každá instituce zezákona povinnost reagovat do 30-60 dnů, málokterá to skutečna dodržuje…

Hypotéka: Jakou nemovitostí lze ručit?

Hypotéka: Jakou nemovitostí lze ručit?

23.8.2018, Hypotéka

… hypotéky pak o střechu nad hlavoupřichází doslova celá rodina, což je velmi riskantní. Jakou nemovitostí lze ručit? bytová jednotka či ateliér rodinný dům bytový dům rekreační objekt s přiděleným číslempopisným nebo orientačním stavební pozemek Nemovitost musíbýt vždy vosobním vlastnict…

ERU mění regulované tarify v neprospěch domácností

ERU mění regulované tarify v neprospěch domácností

23.1.2016, Reality

Byt 638 Kč, rodinný dům 2 264 Kč – přesně o tolik navíc by si mohly připlatit průměrné domácnosti na elektřině za rok, prosadí-li ERU nové distribuční tarify. Pohorší si maloodběratelé, polepší velkoodběratelé. Proč MPO a MMR neustále považují úspory ve spotřebě energií za hřích? Kdo še…Banky v ČR