Banky.cz Banky.cz Realitní slovník Rodinný dům

Rodinný dům


Definice Rodinný dům

Je menší samostatná nebo řadová budova, která je určená k bydlení a ve které více než polovina podlahové plochy místností splňuje požadavky na trvalé rodinné bydlení. Tento typ bydlení má zpravidla nejvýše 2 podlaží a podkroví, které může být obytné. Rodinný dům může mít nejvíce 3 samostatné byty - taková je definice dle ČSN (české státní normy).
Rodinný dům je nejčastěji vlastnictvím jeho obyvatele, který v ČR v nadpoloviční většině případů na pořízení domu přijme bankovní hypotéku. Běžně existují rodinné domy v pronájmu, které zakoupil, případně rekonstruoval a pronajal investor.
Podle urbanistických hledisek můžeme RD dále dělit na samostatně stojící, dvojdomy, čtyřdomy, řadové, atriové, či terasové domy.


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 2.02 %

Dotazy v poradně k Rodinný dům

AK

#8811, Sleva na dani za hypotéku, Daně, 3.2.2020

Dobrý den, v minulém roce jsme měli hypotéku na byt, ve kterém jsme bydleli. Vzali jsme si druhou hypotéku na rodinný dům, v prosinci jsme byt prodali a hypotéku na něj prodejem doplatili, druhá hypotéka na dům běží a dům je ve výstavbě. Chci se zeptat, zda si mohu do dani dát odpočet obou hypoték nebo, když jsme hypotéku na byt měli pouze 11 měsíců z minulého roku, máme smůlu a odpočet úroku lze využít jen u hypotéky na RD ve výstavbě? V obou hypotékách jsme s partnerem figurovali jako spoludlužníci. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

snížení daňového základu o zaplacené úroky za hypotéku je možné použít pouze za úvěr a za měsíce, kdy předmětná nemovitost sloužila k uspokojování vašich bytových potřeb (nebo potřeb vaší blízké rodiny). Za RD můžete odečíst všechny úroky a za byt pouze za část roku, po kterou jste v bytě bydleli (např. pokud jste spláceli 12 měsíců a bydleli v bytě jen 11 měsíců, pak uplatníte 11/12).

PN

#8640, Mohou mi zamítnout osobní bankrot?, Exekuce a insolvence, 21.1.2020

Dobrý den, dva roky zpět jsem prošel konkurzem (dluhy z podnikání), kdy mi byl prodán rodinný dům. Dluh byl vysoký, nedošlo k úplné úhradě dluhů. Nyní chci jít do oddlužení znovu, jako fyzická osoba, již nepodnikám. Může se stát, že některý z věřitelů můj návrh zamítne? Nebo když byl konkurz na majetek již věřitel nemá právo jakkoliv zasahovat?

Dobrý den,

soud povolí osobní bankrot každému, kdo je schopen měsíčně splácet min. 2 200 Kč a nesleduje oddlužením nepoctivý záměr. Jiné důvody pro zamítnutí insolvence pro fyzickou osobu nejsou.

L

#8598, Dary v rodině a daně, Osobní a rodinné finance, 18.1.2020

Dobrý den, mamka mi chce darovat rodinný dům a přilehlé pozemky. V darovací smlouvě budete uvedena podmínka o vypořádání mých dvou bratrů. Na toto vypořádání mi banka poskytne hypotéku na vypořádání. Já budu osvobozena od daně z nabytí nemovitých věcí, ale co mí bratři? Budou osvobozeni od daně z příjmů? Nemovitosti od nich nekupuji, ale vypořádaváme se skrz podmínku v darovací smlouvě. Děkuji za informaci.

Dobrý den,

bude-li se jednat o vypořádání majetku formou daru či dědictví v rámci rodiny, budou všichni od placení daně osvobozeni.

MK

#8568, Daň z nabytí nemovitosti a směrná hodnota, Daně, 15.1.2020

Dobrý den, koupil jsem řadový rodinný dům a chtěli jsme řešit daň z nabytí formou směrné hodnoty, ale na finančním nám řekli, že musíme mít odhad. Dům má přízemí na úrovni silnice a dvě nadzemní podlaží.

Dobrý den,

odhad je vyžadován pouze u nemovitostí, kde není možné určit směrnou hodnotu (např. zemědělská půda bez BPEJ). V ostatních případech je volba na Vás (směrná hodnota nebo odhad).

MK

#8551, Darování nemovitosti a daň z nemovitosti, Reality, 14.1.2020

Pokračování dotazu č. 8531: Dobrý den pane Jermář, děkuji Vám za vaši reakci. Je mi jasné, že nejlepší by bylo pozemek a rodinný dům rozdělit, aby každá rodina měla svoji část. Možná, že k tomu i časem dojde, stejně se počítá, že polovina nemovitosti jednou připadne manželce a druhá její sestře. Jenže nyní by nám to asi způsobilo více problémů než řešení, protože hypotéka je již podepsaná a projekt na úřadech. Navíc pro dosažení 100% hypotéky bychom stejně potřebovali ručení tchýninou částí. Nyní nám jde tedy o splnění požadavku banky, který jsme se dověděli před pár dny, i když to sebou nese určitá rizika. Potřebujeme se jen zorientovat v organizační a finanční náročnosti problému. V organizační již mám docela jasno, právníkem necháme vypracovat darovací smlouvu, aby měla potřebné náležitosti, včetně uvedení velikosti darované části, podpisy se nechají ověřit, vyplní se formulář žádosti o vklad na katastr ve dvou provedeních, vše se odevzdá na katastru, zaplatí správní poplatek a pak se jen čeká. Je to tak? Ale pak u těch daní už mám mezery. Darovací daň není, daň z nabytí zde neplatí, vzhledem k příbuznosti se netýká ani daň z příjmu. Jediné tedy co zbývá je daň z nemovitých věcí. Když tchýně zaplatí daň za celou nemovitost, musím i já odevzdávat prohlášení o vlastnictví toho 1%? A navýšení této daně tedy proběhne až po dokončení stavby, nejpozději do 31.1. v roce následujícím po dokončení. A opět, když bude tchýně platit daň celou, já bych nic nevykazoval? Děkuji mnohokrát.

Dobrý den,

ano, je to tak jak píšete (katastr po podání návrhu vyznačí plombu na 20 dní a vklad tak reálně provede zhruba za měsíc). Darovací daň, resp. daň z příjmu, v rámci darování nemovitosti v rodině neplatíte. 

Daň z nemovitosti se platí dle stavu katastru k 1/1 každého roku (kdo k tomu datu nemovitost vlastní, ten platí). Přiznání k dani může podat (a daň zaplatit) každý vlastník sám za svou část, nebo jeden vlastník za všechny. 

Články o Rodinný dům

Prodej českých firem je letos rekordní

Prodej českých firem je letos rekordní

14.11.2019, Komerční sdělení

… i postavenína trhu. Majitel nemá vhodného následovníka, a proto dost často volí cestuprodeje. Prodat firmu určitě není stejné, jako prodattřeba rodinný dům. Jak se vůbec cena firmy stanovuje? Přesně tak, je to náročný proces, kterývyžaduje znalosti, zkušenosti, ale také předvídavost. Pok…

Půjčka na bydlení pro mladé? Jednodušší je získat hypotéku než si půjčit od státu

Půjčka na bydlení pro mladé? Jednodušší je získat hypotéku než si půjčit od státu

12.7.2019, Hypotéka

…e podle toho, na co peníze chtějí. Na rekonstrukci získají maximálně 300 000 korun. Na nákup bytu dostanou nanejvýš 1 200 000 korun. A zájemci o rodinný dům se musí spokojit s půjčkou do 2 000 000 korun. Sehnat bydlení za tyto peníze je přitom ve velkých městech, jako je Praha nebo Brno, …

Státní garance za hypotéky

Státní garance za hypotéky

8.11.2018, Hypotéka

…zhorší (ceny porostou výše). Jak zrychlit bytovou výstavbu?Na celostátníúrovni apelovat na zjednodušení legislativy. I na vodovodní přípojku prorodinný dům potřebujeme dnes 10-20 razítek. Přestože má každá instituce zezákona povinnost reagovat do 30-60 dnů, málokterá to skutečna dodržuje…

Hypotéka: Jakou nemovitostí lze ručit?

Hypotéka: Jakou nemovitostí lze ručit?

23.8.2018, Hypotéka

… hypotéky pak o střechu nad hlavoupřichází doslova celá rodina, což je velmi riskantní. Jakou nemovitostí lze ručit? bytová jednotka či ateliér rodinný dům bytový dům rekreační objekt s přiděleným číslempopisným nebo orientačním stavební pozemek Nemovitost musíbýt vždy vosobním vlastnict…

ERU mění regulované tarify v neprospěch domácností

ERU mění regulované tarify v neprospěch domácností

23.1.2016, Reality

Byt 638 Kč, rodinný dům 2 264 Kč – přesně o tolik navíc by si mohly připlatit průměrné domácnosti na elektřině za rok, prosadí-li ERU nové distribuční tarify. Pohorší si maloodběratelé, polepší velkoodběratelé. Proč MPO a MMR neustále považují úspory ve spotřebě energií za hřích? Kdo še…Rychlé odkazy

Banky v ČR