Banky.cz Banky.cz Realitní slovník Nájemné

Nájemné


Definice Nájemné

nebo zkráceně jen nájem, je finanční částka hrazená mezi nájemcem a pronajímatelem za užívání pronajaté nemovitosti, která je předem dohodnuta a stanovena v nájemní smlouvě.


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 1.58 %

Dotazy v poradně k Nájemné

M

#11252, Sirotčí důchod a insolvence, Exekuce a insolvence, 17.9.2020

Dobrý den, mám plat 20 000 Kč plus sirotčí důchod 5 000 Kč na jedno dítě. Zajímá mě, jestli mi v insolvenci odečtou i ten důchod na dítě, popřípadě kolik by nám se synem zbylo na nájemné a jídlo. Děkuji

Dobrý den,

sirotčí důchod je příjmem Vašeho dítěte (nikoliv Váš - Vy ho pouze spravujete do doby, než syn dosáhne plnoletosti). Nemůže být tedy předmětem ins. srážek. Z čistého příjmu 20 000 Kč Vám bude zůstávat 13 576 Kč. 

SH

#10870, Stavba RD bez hypotéky, Hypoteční poradna, 3.8.2020

Dobrý den, chceme stavět dům, pozemek máme. Vlastníme byt v osobním vlastnictví. Chceme tento byt prodat a z utržených peněz postavit rodinný dům. Podmínkou je bydlet v tomto bytě po dobu stavby rodinného domu, tzn cca 1 rok. Nechceme hypotéku, ale rádi bychom postupně rozpouštěli hodnotu bytu. Je něco takové možné?

Dobrý den,

možné je všechno, ale musel byste najít kupujícího, který by byl Vaše pravidla ochoten akceptovat. Jsou 2 základní typy kupujících:

1) Ten co byt kupuje pro vlastní bydlení: takovýto kupující potřebuje obvykle bydlet hned, každý měsíc navíc mimo vlastní byt pro něj znamená výdaj na nájmu a/nebo omezení komfortu (např. život ve výrazně menším bytě a v jiné lokalitě než by potřeboval). Málokdo bude ochoten Vám peníze zaplatit nyní s datem předání bytu za rok. 

2) Investor, který byt kupuje na následný pronájem: investor nepotřebuje v bytě bydlet a naopak hledá zájemce o bydlení, tedy by nebyl problém Vám byt na rok pronajmout.

Spíše byste tedy hledal investora. Vše by proběhlo tak, že byste byt prodal a následně si ho zpětně od nového majitele pronajal. Jiné právní konstrukce (např. Vámi navrhované postupné čerpání peněz s převodem bytu za rok) nebudou téměř pro nikoho akceptovatelné.

Čím složitější podmínky stanovíte, tím nižší prodejní ceny dosáhnete. Právě proto existuje hypotéka, neboť i při prodeji bytu teď a zpětném nájmu na rok byste na nájemném zaplatil mnohem více než na úrocích za hypotéku (roční nájemné je obvykle cca 5% z tržní hodnoty bytu, úroky z hypoték i méně než 2%). Hypotéku můžete zcela doplatit při výročí fixace, tedy doporučuji si vzít hypotéku s fixací na 1 rok, za rok byt prodat a úvěr bez sankce doplatit. 

J

#10832, Musím zdanit příjem z pronájmu bytu?, Daně, 29.7.2020

Dobrý den, musím platit daň z příjmu, když pronajímám byt 2+1 za 7 tisíc v mém rodinném domku kde nebydlím a přitom pobírám inv. důchod 3 stupně? A další dotaz mám, zda bych o ten důchod nemohl přijít, když nesmím chodit do zaměstnání a při tom bych pronajímal byt. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

zisk z pronájmu bytu je třeba uvést v daňovém přiznání (příjem z nájemného bez záloh na energie mínus náklady - skutečné nebo paušálem). Po aplikaci daňových slev bude ve Vašem případě výsledná daňová povinnost pravděpodobně nulová. V inv. důchodu můžete byt pronajímat, o důchod nepřijdete.

K

#10147, Insolvence pro invalidy a odkup pohledávek, Exekuce a insolvence, 20.5.2020

Dobrý den, v dubnu tohoto roku mi byla zahájena insolvence. Jsem v invalidním důchodu druhého stupně a na částečný úvazek pracuji. Bydlím ve sdíleném nájmu, kde platím za pokoj necelých 8 000 Kč (což je na Prahu průměrná záležitost). Tudíž po zaplacení nájemného zbude opravdu stěží na jídlo. Nějaký čas se takto vyjít možná dá, ale nedovedu si představit, jak takto žít tři roky. Mé dluhy vznikly ze studia a poctivě jsem je i několik let splácela, než se u mě objevily zdravotní problémy. Rok jsem byla na nemocenské a rok v plném invalidním důchodu. Dluhy za tu dobu narostly. Z této situace se chci velice dostat. Jenže tímto obrovským tlakem se můj zdravotní stav opět zase zhoršuje a obávám se, že zhoršovat bude (bipolární porucha). Chci se prosím zeptat - neexistuje ještě nějaká možnost, jak by se to dalo celé řešit? S přihlédnutím k zdravotnímu stavu například. Někde jsem také slyšela o možnosti odkupu dluhu přímo od věřitelů za nižší procento. Existuje tato možnost? Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

váš dluh je majetek jako každý jiný, věřitelé s ním mohou volně obchodovat a mohou ho Vám či komukoliv jinému prodat (nedobytné pohledávky se prodávají výrazně pod nominálem). Nicméně přímo Vy pravděpodobně peníze na odkup svých dluhů peníze mít nebudete, jinak by Vám je zabavili exekutoři. 

JK

#10082, Trvalý příkaz k platbě, Platba, 15.5.2020

Dobrý den, mám stálý příkaz na placení nájmu (inkasa). Teď mám přeplatek a částku 5 360 Kč a nemusím platit. Na výpisu se mně objevilo, že částka čeká na dostatek prostředků, tak doufám, že to neodejde.

Dobrý den,

trvalý příkaz k platbě nemůže vědět, že máte přeplatek na nájemném a že nyní nemusíte jeden měsíc platit. Je třeba upravit zadání trvalého příkazu a posunout datum další platby na příští měsíc.

Články o Nájemné

Pokles cen nemovitostí? Raději na něj nespoléhejte

Pokles cen nemovitostí? Raději na něj nespoléhejte

6.4.2020, Reality

…epší. Navíc ani majitelé, kteří v minulých letech koupili byt jakoinvestici, nemají k prodeji těchto nemovitostí důvod. Připravili by se o příjmyz nájemného. I o zisk spjatý s budoucím zvýšením ceny. Odborníci proto nepředpokládají, že by se nyní na trhuobjevil větší počet volných nemovitostí…

Vlastní bydlení je stále hůř dostupné. Lidé se proto častěji stěhují na vesnici či k rodičům

Vlastní bydlení je stále hůř dostupné. Lidé se proto častěji stěhují na vesnici či k rodičům

9.3.2020, Reality

…é parametry aza okamžik získáte přehled nejvýhodnějších hypoték, které jsou právě na trhu. Stanovte správnou cenuPak už stačí jen nastavit správné nájemné anajít zájemce. Cenu za pronájem přitom volte obezřetně. Záleží například na: lokalitě situaci na trhu stavu nemovitosti i reálných možnos…

Ceny bytů v Česku vyrostly za 5 let o víc než třetinu. Brno překonalo ve zdražování Prahu i Paříž

Ceny bytů v Česku vyrostly za 5 let o víc než třetinu. Brno překonalo ve zdražování Prahu i Paříž

10.2.2020, Reality

… dostupnost vlastního bydlení vedek tomu, že roste také zájem o nájmy. A to i přesto, že lidé obvykle preferujíbydlení ve svém. Důvodů je několik: Nájemné je často skoro stejněvysoké jako splátky hypotečního úvěru. U hypotéky je jasně daná výšesplátek na několik let dopředu, zatímco nájemné m…

Rok poté: 7 změn, které přineslo loňské zpřísnění pravidel pro hypotéky

Rok poté: 7 změn, které přineslo loňské zpřísnění pravidel pro hypotéky

4.11.2019, Hypotéka

…nost hypoték. Na trhu se to projevuje už několik měsíců a nevyhnutelně tovede k tomu, že se zvyšují také ceny nájemního bydlení. Jenže stále dražšínájemné situaci ještě víc komplikuje. Naspořit si na vlastní bydlení je kvůliněmu pořád složitější a pro spoustu lidí téměř nemožné. 2. změna: bod…

Investice do nemovitostí a realitní bublina

Investice do nemovitostí a realitní bublina

24.4.2018, Reality

… jednotky je největší poptávka? Jaká dispozice je nejvýhodnější v poměrukupní cena/pronájem? Dle jakých kritérií nastavit správnou cenuměsíčního nájemného? Po vyhodnocenítěchto faktorů je třeba nastavit již zmíněné tři základní varianty. Co tyto scénářepřímo ovlivňuje? Pozitivní varianta je…Banky v ČR