Banky.cz Banky.cz Realitní slovník Nájemné

Nájemné


Definice Nájemné

nebo zkráceně jen nájem, je finanční částka hrazená mezi nájemcem a pronajímatelem za užívání pronajaté nemovitosti, která je předem dohodnuta a stanovena v nájemní smlouvě.


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 2.02 %

Dotazy v poradně k Nájemné

K

#10147, Insolvence pro invalidy a odkup pohledávek, Exekuce a insolvence, 20.5.2020

Dobrý den, v dubnu tohoto roku mi byla zahájena insolvence. Jsem v invalidním důchodu druhého stupně a na částečný úvazek pracuji. Bydlím ve sdíleném nájmu, kde platím za pokoj necelých 8 000 Kč (což je na Prahu průměrná záležitost). Tudíž po zaplacení nájemného zbude opravdu stěží na jídlo. Nějaký čas se takto vyjít možná dá, ale nedovedu si představit, jak takto žít tři roky. Mé dluhy vznikly ze studia a poctivě jsem je i několik let splácela, než se u mě objevily zdravotní problémy. Rok jsem byla na nemocenské a rok v plném invalidním důchodu. Dluhy za tu dobu narostly. Z této situace se chci velice dostat. Jenže tímto obrovským tlakem se můj zdravotní stav opět zase zhoršuje a obávám se, že zhoršovat bude (bipolární porucha). Chci se prosím zeptat - neexistuje ještě nějaká možnost, jak by se to dalo celé řešit? S přihlédnutím k zdravotnímu stavu například. Někde jsem také slyšela o možnosti odkupu dluhu přímo od věřitelů za nižší procento. Existuje tato možnost? Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

váš dluh je majetek jako každý jiný, věřitelé s ním mohou volně obchodovat a mohou ho Vám či komukoliv jinému prodat (nedobytné pohledávky se prodávají výrazně pod nominálem). Nicméně přímo Vy pravděpodobně peníze na odkup svých dluhů peníze mít nebudete, jinak by Vám je zabavili exekutoři. 

JK

#10082, Trvalý příkaz k platbě, Platba, 15.5.2020

Dobrý den, mám stálý příkaz na placení nájmu (inkasa). Teď mám přeplatek a částku 5 360 Kč a nemusím platit. Na výpisu se mně objevilo, že částka čeká na dostatek prostředků, tak doufám, že to neodejde.

Dobrý den,

trvalý příkaz k platbě nemůže vědět, že máte přeplatek na nájemném a že nyní nemusíte jeden měsíc platit. Je třeba upravit zadání trvalého příkazu a posunout datum další platby na příští měsíc.

JD

#10033, Běžný účet pro partnery, Běžný účet, 12.5.2020

Dobrý den, chtěl bych se poradit ohledně volby společného účtu partnerů (budoucích manželů). Chtěli bychom společný běžný účet, kde by byl od počátku vyšší příjem než 50 000 Kč/měsíc s možností kombinace s nějakým druhým přidruženým účtem pro odkládání části peněz - pravděpodobně nejlepší by byl asi spořící účet (s dosažením peněz do např. 7 dnů). Rádi bychom v rámci účtu měli 2 karty, pokud možno bezplatné vedení účtu a možnost do budoucna investovat. Jaké jsou pro nás optimální možnosti? 

Dobrý den,

společný účet není nejlepším řešením, neboť v případě nečekané události (úmrtí jednoho z partnerů) dochází k blokaci účtu a druhý z partnerů zůstává bez peněz. Právně je společný účet velmi komplikovaný (není jasné, kdo je majitelem jaké části peněz), a proto ho téměř žádné banky nenabízí. Lepší bude, když si každý zřídíte svůj účet, jeden bude platit všechny výdaje za domácnost (např. nájemné, SIPO, atd.) a druhý na tento účet může přispívat. 

Nejvyšší úrok na spořící účtu nabízí Moneta Money Bank (1,5% do 1 mil. Kč, peníze kdykoliv k dispozici), nejlevnější investice na kapitálových trzích Fio Banka, bezplatné vedení účtu s platební kartou dnes nabízí téměř všechny banky (podmínky se liší např. poplatky za výběr z bankomatu, atd.). Doporučuji běžný účet od Equa bank, která nabízí neomezené výběry z bankomatů všech bank v ČR i v zahraničí. Je lepší mít každý produkt u jiné banky, čímž dosáhnete na nejlepší možné podmínky a netrvat na vedení všech produktů u jediného peněžního ústavu.

KF

#9933, Koronavirus a kurzarbeit, Osobní a rodinné finance, 1.5.2020

Dobry den, zamestnavatel me k 30.4. informoval, ze zavadi Kurzarbeit. Mam kancelarskou profesi. Oznamil, ze se bude jednat o obdobi od 1.5. do 31.7. Muj dotaz dni, pokud je kurzabeit odsouhlasen do konce kvetna, jak muze zamestnavatel naridit az do cervence? Cast mzdy placena uradem pracem bude chodit od uradu prace nebo od zamestnavatele? Proc me zaroven zamestnavatel pozadat o podepsani dodatku smlouvy o souhlasu se snizenim platu o 10%, kdyz bude refundovan uradem prace? Dekuji a hezky den.

Dobrý den,

Úřad práce bude peníze posílat vašemu zaměstnavateli a Vy dostanete svou mzdu vyplacenou od svého zaměstnavatele. Zaměstnavatelům se proplácí pouze část mzdových nákladů (do limitu 39 000 Kč měsíčně). Snížení mzdy o 10% podepsat nemusíte, nicméně je třeba si uvědomit, že jsme v krizi, kterou nejlépe překonáme společným úsilím (když se každý něčeho vzdá ve prospěch lepší budoucnosti). Když svého zaměstnavatele takto podpoříte, spíše krizi přežije a nebude muset propouštět. I proto banky již před nařízením vlády dobrovolně nabízely odklad splátek úvěrů, majitelé bytů dávali slevy na nájemném atd. 

AC

#9913, Mohu žádat vyšší nezabavitelné minimum?, Exekuce a insolvence, 29.4.2020

Dobrý den, mám schváleno oddlužení na 3 roky, je mi více než 60 let. Životní minimum mi bylo vypočteno na 11 600 Kč. Mohu požádat o vyšší částku? Pouze nájemné činí 10 000 Kč měsíčně. Děkuji

Dobrý den,

výpočet nezabavitelného minima je stanoven zákonem (vychází ze z vašeho příjmu a počtu vyživovaných osob) a nelze žádat vyšší částku z důvodu např. pokročilého věku nebo drahého nájmu. Potřebujete-li více peněz, zkuste zvýšit své příjmy - např. brigádou. Se zvýšením příjmu dojde automaticky ke zvýšení nezabavitelného minima. 

Články o Nájemné

Pokles cen nemovitostí? Raději na něj nespoléhejte

Pokles cen nemovitostí? Raději na něj nespoléhejte

6.4.2020, Reality

…epší. Navíc ani majitelé, kteří v minulých letech koupili byt jakoinvestici, nemají k prodeji těchto nemovitostí důvod. Připravili by se o příjmyz nájemného. I o zisk spjatý s budoucím zvýšením ceny. Odborníci proto nepředpokládají, že by se nyní na trhuobjevil větší počet volných nemovitostí…

Vlastní bydlení je stále hůř dostupné. Lidé se proto častěji stěhují na vesnici či k rodičům

Vlastní bydlení je stále hůř dostupné. Lidé se proto častěji stěhují na vesnici či k rodičům

9.3.2020, Reality

…é parametry aza okamžik získáte přehled nejvýhodnějších hypoték, které jsou právě na trhu. Stanovte správnou cenuPak už stačí jen nastavit správné nájemné anajít zájemce. Cenu za pronájem přitom volte obezřetně. Záleží například na: lokalitě situaci na trhu stavu nemovitosti i reálných možnos…

Ceny bytů v Česku vyrostly za 5 let o víc než třetinu. Brno překonalo ve zdražování Prahu i Paříž

Ceny bytů v Česku vyrostly za 5 let o víc než třetinu. Brno překonalo ve zdražování Prahu i Paříž

10.2.2020, Reality

… dostupnost vlastního bydlení vedek tomu, že roste také zájem o nájmy. A to i přesto, že lidé obvykle preferujíbydlení ve svém. Důvodů je několik: Nájemné je často skoro stejněvysoké jako splátky hypotečního úvěru. U hypotéky je jasně daná výšesplátek na několik let dopředu, zatímco nájemné m…

Rok poté: 7 změn, které přineslo loňské zpřísnění pravidel pro hypotéky

Rok poté: 7 změn, které přineslo loňské zpřísnění pravidel pro hypotéky

4.11.2019, Hypotéka

…nost hypoték. Na trhu se to projevuje už několik měsíců a nevyhnutelně tovede k tomu, že se zvyšují také ceny nájemního bydlení. Jenže stále dražšínájemné situaci ještě víc komplikuje. Naspořit si na vlastní bydlení je kvůliněmu pořád složitější a pro spoustu lidí téměř nemožné. 2. změna: bod…

Investice do nemovitostí a realitní bublina

Investice do nemovitostí a realitní bublina

24.4.2018, Reality

… jednotky je největší poptávka? Jaká dispozice je nejvýhodnější v poměrukupní cena/pronájem? Dle jakých kritérií nastavit správnou cenuměsíčního nájemného? Po vyhodnocenítěchto faktorů je třeba nastavit již zmíněné tři základní varianty. Co tyto scénářepřímo ovlivňuje? Pozitivní varianta je…Banky v ČR