Banky.cz Banky.cz Realitní slovník Nájemné

Nájemné


Definice Nájemné

nebo zkráceně jen nájem, je finanční částka hrazená mezi nájemcem a pronajímatelem za užívání pronajaté nemovitosti, která je předem dohodnuta a stanovena v nájemní smlouvě.


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 1.48 %

Dotazy v poradně k Nájemné

JV

#11789, Proč se banka nestará o občany v nouzi, Půjčka, 15.11.2020

Zdravím, přítelkyně přišla kvůli koronaviru ještě před létem o práci a nebyla od této doby schopna platit nájem. Je nějaká možnost převést dluh za nájem do banky s tím, že by si odložila splátky do ledna? Do práce nastupuje až v prosinci a neví jak tuto situaci vyřešit. Přítelkyně teď bydlí u mě a bojím se možné exekuce na mou adresu, nevím jak tuto situaci vyřešit a tohle je jediné možné řešení. Pokud to není možné, tak mě mrzí, že během krize se nejsou schopny banka ani stát postarat o občana v nouzi. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

banka není zaopatřovací ústav. Jedná se o instituci, která na jedné straně půjčuje lidem peníze a na straně druhé si u ni jiní lidé peníze ukládají. Je to vlastně velmi závažná záležitost, neboť banka nepůjčuje lidem své vlastní peníze, ale peníze jiných lidí. Proto je fungování banky velmi přísně regulováno. Poskytování půjček se řídí např. Zákonem o spotřebitelském úvěru, který výslovně zakazuje půjčování peněz klientům, kteří nemají na splácení. Nemůžete se tak zlobit na banku, že nechce vaší přítelkyni bez práce půjčit peníze nebo za ni dokonce převzít dluhy na nájemném (to je již zcela absurdní myšlenka). Tímto jednáním by banka porušila platnou legislativu. A co by tomu řekli ostatní lidé, kteří si své těžce vydělané peníze u banky uložili? 

Je to stejné, jako kdyby na nájem neměl Váš soused a chtěl po Vás, abyste za něj převzal jeho dluhy. Vy byste mu své peníze nedal a ještě byste musel poslouchat, jak je mu líto, že se nejste schopen postarat o spoluobčana v nouzi.

O občany v nouzi se stará stát. Při ztrátě zaměstnání je třeba se registrovat na Úřadu práce, který vyplácí podporu v nezaměstnanosti. Dále je možné pobírat velmi široké spektrum sociálních dávek (doplatek na bydlení, mimořádnou pomoc v nouzi, životní minimum, přídavky na děti, atd.). Určitě tedy není možné skončit zcela bez příjmu. 

MM

#11778, Nemám na splácení, Půjčka, 15.11.2020

Dobry den, co mam delat v mem pripade? Mam pujcku u Hello bank, v cervnu 2020 (COVID-19) jsem si pozadal o odklad, protoze jsem marodil od 2018. Mezi tim jsem mel nejakou praci na zkraceny uvazek, ale vzdy bylo vse zaplaceno, nevznikl mi tam zadny dluh. Na pujce mam jeste zaplatit asi cca 75 000 Kc a urok za odklad. Nevim co mam delat. Momentalne jsem bez prace a v evidenci UP a na hmotne nouzi, nevim kolik my vypocitaji a praci hledam, jen v tomto spatnem obdobi (COVID) nemohu sehnat nic. Platim najemne, 7 400 Kc, elekt. 1 000 Kc, 1 200 Kc plyn, jsem svobodny . Doposud se lecim na Psychiatrii. Od cca 2017. Pujcku mam tento mesic platit cca 3 500 Kc. Nevim jak to mam zaplatit nebo vlastne jak budu platit, jsem ve 2. stupni invalidity, ale nebyla mi priznano vyplata duchodu. Kdyz jsem toto vse vysvetlil bance, tak je to v zadnem pripade nezajimalo a nekolikrat jsem je prosil a zadal, jestli by bylo mozne splatku snizit, ze na to nemam a nerad bych mel nejake problemy a exekuce. Vim, ze pujcku musim zaplatit, ale moc prosim o radu, nevim na koho se mam v tomto pripade obradit. Na financni poradne mi sdelili, ze si mam napsat k vam, ze vy jste ti nejhlavnejsi. Pomuze mi CNB? Moc Vas prosim, co mam delat? Prosim o radu, uz nekolikrat jsem se psychicky zhroutil a to jejich jednani se mnou vubec neni hezke, nenechaj me ani domluvit a ze pokud na to nemam, tak si mam pujcit. Pujcku jsem si vzal kdyz jsem pracoval a uz jednu jsem u Hello bank mel a vse bylo v naprostem poradku zaplaceno. Ja chci pujcku platit, protoze se to musi, ale nevim jak, kdyz mi nechteji snizit splatku. Tato splatka je momentalne na me moc vysoka (3 500 Kc). Prosim o radu nebo reseni. Predem Moc dekuji za brzkou odpoved.

Dobrý den,

nezvládáte-li splácet své půjčky, máte 4 možnosti:

 • zkusit požádat banku o snížení splátek a prodloužení doby splatnosti
 • snížit výdaje na nezbytné minimum, zvýšit příjmy brigádami či směnami navíc, zatnout zuby a splácet maximum možného
 • čekat na vymáhání ze strany banky (exekuce)
 • požádat o osobní bankrot (jste-li schopen splácet min. 2 200 Kč měsíčně)

 • Jiné řešení bohužel možné není. ČNB Vám se snížením splátek nepomůže.

  Máte-li pocit, že Vám banka půjčila peníze, aniž by dostatečně ověřila vaši bonitu, můžete na banku podat žalobu a domáhat se zneplatnění úvěrové smlouvy soudní cestou. To by bylo možné např. v případě, pokud byste v momentě sjednání půjčky byl bez práce, bez pravidelného příjmu, invalida bez přiznaného důchodu. Pokud jste o příjem přišel až v průběhu splácení, bude z pohledu Zákona o spotřebitelském úvěru nejspíše vše v pořádku.

  PK

  #11667, Nemám dostatečný příjem pro insolvenci, Exekuce a insolvence, 4.11.2020

  Dobrý den, prosím pane Jermář, mám na Vás prosbu. Mockrát předem děkuji.  Jsem v oddlužení 4. rok. Bohužel jsem byl teď 5 měsíců na ÚP, protože mě skrze první vlnu Covid-19 propustili ze zaměstnání při snižování stavů. Bohužel jsem neměl na všechny výdaje a insolvenci a výživné jsem neplatil 3 měsíce. Z minima co jsem měl jako příspěvek v nezaměstnanosti mi zbylo na nájemné, opravdu malé živobytí a nějakých pár věcí pro dcerku. Teď mám 26.11. stání o rozhodnutí zrušení oddlužení v Brně a doufám, že to vše dobře dopadne, protože by mě to dostalo opravdu do kolem a nedovedu si představit, co by se stalo. Všechny dlužné částky jsem správkyni zaslal a vše dorovnal tak abych nikomu nedlužil. Chci se ale hlavně zeptat. Teď jsem již dostal novou smlouvu na HPP. Je tam vedený mzdový výměr 14 600 Kč. Když jsem to zaslal ins. správkyni, okamžitě mě odepsala, jestli jsem normální jít do zaměstnání s tak malým příjmem, když jsem v oddlužení. Já ji napsal ano, protože to je konečně práce, která se naskytla na HPP. Říkala, že jí to určitě na srážky pro insolvenci nevyjde a že je potřeba (např. od příslušníka rodiny) podepsat darovací smlouvu na 4 000 Kč měsíčně (až do konce oddlužení). A že si bude strhávat cca 2 000 Kč ze mzdy. Chtěl jsem se Vás tedy zeptat. Mám insolvenci, v které je zahrnuto i výživné na syna z 1. manželství. To činí 3 000 Kč. A mám dcerku teď s přítelkyní, která má 18. měsíců. Chci se zeptat, opravdu mi to nevychází? Jak se to počítá? Jsem z toho úplně mimo a nevím od čeho se můžu odrazit.  Co vše můžu udělat proto, aby mi oddlužení soud ponechal? Můžete mi nějak pomoci? Mám z toho obrovské obavy, že mi to zruší před posledním rokem plnění. Děkuji za pochopení a odpověď.

  Dobrý den,

  pro úspěšné oddlužení je třeba plnit podmínky insolvence (u starších řízení započatých před 6/2019 je nutné splatit min. 30% přihlášených pohledávek, u novějších řízení započatých později pak stačí měsíčně splácet min. 2 200 Kč). Vás se týká podmínka 30%. Nevím jak vysoké máte dluhy a kolik byste tedy měl měsíčně splácet - to Vám sdělí váš ins. správce. 

  Hrubá mzda 14 600 Kč bude znamenat čistého cca 12-13 000 Kč. Při dvou vyživovaných osobách (2 děti, bez manželky) by Vám šlo ze 13 000 Kč na insolvenci srážet pouze 30 Kč měsíčně. A to pro úspěšné oddlužení stačit nebude. Bylo by tedy skutečně záhodno se poohlédnout po lépe placené práci nebo brigádě, se kterou soud přesvědčíte, že budete mít šanci oddlužení úspěšně ukončit. 

  L

  #11630, Program Covid nájemné druhá vlna, Osobní a rodinné finance, 2.11.2020

  Dobrý den, kamarád chce požádat o kompenzaci COVID - nájemné na provozovnu, kde pracuje jako kadeřník. Problém je, že prý dluží na sociálce a asi i na zdravotním pojištění nějaké peníze. Dostane vůbec tuto kompenzaci? V čestném prohlášení na žádosti je kromě jiného k zaškrtnutí i kolonka, že nedluží žádnému státnímu orgánu, což znamená finanční úřad, socíální správa atd. Zaškrtnout to nemůže protože by to nebyla pravdivá informace. Myslíte, že má šanci na schválení žádosti, i když má tento dluh? Děkuji za odpověď.

  Dobrý den,

  jednou z podmínek pro přiznání podpory v programu Covid nájemné je bezdlužnost vůči vybraným institucím (finanční úřad, ČSSZ, zdravotní pojišťovny, atd.). Má-li váš kamarád dluhy na sociálním a zdravotním pojištění, na tuto podporu nedosáhne. 

  ZK

  #11613, Nájemník mi dluží na nájemném a má exekuce, Reality, 31.10.2020

  Dobrý den, bývalý podnájemník mi dluží na nájmu 43 tis. Kč. Stále jen slibuje, ale nic se v praxi neděje. Zjistila jsem, že má již 3 exekuce, o kterých jsem samozřejmě neměla tušení. Podle inzerátu na pozici, na které pracuje, má dostávat 38 tis. čistého. Nicméně kvůli exekuci mu na 100% dává firma peníze bokem a jemu přizná menší plat. Je nějaká možnost, jak toto napadnout? Někam nahlásit? Děkuji za odpověď.

  Dobrý den,

  práci načerno resp. vyplácení nezdaněné mzdy můžete nahlásit inspektorátu práce. Nicméně vymáhání dlužného nájemného po nájemníkovi se třemi exekucemi může být poměrně komplikované. Dlužník má pravděpodobně obstavenou mzdu i majetek a Vaše exekuce by byla až čtvrtá v pořadí. 

  Články o Nájemné

  Pokles cen nemovitostí? Raději na něj nespoléhejte

  Pokles cen nemovitostí? Raději na něj nespoléhejte

  6.4.2020, Reality

  …epší. Navíc ani majitelé, kteří v minulých letech koupili byt jakoinvestici, nemají k prodeji těchto nemovitostí důvod. Připravili by se o příjmyz nájemného. I o zisk spjatý s budoucím zvýšením ceny. Odborníci proto nepředpokládají, že by se nyní na trhuobjevil větší počet volných nemovitostí…

  Vlastní bydlení je stále hůř dostupné. Lidé se proto častěji stěhují na vesnici či k rodičům

  Vlastní bydlení je stále hůř dostupné. Lidé se proto častěji stěhují na vesnici či k rodičům

  9.3.2020, Reality

  …é parametry aza okamžik získáte přehled nejvýhodnějších hypoték, které jsou právě na trhu. Stanovte správnou cenuPak už stačí jen nastavit správné nájemné anajít zájemce. Cenu za pronájem přitom volte obezřetně. Záleží například na: lokalitě situaci na trhu stavu nemovitosti i reálných možnos…

  Ceny bytů v Česku vyrostly za 5 let o víc než třetinu. Brno překonalo ve zdražování Prahu i Paříž

  Ceny bytů v Česku vyrostly za 5 let o víc než třetinu. Brno překonalo ve zdražování Prahu i Paříž

  10.2.2020, Reality

  … dostupnost vlastního bydlení vedek tomu, že roste také zájem o nájmy. A to i přesto, že lidé obvykle preferujíbydlení ve svém. Důvodů je několik: Nájemné je často skoro stejněvysoké jako splátky hypotečního úvěru. U hypotéky je jasně daná výšesplátek na několik let dopředu, zatímco nájemné m…

  Rok poté: 7 změn, které přineslo loňské zpřísnění pravidel pro hypotéky

  Rok poté: 7 změn, které přineslo loňské zpřísnění pravidel pro hypotéky

  4.11.2019, Hypotéka

  …nost hypoték. Na trhu se to projevuje už několik měsíců a nevyhnutelně tovede k tomu, že se zvyšují také ceny nájemního bydlení. Jenže stále dražšínájemné situaci ještě víc komplikuje. Naspořit si na vlastní bydlení je kvůliněmu pořád složitější a pro spoustu lidí téměř nemožné. 2. změna: bod…

  Investice do nemovitostí a realitní bublina

  Investice do nemovitostí a realitní bublina

  24.4.2018, Reality

  … jednotky je největší poptávka? Jaká dispozice je nejvýhodnější v poměrukupní cena/pronájem? Dle jakých kritérií nastavit správnou cenuměsíčního nájemného? Po vyhodnocenítěchto faktorů je třeba nastavit již zmíněné tři základní varianty. Co tyto scénářepřímo ovlivňuje? Pozitivní varianta je…  Banky v ČR