Banky.cz Banky.cz Realitní slovník Nájemné

Nájemné


Definice Nájemné

nebo zkráceně jen nájem, je finanční částka hrazená mezi nájemcem a pronajímatelem za užívání pronajaté nemovitosti, která je předem dohodnuta a stanovena v nájemní smlouvě.


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 2.02 %

Dotazy v poradně k Nájemné

JJ

#8898, Pronájem bytů a daně, Reality, 10.2.2020

Dobrý den, jsem starobní důchodkyně, pronajímám dva byty. Měsíční nájem u jednoho bytu činí 13 000 Kč a u druhého bytu 14 000 Kč. Prosím, v jaké výši bude daň z příjmů? Děkuji.

Dobrý den,

nejprve je třeba inkasované nájemné rozdělit na čisté nájemné (vaše odměna za poskytnutí bytu) a zálohy na energie (které nájemníkům později proúčtujete). Váš příjem tvoří pouze čisté nájemné (bez zúčtovatelných záloh na energie). Dále si musíte zvolit, zda budete uplatňovat výdajový paušál 30% nebo skutečné náklady. 

Čisté nájemné - náklady = zisk (který se daní sazbou 15%)

Při placení daní můžete dále využít daňové slevy, viz náš článek Daň z příjmu za rok 2019. Přesnou výši daně si tak spočtete v daňovém přiznání, které coby osoba se zdanitelnými příjmy za rok 2019 musíte podat do konce března 2020.

DK

#8829, Jak zdanit příjem z pronájmu?, Daně, 4.2.2020

Dobrý den, jak prosím odvedu daň za podnájem družstevního bytu? Modelový příklad: Nájemníci mi platí celkem 8 000 Kč, já zaplatím družstvu 4 000 Kč za nájem bytu, vodné, stočné, teplo, společné osvětlení chodby, úklid chodby atd. Budu tedy danit těch 8 000 Kč * 12 měsíců = 96 000 Kč (-30% výdajový paušál) nebo pouze 4 000 Kč * 12 = 48 000 Kč (-30% výdajový paušál)? Protože z 8 000 Kč okamžitě přeposílám právě ty 4000 Kč družstvu. Skutečný příjem mám tedy 48 000 Kč ročně. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

u zdanění pronájmu (podnájmu) stejně jako u jiné podnikatelské aktivity máte na výběr ze dvou možností: 

1) jako náklady uplatňujete výdajový paušál (30-80% dle typu podnikatelské činnosti, pro nájem platí sazba 30%) a neuplatňujete skutečné náklady

2) jako náklady uplatňujete skutečné náklady

Platby za nájemné je třeba rozdělit na samotné nájemné a zálohy na služby. Zálohy na služby nejsou vaším příjmem (jedná se pouze o zálohy na služby a energie, které později zúčtujete nájemníkům). Váš příjem je pouze nájemné. Co lze vést jako zálohy na služby a co nikoliv upravuje zákon (např. zálohy na služby, vodné, stočné, energie, plyn, teplo ano, fond oprav ne). 

Příklad: Byt pronajímáte za 8 000 Kč, z čehož nájemné činí 4 000 Kč a zálohy na služby a energie 4 000 Kč. Váš roční příjem je 48 000 Kč a vy můžete uplatnit buď paušál 30% nebo skutečné náklady (např. fond oprav, výdaje za jiné opravy v bytě, atd.). Pokud byste uplatnil 30% paušál, zaplatíte daň z příjmu ve výši 15% ze zisku 33 600 Kč.

JP

#8821, Mohu uplatnit slevu za zaplacené úroky?, Daně, 3.2.2020

Dobrý den, mohu uplatnit odpočet úroků z hypotéky na rekonstrukci bytu, ve kterém s manželkou máme trvalé bydliště, platíme nájemné, veškeré služby (plyn, elektroměr) jsou přihlášeny na manželku, ale byt nevlastníme? Byt se nachází v činžovní vile, vlastníkem vily je manželky rodina. Na smlouvě o úvěru jsme uvedeni oba, odpočet bych uplatňoval pouze já. Děkuji mnohokrát za odpověď.

Dobrý den,

toto bohužel možné není, nemovitost je třeba vlastnit.

SK

#8718, Zřízení účtu online ze zahraničí, Běžný účet, 26.1.2020

Dobry den, dlouhodobe ziji v USA, do CR nejezdim. Trvale bydliste mam v CR. Zatim marne hledam banku, ktera mi otevre bezny ucet (pro prijem najemneho a samozrejme i platby spojene s udrzbou), kterycbych mohla spravovat on-line. Dekuji za odpoved.

Dobrý den,

zřízení běžného účtu plně online je možné jen v případě, kdy máte v ČR již vedený jiný účet (z tohoto účtu se na nový účet posílá potvrzovací platba 1 Kč). Toto je možné nahradit fyzickým podpisem smlouvy, kdy za Vámi banka pošle kurýra, nicméně tuto službu banky nabízejí jen v ČR. Z USA tak běžný účet 100% na dálku bohužel nezřídíte. 

S

#7763, Přihlášení pohledávky, Exekuce a insolvence, 17.10.2019

Dobrý den, jak prosím přihlásit dlužné nájemné do insolvence v souvislosti s podřízenou pohledávkou? Př. samotné nájemné je 30 000 Kč. Poplatky z prodlení jsou 200 000 Kč. Přihlašuji Pohledávku č. 1 jako nepodřízenou a to ve výši 30.000 Kč jistiny a 30.000 Kč poplatků z prodlení (přesně do výše jistiny). Dále přihlásím pohledávku č. 2 jako podřízenou ve výši 170.000 Kč (poplatky z prodlení nad výši jistiny). Chápu to tak správně?

Dobrý den,

přihlaste celou dlužnou částku jako jednu pohledávku. V rámci insolvence se na příslušenství dluhu (úrok nad 100% jistiny) bude pohlížet jako na podřízenou pohledávku, tedy vyšší šanci máte na získání části peněz z 60 000 Kč.

Články o Nájemné

Ceny bytů v Česku vyrostly za 5 let o víc než třetinu. Brno překonalo ve zdražování Prahu i Paříž

Ceny bytů v Česku vyrostly za 5 let o víc než třetinu. Brno překonalo ve zdražování Prahu i Paříž

10.2.2020, Reality

… dostupnost vlastního bydlení vedek tomu, že roste také zájem o nájmy. A to i přesto, že lidé obvykle preferujíbydlení ve svém. Důvodů je několik: Nájemné je často skoro stejněvysoké jako splátky hypotečního úvěru. U hypotéky je jasně daná výšesplátek na několik let dopředu, zatímco nájemné m…

Rok poté: 7 změn, které přineslo loňské zpřísnění pravidel pro hypotéky

Rok poté: 7 změn, které přineslo loňské zpřísnění pravidel pro hypotéky

4.11.2019, Hypotéka

…nost hypoték. Na trhu se to projevuje už několik měsíců a nevyhnutelně tovede k tomu, že se zvyšují také ceny nájemního bydlení. Jenže stále dražšínájemné situaci ještě víc komplikuje. Naspořit si na vlastní bydlení je kvůliněmu pořád složitější a pro spoustu lidí téměř nemožné. 2. změna: bod…

Investice do nemovitostí a realitní bublina

Investice do nemovitostí a realitní bublina

24.4.2018, Reality

… jednotky je největší poptávka? Jaká dispozice je nejvýhodnější v poměrukupní cena/pronájem? Dle jakých kritérií nastavit správnou cenuměsíčního nájemného? Po vyhodnocenítěchto faktorů je třeba nastavit již zmíněné tři základní varianty. Co tyto scénářepřímo ovlivňuje? Pozitivní varianta je…

Kam až porostou ceny nemovitostí?

Kam až porostou ceny nemovitostí?

19.10.2017, Reality

…mnohéekologické spolky, by měly konečně uznat, že bránit zástavbě polí vedle konečnétramvaje či metra je zbytečným plýtváním rozvojových ploch. Aninájemné není pozadu Střední hodnota výnosu zobytnénemovitosti koupené na pronájem se kalkuluje ve výši 5%. Když se ekonomice dařía nabídka realit …

Bankovní poradna

Bankovní poradna

9.8.2017, Banka

…, kterýby byl chráněn před exekutorem. Proto jsou bohužel lidé vexekucíchtlačeni do hotovostního platebního styku, což je velmi nešťastné.Zplacení nájemného a energií, stejně jako zinkasování nezabavitelnéčásti mzdy, se stává noční můra. Hotovostní operace jsou nejen dražší (na Poštězaplatíme…Rychlé odkazy

Banky v ČR