Banky.cz Banky.cz Slovník osobních a rodinných financí Kupní smlouva

Kupní smlouva


Definice Kupní smlouva

Je dohoda, v rámci níž prodávající převádí svou věc kupujícímu a ten se naopak zavazuje za ni zaplatit kupní cenu. Nejčastěji k dochází k jejímu uzavření konkludentně zaplacením za zboží v obchodě nebo zaplacením za objednané zboží, lze ji uzavřít také ústně a písemně. Písemná kupní smlouva je povinná například při koupi nemovité věci.Dotazy v poradně k Kupní smlouva

M

#11231, Hypotéka a Smlouva o úschově, Hypoteční poradna, 15.9.2020

Dobrý den, je nutné při žádosti o hypotéku mít uzavřenou Smlouvu o svěření finančních prostředků mezi advokátem a smluvními stranami smlouvy, nebo stačí v Kupní smlouvě informace, že prostředky budou uloženy v Advokátní úschovně? Děkuji za odpověď. 

Dobrý den,

Kupní smlouva a Smlouva o úschově se obvykle podepisují v jednu chvíli (data z jedné smlouvy vstupují do druhé, je to praktické). Banka ze smluv potřebuje vyčíst, kam má poslat peníze (Vámi načerpanou hypotéku). Číslo účtu advokátní či notářské úschovy se obvykle uvádí ve Smlouvě o úschově. Taktéž ji budou zajímat podmínky úschovy a budete muset bance doložit, že jste jako první poslal do úschovy část peněz z vlastních zdrojů (neposkytuje-li Vám banka úvěr za celou kupní cenu v případě ručí ještě jinou než kupovanou nemovitostí).

LD

#10592, Insolvence a prodej nemovitosti, Exekuce a insolvence, 2.7.2020

Dobrý den, za dva měsíce mi končí insolvence. V tuto chvíli mám zaplaceno víc jak 30%. V dědictví jsem nabyla nemovitost, kterou se insolvenční správce snaží prodat. Nemovitost byla nabídnuta přes realitní kancelář a přišla první nabídka. Vše ale dlouho trvá. Jak se bude postupovat v případě, že insolvence skončí v dané lhůtě a nebude ještě podepsána kupní smlouva? Soud mi tuto nemovitost vrátí a já jí budu moci případně prodat? Nebo zůstane u insolvenčního správce a ten se jí bude i nadále snažit prodat, i přes to že bude vydané rozhodnutí o oddlužení? Nebo nebude vydané rozhodnutí dokud nebude nemovitost prodána? Zájemce se nemůže dohodnout s ostatními vlastníky a odkupu jejich části, mám obavy, že od koupi odstoupí.

Dobrý den,

insolvence automaticky nekončí datem poslední splátky. Ins. správce musí soudu podat zprávu o vašem oddlužení (plnění podmínek) a návrh na ukončení insolvence a prominutí dluhů. Teprve po soudním rozhodnutí o ukončení insolvence a prominutí dluhů bude celé oddlužení ukončeno. Pokud se nemovitost do tohoto data neprodá, vrátí se Vám a budete s ní moci naložit dle svého uvážení.

TL

#10567, Prodej bytu a PENB, Reality, 27.6.2020

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda je průkaz PENB povinnou součástí kupní smlouvy při prodeji bytové jednotky v bytovém domě. SVJ nemá průkaz zpracován a raději by peníze použilo jinak než na zbytečný průkaz. Může být kupní smlouva neplatná, pokud nebude PENB její přílohou? Moc díky za odpověď.

Dobrý den,

PENB není povinnou součástí kupní smlouvy. Kupujícího musíte informovat o energetické náročnosti prodávané nemovitosti. To můžete učinit buď pomocí PENB nebo doložením účtů za energie za poslední rok (99% prodávajících preferuje druhou možnost, neb na rozdíl od PENB je doložení účtů nic nestojí). Ani účty za energie nemusí být povinnou součástí kupní smlouvy (např. formou přílohy). Stačí pouze prodávajícího o energetické náročnosti bytu informovat. 

SVJ nemá povinnost nechat si zpracovat PENB, neboť samotnému společenství PENB k ničemu dobré není (nemá z něj žádný užitek). PENB si případně na svůj náklad musí nechat zhotovit majitel bytové jednotky (SVJ nemůže nést náklady na prodej bytových jednotek vybraných členů společenství).

ŠM

#10506, Půjčka na auto, Půjčka, 21.6.2020

Pokračování dotazu č. 10483: Dobrý večer, zapomněla jsem uvést, že kupní smlouva na automobil je psána na mého bývalého přítele. Chtěla bych vědět, zda se tím něco mění. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

je-li kupní smlouva psána na přítele, pak by majitelem auta měl být on a ne Vy. Je třeba zdůraznit, že s autem může libovolně nakládat pouze jeho majitel (zapsaný ve velkém TP). Pak byste se svých peněz případně musela domáhat soudní cestou, což by nebylo vůbec snadné (musela byste dokázat, že jste půjčené peníze dále půjčila příteli, o čemž pravděpodobně nemáte sepsanou žádnou smlouvu o půjčce - jinak by on mohl tvrdit, že šlo např. o dar a rodinné spory "slovo proti slovu" se soudí velmi těžko). I pro neustále zdůrazňujeme, že každý by se měl brát půjčky pouze na své jméno a nevymýšlet konstrukce typu "já si půjčím na sebe, a pak peníze dále půjčím jinému". 

IK

#10366, Daň z nabytí nemovitosti, Daně, 8.6.2020

Dobrý den, z jaké ceny se platí daň z nabytí nemovitosti? Celková kupní cena s provizí RK je X. Provize je Y. Daň je 4% z X nebo z X-Y?

Dobrý den,

přijde na to, jak je sepsána kupní smlouva. Daň se platí z kupní ceny. Obvykle se smlouvy sepisují tak, že kupní cena již obsahuje provizi RK a všechny další výdaje (a Vy tak platíte daň z této plné kupní ceny), neboť zatímco rezervační smlouvy se sepisují mezi třemi stranami (prodávající, kupující a zprostředkovatel/RK), kupní smlouvy bývají už jen dvoustranné (prodávající, kupující).

Články o Kupní smlouva

Dokumenty potřebné pro vyřízení hypotéky

Dokumenty potřebné pro vyřízení hypotéky

19.2.2018, Hypotéka

…u Ověřená kopii daňového přiznání zaposledních 24 měsíců Potvrzení o bezdlužností na sociálním azdravotním pojištění Potvrzení o zaplacení daně Kupní smlouva nebo stavební povolení Při koupinemovitosti banka požaduje předložení kupní smlouvy (nebo smlouvy o smlouvěbudoucí) a aktuální vý…

Průvodce hypotékou

Průvodce hypotékou

12.6.2017, Hypotéka

…třebnýchdokumentů. potvrzení o výši příjmu (zaměstnanec) nebo daňovépřiznání (OSVČ) odhad zastavované nemovitosti nabývací titul k nemovitosti (kupní smlouva, darovacísmlouva) Scoring bankyÚvěrovýspecialista banky finálně posoudí Vaši žádost o úvěr na základě veškerýchdoložených dokumen…

Prodej nemovitosti 2: postup a finanční aspekty

Prodej nemovitosti 2: postup a finanční aspekty

28.1.2015, Reality

…í kupní smlouvě (obhlídka stavu nemovitosti, jednání o ceně a rezervační smlouva). Nyní pokračujeme kupní smlouvou a smlouvou o úschově peněz. Kupní smlouva Kupní smlouva je soupis podmínek, za kterých prodávající nemovitost kupujícímu prodává a musí nutně obsahovat tyto části: Sm…Banky v ČR