Banky.cz Banky.cz Slovník osobních a rodinných financí Kupní smlouva

Kupní smlouva


Definice Kupní smlouva

Je dohoda, v rámci níž prodávající převádí svou věc kupujícímu a ten se naopak zavazuje za ni zaplatit kupní cenu. Nejčastěji k dochází k jejímu uzavření konkludentně zaplacením za zboží v obchodě nebo zaplacením za objednané zboží, lze ji uzavřít také ústně a písemně. Písemná kupní smlouva je povinná například při koupi nemovité věci.Dotazy v poradně k Kupní smlouva

Š

#10281, Daň z nemovitosti, Reality, 31.5.2020

Dobrý den, bydlím v domě, kde je 6 bytů, zatím v podílovém vlastnictví. Přecházíme do tzv. osobního vlastnictví, kdy nám byla právníkem zpracována veškerá dokumentace a v průběhu dvou týdnů by právník měl podat návrh na vklad do katastru nemovitostí. Já osobně vlastním byt 3+1, soused 1+1. Soused mě oslovil, zda bych mu jeden pokoj neprodala, s čímž já souhlasím. Právníkem nám bylo sděleno, že tedy v návrhu do KN již zapracuje, že já přijímám byt o velikosti 2+1 a soused rovněž přijímá byt o velikosti 2+1, mezi mnou a sousedem byla vypracována kupní smlouva. V této souvislosti se Vás chci zeptat, zda, kdy a jakým způsobem máme tuto změnu nahlásit na finanční úřad, jednak v souvislosti se zaplacením daně za prodej (platí kupující, tedy pokud již nebylo schváleno, že se tato daň již neplatí) a jednak také s úpravou výše roční daně, kterou platíme vždy v květnu. Děkuji Vám za odpověď a přeji hezký den.

Dobrý den,

ohledně daně z nabytí nemovitosti doporučuji vyčkat 1-2 měsíce na výsledek jednání Parlamentu o zrušení této daně. Změnu u daně z nemovitosti budete řešit v daňovém přiznání za rok 2021 podávaném na FÚ do konce ledna 2021 (rok 2020 řešit nemusíte, tam již byla daň zaplacena).

RT

#10128, Daň z nabytí nemovitosti, Daně, 19.5.2020

Dobrý den, od bývalého manžela jsem odkoupila 1/2 bytové jednotky. Musím nechat k dani z nabytí nemovitosti nechat dělat odhad nebo stačí kupní smlouva? Děkuji

Dobrý den,

stačí kupní smlouva, kdy se kupní cena bude považovat za směrnou hodnotu, ze které odvedete zálohu na daň. Parlament v těchto dnech projednává zrušení daně z nabytí nemovitosti se zpětným účinkem od prosince 2019, tedy možná žádnou daň platit nebudete.

MH

#9697, Vklad na katastr a souběžné řízení, Reality, 13.4.2020

Dobry den, prodavame byt, od 1/4 bezi rizeni na katastralnim uradu, navrh na vklad zastavniho prava. 30/3 byla podepsana kupni smlouva, nasledne slozeny penize kupijicich, v temze tydnu banka poslala penize z hypoteky, vse do advokatni uschovy. Advokat ze poda navrh na vklad dle KS dne 8/4 Rikal, ze to nevadi a obe rizeni navrh na vklad zastavniho prava a navrh na vklad vlastnickeho prava dle KS pobezi soucasne. Kdyz se podivam na cislo pripadu, je tam i poznamka, ze 20 dni KN nesmi povolit vklad, tak se chci zeptat, obe rizeni tedy nepobezi soubezne a druhe rizeni, ze bylo podano 8/4 se tedy nebere? Pocita se 20 dni pro rizeni zastavniho prava a dalsich 20 dni rizeni vlastnickeho prava, tedy celkem min. 40 dni a pan advokat nam to tedy rekl spatne? S tim souvisi potom posledni krok - kdy nam advokat prevede penize a soucasne terminy stehovani novych majitelu. Jejich predstava, ale i dle zprav advokata obe rizeni budou probihat ruka v ruce, ale mne to na zaklade poznamky KU vychazi na rizeni min. 40 dni, takze kupujici se nemuzou koncem dubna stehovat. Dekuji vam za vysvetleni.

Dobrý den,

obě řízení mohou běžet současně a každé řízení má svoji lhůtu 20 dní, během kterých katastr nesmí provést záznam. Dle vytíženosti KN pak je provedení záznamu obvykle do týdne. Celkem tak jedno řízení zabere průměrně měsíc. Provedení vkladu zástavy tak čekejte koncem dubna a vklad vlastnického práva začátkem května. 

MH

#9490, Prodej bytu, Reality, 31.3.2020

Dobrý den, prodáváme nemovitost, bude se postupovat přesně dle kupní smlouvy, vložení vkladu zástavní smlouvy, potvrzení této zástavní smlouvy KU, je podepsaná kupní smlouva a ověřena u advokáta, teď je postup plnění dle kupní smlouvy, do 5 dnů převod peněz kupců, následně jejich banka čerpání hypotéky, vše do úschovy advokáta, advokát bude o každé změně informovat, jakmile bude mít peníze, podá návrh na vklad dle kupní smlouvy, tu je čekací doba 20 dnů, tu neovlivníme, následně budeme kupující/prodávající obeznámeni se změnou vlastnických práv, toto máme dát vědět advokátovi, znovu ověří a pošle peníze do 5 dnů na účet prodávajících, současně je zde podmínka, že nemovitost máme vystěhovat do 10 dnů od provedené změny vlastnických práv, toto vše by se stihlo i v případě, že kupujeme domek a získané peníze rovnou poukážeme na účet developera. Kupující na nás tlačí, abychom se co nejdřív v stěhovali, byl nastřelen jistý termín, kdy bude nás domek dokončeny s předpokladem, že kupující začne vše vyřizovat po uzavření smlouvy budoucí. Kupující ovšem v téhle věci nic 2, 5 měsíce nepodnikl a začal hypotéku vyřizovat 1,5 měsíce předem, než by si představoval bydlet. My jako prodávající jim přece nemůžeme předat nemovitost, skoro 4 měsíce jsme jen čekali, když nemovitost bude stále naším majetkem a nebude provedena změna vlastnických práv a tak je ošetřeno i ve smlouvě. V případě, že je tam pustíme bydlet a něco nám způsobí, byt vyhoří, pojištění domácnosti máme na své jméno, pak by jednoduše mohli odstoupit od smlouvy se ztrátou rezervačního poplatku. Proto smlouvy jsou ošetřené. Poraďte mi, jak na kupujícího, který to nechápe. Advokát na obou schůzkách vše vysvětlil, aby obě strany věděli. Je nám jasné, že kupující měl nájemní smlouvu, ale když v téhle věci začal jednat později a v době koronavirové a smlouva zní jasně, my jako prodávající máme svázané ruce. Náš domek by nám předali jinak i dříve, kdyby kupující vše zařizovat včas, vše by se stihlo. S touto jejich prodlevou ve vyřizování, se musíme řídit podmínkami dle kupní smlouvy, ač se to možná kupujícím nelíbí.

Dobrý den,

předat byt kupujícímu určitě nemůžete před složením celkovém kupní ceny do advokátní úschovy a před podáním návrhu na změnu vlastníka na katastr. Kupující stále může od kupní smlouvy odstoupit, nezaplatit, a tedy nemá absolutně žádný nárok dožadovat se předání nemovitosti před řádně sjednaným termínem. To že nemá kupující kde bydlet není Vaše starost. Určitě si může sjednat krátkodobý podnájem na 1-3 měsíce, než se vše vyřeší.

AB

#9234, Nákup nemovitosti a kupní smlouva, Reality, 12.3.2020

Dobrý den, chceme s přítelkyní požádat o 80% hypotéku, vlastnictví budoucího koupeného bytu bude 50/50. Oněch 20 %, které půjdou z našich prostředků, jsou v nepoměru a chceme to promítnout i do kupní smlouvy hypotéky. Lze toto ošetřit v kupní smlouvě? Bývají tam 2 položky, kterýma se hradí nemovitost. První položka je % vlastních peněz a další je % kolik je hrazeno hyp. úvěrem. Lze to tedy například vyspecifikovat v té části, kde je specifikováno kolik kdo dá z vl. zdrojů? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

nemovitost můžete koupit dohromady v jakémkoliv poměru (nemusí to být přesně 50/50, ale klidně 60/40 či cokoliv jiného). Vše se ošetří v kupní smlouvě.

Články o Kupní smlouva

Jak dlouho trvá vyřízení hypotéky?

Jak dlouho trvá vyřízení hypotéky?

27.7.2018, Hypotéka

…cích údajů – 3. týden Schválení hypotéky a náš podpis – 4. týden Po podpisuúvěrové smlouvy stačí splnit podmínky čerpání peněz (např. podepsaná kupní smlouva,složení zbylé části kupní ceny u notáře), což je již plně vnaší režii. Refinancování hypotékyPostup přirefinancování hypotéky je …

Dokumenty potřebné pro vyřízení hypotéky

Dokumenty potřebné pro vyřízení hypotéky

19.2.2018, Hypotéka

…u Ověřená kopii daňového přiznání zaposledních 24 měsíců Potvrzení o bezdlužností na sociálním azdravotním pojištění Potvrzení o zaplacení daně Kupní smlouva nebo stavební povolení Při koupinemovitosti banka požaduje předložení kupní smlouvy (nebo smlouvy o smlouvěbudoucí) a aktuální vý…

Průvodce hypotékou

Průvodce hypotékou

12.6.2017, Hypotéka

…třebnýchdokumentů. potvrzení o výši příjmu (zaměstnanec) nebo daňovépřiznání (OSVČ) odhad zastavované nemovitosti nabývací titul k nemovitosti (kupní smlouva, darovacísmlouva) Scoring bankyÚvěrovýspecialista banky finálně posoudí Vaši žádost o úvěr na základě veškerýchdoložených dokumen…

Prodej nemovitosti 2: postup a finanční aspekty

Prodej nemovitosti 2: postup a finanční aspekty

28.1.2015, Reality

…í kupní smlouvě (obhlídka stavu nemovitosti, jednání o ceně a rezervační smlouva). Nyní pokračujeme kupní smlouvou a smlouvou o úschově peněz. Kupní smlouva Kupní smlouva je soupis podmínek, za kterých prodávající nemovitost kupujícímu prodává a musí nutně obsahovat tyto části: Sm…Banky v ČR