Banky.cz Banky.cz Slovník osobních a rodinných financí Kupní smlouva

Kupní smlouva


Definice Kupní smlouva

Je dohoda, v rámci níž prodávající převádí svou věc kupujícímu a ten se naopak zavazuje za ni zaplatit kupní cenu. Nejčastěji k dochází k jejímu uzavření konkludentně zaplacením za zboží v obchodě nebo zaplacením za objednané zboží, lze ji uzavřít také ústně a písemně. Písemná kupní smlouva je povinná například při koupi nemovité věci.Dotazy v poradně k Kupní smlouva

M

#8314, Převod bytu do OV a hypotéka, Reality, 18.12.2019

Dobrý den, partner je členem družstva a bude kupovat družstevní byt pomocí překlenovacího úvěru. Následně bude být převeden do OV a financován klasickou hypotékou. Chci se tedy zeptat, jestli je možné mě při převodu do OV zahrnout do hypotéky a do LV jako dalšího vlastníka. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

určitě to možné je. Abyste se stala spoluvlastníkem bytu, je třeba byt od družstva s přítelem koupit společně (kupní smlouva musí být psaná na oba) - nebo Vám později musí část bytu darovat. O hypotéku můžete nezávisle na vlastnické struktuře žádat dohromady. 

PB

#8233, Prodej nemovitosti a daň z příjmu, Daně, 9.12.2019

Dobry den, v rijnu letosniho roku jsem prodala dum a chtela bych se informovat, zda prijem z ni podleha dani z prijmu FO. Dum jsem nabyla prostrednictvim darovaci smlouvy od sve maminky pred 3 lety. V dome jsem nikdy nemela trvale bydliste. V prvnim ctvrtleti roku 2020 kupujeme na hypoteku baracek. Penize ziskane prodejem domu chci pouzit na zarizeni domecku. Vztahuje se na me tedy osvobozeni z titulu uspokojeni bytove potreby? (pripominam - domek kupujeme z hypoteky, zarizeni chci koupit z prijatych penez z prodeje) Jak mam postupovat pri podani priznani? Je potreba dolozit konkretni faktury za koupi zarizeni nebo staci kupni smlouva na novy barak? Predem dekuji a preji pekny den

Dobrý den,

použijete-li peníze získané z prodeje nemovitosti na uspokojení vlastních bytových potřeb, pak jste od daně z příjmu (15% ze zisku) osvobozena. Nová nemovitost musí byt zakoupena do jednoho roku od přijetí peněz z prodeje staré nemovitosti. Oproti příjmům ze staré nemovitosti lze uplatnit nabývací cenu nové nemovitosti (případný rozdíl byste dodanila). Osvobození se netýká výdajů na vybavení domácnosti po koupi nemovitosti, tedy doporučuji peníze z prodeje použít na koupit nemovitosti a půjčit si případně na vybavení domácnosti (umíme zařídit neúčelovou část hypotéky za cenu/úrok účelové části - kontaktujte prosím naše hypo specialisty prostřednictvím hypoteční kalkulačky).

KS

#7756, Daň z nabytí nemovitosti a pozemek, Daně, 16.10.2019

Dobrý den, v červnu 2019 jsme koupili pozemek s hrubou stavbou rodinného domu (základy, obvodové a vnitřní nosné zdi, dvě podlaží, střecha). Stavba zahájena roku 2008, dům nikdy nebyl užíván a v katastru zapsán doposud není. Máme platit daň z nabytí nemovitosti i z hodnoty hrubé stavby?

Dobrý den,

od daně z nabytí nemovitosti je osvobozen první převod do 5 let od momentu kolaudace nebo započetí užívání. Přijde na to, jak je napsaná kupní smlouva a jestli byste dokázali vyargumentovat započetí užívání doposud nezkolaudované stavby. 

KW

#7705, Můžeme průběžně měnit výši spoluvlastnického podílu?, Reality, 10.10.2019

Dobrý den, chceme si s partnerem (nejsme manželé) koupit nemovitost s tím, že hypotéka by byla psaná jen na něj (to není problém). V praxi bych na její splácení přispívala taky, ale není jasné, jak moc – to by záleželo na vývoji mých příjmů. Chtěli bychom nějak smluvně ustanovit, že jsme spoluvlastníci a každý má takový podíl nemovitosti, jakým podílem se účastní splácení hypotéky (což se ale bude možná v čase měnit). Je možné smluvně ošetřit spoluvlastnictví bez pevně daného podílu, a jakým případně způsobem? Děkuji!

Dobrý den,

toto bohužel možné není. Kupní smlouva musí jasně specifikovat, v jakém spoluvlastnickém podílu nemovitost nabýváte. Následně můžete tento podíl sice měnit, ale bylo by to velmi komplikované. Pro každou změnu podílu byste mezi sebou museli uzavřít kupní nebo darovací smlouvu (jeden druhému část podílu daruje/prodává) a z každé transakce byste platili nemalé výdaje (daň z nabytí nemovitosti 4%, daň z příjmu 15%, poplatek za vklad na katastr 1 000 Kč). Neumím si v praxi něco takového představit. 

Budete-li kupovanou nemovitostí bance za hypotéku ručit, pravděpodobně Vám banka nechá zapsat do katastru věcné břemeno "zákaz zcizení", které Vám nedovolí jakkoliv měnit vlastníka. 

BT

#5461, Realitní kancelář nevrátila rezervační poplatek, Reality, 18.11.2018

Dobrý den, obdržel jsem od RK ČS výzvu k podpisu kupní smlouvy, na základě "rezervační smlouvy" a složených 100 tisíc korun na nákup RD. RK špatně pracovala, nebyla schopna uzavřít smlouvu o smlouvě budoucí. Ve výzvě k podpisu kupní smlouvy chyběl datum, čas i místo, kde mám smlouvu podepsat. Rovněž mi nebyla předložena Kupní smlouva, kterou jsem měl podepsat. Téměř 10 let se snažím po bankovním domě ČS, kde mám účet, aby mi tato jednoduchá data sdělila. Ovšem marně. Protože jsem tuto smlouvu nepodepsal, RK mi zabavila rezervační poplatek ve výši 100 tisíc korun. Je dokument právoplatný, pokud v něm chybí základní údaje a ani zpětně mi je nechtějí sdělit? Navíc se mnou již nechtějí komunikovat a na mé argumenty nereagují. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

rezervační smlouva je smlouvou o smlouvě budoucí, neboť se v ní zavazujete do určitého data podepsat budoucí Kupní smlouvu. Proto by přílohou dobré rezervační smlouvy měla být přímo budoucí Kupní smlouva, aby bylo jasné, k čemu se zavazujete.

Rezervační smlouva stanovuje podmínky propadnutí rezervační zálohy (např. pokud Kupní smlouvu nepodepíšete do určitého data). Klíč k odpovědi na Vaši otázku leží v rezervační smlouvě - pečlivě si ji prostudujte a pak zhodnoťte, jestli jste naplnil podmínky pro propadnutí zálohy či nikoliv. 

Datum, čas a místo podpisu smlouvy se domlouvá neformálně a ústně (telefonicky), nesepisují se k tomu speciální dokumenty. Všeobecná promlčecí lhůta činí 3 roky. Pokud k události došlo již před 10 lety a Vy jste doposud nezahájil soudní spor o navrácení peněz, je vše již 7 let promlčeno.

Články o Kupní smlouva

Jak dlouho trvá vyřízení hypotéky?

Jak dlouho trvá vyřízení hypotéky?

27.7.2018, Hypotéka

…cích údajů – 3. týden Schválení hypotéky a náš podpis – 4. týden Po podpisuúvěrové smlouvy stačí splnit podmínky čerpání peněz (např. podepsaná kupní smlouva,složení zbylé části kupní ceny u notáře), což je již plně vnaší režii. Refinancování hypotékyPostup přirefinancování hypotéky je …

Dokumenty potřebné pro vyřízení hypotéky

Dokumenty potřebné pro vyřízení hypotéky

19.2.2018, Hypotéka

…u Ověřená kopii daňového přiznání zaposledních 24 měsíců Potvrzení o bezdlužností na sociálním azdravotním pojištění Potvrzení o zaplacení daně Kupní smlouva nebo stavební povolení Při koupinemovitosti banka požaduje předložení kupní smlouvy (nebo smlouvy o smlouvěbudoucí) a aktuální vý…

Průvodce hypotékou

Průvodce hypotékou

12.6.2017, Hypotéka

…třebnýchdokumentů. potvrzení o výši příjmu (zaměstnanec) nebo daňovépřiznání (OSVČ) odhad zastavované nemovitosti nabývací titul k nemovitosti (kupní smlouva, darovacísmlouva) Scoring bankyÚvěrovýspecialista banky finálně posoudí Vaši žádost o úvěr na základě veškerýchdoložených dokumen…

Prodej nemovitosti 2: postup a finanční aspekty

Prodej nemovitosti 2: postup a finanční aspekty

28.1.2015, Reality

…í kupní smlouvě (obhlídka stavu nemovitosti, jednání o ceně a rezervační smlouva). Nyní pokračujeme kupní smlouvou a smlouvou o úschově peněz. Kupní smlouva Kupní smlouva je soupis podmínek, za kterých prodávající nemovitost kupujícímu prodává a musí nutně obsahovat tyto části: Sm…Rychlé odkazy

Banky v ČR