Banky.cz Banky.cz Slovník osobních a rodinných financí Kupní smlouva

Kupní smlouva


Definice Kupní smlouva

Je dohoda, v rámci níž prodávající převádí svou věc kupujícímu a ten se naopak zavazuje za ni zaplatit kupní cenu. Nejčastěji k dochází k jejímu uzavření konkludentně zaplacením za zboží v obchodě nebo zaplacením za objednané zboží, lze ji uzavřít také ústně a písemně. Písemná kupní smlouva je povinná například při koupi nemovité věci.Dotazy v poradně k Kupní smlouva

AL

#14183, Dělení a koupě pozemku, Reality, 9.5.2021

Dobrý den, kupuji od souseda část jeho zahrady, na kterou má zástavní právo. Již má vyřízen souhlas od banky, geometrický plán, souhlas stavebního úřadu. Nyní by se měl podat vklad na katastr, kde by mnou odkoupená část zahrady dostala nové číslo parcely. Potom teprve sepsat kupní smlouvu. Na katastr by podání bylo prováděno dvakrát, tj. žádost o nové číslo parcely a následovně kupní smlouva. Dá se toto podávání na katastr sjednotit v jednom podání a jakým způsobem? Údajně bylo na katastru sděleno, že ano. Přesto mám pochybnosti, mohli byste mi prosím poradit. Děkuji a jsem s pozdravem.

Dobrý den,

nejprve je třeba na katastru nechat pozemek rozdělit na základě geometrického plánu a až následně je možné nově vzniklou parcelu koupit. 

Š

#12785, Nákup a prodej pozemku a daň z příjmu, Daně, 2.2.2021

Dobrý den, mám dotaz ohledně případného osvobození od daně z příjmů z prodeje nemovitých věcí. V roce 2018 jsem dostal darem od matky pozemek. V roce 2020 jsem tento pozemek v rámci vícestranné kupní smlouvy prodal obci, ale obratem jsem od obce koupil jiný pozemek, který použiji na stavbu RD. Původně se mělo jednat o směnnou smlouvu, ale z důvodu více stran to tedy byla vícestranná kupní smlouva. Mohu takto uplatnit osvobození od daně z příjmu z prodeje nemovitosti, když jsem peníze za pozemek použil ihned obratem na obstarání vlastní bytové potřeby, tzn. nákup stavebního pozemku? Musím to nějak hlásit finančnímu úřadu? Všude čtu, že se oznamuje až zisk nad 5 mil., tak si nejsem jistý, jestli i já mám něco hlásit, když můj zisk byl cca 113 000 Kč. Stavební pozemek byl dražší. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

pokud jste příjem z prodeje pozemku použil do 1 roku od data přijetí peněz na řešení svých bytových potřeb (např. nákup stavebního pozemku), jste od placení daně z příjmu (15% ze zisku) osvobozen. Tuto skutečnost je třeba nahlásit Finančnímu úřadu. Tato možnost osvobození se týká pouze pozemků souvisejících se stavbou. Ohlašovací limit 5 mil. Kč platí pro nezdanitelné příjmy (např. dar v rámci rodiny), nikoliv pro příjem z prodeje pozemku (byť darovaného v rámci rodiny).

JR

#12481, Návrh na vklad do katastru, Reality, 17.1.2021

Dobrý den, chci se zeptat, je nutné mít návrh na vklad nemovitosti, když bude pozemek darován (darovací smlouva)? Pozemek je zapsán na katastru, ale bude se dělit mezi 2 osoby. Pokud je potřeba, bylo by možné poskytnout odkaz na tento dokument, abych si ho mohl vytisknout? Děkuji.

Dobrý den,

návrh na vklad je pokyn pro katastr, kterým katastru říkáte "proveďte změny dle přiložených dokumentů" (např. kupní smlouva, darovací smlouva, zástavní smlouva, smlouva o zřízení věcného břemene, atd.). Návrh na vklad tak musíte sepsat vždy když chcete, aby katastr provedl změnu (např. vlastníka v případě darovací smlouvy). Bez návrhu na vklad katastr nemůže vědět, že jste podepsal darovací smlouvu a neprovede změnu vlastníka. Formulář naleznete na webu katastru nemovitostí.

KP

#12221, Hypotéka na pozemek, Hypoteční poradna, 28.12.2020

Dobrý den, kupuji pozemek od obce a ve smlouvě je zanesené obligační předkupní právo. Na pozemku chceme s přítelem postavit základovou desku a teprve potom žádat o hypotéku. Bude banku zajímat kupní smlouva na pozemek? A máme šanci na vyšší odhad hodnoty pozemku? (nyní je cena pozemku výrazně nižší než běžná tržní cena a pozemek bude součástí našeho základního kapitálu)

Dobrý den,

kupní cena má pouze informativní hodnotu, podstatná je zástavní hodnota pozemku určená odhadcem banky (může se lišit od kupní ceny, více reflektuje reálnou tržní hodnotu). Předkupní právo nevadí. Nečerpáte-li hypotéku na samotnou koupi pozemku, banka po Vás kupní smlouvu na pozemek požadovat nebude. 

M

#11231, Hypotéka a Smlouva o úschově, Hypoteční poradna, 15.9.2020

Dobrý den, je nutné při žádosti o hypotéku mít uzavřenou Smlouvu o svěření finančních prostředků mezi advokátem a smluvními stranami smlouvy, nebo stačí v Kupní smlouvě informace, že prostředky budou uloženy v Advokátní úschovně? Děkuji za odpověď. 

Dobrý den,

Kupní smlouva a Smlouva o úschově se obvykle podepisují v jednu chvíli (data z jedné smlouvy vstupují do druhé, je to praktické). Banka ze smluv potřebuje vyčíst, kam má poslat peníze (Vámi načerpanou hypotéku). Číslo účtu advokátní či notářské úschovy se obvykle uvádí ve Smlouvě o úschově. Taktéž ji budou zajímat podmínky úschovy a budete muset bance doložit, že jste jako první poslal do úschovy část peněz z vlastních zdrojů (neposkytuje-li Vám banka úvěr za celou kupní cenu v případě ručí ještě jinou než kupovanou nemovitostí).

Články o Kupní smlouva

Hypotéka na rekonstrukci domu či bytu: jak ji získat a na co si dát pozor

Hypotéka na rekonstrukci domu či bytu: jak ji získat a na co si dát pozor

1.12.2020, Hypotéka

…ákup nemovitosti a hypotéky na rekonstrukci. Musíte tedy bance předložitpotřebné doklady ke koupi i k následné rekonstrukci. Jsou to například: kupní smlouva či smlouva o smlouvěbudoucí smlouva o úschově rozpočet stavebních prací nebo projektová dokumentace. Pokud za hypotéku na dům (ne…

Dokumenty potřebné pro vyřízení hypotéky

Dokumenty potřebné pro vyřízení hypotéky

19.2.2018, Hypotéka

…u Ověřená kopii daňového přiznání zaposledních 24 měsíců Potvrzení o bezdlužností na sociálním azdravotním pojištění Potvrzení o zaplacení daně Kupní smlouva nebo stavební povolení Při koupinemovitosti banka požaduje předložení kupní smlouvy (nebo smlouvy o smlouvěbudoucí) a aktuální vý…

Průvodce hypotékou

Průvodce hypotékou

12.6.2017, Hypotéka

…třebnýchdokumentů. potvrzení o výši příjmu (zaměstnanec) nebo daňovépřiznání (OSVČ) odhad zastavované nemovitosti nabývací titul k nemovitosti (kupní smlouva, darovacísmlouva) Scoring bankyÚvěrovýspecialista banky finálně posoudí Vaši žádost o úvěr na základě veškerýchdoložených dokumen…

Prodej nemovitosti 2: postup a finanční aspekty

Prodej nemovitosti 2: postup a finanční aspekty

28.1.2015, Reality

…í kupní smlouvě (obhlídka stavu nemovitosti, jednání o ceně a rezervační smlouva). Nyní pokračujeme kupní smlouvou a smlouvou o úschově peněz. Kupní smlouva Kupní smlouva je soupis podmínek, za kterých prodávající nemovitost kupujícímu prodává a musí nutně obsahovat tyto části: Sm…Banky v ČR