Co je to Čekací doba

REKLAMA

Definice Čekací doba

Taktéž karenční doba. Období ve kterém klient nemá nárok na pojistné plnění. Obvykle se sjednává z důvodu vyloučení drobných škod. Nejznámější karenční dobou jsou první 3 dny neplacené nemocenské.

Jak vybrat pojištění pro domácí mazlíčky

18.10.2023 Pojištění

Desetitisíce korun za léčbu úrazu nebo nemoci a víc než milion korun v případě, že vaše zvíře poškodí cizí majetek. I takové krytí vám nabídne pojištění domácích zvířat. A přinese vám klid i v těch nejnáročnějších situacích – stačí jen najít tu pravou pojistku. Proto vám s tím pomůžeme a poradíme vám, jak vybrat pojištění domácích mazlíčků.

Nejvýhodnější nabídka pojištění od profesionálů

Odesláním souhlasíte s obchodními podmínkami a se zpracováním osobních údajů.

Dotazy k Čekací doba

Prodej bytu

31.3.2020 Reality

Dobrý den, prodáváme nemovitost, bude se postupovat přesně dle kupní smlouvy, vložení vkladu zástavní smlouvy, potvrzení této zástavní smlouvy KU, je podepsaná kupní smlouva a ověřena u advokáta, teď je postup plnění dle kupní smlouvy, do 5 dnů převod peněz kupců, následně jejich banka čerpání hypotéky, vše do úschovy advokáta, advokát bude o každé změně informovat, jakmile bude mít peníze, podá návrh na vklad dle kupní smlouvy, tu je čekací doba 20 dnů, tu neovlivníme, následně budeme kupující/prodávající obeznámeni se změnou vlastnických práv, toto máme dát vědět advokátovi, znovu ověří a pošle peníze do 5 dnů na účet prodávajících, současně je zde podmínka, že nemovitost máme vystěhovat do 10 dnů od provedené změny vlastnických práv, toto vše by se stihlo i v případě, že kupujeme domek a získané peníze rovnou poukážeme na účet developera. Kupující na nás tlačí, abychom se co nejdřív v stěhovali, byl nastřelen jistý termín, kdy bude nás domek dokončeny s předpokladem, že kupující začne vše vyřizovat po uzavření smlouvy budoucí. Kupující ovšem v téhle věci nic 2, 5 měsíce nepodnikl a začal hypotéku vyřizovat 1,5 měsíce předem, než by si představoval bydlet. My jako prodávající jim přece nemůžeme předat nemovitost, skoro 4 měsíce jsme jen čekali, když nemovitost bude stále naším majetkem a nebude provedena změna vlastnických práv a tak je ošetřeno i ve smlouvě. V případě, že je tam pustíme bydlet a něco nám způsobí, byt vyhoří, pojištění domácnosti máme na své jméno, pak by jednoduše mohli odstoupit od smlouvy se ztrátou rezervačního poplatku. Proto smlouvy jsou ošetřené. Poraďte mi, jak na kupujícího, který to nechápe. Advokát na obou schůzkách vše vysvětlil, aby obě strany věděli. Je nám jasné, že kupující měl nájemní smlouvu, ale když v téhle věci začal jednat později a v době koronavirové a smlouva zní jasně, my jako prodávající máme svázané ruce. Náš domek by nám předali jinak i dříve, kdyby kupující vše zařizovat včas, vše by se stihlo. S touto jejich prodlevou ve vyřizování, se musíme řídit podmínkami dle kupní smlouvy, ač se to možná kupujícím nelíbí.

Dobrý den,

předat byt kupujícímu určitě nemůžete před složením celkovém kupní ceny do advokátní úschovy a před podáním návrhu na změnu vlastníka na katastr. Kupující stále může od kupní smlouvy odstoupit, nezaplatit, a tedy nemá absolutně žádný nárok dožadovat se předání nemovitosti před řádně sjednaným termínem. To že nemá kupující kde bydlet není Vaše starost. Určitě si může sjednat krátkodobý podnájem na 1-3 měsíce, než se vše vyřeší.

ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Věcné břemeno na přípojky sítí

1.2.2019 Reality

Dobrý den, řeším obdobný problém jako v tomto příspěvku. Mám rozjednanou hypotéku, ale nechtějí mi povolit čerpání z toho důvodu, že nemáme zřízeno věcné břemeno na inženýrské sítě. Odpad i vodu máme na vlastním pozemku řešené pomocí ČOV a studny, jedná se tedy pouze o energie. Aktuální stav je takový, že všechny strany podepsaly Smlouvu o smlouvě budoucí, díky čemuž byl vydán Územní souhlas se stavbou vedení. Tento jsem předložila bance a ta mi řekla, že to neakceptuje, protože ve smlouvě mám napsáno Čerpání podmiňuje: "Předání originálu výpisu z katastru nemovitostí k Zástavě, ze kterého bude patrný zápis zřízení věcného břemene vedení inženýrských sítí přes pozemek parc.č.: XX a parc. č.: XXX, ve prospěch Zástavy (tj. můj pozemek)." Což by znamenalo zatížit dva cizí pozemky a tím je znehodnotit. V době podpisu smlouvy s bankou jsem ještě nevěděla, jak to s břemeny na energie chodí a že čekací doba na připojení může být i více jak rok a půl, což je i v našem případě. Prosím o radu na koho se obrátit a jak postupovat. Kvůli chování banky mám finanční problémy a budu muset stavbu pozastavit. Děkuji.

Dobrý den,

přípojky inženýrských sítí jsou majetkem toho, kdo je postavil. Přípojku NN (elektřina) staví distributor, tedy věcné břemeno se zřizuje ve prospěch distributora (ČEZ, EON, PRE). Naopak přípojky plynu, vody a kanalizace si stavíte přímo Vy (plyn můžete následně za úplatu převést na distributora, ale voda/kanalizace zůstává Vám) a věcné břemeno se zřizuje ve Váš prospěch, resp. ve prospěch Vaší parcely. 

Distributor elektřiny je povinen Vás připojit do roka od podání žádosti, splníte-li všechny podmínky - uhradíte cenu za přípojku (500 Kč x hodnota A hlavního jističe pro 3F) a zřídíte si na vlastní náklady sloupek pro elektroměr). Plyn/voda/kanalizace je zcela ve Vaší režii - distributor Vám pouze schvaluje projekt (má na to 30 dnů) a na Vás následně je si vyřídit územní souhlas a sehnat si stavební firmu. 

Územní souhlas (přípojky) a stavební povolení (případné prodloužení hlavního řádu) je podmíněno podpisem smlouvy o smlouvě budoucí na zřízení věcného břemena pro všechny cizí pozemky, přes které Vaše přípojky povedou (u prodloužení hlavních řádů též plánovací smlouvou, která řeší převod řádů na distributora). Věcné břemeno lze do katastru zapsat až po zhotovení geometrického plánu na již provedenou stavbu. 

Banka tak podmínkou výše říká, že Vám nepůjčí na nezasíťovaný pozemek. Řešením je nejdříve pozemek zasíťovat a až následně čerpat úvěr. Nebo můžete zkusit jinou banku, které bude stačit územní souhlas bez samotné realizace stavby. 

ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Záznam v registrech

Dobry den, u UB jsme měli hypoteční úvěr na byt ve výši 3 025 309 Kč, datum zahájení od 12.5.2010 a máme stále u banky vedený osobní účet, který jsme připraveni kdykoliv zrušit v případě nevyhnutelnosti okolností. Zároveň jsme dne 12.5.2010 složili u banky zálohu ve výši 93 000 Kč ve prospěch pojištění pro případ neschopnosti splácet hypoteční úvěr Smlouva o zřízení zástavního práva k pohledávce z termínovaného vkladu u banky Tato smlouva nebyla ze strany banky řádně dodržována, zejména čl. VII. Realizace zástavního práva. V roce 2015 byl v zahraničí. Komunikovali jsme s bankou, aby zálohu ve výši 93 000 Kč použila ve prospěch splátek. Ze strany banky nám byla přislíbena čekací doba na splnění zaplacení splátek. V roce 2016 jsme se rozhodli byt prodat a postavit si rodinný dům. Hypoteční úvěr jsme po dohodě s bankou splatili a ukončili dne 25.8.2016. a zápisy v bankovním registru CBCB nedělala (v korespondenci banky je uvedeno, že i v případě, že by banka pro úhradu dlužných splátek použila zastavěný termínovaný vklad, informace o porušení platební morálky by v registrech vykazovala). Úroky z vkladu ve výši 8 400 Kč byly zaslány na účet navrhovatele. Dne 6.9.2016 jsme koupili pozemek na stavbu rodinného domu, nechali zpracovat proekt a začali jsem jednat o novém hypotečním úvěru s bankami. Dne 17.10.2016 obstaral výpis z CBCB. Teprve díky tomuto výpisu z bankovního registru jsem se dozvěděl, že mi vznikly negativní zápisy od roku 2010, zejména v roce 2015 v případě nesplacení čtyř splátek ve výši 46 813 Kč (maximální výše nesplacených splátek v době od 2010 - 2016), kdy navrhovateli banka poskytla čekací dobu a v roce 2016 za zpoždění splátky v období 4/16 ve výši 1 108 Kč, zpoždění 6 dní a splátky v období 6/2016 ve výši 11 288 Kč, zpoždění 4 dny. Bulo podano nikolik reklamace 30.01 podan podmet na ČNB a bankovniho auditora poradte prosim banky pravnika cokoliv co pomuze Dekuji

Dobrý den,

banky do registrů zanášejí veškeré negativní a pozitivní záznamy (placení včas stejně jako zpoždění pouhých pár dnů). Příliš nerozumím "složení zálohy ve výši 93 000 Kč pro případ neschopnosti splácet". Jako že jste bance na speciální účet složili 93 000 Kč a řekli jí, aby si v případě neplacení řádných splátek dluh strhla z této úložky? A následně jste neplatili včas, banka si z této úložky strhávala splátky a zároveň vám dala záznam do registrů (zpozdné pár dnů)?

Pokud to bylo takto, bude záležet na smluvních podmínkách této speciální úložky, která je poměrně nestandardní. Bylo-li sjednáno např. "v případě prodlení splátky 6 pracovních dní" se peníze srazí ze zálohy", Vy jste několikráte včas nezaplatili a banka si to vždy po 6 dnech strhla ze zálohy, pak se mi zdá vše v pořádku. Reálně došlo k prodlení se splacením (o těch 6 dnů), a proto dala banka záznam do registrů. Následně místo vypovězení smlouvy, zesplatnění úvěru či exekuce byla dle dohody použita záloha.

Nebylo případně jednodušší ponechat o 93 000 Kč více na svém účtu, ze kterého se splácela hypotéka, a na splátky zadat trvalý příkaz k platbě? Takto byste měl vždy jistotu, že splátka bude zaplacena včas a efekt rezervy by byl stejný.

ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena