Banky.cz Banky.cz Slovník pojištění Výpověď

Výpověď


Definice Výpověď

Ukončení smluvního vztahu klientem nebo pojišťovnou. Výpověď musí být vždy podána druhé straně písemně a nejpozději 6 týdnů před výročím smlouvy.


Nejvýhodnější nabídka pojištění od profesionálů

POVINNÉ
Váš telefon

94% klientů najdeme
výhodnější pojištění

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Jak již je z názvu tohoto pojištění patrné, tak je povinné pro každého uživatele motorového vozidla. Smyslem tohoto pojištění je krýt pojištěného za škody, které může způsobit ostatním účastníkům ať již na majetku nebo na zdraví.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Smyslem tohoto pojištění je pokrýt škody na svém vozidle, které se mohou přihodit nahodilou situací. V tomto pojištění si můžete například připojistit i vandalismus, pojištění skel a jiné další připojištění.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Tento typ pojištění kryje škody, které vám mohou vzniknout pouze na vaší nemovitosti. Toto pojištění zpravidla obsahuje riziko požáru, vodní nebezpečí, úder blesku, vichřice, vandalismus a mnoho dalších připojištění.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

V tomto pojištění si kryjete škody, které vám mohou vzniknout na movitých věcech ve vašem domě či bytě. Nejčastěji se připojišťuje zkrat, přepětí nebo podpětí, které vám chrání škody na elektrospotřebičích, dále také proti přírodním živlům, nebo krádeži či loupeži. Kromě vybavení vaší domácnosti si můžete připojistit i věci ve sklepě nebo garáži.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Toto pojištění vám kryje škody, které můžete způsobit svému zaměstnavateli nebo v běžném občanském životě.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Životní pojištění má krýt ztrátu, která může vzniknout nahodilou událostí a může mít značný dopad na životní úroveň domácnosti. Mezi nejdůležitější patří riziko smrti, invalidita, trvalé následky, závažná onemocnění a mnoho dalších.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Hlavním smyslem cestovního pojištění je ochránit své výdaje za zdravotní péči v zahraničí. Pojistit se můžete na konkrétní stát kam cestujete, ať už to pracovně, rekreačně nebo studijně. Dále si můžete také připojistit ztrátu nebo odcizení zavazadel, zpoždění nebo zrušení letu a mnoho dalších připojištění.


Dotazy v poradně k Výpověď

MK

#11915, Daňové přiznání a výpověď, Daně, 26.11.2020

Dobrý den, od ledna 2021 mi poběží dvouměsíční výpovědní lhůta s ukončením pracovního poměru k poslednímu únoru a s odstupným 3 mezd. Celý rok 2020 jsem pracoval u jednoho zaměstnavatele. Vyplní mi daňové prohlášení za rok 2020 ještě současný zaměstnavatel? Děkuji

Dobrý den,

ano, na přání Vám roční zúčtování daně z příjmu provede Váš současný zaměstnavatel, kterému dodejte všechny podklady do 15/2/2021 (např. dokumenty potvrzující nárokované daňové slevy).

M

#11910, Insolvence, úřad práce a výpověď, Exekuce a insolvence, 26.11.2020

Dobrý den, 9.11. mi byl ukončen PP u mého bývalého zaměstnavatele, druhý den jsem se byl zaregistrovat na ÚP, kde mi bylo vydáno potvrzení o zaregistrování na UP a také jsem tam předal papír "na podporu", který se vypočítává z průměrné mzdy. Na tom papíru od zaměstnavatele bylo napsáno 19 717 Kč. Páni z ÚP mi řekla, že podpora bude 45% z průměrného výdělku. Poté jsem měl u zaměstnavatele nevybranou dovolenou celkem 13 dnů. Ptal jsem se mzdové účetní a prý mi bude vyplacena v prosinci. Budou z té částky odeslány srážky IS? Ještě bych měl jednu otázku, nechci přijít o insolvenci, tak se chci zeptat, kolik měsíčně musím platit aby se insolvence nezrušila. Děkuji

Dobrý den,

nevyčerpaná dovolená se proplácí s poslední výplatou. Pokud byl pracovní poměr ukončen v listopadu, bude Vám dovolená proplacena spolu s listopadovou mzdou v prosinci. Z tohoto příjmu bude sražena část na insolvenci. 

Byla-li Vaše insolvence zahájena po 6/2019, je třeba pro řádné ukončení insolvence splácet měsíčně min. 2 200 Kč. U dřívějších řízení je třeba během 5 let splatit min. 30% přihlášených pohledávek.

G

#11855, Převedení půjčky ze zahraničí, Půjčka, 20.11.2020

Dobrý den, jde převést půjčka z Německa do Čech? Vyjde mi nějaká banka vstříc, když nemám žádnou pracovní minulost v ČR? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

převézt půjčku ze zahraničí do ČR lze tím způsobem, že si v ČR peníze půjčíte a splatíte svou zahraniční půjčku. Absence pracovní historie v ČR nevadí. Banku bude zajímat výše současného příjmu ze zahraničí, typ pracovní smlouvy, atd. Pravděpodobně si banka vyžádá úřední překlad těchto dokumentů. Nesmíte být ve zkušební ani výpovědní lhůtě.

JK

#11804, Správce cenných papírů, Akcie a investice, 16.11.2020

Dobrý den, obracím se na Vás s následujícím dotazem. Jsem nucen změnit správce CP, protože ten původní vypověděl smlouvu. Celou transakci zajišťuje společnost, jejímž prostřednictvím jsem CP pořizoval. Pro změnu prý potřebují vedle vyplněných formulářů s osobními daty (včetně čísla OP) ještě kopii OP. Vzhledem k tomu, že nemám moc na výběr, budu nucen kopii poslat. Mám však obavu z možnosti zneužití OP. Předpokládám, že kopii potřebují k ověření mé identity. K tomu by ale měl stačit doklad s fotkou, jménem a datem narození. Chtěl jsem se Váz zeptat na radu, jak postupovat, jestli by třeba nešlo nějaký údaj na kopii OP začernit, případně který, aby k případnému zneužití dojít nemohlo. Předem Vám moc děkuji za odpověď.

Dobrý den,

cenné papíry (např. akcie) máte uložené na své majetkovém účtu v CDCP. S CP můžete nakládat prostřednictvím správce (tzv. účastník CDCP), kterého si můžete svobodně zvolit. Přehled všech účastníků CDCP naleznete zde na webu CDCP.

EP

#11799, Prodej bytu a přepis energií, Reality, 16.11.2020

Dobrý den, moc prosím o názor. Kupuji byt. Paní prodávající byla za svým dodavatelem energií a dala mu mé osobní údaje bez mého souhlasu. Dodavatel je přijal, zase bez mého souhlasu, a zaslal mi návrh smlouvy, kde použil moje údaje. Přílohou byl dodatečný souhlas se zpracováním osobních údajů zaslaný k podpisu. Dodavatel energií se mi skoro vysmál, když jsem vznesla pochybnost. Ale já mám pocit, že tento krok je neoprávněný. Mám pravdu? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

máte pravdu, takto by se při prodeji bytu a přepisu energií opravdu postupovat nemělo. Je několik možných postupů, ale za nejméně komplikovaný považuji následující:

 • sepište s prodávajícím předávací protokol, kde budou uvedeny stavy měřidel k datu předání bytu (elektřina, plyn, voda, TV, topení)
 • navštivte současného dodavatele energií, předložte kupní smlouvu a předávací protokol
 • dodavatel energií s Vámi uzavře novou smlouvu (důrazně doporučuji na dobu neurčitou) a převede odběrné místo na Vás
 • chcete-li u stávajícího dodavatele zůstat, tímto pro Vás přepis končí
 • chcete-li dodavatele změnit, podejte výpověď (výpovědní lhůta činí 3 měsíce od konce měsíce, ve kterém byla výpověď podána), do týdne Vám dorazí akceptace výpovědi a s tímto dokumentem si dodávku energií sjednáte u Vámi vybraného dodavatele
 • teoreticky byste měla mít ze zákona možnost uzavřít novou smlouvou již s novým dodavatelem, ale v praxi se setkáte s takovou neochotou na straně stávajícího dodavatele (bude Vám neustále házet administrativní klacky pod nohy), že se vyplatí uzavřít novou smlouvu nejprve se stávajícím dodavatelem (to se na Vás úředník mile usměje a místo předchozího "nejde, to byste nejprve musela, atd." je rázem vše během 10 min. vyřízeno) - počkat si 3 měsíce za to stojí!
 • Články o Výpověď

  Výpověď z povinného ručení kdykoliv chcete? Jen u jedné pojišťovny

  Výpověď z povinného ručení kdykoliv chcete? Jen u jedné pojišťovny

  23.11.2020, Pojištění

  …hodnější.Chcete proto své současné pojištění auta zrušit a sjednat si nové. Pokud se ale zrovna neblíží výročí smlouvy,máte smůlu. Pojišťovna vaši výpověď přijmout nemusí. A namožnou změnu si počkáte i několik měsíců. Přesně tak v současnosti funguje trh spovinným ručením. V běžných situacích…

  Jak na zasíťování pozemku: Elektrická přípojka

  Jak na zasíťování pozemku: Elektrická přípojka

  29.10.2020, Reality

  …t. Smlouvu na dodávku elektřiny lzeuzavřít: Nadobu neurčitou: výpovědnílhůta při změně dodavatele pak činí 3 měsíce od konce měsíce, ve kterém bylavýpověď podána, cena za odebíranou elektřinu je vyhlašovaná (může se měnit) Nadobu určitou: smlouvumůžete vypovědět a dodavatele bez sankce změnit…

  Cestovní pojištění: pojištění storna zájezdu využijete i na dovolené v Česku

  Cestovní pojištění: pojištění storna zájezdu využijete i na dovolené v Česku

  25.5.2020, Pojištění

  …ůže, jen když svoucestu zrušíte ze závažných důvodů. Patří mezi ně například: úmrtí v rodině vážné onemocnění nebo úraz, který vám bráníodcestovat výpověď ze zaměstnání podání žádosti o rozvod nebo vloupání do vašeho trvalého bydliště, kdynásledně policie nebo pojišťovna vyžadují vaši přítomn…

  Pět základních podmínek pro získání hypoték

  Pět základních podmínek pro získání hypoték

  27.4.2020, Hypotéka

  Hypoteční úvěr je pro mnoho lidí jediná cestak vlastnímu bydlení. Dosáhnout na něj je ale v posledních letech stále těžší.Přibývá totiž podmínek, které musíte pro získání hypotéky splnit. Záležínapříklad na vašem zaměstnání, příjmech i na hodnotě nemovitosti. Projděte sivše s námi a zjistěte,…

  Koronavirus, splátky bankám a osobní finance

  Koronavirus, splátky bankám a osobní finance

  4.4.2020, Osobní a rodinné finance

  Přinášíme vám velký přehled dopadů koronavirus krize (COVID-19) na finance Čechů.Prověřujeme od 13.3.2020aktuální možnosti změny splátek půjček a hypoték u českých bank a dopady odkladů splátek v bankovních registrech.Odpovídáme na snížení příjmů v důsledku koronavirus krize a dopady na exeku…  Banky v ČR