Banky.cz Stavební spoření

Stavební spoření

Co je to stavební spoření?

Princip stavebního spoření je jednoduchý - stanovíte si cílovou částku na 6 let. Při spoření na účet u stavební spořitelny pravidelně zasíláte peníze a dostáváte ročně úrok a státní příspěvek. Díky státnímu příspěvku výnos stavebního spoření překonává inflaci. Pokud máte naspořeno a kupujete či vybavujete dražší nemovitost, tak chcete úvěr. Ten vám stavební spořitelna poskytne za rozumných úrokových podmínek na nemovitost ve výši rozdílu cílové částky a naspořené částky. Pravda, není to hypotéka, která je určitě levnější!

V době nízkých úrokových sazeb z vkladů je produkt díky státnímu příspěvku využíván místo spořících účtů. Jiné to bylo při úrokových sazbách vkladů kolem 4%, tedy v době kdy ještě úrok převyšoval inflaci. V této situaci nedávalo smysl u spoření tolerovat stavebním spořitelnám drzé poplatky za zřízení a vedení produktu.  Tehdy stavební spořitelny nabízely úrok 2% při šestiletém spoření, což v konkurenci ostatních vkladových produktů nemohlo obstát.

Státní příspěvek a poplatky rozhodují o výhodnosti spoření

Výhodnost stavebního spoření je v době nízkých úrokových sazeb závislá na míře podpory ze strany státu a výši poplatků za zřízení a vedení stavebka. Aktuální srovnání všech stavebních spoření na českém trhu najdete v našem aktualizovaném přehledu na https://www.banky.cz/prehled-a-porovnani/stavebni-sporeni/.

V aktuální situaci činí státní příspěvek maximálně 2.000 Kč ročně, tedy nejvyšší zhodnocení získáte nyní při roční úložce 20.000 Kč.  Vybírejte tedy stavební spoření bez poplatku za zřízení, nebo spoření v akci. Stavební spoření je tak při současné legislativě produktem spíše pro "zhodnocení malých peněz". Při šestileté vázanosti produktu účastník stavebního spoření nese vysoké riziko změny podmínek ze strany státu.

Naše tipy

Získejte
nejvýhodnější hypotéku

PŘEHLED A POROVNÁNÍ HYPOTÉK VŠECH BANK

Kreditka
s nejnižším úrokem

POROVNÁNÍ KREDITNÍCH KARET NA ČESKÉM TRHU

Nejvhodnější půjčka
přesně pro vás

PODMÍNKY A SROVNÁNÍ PŮJČEK VŠEHO DRUHU

Termínovaný vklad s
nejlepší úrokovou sazbou

přehled a porovnání termínovaných vkladů všech bank

Získejte nejvýhodnější
stavební spoření

Přehled a porovnání stavebního spoření

Penzijní spoření
s nejvyšším výnosem

Porovnání penzijního spoření na českém trhu

Nejvýhodnější nebankovní půjčka

Podmínky a srovnání nebankovních půjček

Konsolidace půjček přesně pro vás

Porovnání refinancování a konsolidací půjček

Překlenovací úvěr a hypo-úvěr ze stavebního spoření

Úvěrová část produktu (překlenovací úvěr a úvěr ze stavebního spoření) jsou svou konstrukcí řešeny nepříliš šťastně. Ačkoliv si chceme peníze půjčit, spořitelna nás nutí nejdříve uzavřít spořicí smlouvu s definovanou cílovou částkou. Stavební spořitelna si také hned začne strhávat poplatky. Poplatek za sjednání stavebního spoření zaplatíme předem z cílové částky (kterou našetříme za 6 let). Poplatek za vedení stavebního spoření je strháván měsíčně. 

Následně v době překlenovacího úvěru platíme úroky z plné hodnoty čerpání úvěru. Zatímco stavební spořitelně pravidelně zasílané prostředky se připisují na spoření. Prakticky tedy platíte úrok z vyšší částky než skutečně čerpáte. Stavební spořitelny to holt mají vymyšlené chytře.

Úroková sazba úvěru ze stavebního spoření je logicky vyšší než u klasické hypotéky. Předúvěr je většinou nezajištěný a nese s sebou pro banku vyšší riziko. RPSN hypotečního úvěru pak navyšují právě zmíněné poplatky za vedení stavebního spoření.

Nikdy nezapomeňte, že u stavebního spoření musíte dodržet smluvně sjednané trvání! Pokud byste stavební spoření předčasně vypověděli, přijdete o celou státní podporu a budete muset zaplatit bance poplatek za předčasné ukončení smluvního vztahu. Ten se pohybuje kolem 0,5% z cílové částky při spoření, nebo až v jednotkách procent při využívání úvěru .

Podívejte se na srovnání stavebních spoření a založte si jej on-line!

Portál Banky.cz pro své uživatele měsíčně aktualizuje přehledy finančních produktů a od některých institucí získává i neveřejné nabídky. Můžete se tedy podívat na https://www.banky.cz/prehled-a-porovnani/stavebni-sporeni/ a porovnat si podmínky stavebních spořitelen. Najdete zde spoření pro děti i pro dospělé, spořicí i úvěrové tarify. Porovnáte si stavební spoření všech institucí na českém trhu.

REKLAMA

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2022, všechna práva vyhrazena