Banky.cz Banky.cz Stavební spoření

Stavební spoření

Porovnejte si bankovní produkty Stavební spoření


Co je to stavební spoření?

Princip stavebního spoření je jednoduchý - stanovíte si cílovou částku na 6 let. Při spoření na účet u stavební spořitelny pravidelně zasíláte peníze a dostáváte ročně úrok a státní příspěvek. Díky státnímu příspěvku výnos stavebního spoření překonává inflaci. Pokud máte naspořeno a kupujete či vybavujete dražší nemovitost, tak chcete úvěr. Ten vám stavební spořitelna poskytne za rozumných úrokových podmínek na nemovitost ve výši rozdílu cílové částky a naspořené částky. Pravda, není to hypotéka, která je určitě levnější!

V době nízkých úrokových sazeb z vkladů je produkt díky státnímu příspěvku využíván místo spořících účtů. Jiné to bylo při úrokových sazbách vkladů kolem 4%, tedy v době kdy ještě úrok převyšoval inflaci. V této situaci nedávalo smysl u spoření tolerovat stavebním spořitelnám drzé poplatky za zřízení a vedení produktu.  Tehdy stavební spořitelny nabízely úrok 2% při šestiletém spoření, což v konkurenci ostatních vkladových produktů nemohlo obstát.

Státní příspěvek a poplatky rozhodují o výhodnosti spoření

Výhodnost stavebního spoření je v době nízkých úrokových sazeb závislá na míře podpory ze strany státu a výši poplatků za zřízení a vedení stavebka. Aktuální srovnání všech stavebních spoření na českém trhu najdete v našem aktualizovaném přehledu na https://www.banky.cz/prehled-a-porovnani/stavebni-sporeni/.

V aktuální situaci činí státní příspěvek maximálně 2.000 Kč ročně, tedy nejvyšší zhodnocení získáte nyní při roční úložce 20.000 Kč.  Vybírejte tedy stavební spoření bez poplatku za zřízení, nebo spoření v akci. Stavební spoření je tak při současné legislativě produktem spíše pro "zhodnocení malých peněz". Při šestileté vázanosti produktu účastník stavebního spoření nese vysoké riziko změny podmínek ze strany státu.Banky v ČR